PRaT η νίκη του High End

D

deleted user 10898

Guest
ο ορος αυτος, οπως και πολοι αλλοι, εχουν χρησιμοποιηθει κατα κορον απο χαιενταδες ριβιουερ για να πουλησουν την πραματια τους.
εχει γινει αντικειμενο χλευασμου απο αντιχαιενταδες ή wannabe αντιχαιενταδες....
μεταφραζεται ως pace rhythm and timing.
μαλιστα εξελιχθηκε στους χαιεντοκυκλους και το and εγινε attack!
pace rhythm attack timing.
στην προσπαθεια των ποιο ψαγμενων και λιιιγο υποπτευμενων εδω οτι κατι πρεπει να υπαρχει πισω απο την χαιεντικη παραφιλολογια, δημιουργηθηκε αυτο το αξιολογο νημα
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?p=532061
(Tέμπο, ρυθμός, συγχρονισμός και...slew rate.)
 

D

deleted user 10898

Guest
πολλες εταιριες με πρωτη την Naim ορκιζονται και ακολουθουν φανατικο στον σχεδιασμο των μηχανηματων τους την προυποθεση να εχουν υψηλο PRaT.
η συγκεκριμενη εταιρια μερχι σημερα εβγαζε μονο cd και οχι dac μεχρι να ξεπεραστουν τα προβληματα prat! σας υποψιαζει λιγακι αυτο?
(σημερα εχει το πρωτο της dac)
Η Ελληνικη ypsilon εχει ενα cd player με ψηφιακη και 2 αναλογικες εξοδους. την απλη rca και μια ποιο "ειδικη"
το dac της εχει την "ειδικη" αυτη εισοδο εκτος απο την spdif.
για φανταστειτε... η ειδικη εισοδος ακουγεται καλυτερα απο την spdif! μας λεει κατι αυτο?
 


D

deleted user 10898

Guest
και ξαφνικα εν ετη 2009-2010 η επιστημη! ηταν αυτη που εδωσε την νικη στο high end!
αυτο που περιφραστικα ονομαζεται πρατ δεν ειναι τιποτα αλλο απο την μειωση ή και εξαλειψη των σφαλματων χρονισμου, η αλλιως... JITTER.
βρεθηκαν επιτελους 2-3 διαφορετικοι τροποι μετρησης ενος "μεγεθους" μιας παραμετρου που μεχρι πριν καποια χρονια δεν φανταζομασταν.
η naim πλεον εβγαλε το πρωτο της dac οταν καταφερε να του βαλει ενα εξυπνο κυκλωμα επαναχρονισμου με ram buffer που ελαχιστοποιει το jitter.
δικαιωθηκαν ολοι οσοι μιλαγαν για ακουστες διαφορες ως προς την ρυθμικοτητα! ενος συστηματος.
 

D

deleted user 10898

Guest
ΟΛΟΙ?
φυσικα και οχι.
ισα ισα μαλιστα!!!
το prat πλεον ειναι μετρησιμο!
εδω αρχιζει το πανηγυρι.....
γιατι φυσικα η μετρηση του δειχνει την τραγελαφικη εικονα των high end κυκλων οπου τα αξιολογα ως προς τα σφαλματα χρονισμου μηχανηματα εγιναν το πατημα για να πουλησουνε καλωδια με υψηλο πρατ!! ενισχυτες που σε κανουν να χτυπας το ποδι ενω αλλοι οχι κλπ τετοια γνωστα σε ολους ευτραπελα.
ειναι ομως ετσι?
μηπως τελικα μετα απο αλλα 10 χρονακια βγει και ενας ακομα τροπος μετρησης σφαλματων χρονισμου στα καλωδια πχ?
ειστε σιγουροι πως η εξελιξη της επιστημης δεν θα μας δωσει εργαλεια να μετρησουμε πραγματα που τωρα αγνοουμε?
ο nelson pass στο τελευταιο tas δειλωνει οτι οι class d μετρανε καλα αλλα δεν ακουγονται καλα! μηπως μετρανε καλα γιατι δεν εχουμε ακομα βρει τι ακριβως θελουμε να μετρησουμε?
αντε ξεκινατε γιατι μας επιασε το καλοκαιρι και πεσαμε...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Καλά... κρασιά. Κάποιοι ανακάλυψαν δηλαδή την Αμερική, το 2010;


p.s. Όταν λες "ειδική είσοδο" τι ακριβώς εννοείς;

...
 

D

deleted user 10898

Guest
Καλά... κρασιά. Κάποιοι ανακάλυψαν δηλαδή την Αμερική, το 2010;


p.s. Όταν λες "ειδική είσοδο" τι ακριβώς εννοείς;

...
βρε που εισαι χαμενος?
ασε την ψοφια και απαντα επι της ουσιας. ηταν μετρησιμο το πρατ? οχι. ειναι σημερα? ειναι. μηπως οταν τα αυτακια μας μας λενε κατι να κραταμε και μια πισινη?

η ειδικη εισοδος ουσιαστικα ειναι αναλογικη εξοδος μετα το dac chip. η αντιστοιχη εισοδος ειναι ουσιαστικα η εισοδος στο αναλογικο τμημα.
ουσιαστικα ειναι ενα Cdplayer σε δυο σασι ωστε να αποφευγονται τα σφλματα χρονισμου λογω μετατροπης σε spdif. (δεν ξερω λεπτομεμρειες...)
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

Ο "ήχος της NAIM" ξανακτυπά..... Τώρα και σε DAC.
Αλλη μια προσπάθεια να βάλουν την "ταυτοτητά" τους στην μουσική αλυσίδα.

Βασικά άλλη μία προσπάθεια το 16/44.1 να προσεγγίσει το βινύλιο διαμέσου μίας ακόμα
"virtual reallity" εκδοχής ενός DAC.
16/44.11 είναι το έρμο.... το τραβάνε από εδώ... το τραβάνε από εκεί..... λάστιχο το κάνανε :204:
Ο νάνος σε μεγενθυτικό καθρέπτη και περηφανεύεται που είναι ψηλός....

Κρατώ τα λόγια του Nelson Pass:
ο nelson pass στο τελευταιο tas δηλωνει οτι οι class d μετρανε καλα αλλα δεν ακουγονται καλα

Για να ακούγονται καλά προτείνω να μπει ένα λαμπάτο στάδιο κάπου, όπως κάνουν με τα CDP :142:
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Έλα μωρέ τώρα τι ξέρει και αυτός ο Pass, εδώ μιλάμε τα έχουμε λύσει όλα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.974
Reaction score
127.599
Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

νομίζω πως έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα.

τα ψηφιακά σφάλματα χρονισμού (φτου κακά - τζίτερ - σκόρδο πιπέρι), ουδεμία σχέση έχουν με τον ρυθμό και την ατάκα και τα παρεμφερή πρατ-ίδια.

νομίζω πως πρόκειται για μια ακόμη π@π@ρι@ εντελώς χαλιεντάδικη.

άσε που ο χαρακτηρισμός που θα ήθελα να δώσω δεν αρμόζει σε φόρουμ και αυτολογοκρίνεται (κλόπι-ραιτ μπάι σπέρτος)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.974
Reaction score
127.599
Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

ώστε ο νέλσον λέει πως δεν του ακούγονται καλά οι κλας ντε. Βέβαια, μετράν καλά, οκ.

μάστα, μάστα....

για το νέλσον (σκεπτόμενος στο ίδιο επίπεδο) θα ήθελα να μάθω και καναδυό ακόμα πράγματα.

του αρέσει η φέτα?
ποιά οδοντόκρεμα προτιμάει?
πίνει μαύρη μπύρα ή ξανθιά?
του αρέσει πιο πολύ το λαγκαβούλιν ή το μακάλαν?
στη θάλασσα πάει με σανδάλια ή με σαγιονάρες?
κ τέλος, στο βρακί του το βολεύει δεξιά ή αριστερά?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.974
Reaction score
127.599
Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

πάω στοίχημα, πως αν σε καναδυό χρόνια βγάλει ο νέλσον κλας ντε ενισχυτή, θα του αρέσει και θα του αρέσει και πολύ μάλιστα.

εδώ θα είμαστε, και θα το δείτε με τα ματάκια σας... το έχω ξανακούσει το παραμύθι.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

OK ΟΚ ΟΚ ΟΚ ! ! !
Tα ICE modules εξαιρούνται.... το ίδιο και οι class T.

(σσ μην μας πάθουν και τίποτα τα παιδιά)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.974
Reaction score
127.599
Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

για να μη παρεξηγούμαι, δίνω κάθε δικαίωμα σε όλους τους φίλους εδώ μέσα, στην "άποψη" και σαφώς χαίρομαι να σας βλέπω χαρούμενους με ενισχυτές τάξης Α κι ΑΒ που έχουν τη στάμπα του χαλιεντάτου.

επίσης όμως, έτσι για να ξυπνάω και λίγο την άλλη πλευρά του εγκεφάλου στα φιλαράκια μου, χαίρομαι ιδιαίτερα να "χαρίζω" την εμπειρία ενός ποταπού κλας ντε ενισχυτή σε κατά κοινή ομολογία "βαρβάτα" ηχοσυστήματα όπως του γνωστού φίλου μας του τρελοκορίνθιου βλασσόπουλου, όπου γίνεται -αν μη τι άλλο- εμφανές πως αν του άλλαζες ενισχυτή ένα βράδυ, χωρίς να το καταλάβει, δε θα το καταλάβαινε ποτέ.

αυτά από μένα.
\

συνεχίστε -> παραμ-παμ-πρατ
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

πάω στοίχημα, πως αν σε καναδυό χρόνια βγάλει ο νέλσον κλας ντε ενισχυτή, θα του αρέσει και θα του αρέσει και πολύ μάλιστα.

εδώ θα είμαστε, και θα το δείτε με τα ματάκια σας... το έχω ξανακούσει το παραμύθι.
α να σου πώ και εγώ το παραμύθι που έχω ακούσει?
Έχω δεί άτομα να ορκίζονται μέχρις θανάτου στην αρτιότητα του cd μέσου.Τώρα τα ίδια άτομα ορκίζονται οτι το καινούργιο τους dac είναι λέει πολύ καλύτερο απο αυτό που αγόρασαν το 2004 με τους Ολυμπιακούς.Μάλιστα ορκίζονται οτι το dac τους παίζει καλύτερα απο το dac του 2003 ενώ κατα περίεργο τρόπο οποιοδήποτε phono ξέσκιζε το dac του 2003 το οποίο όμως είναι καμία 30άρα χρόνια μπροστά απο το αντίστοιχο phono.
Τελικά η τεχνολογία του ήχου πρέπει να έκανε άλματα τα τελευταία 6 χρόνια.Όπως και η τεχνολογία των ενισχυτών να φανταστώ..
Κοίτα να δείς που όσο και να ασχολούμαι τελικά νοιώθω πίσω...:142:

Εδώ είμαστε...σε μερικά χρόνια θα έρθει η νέα πατάτα και όλοι θα καυχιόμαστε οτι ενώ τα άλλα ήταν λίιιιιιγο καλύτερα αυτό είναι μπροστά.
Και βέβαια θα καταλήξει μαζικά στις αγγελίες των φόρουμς.τί τραγικό...:121:

p.s.πώς πέρασαν 6 χρόνια απο τους Ολυμπιακούς ρε παιδιά?ούτε που το κατάλαβα...σαν χτές ήμουν στο Μοναστηράκι και χάζευα τις ορδές των τουριστών...

p.s.είμαι υπέρ των ψηφιακών αλλα νομίζω οτι κάποια πράματα θέλουν το χρόνο τους στο να τελειοποιηθούν.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.974
Reaction score
127.599
Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

άσχετο:

Και βέβαια θα καταλήξει μαζικά στις αγγελίες των φόρουμς.τί τραγικό...:121:
θα μου άρεσε πολύ ένα θρεντ με σε βάθος ανάλυση των αγγελιών του φόρουμ και στατιστική μελέτη είδους συσκευών και κοστολογίων συσκευών που κυκλοφορούν σε αγγελίες....
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

νομίζω πως έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα.

τα ψηφιακά σφάλματα χρονισμού (φτου κακά - τζίτερ - σκόρδο πιπέρι), ουδεμία σχέση έχουν με τον ρυθμό και την ατάκα και τα παρεμφερή πρατ-ίδια.

νομίζω πως πρόκειται για μια ακόμη π@π@ρι@ εντελώς χαλιεντάδικη.

άσε που ο χαρακτηρισμός που θα ήθελα να δώσω δεν αρμόζει σε φόρουμ και αυτολογοκρίνεται (κλόπι-ραιτ μπάι σπέρτος)
να ο πρωτος ουσιαστικος αντιλογος.
μπορεις να αναλυσεις γιατι τα σφαλματα χρονισμου της πηγης/ντακ δεν εππηρεαζουν το πρατττ?
 

Μηνύματα
1.579
Reaction score
650
Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

να ο πρωτος ουσιαστικος αντιλογος.
μπορεις να αναλυσεις γιατι τα σφαλματα χρονισμου της πηγης/ντακ δεν εππηρεαζουν το πρατττ?
πραττ δηλαδη σε συστηματα πληρως αναλογικα δεν ειχαν ορισει οι reviewers?
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

ώστε ο νέλσον λέει πως δεν του ακούγονται καλά οι κλας ντε. Βέβαια, μετράν καλά, οκ.

μάστα, μάστα....

για το νέλσον (σκεπτόμενος στο ίδιο επίπεδο) θα ήθελα να μάθω και καναδυό ακόμα πράγματα.

του αρέσει η φέτα?
ποιά οδοντόκρεμα προτιμάει?
πίνει μαύρη μπύρα ή ξανθιά?
του αρέσει πιο πολύ το λαγκαβούλιν ή το μακάλαν?
στη θάλασσα πάει με σανδάλια ή με σαγιονάρες?
κ τέλος, στο βρακί του το βολεύει δεξιά ή αριστερά?
το οτι στο νελσον δεν του αρεσουν οι d εχει τοση σημασια οση το οτι δεν του αρεσει η φετα οπως μου ειπε.
το οτι υπαρχουν μετρησιμοι παραμετροι στους ενισχυτες που ακομα δεν εχει βρεθει τροπος να μετρηθουν, υπαρχει η πιθανοτητα?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.974
Reaction score
127.599
Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

το οτι υπαρχουν μετρησιμοι παραμετροι στους ενισχυτες που ακομα δεν εχει βρεθει τροπος να μετρηθουν, υπαρχει η πιθανοτητα?
επίτρεψέ μου να σου απαντήσω, αντιστρέφοντας την ερώτησή σου:

το ότι υπάρχουν ένα σωρό μετρήσιμοι παράμετροι στους ενισχυτές που συστηματικά πολλοί τους αγνοούν για λόγους "προτίμησης" δε σημαίνει υποχρεωτικά πως κι άλλοι τρόποι μέτρησης να βρεθούν θα έχουν την ίδια μοίρα, αφού η "προτίμηση" του κάθε "χαλιεντά" είναι υπεράνω κριτικης?

Νομίζω πως η δύναμη της λογικής δεν έχει θέση στα μονοπάτια του χάλι έντ.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.097
Μηνύματα
2.888.428
Members
37.987
Νεότερο μέλος
michael_m
Top