LG 42LE5300 ή LG 42LD750?

Μηνύματα
387
Reaction score
132
Καλησπέρα παιδιά!

Σκέφτομαι για αγορά μία 42" τηλεόρασης.Μετά από λίγο ψάξιμο έχω καταλήξει στις 2 LG που αναφέρω στον τίτλο.Η τιμή τους είναι σχεδόν ίδια εκεί που τις βρήκα (650 η 42LD750 και 700 ευρώ η 42LE5300) οπότε η τιμή δεν παίζει ρόλο.

Μπορείτε να με συμβουλέψετε πια είναι καλύτερη?Οι διαφορές που βλέπω να έχουν είναι στην αντίθεση και στο ότι η μία ειναι 100Hz και η άλλη 200Hz.Ευπρόσδεκτες όλες οι απόψεις :105:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.644
Reaction score
4.232
Απάντηση: LG 42LE5300 ή LG 42LD750?

Η κύρια διαφορά τους είναι πώς η μία είναι με LED ενώ η άλλη κλασσική LCD.:137:

Εγώ προς το παρόν ψηφίζω LCD..

Απο εκεί και πέρα αν:
1)δεν έχεις σκοπό να την καλιμπράρεις,
2)θα είναι γενικής χρήσης,
3)σε ενδιαφέρει και ο αισθητικός τομέας
πάρε την LED.
Απλά έχεις περισσότερες πιθανότητες να πετύχεις τηλεόραση με πιό έντονο clouding ή με bleeding(διαροή φωτός περιμετρικά της οθόνης λόγω των LED).
 

Μηνύματα
279
Reaction score
40
Απάντηση: LG 42LE5300 ή LG 42LD750?

Μια ερωτηση παρακαλω. Και εαν εχει σκοπο να καλιμπραρει την LED γιατι να μην την προτιμησει? Δεν του παρεχει αυτη την δυνατοτητα? Τα ιδια ρυθμιστικα μοιραζονται (ισως και περισοτερα). Bleeding φαινομενο δεν εχω παρατηρησει εντονα παρα σε καποια μοντελα (εισαγωγικα) LG, Grundig και F&G.Και μαλιστα την ιδια συμπεριφορα παρατηρησα και σε συμβατικα LCD CCFL panels των ιδιων εταιριων.

Τωρα να αναφερθουμε στην διαφορα των χρωματικων χροιων και ισως το εντονο burning που παρουσιαζουν πολλα led panel (ειδικα οταν ρυθμιζονται dynamic) τοτε ναι εκει να το πουμε. Βεβαια αναλογα την εταιρια αλλες με led αξιζουν και υπερεχουν αλλες με ccfl. Τελος ολα παραμετροποιουνται πλεον.

Βασικος παραγοντας φιλε μου ειναι το ματι σου. Πηγαινε σε ενα καλοστημενο demo room και παρακολουθησε τες μια προς μια. Απο αποσταση ομως τουλαχιστο 4-5 μετρα. Εκει βασικος κριτης ειναι το ματι σου. Ακομα και μετρησεις απο φασματογραφο να σου παραθεσουμε απο καποιο καλο προιον εσενα αλλο πραγμα μπορει να σου αρεσει, το ματι σου μπορει να διεγειρεται με το δικο τροπο (κοινως ειναι θεμα γουστου). Μπορει να σου αρεσει η ζωηρη, εντονη και τραχεια εικονα η πιο pal, soft λιγοτερο επιθετικη εικονα. Ασχετο με το τι ειναι σωστο.

Πας , βλεπεις, διαλεγεις μας λες τα συμπερασματα σου και το συζηταμε. Αυτος ειναι ο σωστος τροπος.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.644
Reaction score
4.232
Απάντηση: LG 42LE5300 ή LG 42LD750?

Μια ερωτηση παρακαλω. Και εαν εχει σκοπο να καλιμπραρει την LED γιατι να μην την προτιμησει? Δεν του παρεχει αυτη την δυνατοτητα?
Tου την παρέχει αλλά οι led έχουν ένα θέμα με το gamma τους στις σκοτεινές σκηνές(κοινώς δεν έρχεται στην αναφορά με τίποτα).Πάντως απο κάποιες πρώτες εντυπώσεις σε μοντέλα του 2011 βλέπω βελτίωση σε αυτόν τον τομέα.

Bleeding φαινομενο δεν εχω παρατηρησει εντονα παρα σε καποια μοντελα (εισαγωγικα) LG, Grundig και F&G
Και εγώ έχω δει σε ακρίβα μοντέλα.
Περισσότερο θέμα τύχης είναι.Αν σου κάτσει..

Βασικος παραγοντας φιλε μου ειναι το ματι σου.
Εξαρτάται κατά πόσο εκπαιδευμένος είναι κάποιος στο να ξεχωρίζει μια τεχνητά εμπλουτισμένη εικόνα(για εντυπωσιασμό) απο μια φυσική(στο μέτρο του δυνατού) εικόνα.Η 1η περίπτωση ναι μεν ενθουσιάζει αρχικά,μετά απο λίγο όμως καταντά κουραστική.

Απο αποσταση ομως τουλαχιστο 4-5 μετρα.
Τι θα καταλάβει απο τόσο μακρία;

Μπορει να σου αρεσει η ζωηρη, εντονη και τραχεια εικονα η πιο pal, soft λιγοτερο επιθετικη εικονα. Ασχετο με το τι ειναι σωστο.
Μαζί σου.Καθείς με τις ορέξεις του.
Ξέρεις όμως ποιό είναι το θέμα;
Όταν κάποιος αναζητά κάτι οφείλουμε να του εξηγήσουμε όσο το δυνατόν τα συν και τα πλην της εκάστωτε τεχνολογίας.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
132
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου δίνετε.Πραγματικά με βοηθάτε πολύ.

Στο θέμα μας τώρα.Η αισθητική δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα οπότε δεν παίζει ρόλο.Τώρα όσον αφορά το καλιμπράρισμα η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι και πολύ ειδικός οπότε κυρίως θα την ρυθμίσω όπως αρέσει περισσότερο στο μάτι μου παρά το τι είναι τα σωστά και αναφοράς χρώματα.Το ίδιο εξάλου έχω κάνει και με την 32" που έχω τώρα.Τις δύο tv τις είχαν σχετικά δίπλα δίπλα αλλά διαφορά στην εικόνα δεν είδα σε σημείο που να πω ότι η μία φαινόταν καλύτερη από την άλλη.Βέβαια είμαι σίγουρος ότι ούτε σωστά ρυθμισμένες ήταν όπως και ότι η πηγή δεν ήταν HD.Πιό πολύ για upscaled DVD μου φάνηκε.Οπότε να κάνω καλή σύγκριση δεν μπορούσα.

Από ότι καταλαβαίνω μεγάλες διαφορές δεν υπάρχουν ανάμεσα στις δύο οπότε είναι περισσότερο θέμα γούστου.Σωστά?
 

Μηνύματα
279
Reaction score
40
Απάντηση: LG 42LE5300 ή LG 42LD750?

Tου την παρέχει αλλά οι led έχουν ένα θέμα με το gamma τους στις σκοτεινές σκηνές(κοινώς δεν έρχεται στην αναφορά με τίποτα).Πάντως απο κάποιες πρώτες εντυπώσεις σε μοντέλα του 2011 βλέπω βελτίωση σε αυτόν τον τομέα.


Και εγώ έχω δει σε ακρίβα μοντέλα.
Περισσότερο θέμα τύχης είναι.Αν σου κάτσει..

Εγω προσωπικα μιας και προερχομαι απο τον χωρο επαγγελματικα κοντα στα 10 χρονια βλεπω καθημερινα πανω απο 70 πανελ καθε μερα. Καποιο με εντονη αστοχια δεν εχω δει μεχρι σημερα. Ακομα και δω καποιο απο πολυ κοντα σε αποστασεις θεασης οσο οξυτατη οραση και να εχει καποιος δεν μπορει να διακρινει τιποτα.

Εξαρτάται κατά πόσο εκπαιδευμένος είναι κάποιος στο να ξεχωρίζει μια τεχνητά εμπλουτισμένη εικόνα(για εντυπωσιασμό) απο μια φυσική(στο μέτρο του δυνατού) εικόνα.Η 1η περίπτωση ναι μεν ενθουσιάζει αρχικά,μετά απο λίγο όμως καταντά κουραστική.

Αυτο τονιζω οτι για τον κοινο καταναλωτη δεν παιζει ρολο το τι λεει ο φασματογραφος η εαν εχει sticker EISΑ κτλ. Στον καθενα αρεσει κατι διαφορετικο. Υπαρχει κοσμος που του αρεσει να βλεπει ''εντυπωσιακα'' μια φορα οταν πηγα σε εναν πελατη μου να τοποθετησω μια tv στο τοιχο (την ειχε ηδη ενα χρονο) ανοιγωντας την ειδα οτι ηταν σε μια dynamic ρυθμιση με πουσαρισμενο το gamma τερμα. Στην ερωτηση μου δεν σε κουραζει το βραδυ με κλειστα τα φωτα? Οχι μου απαντα ετσι μας αρεσει και εαν ειχε και αλλο φως θα το εβαζα παραπανω.... Αυτο το φαινομενο το βλεπω καθε μερα: Πχ ενα μοντελο το οποιο εχει διακριθει και τυγχανει να μου αρεσει και εμενα οπως και στην πλειοψηφια συναδελφων μου (να προσθεσω οτι και εγω ανηκω στην κατηγορια natural vision). εχει θαφτει παμπολες φορες απο υποψηφιους πελατες απο μια οικονομικη tv ''εντυπωσιακη''...


Τι θα καταλάβει απο τόσο μακρία;

Οταν αντικρυζεις πρωτη φορα ενα demo με 30 - 40 πανελ ενεργα χανεις την μπαλα.. Αρχικα τις βλεπεις ολες μαζι απο αποσταση, μετα αυτες που κανουν εντυπωση στον υποψηφιο αγοραστη με την πρωτη ματια, ειναι αυτες που ταιραζουν στο γουστο του, οταν ξεχωρισουμε 3, 4, 5 κωδικους τοτε μπορουμε να τις δουμε επισταμενα. Το 90% των ανθρωπων που μπαινουν σε ενα μαγαζι παθαινουν την αυτη την συγχυση που σου λεω. Απο εκει και περα αυτο που λεω αποτελει συμβουλη και οχι κανονα

Μαζί σου.Καθείς με τις ορέξεις του.
Ξέρεις όμως ποιό είναι το θέμα;
Όταν κάποιος αναζητά κάτι οφείλουμε να του εξηγήσουμε όσο το δυνατόν τα συν και τα πλην της εκάστωτε τεχνολογίας.

Και εγω μαζι σου, οταν ειναι να αναφερθουμε σε τεχνολογικα χαρακτηριστικα σαφως, οτι εχει να κανει ομως με την αποδοση της συσκευης δεν μπορουμε ποτε να ειμαστε αντικειμενικοι, εκτος και εαν ο αγοραστης ξεκαθαρισει τον τροπο που θελει να βλεπει, να ακουει κτλ
αυτα φιλικα παντα
 

Μηνύματα
279
Reaction score
40
Απάντηση: Re: LG 42LE5300 ή LG 42LD750?

H 5300 ειναι LED με 100Hz ενω η 750 ειναι LCD CCFL στα 200Ηz Η 750 εχει πιο καλη κινηση συμφωνα με τα χαρακτηριστικα της, ενω η 5300 εχει πολυ περισσοτερα αποθεματα contrast. Ειναι παλι θεμα γουστου και οι 2 εχουν ολα τα βασικα οπως full HD ειναι 100HZ και ανω και εχουν DVB-T Mpeg-4. Και στα ατου υποστηριζουν και τεχνολογια ασυρματης διασυνδεσης (απαιτηται αγορα πομποδεκτη της LG) Αρα απο χαρακτηριστικα εισαι καλυμενος. Παντως η 5300 για LED ποτε δεν με εντυπωσιασε, εσενα παλι μπορει το αντιθετο.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
132
Re: Απάντηση: Re: LG 42LE5300 ή LG 42LD750?

Τελικά μάλλον θα πάω για την 750.Αφού είναι σχεδόν ίδιες και την 750 την είχε 50€ φτηνότερη μάλλον σε αυτή θα καταλήξω. :)
 

Μηνύματα
387
Reaction score
132
Re: Απάντηση: Re: LG 42LE5300 ή LG 42LD750?

Μετά από πολύ ψάξιμο και σχετικών τεστ κατέληξα στην αγορά της Philips 42PFL9664.Την πήρα σε πολύ καλή τιμή (μόλις 650 ευρώ) οπότε δεν μπορούσα να την παραβλέψω.Η tv είναι τέρας πραγματικά καθώς η απόσταση που βλέπω είναι 2.5 μέτρα.Και μου αρέσει που είναι πλήρης από extras ακόμα και το ambilight που μου φαινόταν μούφα όταν το πρωτοείδα,όταν το ενεργοποίησα στο δωμάτιο πραγματικά άξιζε.Άντε να την ρυθμίσω κιόλας τώρα.Σας ευχαριστώ πάντως για τα σχολιά και την βοηθειά σας :602:
 


Μηνύματα
1
Reaction score
0
Για σας και από εμένα μήπως γνωρίζει κάποιος για το πρόβλημα μου έχω μια τηλεόραση LG 42LD750 Έχει το εξής πρόβλημα ανάβει το λογότυπο και σβήνει και ξανανάβει κανονικά και έπειτα ξανασβήνει αυτό το κάνη 3 με 4 φορές και έπειτα αναβοσβήνει το σταμπάι νόμιζα ότι φταίει το τζιπάκι και παρήγγελλα άλλο και το άλλαξα αλλά κάνη τα ίδια, την δοκίμασα σε άλλη τηλεόραση που λειτουργεί κανονικά και εκεί κάνη τα ίδια αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας το γράψει πριν την πετάξω ευχαριστώ
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.950
Reaction score
96.257
Τι είναι αυτό το τζιπάκι που άλλαξες;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.441
Μηνύματα
2.904.280
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top