high end φυκια....

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: high end φυκια....

Οταν συμφωνισουμε στο σωστο βρασιμο στα μακαρονια και στο σωστο αλατι στην σαλτσα τοτε παιζει να βρεθει το σωστο μηχανημα.Καλη μας ορεξη!
ο ορισμος του highend και ο αφ-ορισμος του hifi..
 


Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: high end φυκια....

Μεταξύ μας και χωρίς ιχνος κομπασμού η μαγκιάς το steinway παίζει στα αυτιά μου καλύτερα.Οχι οτι το yamaha είναι φόλλα , αλλά καλύτερα παίζει το καλύτερα κουρδισμένο στο χώρο .Τα steinway είναι λίγο πιο μαλακά και πιο φυσικά κατά την γνώμη μου πάντα.
Καλα......
.....εσενα η denon σε εχει κανει να τα ακους ολα σφαιρικα...:143:

Δλδ εαν γινει μια ηχογραφηση σκετα τα δυο τους... θα το καταλαβεις με τον denon ποιο ειναι ποιο.....:116:

Και παμε παρακατω.....

Γι αυτο ακριβως το τελικο αποτελεσμα εχει να κανει με τα αυτακια μας....

Οποτε προκειται περι ορεξεως ....αν δεν υπαρχει προβλημα αυτιων.

Και φυσικα μιλαω για εκεινες τις περιπτωσεις οι οποιες εχουμε 2 η 3 διαφορετικα setup σε ιδιες κατηγοριες τιμης.....

Και οπως πολυ σωστα ειπε ο Soundcare9 ....
....πιασε μια μακαροναδα αλτεντε για μενα :116:
 


Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: high end φυκια....

Το καλυτερο ακουσμα το εχει το ομποε!:135::135:
 


Μηνύματα
129
Reaction score
0
Απάντηση: high end φυκια....

Με συγχωρείτε για την διακοπή του θέματός σας...αλλα μου δημιουργήσατε μία απορία. Πώς καταλαβαίνετε τι ακούτε; Πώς ξέρετε οτι ακούτε σωστά το μουσικό όργανο; (Δεν λέω για περίπτωση φάλτσου). Ρωτάω γιατί σε κάθε μουσική ορχήστρα υπάρχουν πολλά όργανα που έχουν τον δικό τους μουσικό χαρακτήρα. Στην κιθάρα ας πούμε ότι άλλος έχει Gibson και άλλος Fender. Και οι 2 κιθάρες πιθανόν να έχουν διαφορετικό ενισχυτή με διαφορετικές ρυθμίσεις.

¨Αρα ρωτάω, γνωρίζετε πώς ακούγονται από κοντά; Υπάρχει κάποιος ήχος αναφοράς; Θέλω να μάθω πως βγάζετε συμπεράσματα ότι ακούτε σωστά την ηχογράφηση ή έτσι είναι ζωντανά η μουσική.

Συγνώμη για όλα αυτά αλλα πραγματικά δεν ξέρω. Αν χρειάζεται να μεταφέρετε αυτό το post. Ελεύθερα :136:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: high end φυκια....

αυτα που ακους απο τα ηχεια σου φιλτραρονται κατα βουληση απο τον εκαστοτε μιξαδορο, οποτε ξεχνα καθε τι live
 

Μηνύματα
1.644
Reaction score
140
πολύ τσουβάλιασμα πέφτει...:118:
(ο λογος πιστεύω ειναι η έλειψη εμπειριών)
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: high end φυκια....

Με συγχωρείτε για την διακοπή του θέματός σας...αλλα μου δημιουργήσατε μία απορία. Πώς καταλαβαίνετε τι ακούτε; Πώς ξέρετε οτι ακούτε σωστά το μουσικό όργανο; (Δεν λέω για περίπτωση φάλτσου). Ρωτάω γιατί σε κάθε μουσική ορχήστρα υπάρχουν πολλά όργανα που έχουν τον δικό τους μουσικό χαρακτήρα. Στην κιθάρα ας πούμε ότι άλλος έχει Gibson και άλλος Fender. Και οι 2 κιθάρες πιθανόν να έχουν διαφορετικό ενισχυτή με διαφορετικές ρυθμίσεις.

¨Αρα ρωτάω, γνωρίζετε πώς ακούγονται από κοντά; Υπάρχει κάποιος ήχος αναφοράς; Θέλω να μάθω πως βγάζετε συμπεράσματα ότι ακούτε σωστά την ηχογράφηση ή έτσι είναι ζωντανά η μουσική.

Συγνώμη για όλα αυτά αλλα πραγματικά δεν ξέρω. Αν χρειάζεται να μεταφέρετε αυτό το post. Ελεύθερα :136:
25 ετων ειπαμε οτι εισαι........

Σωστος.....

Αλλα ακουει ο μουσικος οταν παιζει...αλλα ο ακροατης και αλλα εμεις με τα κλαπατσιμπανα...:137:
 


Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: high end φυκια....

Με συγχωρείτε για την διακοπή του θέματός σας...αλλα μου δημιουργήσατε μία απορία. Πώς καταλαβαίνετε τι ακούτε; Πώς ξέρετε οτι ακούτε σωστά το μουσικό όργανο; (Δεν λέω για περίπτωση φάλτσου). Ρωτάω γιατί σε κάθε μουσική ορχήστρα υπάρχουν πολλά όργανα που έχουν τον δικό τους μουσικό χαρακτήρα. Στην κιθάρα ας πούμε ότι άλλος έχει Gibson και άλλος Fender. Και οι 2 κιθάρες πιθανόν να έχουν διαφορετικό ενισχυτή με διαφορετικές ρυθμίσεις.

¨Αρα ρωτάω, γνωρίζετε πώς ακούγονται από κοντά; Υπάρχει κάποιος ήχος αναφοράς; Θέλω να μάθω πως βγάζετε συμπεράσματα ότι ακούτε σωστά την ηχογράφηση ή έτσι είναι ζωντανά η μουσική.

Συγνώμη για όλα αυτά αλλα πραγματικά δεν ξέρω. Αν χρειάζεται να μεταφέρετε αυτό το post. Ελεύθερα :136:
Πολυ σωστη τοποθετηση φιλε μας!Για να εχεις εμπεριστατωμενη αποψη για τον "αληθινο"ηχο ειναι βασικα θεμα εμπειριας απο ζωντανα ακουσματα χωρις επεξεργασιες και τα λοιπα,εννοω δηλ να εχεις ακουσει παρα μα παρα πολλες φορες μεμονωμενα οργανα σε αποσταση πολυ μικρη,και παρα πολλα διαφορετικα απο αυτα.Βεβαια αυτο ειναι αρκετα δυσκολο αλλα οχι ανεφικτο,ειναι οι ακουστικες εμπειριες που λεμε....Τωρα για το ποιος ηχος κιθαρας σου αρεσει περισσοτερο ειναι καθαρα προσωπικο θεμα.Δικα σου τα αυτια δικια σου και η αποψη!Πανω σε αυτα τα προσωπικα σου κριτηρια αρχιζει το χτισημο ενος συστηματος,δηλ αρχιζει η Οδυσσεια του καθε ενος!Αυτα εν πολυ πολυ συντομια.Πιστευω οτι ο Θεμις λοκ μπορει να μας διαφωτισει απολυτα.
 



Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: high end φυκια....

Παντως ......επειδη μιλας για εμπειριες ....ξεκινα και πες μας τι ηχητικη διαφορα υπαρχει με βαση την υγρασια.....:116:

Οποτε οποιες εμπειριες και αν εχεις ξεχνατες......

απλα πραγματα......
 

Μηνύματα
1.644
Reaction score
140
Re: Απάντηση: high end φυκια....

Παντως ......επειδη μιλας για εμπειριες ....ξεκινα και πες μας τι ηχητικη διαφορα υπαρχει με βαση την υγρασια.....:116:

Οποτε οποιες εμπειριες και αν εχεις ξεχνατες......

απλα πραγματα......
ποιά υγρασία την ΝΑ ή την ΝΔ;(υψόμετρο;)
ανοιξες μεγάλο θέμα θείε. :137:
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Απάντηση: high end φυκια....

ποιά υγρασία την ΝΑ ή την ΝΔ;(υψόμετρο;)
ανοιξες μεγάλο θέμα θείε. :137:
Εχεις δικιο.....αστο καλυτερα....:409:
 

Μηνύματα
27.796
Reaction score
26.131
Απάντηση: high end φυκια....

Nai άστο καλύτερα γιατί εγω με τα denon τα ακούω ολα στρογγυλευμένα , αν με χτυπήσει και η υγρασία χάθηκα..
Τι λες ωρέ κεφάλα?
 

Μηνύματα
27.796
Reaction score
26.131
Απάντηση: high end φυκια....

Εδω που βρίσκομαι μόλις ψιλοέβρεξε, λέτε η σχετική υγρασία να επηρεάζει τις υψηλές και μεσαίες και να τις ακούω πιο υγρές?
Επίσης το σχετικό υψόμετρο με την θάλασσα είναι περί τα 400450 μέτρα λέτε η σχετική αλλοίωση του αέρα λόγω υψομ'ετρου να μου επηρεάζει την ακουστότητα των διαφόρων συχνοτήτων?
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.135
Μηνύματα
2.889.952
Members
37.994
Νεότερο μέλος
JimmyVas1978
Top