Vdsl 100

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.946
Reaction score
3.763
Βαριέμαι τη φασαρία και τη σκόνη για τρυπήματα στο σπίτι αλλιώς θα είχε μπει χτες!!!
Αν και μέχρι τώρα δεν είχα κανένα απολύτως θέμα...
Μη βαριέσαι! Μια φορά το κάνεις και ξενοιάζεις. Δεν χρειάζεται και ενεργός εξοπλισμός στην καμπίνα, οπότε δεν εξαρτάσαι και από αυτούς σε περίπτωση διακοπής ρεύματος (εφόσον έχεις δικό σου UPS).
Επίσης στην οπτική δεν υπάρχει "κλείδωμα" και "έως". Ό,τι πληρώνεις, παίρνεις (εκτός εάν πάρει όλη η γειτονιά Gbps και ανεβοκατεβάζετε όλοι ταυτόχρονα)
 

Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.170
Μιας και το συζητάμε. Σκεφτόμουν για να μη τρυπάω μέσα στο σπίτι θα ήταν εφικτό να είχα το modem κάτω στη πιλοτή είσοδο δε με νοιάζει που και απο κει να συνδέσω το utp καλώδιο που πάει τώρα στο σπίτι;
Απαντάω μόνος μου έχουμε και τη voip τηλεφωνία που χρειάζεται άλλο καλώδιο :S
Οπότε άκυρο...
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.946
Reaction score
3.763
Μιας και το συζητάμε. Σκεφτόμουν για να μη τρυπάω μέσα στο σπίτι θα ήταν εφικτό να είχα το modem κάτω στη πιλοτή είσοδο δε με νοιάζει που και απο κει να συνδέσω το utp καλώδιο που πάει τώρα στο σπίτι;
Απαντάω μόνος μου έχουμε και τη voip τηλεφωνία που χρειάζεται άλλο καλώδιο :S
Οπότε άκυρο...
Λύσεις υπάρχουν για όλα, αλλά να ξέρεις ότι οι εγκαταστάσεις των ινών δεν είναι πολύ επεμβατικές.
Εάν είναι τόσο δύσκολο να περάσεις την ίνα στο σπίτι, κρατάς το ONT στην πιλοτή, με το UTP συνδέεις το ρούτερ μέσα στο σπίτι και από εκεί παίρνεις δίκτυο και τηλεφωνία όπως θέλεις. Απλά χρειάζεσαι και ρεύμα εκεί που θα είναι το ΟΝΤ.
 

Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.170
""Λύσεις υπάρχουν για όλα, αλλά να ξέρεις ότι οι εγκαταστάσεις των ινών δεν είναι πολύ επεμβατικές.""
Από ποια άποψη το λες αυτό;
Ρεύμα έχω στο χώρο που θα είναι το ONT. Χωρίς ρούτερ στο σπίτι δε γίνεται δουλίτσα;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.548
Reaction score
5.767
""Λύσεις υπάρχουν για όλα, αλλά να ξέρεις ότι οι εγκαταστάσεις των ινών δεν είναι πολύ επεμβατικές.""
Από ποια άποψη το λες αυτό;
Ρεύμα έχω στο χώρο που θα είναι το ONT. Χωρίς ρούτερ στο σπίτι δε γίνεται δουλίτσα;
Όχι, το Ont δεν είναι router.

Χρειάζεται στην ethernet που βγάζει το ont να μπει κάποιο router.
Ασύρματο δεν θες μέσα στο σπίτι; Πώς θα την έβγαζες μόνο με το ONT αν γινόταν (που δεν γίνεται).
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.946
Reaction score
3.763
""Λύσεις υπάρχουν για όλα, αλλά να ξέρεις ότι οι εγκαταστάσεις των ινών δεν είναι πολύ επεμβατικές.""
Από ποια άποψη το λες αυτό;
Ρεύμα έχω στο χώρο που θα είναι το ONT. Χωρίς ρούτερ στο σπίτι δε γίνεται δουλίτσα;
Η ίνα είναι πολύ λεπτή, βάζουν ένα λεπτό καναλάκι που με το ζόρι φαίνεται και η τρύπα που μπαίνει μέσα είναι ανεπαίσθητη.
Όμως αφού έχεις ήδη ένα UTP, γιατί να μην έχεις το ρούτερ μέσα στο σπίτι; Μόνο ένα UTP χρειάζεται η σύνδεση ONT-router και από το ρούτερ παίρνεις ό,τι θέλεις...

Κατά τα άλλα, προφανώς και γίνεται να μην το βάλεις μέσα στο σπίτι, και να τα κρατήσεις όλα στην πιλοτή σε έναν μικρό κατανεμητή. Ακόμη και ασύρματο τηλέφωνο DECT μπορείς να βάλεις, αλλά έτσι είναι απ' όλες τις απόψεις πιο δύσχρηστο.
 

Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.170
Ασύρματο δεν θες μέσα στο σπίτι; Πώς θα την έβγαζες μόνο με το ONT αν γινόταν (που δεν γίνεται).
Έχω acces point σε όσους χώρους θέλω ασύρματο δίκτυο
Έλεγα μήπως γλυτωνα την αγορά δεύτερου ups για αυτή τη δουλειά αλλά και πάλι το χρειάζομαι για το switch και ότι άλλο μπλιμπλικι εχω
Το ONT παίρνει κάποια παραμετροποίηση; Γιατί θα ήταν χρηστικοτερο να ήταν κοντά με το router και αυτό;
 

Μηνύματα
7.240
Reaction score
4.623
Με 50αρα μόλις άλλαξα ρούτερ από 20-30 ταχύτητα πήγα στα 55
Μόλις άλλαξα σε 100 πήγα στα 65
Δεν άντεχει η γραμμή της περιοχής
Μου έκαναν έκπτωση 10%
Μετά ανεβοκατεβαίνει από 3 έως 65
Υπομονή κάνω να τελειώσει η ΔΕΗ που έχει ξεσκίσει στα σκαψίματα σε όλο το περιστέρι
Βάζει γραμμές σε όλες τις κολώνες της και κάτι σαν μικρά καφαο πάνω ψηλά
Το συμβόλαιο μου τελειώνει Φεβρουάριο
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.548
Reaction score
5.767
Το θέμα είναι να γίνει διαθέσιμη εμπορικά η υπηρεσία που από ότι φαίνεται θα γίνει μέσω συνεργασίας με την Nova.
 

Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.170
Λέω κάτσε να δω αν γύρισε η γραμμή.Μπαινω στο μόντεμ έχει γυρίσει, λέω τέλεια ας κάνουμε και ένα τεστ.Κανω το τεστ μαύρα χάλια μόνο το upload έφτιαξε. Υπόψιν έκανα επανεκκίνηση στο μόντεμ. Βέβαια μου είχαν πει θα με ειδοποιήσουν αυτοί ποτέ να κάνω επανεκκίνηση οπότε τους δίνω περιθώριο 1-2 μέρες ακόμα μέχρι να αρχίσω το κράξιμο
 

Attachments


Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.170
Ξανα έκανα ένα reset στο modem και σαν να συνήλθε; Για να δούμε πόσο σταθερό θα είναι...
test2.jpg
 

Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.170
Μια βδομάδα τώρα και όλα δείχνουν να δουλεύουν ρολόι
Σήμερα κατέγραψα τη χαμηλότερη ταχύτητα μιας και η μια tv έπαιζε netflix
Πάντα είμαι 99-100 οπότε όλα καλά και δεν ασχολούμαι άλλο :)
test3.jpg
 

Μηνύματα
709
Reaction score
2.334
Μια βδομάδα τώρα και όλα δείχνουν να δουλεύουν ρολόι
Σήμερα κατέγραψα τη χαμηλότερη ταχύτητα μιας και η μια tv έπαιζε netflix
Πάντα είμαι 99-100 οπότε όλα καλά και δεν ασχολούμαι άλλο :)
View attachment 267375
Την ταχύτητα αυτή την πιάνεις με οπτική ίνα μέχρι την καμπίνα ή μεχρι το σπίτι? Το ρωτάω γιατί και εγώ θέλω να κάνω αναβάθμιση από 50 σε 100, (;σήμερα μιλούσα με αντιπρόσωπο της NOVA), αλλά το σκέφτομαι. Η άλλη εναλλακτική είναι 200 με οπτική ίνα μέχρι το σπίτι.
 

Μηνύματα
2.431
Reaction score
3.676
Αφήστε τα VDSL και τρέχτε στην ίνα..
Είστε τυχεροί και το αγνοείτε..

Φύγετε επιτέλους από τον χαλκό αφού υπάρχει δυνατότητα.

Λυπηθείτε κι εμάς που θέλουμε ίνα και δεν έχουμε, διαβάζουμε το "δίλημμα" σας και χάνουμε μαλλιά... :roflmao: :p
 



minas

Πισιά
Μηνύματα
3.946
Reaction score
3.763
Την ταχύτητα αυτή την πιάνεις με οπτική ίνα μέχρι την καμπίνα ή μεχρι το σπίτι? Το ρωτάω γιατί και εγώ θέλω να κάνω αναβάθμιση από 50 σε 100, (;σήμερα μιλούσα με αντιπρόσωπο της NOVA), αλλά το σκέφτομαι. Η άλλη εναλλακτική είναι 200 με οπτική ίνα μέχρι το σπίτι.
Η οπτική ίνα είναι εν γένει πολύ πιο απροβλημάτιστη και δεν έχει τη λογική της "ταχύτητας κλειδώματος", ό,τι ταχύτητα πληρώνεις παίρνεις. Επίσης επειδή η υποδομή της καμπίνας είναι παθητική, δεν εξαρτάσαι από αδιάλλειπτη παροχή ρεύματος στην καμπίνα για να έχεις δίκτυο και τηλέφωνο - αρκεί να έχεις στον εξοπλισμό του σπιτιού.
Έχε υπόψη σου ότι η αρχική εγκατάσταση (εάν δεν έχει το κτίριο) μπορεί να πάρει και μήνες, ενώ μέσα στον χρόνο αναμένεται να ανακοινωθούν νέα προγράμματα από Nova/Wind και πιθανόν και το νέο πρόγραμμα επιδότησης οπτικών ινών από το κράτος.
 

Μηνύματα
709
Reaction score
2.334
Η οπτική ίνα είναι εν γένει πολύ πιο απροβλημάτιστη και δεν έχει τη λογική της "ταχύτητας κλειδώματος", ό,τι ταχύτητα πληρώνεις παίρνεις. Επίσης επειδή η υποδομή της καμπίνας είναι παθητική, δεν εξαρτάσαι από αδιάλλειπτη παροχή ρεύματος στην καμπίνα για να έχεις δίκτυο και τηλέφωνο - αρκεί να έχεις στον εξοπλισμό του σπιτιού.
Έχε υπόψη σου ότι η αρχική εγκατάσταση (εάν δεν έχει το κτίριο) μπορεί να πάρει και μήνες, ενώ μέσα στον χρόνο αναμένεται να ανακοινωθούν νέα προγράμματα από Nova/Wind και πιθανόν και το νέο πρόγραμμα επιδότησης οπτικών ινών από το κράτος.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Η αρχική εγκατάσταση έχει γίνει και έχουν μπει κουτιά σε κάθε όροφο της οικοδομής. Μάλιστα σε 2 διαμερίσματα έχουν ήδη βάλει οπτική ίνα. Επίσης από τη Nova μου είπαν ότι από τη νέα χρονιά θα έχουν και μεγαλύτερες ταχύτητες.
Οι αλλαγές που θα χρειαστεί να γίνουν στο διαμέρισμα για να μπει οπτική ίνα είναι μεγάλες?
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.946
Reaction score
3.763
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Η αρχική εγκατάσταση έχει γίνει και έχουν μπει κουτιά σε κάθε όροφο της οικοδομής. Μάλιστα σε 2 διαμερίσματα έχουν ήδη βάλει οπτική ίνα. Επίσης από τη Nova μου είπαν ότι από τη νέα χρονιά θα έχουν και μεγαλύτερες ταχύτητες.
Οι αλλαγές που θα χρειαστεί να γίνουν στο διαμέρισμα για να μπει οπτική ίνα είναι μεγάλες?
Χρειάζεται να περάσει η ίνα από το κουτί του ορόφου μέσα στο διαμέρισμα. Τις εργασίες σύνδεσης κάνει ο πάροχος δικτύου, δηλαδή η εταιρεία που θα επιλέξεις για σύνδεση και δεν είναι απαραίτητα ίδια με αυτή που έκανε την κατακόρυφη εγκατάσταση (πάροχος υποδομής).
Η οπτική ίνα είναι πολύ λεπτή και συνήθως προστατεύεται με καναλάκι μέχρι το σημείο που θα υποδείξεις να τερματιστεί. Συνήθως επιλέγεται ένα σημείο κοντά στην πρώτη πρίζα τηλεφώνου που έχεις από πριν, ή κάποιο άλλο λογικό σημείο που θα υποδείξεις, ώστε να σε εξυπηρετεί η θέση.
Η ίνα δίνει σήμα είτε σε κάποιο ONT που παίρνει οπτική και βγάζει Ethernet για να συνδέσεις το ρούτερ σου, είτε μπορεί να σου δώσουν ρούτερ που έχει ενσωματωμένη οπτική.
 

Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.170
Η γραμμή είναι fttc ( οπτική μέχρι το καφάο). Γενικά δεν είμαι όμως ο κανόνας μιας και πολλοί έχουν χαμηλότερη ταχύτητα συγχρονισμού απο αυτή που πληρώνουν. Φίλος μου απέναντι απο το σπίτι μου βάλαμε μαζί 100 άρα εκείνος δεν έχει καμία σχέση με εμένα και είναι δίπλα κυριολεκτικά απο το καφάο ενώ εγώ απέναντι. Απλά εκείνος έχει παλιά καλωδίωση στο σπίτι. Αν δε σε νοιάζουν τα όποια μερεμέτια χρειαστούν στο σπίτι προχώρα σε οπτική. Αν έχεις θέμα όπως εγώ δοκίμασε vdsl και βλέπεις
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.758
Μηνύματα
2.874.906
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top