Technics mk2 or mk7

Μηνύματα
438
Reaction score
609
Καλησπέρα κ χρόνια πολλά σε όλους...
Σκεφτομαι την αγορα ενος από τα πικαπ του τίτλου. Κλείνω προς το mk7 για το λόγο ότι ότι είναι καινούργιο και όχι μεταχειρισμενο...
Θα ήθελα να ακούσω τις δικές σας προτάσεις - επιχειρήματα και να παρακαλέσω να μείνουμε στο θέμα μας και να μην μπούμε στη διαδικασία ερωτήσεων πόσους δίσκους έχεις, γιατί να πάρεις πικαπ και άλλα τέτοια...

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων...
 

Μηνύματα
9.315
Reaction score
12.825
Γιατί δε κοιτάς κανένα 1200gr μεταχειρισμένο από εξωτερικό έστω..έχουν βγάλει το 1200gr2 και αρκετοί τα δίνουν για να πάρουν το gr2
 

Μηνύματα
438
Reaction score
609
Δεν σκέφτομαι το μεταχειρισμενο γιατι θεωρω τα 700Ε υπερβολή εκτός και αν όντως τα αξίζει σε σχέση με το καινούργιο, γι αυτό άνοιξα και το συγκεκριμένο thread για να μου πουν όσοι έχουν εμπειρία και με τα δύο....
 

Μηνύματα
9.315
Reaction score
12.825
Δεν σκέφτομαι το μεταχειρισμενο γιατι θεωρω τα 700Ε υπερβολή εκτός και αν όντως τα αξίζει σε σχέση με το καινούργιο, γι αυτό άνοιξα και το συγκεκριμένο thread για να μου πουν όσοι έχουν εμπειρία και με τα δύο....
Δε λέω για το παλιό mk2 . Για το 1200gr λέω 2 με 3 χρονών μεταχειρισμένο μπορείς να βρεις
 

Μηνύματα
962
Reaction score
1.147
Αν βρεθεί sl 1200mkii σε άριστη κατάσταση και ηλικία (κοντά στο 2010 που καταργήθηκε) αξίζει.
Το sl 1200mk 7 ποιοτικά δίνει αίσθηση "κατώτερου" από το mkii
Συμφωνώ με την επιλογή του gr .
Το έχω , είναι εξαιρετική πηγή.
Επίσης έχεις την αίσθηση ότι είναι αναβάθμιση σε σχέση με το παλιό το οποίο επίσης έχω.
 

Attachments



ika

News
Μηνύματα
14.233
Reaction score
13.144
Στις αγγελίες υπάρχουν SL1500c που έχουν ενδιαφέρον.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.553
Reaction score
126.292
Σκεφτομαι την αγορα ενος από τα πικαπ του τίτλου. Κλείνω προς το mk7 για το λόγο ότι ότι είναι καινούργιο και όχι μεταχειρισμενο...
Καινούριο ή μεταχειρισμένο, δεν έχει καμία ουσιαστική διαφορά, αυτά είναι σα τανκς, δε χαλάνε, δεν παθαίνουν τίποτα.
Και αν τυχόν σπάσεις τίποτα, έχει ανταλλακτικά και υποστήριξη, οπότε δεν υπάρχει άγχος για το "μεταχειρισμένο".

Τώρα για ποιο μοντέλο, υποπτεύομαι πως αν σε βάλουν στο σπίτι σου να τα ακούσεις όλα αυτά τα πικάπ στη σειρά, από το πιο παλιό μκ2 έως μκ5 μκ7 τζιαρ τζιαρ δύο και τζιαρ τριανταδύο, διαφορά στον ήχο δε θα ακούσεις καμία. Μια διαφορετική κεφαλή θα κάνει σημαντική διαφορά στον ήχο, όπως και ένα διαφορετικό phono stage, αλλά αυτά τα πικάπ μεταξύ τους, πχιάς τ'αβγό και κούρεφτο, να'χαμε να λέγαμε.

Οπότε, πάρε όποιο σ'αρέσει περισσότερο, όποιο βρεις φτηνότερο, πάρε ότι θες.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.745
Μηνύματα
2.874.604
Members
37.943
Νεότερο μέλος
Harris_K
Top