AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Μάλιστα...

Πραγματικά μου κάνει τεράστια εντύπωση...Αν κάποιος διαβάσει τις προηγούμενες δύο σελίδες(δηλαδή αυτές που είναι μετά απο το τελευταίο πόστ) θα διαπιστώσει χαιεντάδικες απαντήσεις.Διόλου τεχνικές, που είναι και προσόν του παρόντος σάιτ.

Αν μή τι άλλο ακούγεται μία βοή για τεράστια εμπειρία της εταιρείας, για χρόνια ενασχόληση με αυτό το μηχάνημα και λοιποί παραλληλισμοί που μου θυμίζουν κουβέντες περι καλωδίων.

Η μία αμιγώς τεχνική άποψη οπου κάποιος μπορεί εύκολα να βγάλει κάποια συμπεράσματα είναι του Βασίλη που αναφέρεται σε κάποια τοπολογία της μέτρικ η οποία την κάνει συγκρίσιμη με κάποιες άλλες αγορές.

Επομένως ας γίνω πιο σαφής.Θέλω να αγοράσω dac+pro. Η τεχνική σύγκριση της κάρτας αυτής με κάποιο άλλο σετάκι είναι εφικτή ΜΟΝΟ σε επίπεδο μετρήσεων.Σε επίπεδο τοπολογίας είναι δύσκολο ΑΝ ΟΧΙ αδύνατο να συγκρίνω την κάρτα αυτή με το π.χ. benchmark. Οι μετρήσεις σήμερα υπάρχουν.Δείχνουν ουσιαστικά τις δυνατότητες της κάρτας ΚΑΙ ως πρό αλλα ΚΑΙ ως dac.Ασχέτως λοιπόν τιμής και ποιότητας...

Είναι καλύτερη απο όσα dac και προ υπάρχουν ή είναι ένα μέσο προιόν?Είναι ανάμεσα στα 3 καλύτερα?Είναι καλύτερο ας πούμε απο το weiss 202?Απο το medea?Επαναλαμβάνω...Απο τις μετρήσεις.Ούτε απο υποκειμενισμούς ούτε απο βιογραφικά των στελεχών...


Τα παραπάνω ίσως προκλητικά σχόλια είναι φιλικά και μόνο.Δέν έχουν σκοπό να μειώσουν την ποιότητα κανενός μηχανήματος ούτε να θίξουν άτομα. Είναι συγκεκριμένες ερωτήσεις που περιμένουν συγκεκριμένες απαντήσεις. Είμαι σίγουρος οτι η απάντηση ευνοεί την εν λόγω κάρτα...
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Όχι ρε ! Δεν σου επετρέπω!

Πάω να δώ μια ενδιαφέρουσα εκδήλωση για τα Μαθηματικά και την τέχνη στο Ευγενίδειο Ίδρυμα και θα σου απαντήσω μετά ! Κράτα μόνο το πρώτο δεδομένο που αφορά στα A to D ,D to A conversion (AK4396 vs AK4395 για τα da) . Για τα υπόλοιπα αργότερα !
Αν και σαν αντιπρόσωπος η όποια γνώμη σε αυτό το νήμα θα σχολιαστεί ποικιλοτρόπως αλλά και επειδή έχω νομίζω κατακτήσει πως δεν μιλάω για να πουλάω, θέλω να αναφέρω πως πιθανώς να υπάρχουν η να υπάρξουν μηχανήματα που θα παίξουν καλύτερα απο την Metric σε αυτή την κατηγορία τιμής.

Όχι όμως επειδή έχουν η δεν έχουν Sabre η το δείνα τσιπάκι στην έξοδο.

Το optimization στην Metric για 3 χρόνια δεν έχει γίνει σε πολλά μηχανήματα,
και όταν ένα μηχάνημα ακουστικά και τεχνικά είναι στα όρια της υπάρχουσας τεχνολογίας πίστεψε με, κάνενα χ η ψ τσιπάκι δεν είναι συτό που θα κάνει απο μόνο του την διαφορά.

Το χαρακτηριστικό της είναι πως δεν έχει χαρακτήρα κατά γενική ομολογία. Δεν εντυπωσιάζεσαι απο αυτά που κάνει αλλά απο αυτά που δεν κάνει. Τι θα άλλαζε αν είχε ένα πιο σύγχρονο τσιπάκι ?
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.296
Reaction score
8.237
ωχ αυτο το μηνυμα μου θυμιζει τα δικα μου... εισαι ιντριγκαδορος...
και πως να σου απαντησουν τωρα αφου η πτωχη asus st εχει καλυτερες μετρησεις jitter και μεγαλυτερο snr?
ε?


Μάλιστα...

Πραγματικά μου κάνει τεράστια εντύπωση...Αν κάποιος διαβάσει τις προηγούμενες δύο σελίδες(δηλαδή αυτές που είναι μετά απο το τελευταίο πόστ) θα διαπιστώσει χαιεντάδικες απαντήσεις.Διόλου τεχνικές, που είναι και προσόν του παρόντος σάιτ.

Αν μή τι άλλο ακούγεται μία βοή για τεράστια εμπειρία της εταιρείας, για χρόνια ενασχόληση με αυτό το μηχάνημα και λοιποί παραλληλισμοί που μου θυμίζουν κουβέντες περι καλωδίων.

Η μία αμιγώς τεχνική άποψη οπου κάποιος μπορεί εύκολα να βγάλει κάποια συμπεράσματα είναι του Βασίλη που αναφέρεται σε κάποια τοπολογία της μέτρικ η οποία την κάνει συγκρίσιμη με κάποιες άλλες αγορές.

Επομένως ας γίνω πιο σαφής.Θέλω να αγοράσω dac+pro. Η τεχνική σύγκριση της κάρτας αυτής με κάποιο άλλο σετάκι είναι εφικτή ΜΟΝΟ σε επίπεδο μετρήσεων.Σε επίπεδο τοπολογίας είναι δύσκολο ΑΝ ΟΧΙ αδύνατο να συγκρίνω την κάρτα αυτή με το π.χ. benchmark. Οι μετρήσεις σήμερα υπάρχουν.Δείχνουν ουσιαστικά τις δυνατότητες της κάρτας ΚΑΙ ως πρό αλλα ΚΑΙ ως dac.Ασχέτως λοιπόν τιμής και ποιότητας...

Είναι καλύτερη απο όσα dac και προ υπάρχουν ή είναι ένα μέσο προιόν?Είναι ανάμεσα στα 3 καλύτερα?Είναι καλύτερο ας πούμε απο το weiss 202?Απο το medea?Επαναλαμβάνω...Απο τις μετρήσεις.Ούτε απο υποκειμενισμούς ούτε απο βιογραφικά των στελεχών...


Τα παραπάνω ίσως προκλητικά σχόλια είναι φιλικά και μόνο.Δέν έχουν σκοπό να μειώσουν την ποιότητα κανενός μηχανήματος ούτε να θίξουν άτομα. Είναι συγκεκριμένες ερωτήσεις που περιμένουν συγκεκριμένες απαντήσεις. Είμαι σίγουρος οτι η απάντηση ευνοεί την εν λόγω κάρτα...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.296
Reaction score
8.237
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Το optimization στην Metric για 3 χρόνια δεν έχει γίνει σε πολλά μηχανήματα,
και?
εδω εκατσαν και εγραψαν μοναδικο κωδικα για ασυγχρονο firewire (του weiss πχ δεν ειναι τετοιος) και ο αυτογιατρος "την παιζει" απο aesebu και θελει εμιουλειτορ! Μα καλα αΦτος που του την πουλησε δεν του λεει δυο λογακια?
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
ωχ αυτο το μηνυμα μου θυμιζει τα δικα μου... εισαι ιντριγκαδορος...
και πως να σου απαντησουν τωρα αφου η πτωχη asus st εχει καλυτερες μετρησεις jitter και μεγαλυτερο snr?
ε?
Δέν νομίζω οτι είναι το ίδιο...Οι μετρήσεις αυτές δέν ανταποκρίνονται σε ένα μαρκεντινίστικο τρίκ που θα πείσει τον coputerόφιλο οτι η κάρτα γ@μεί και δέρνει.
Αντιθέτως είναι ένα πλήρες σέτ το οποίο είναι ικανό να φέρει σε σύγκριση κάποια προιόντα.
Π.χ.Είναι εμφανές οτι η metric παραμένει το κορυφαίο phono σήμερα.

Επίσης επαναλαμβάνω οτι όλα λέγονται σε φιλικό επίπεδο και κλίμα.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

πως να σου απαντησουν τωρα αφου η πτωχη asus st εχει καλυτερες μετρησεις jitter και μεγαλυτερο snr?
Πανάθεμά σε .
Αυτό μας έλειπε από το ποστ.
Είσαι αgλητήριος και το ξέρεις:142:
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo

και?
εδω εκατσαν και εγραψαν μοναδικο κωδικα για ασυγχρονο firewire (του weiss πχ δεν ειναι τετοιος) και ο αυτογιατρος "την παιζει" απο aesebu και θελει εμιουλειτορ! Μα καλα αΦτος που του την πουλησε δεν του λεει δυο λογακια?
Θα πάρει Mac και αφού την σετάρει δεν θα το δώσει πίσω.

Γιατί θα θέλει να παίζει , μόλις ... γλυκαθεί
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

"Το optimization στην Metric για 3 χρόνια δεν έχει γίνει σε πολλά μηχανήματα"

Μπα, αυτό ακούγεται κάπως, δηλαδή οι άλλοι τζιτζίκια πεταλώνουνε?

Καλά, αντιπρόσωπε ένα έχω να σου πω:

Μπορώ αύριο το πρωί να δανειστώ το μηχανάκι σου για να αποκτήσω προσωπική άποψη? Και να στο επιστρέψω μεθαύριο?

Άσε να μιλήσει το εμπόρευμα και όποιος τσιμπήσει από το review μακάρι να του κάτσει και να είναι και ευχαριστημένος...

"Τι θα άλλαζε αν είχε ένα πιο σύγχρονο τσιπάκι ? "

Αυτό τώρα είναι ρητορική ερώτηση?
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.296
Reaction score
8.237
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric H

Θα πάρει Mac και αφού την σετάρει δεν θα το δώσει πίσω.

Γιατί θα θέλει να παίζει , μόλις ... γλυκαθεί
δεν ειναι και αθηνα να του δωσω εναν που εχω 2.
(εχει να παιξει character... καθε βραδυ θα το παιζει ΑΛΛΟΣ)
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.296
Reaction score
8.237
Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

να απαντηξω εγω?
δεν τον εχετε αφησει τον ανθρωπο να ακουσει μουσικη.
ο ενας την καρτα ο αλλος τα ηχεια, στο τελος του εδωσα κατι δικα μου να ακουει....

Καλά, αντιπρόσωπε ένα έχω να σου πω:

Μπορώ αύριο το πρωί να δανειστώ το μηχανάκι σου για να αποκτήσω προσωπική άποψη? Και να στο επιστρέψω μεθαύριο?

Άσε να μιλήσει το εμπόρευμα και όποιος τσιμπήσει από το review μακάρι να του κάτσει και να είναι και ευχαριστημένος...
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Μάλιστα...

Πραγματικά μου κάνει τεράστια εντύπωση...Αν κάποιος διαβάσει τις προηγούμενες δύο σελίδες(δηλαδή αυτές που είναι μετά απο το τελευταίο πόστ) θα διαπιστώσει χαιεντάδικες απαντήσεις.Διόλου τεχνικές, που είναι και προσόν του παρόντος σάιτ.

Αν μή τι άλλο ακούγεται μία βοή για τεράστια εμπειρία της εταιρείας, για χρόνια ενασχόληση με αυτό το μηχάνημα και λοιποί παραλληλισμοί που μου θυμίζουν κουβέντες περι καλωδίων.

Η μία αμιγώς τεχνική άποψη οπου κάποιος μπορεί εύκολα να βγάλει κάποια συμπεράσματα είναι του Βασίλη που αναφέρεται σε κάποια τοπολογία της μέτρικ η οποία την κάνει συγκρίσιμη με κάποιες άλλες αγορές.

Επομένως ας γίνω πιο σαφής.Θέλω να αγοράσω dac+pro. Η τεχνική σύγκριση της κάρτας αυτής με κάποιο άλλο σετάκι είναι εφικτή ΜΟΝΟ σε επίπεδο μετρήσεων.Σε επίπεδο τοπολογίας είναι δύσκολο ΑΝ ΟΧΙ αδύνατο να συγκρίνω την κάρτα αυτή με το π.χ. benchmark. Οι μετρήσεις σήμερα υπάρχουν.Δείχνουν ουσιαστικά τις δυνατότητες της κάρτας ΚΑΙ ως πρό αλλα ΚΑΙ ως dac.Ασχέτως λοιπόν τιμής και ποιότητας...

Είναι καλύτερη απο όσα dac και προ υπάρχουν ή είναι ένα μέσο προιόν?Είναι ανάμεσα στα 3 καλύτερα?Είναι καλύτερο ας πούμε απο το weiss 202?Απο το medea?Επαναλαμβάνω...Απο τις μετρήσεις.Ούτε απο υποκειμενισμούς ούτε απο βιογραφικά των στελεχών...


Τα παραπάνω ίσως προκλητικά σχόλια είναι φιλικά και μόνο.Δέν έχουν σκοπό να μειώσουν την ποιότητα κανενός μηχανήματος ούτε να θίξουν άτομα. Είναι συγκεκριμένες ερωτήσεις που περιμένουν συγκεκριμένες απαντήσεις. Είμαι σίγουρος οτι η απάντηση ευνοεί την εν λόγω κάρτα...


Αγαπητέ φίλε
Κανείς σοβαρός άνθρωπος δεν μπορεί να σου απαντήσει σε αυτή την ερώτηση. Οι μετρήσεις ενίοτε λένε πολλά και ενίοτε τίποτα.


Λάβε για παράδειγμα το εξής. Πολλά σύγχρονα dac ‘s δίνουν δυνατότητα επιλογής φίλτρων. Είναι σύνηθες το φαινόμενο ο ίδιος ο κατασκευαστής να σου αναφέρει ότι με το φίλτρο Α η συσκευή μετράει καλύτερα αλλά με το Β ακούγεται καλύτερα .
Σε πρόσφατη συνάντηση μου με μηχανικό μεγάλης Δανέζικης εταιρίας κατασκευής μεγαφώνων με έκπληξη άκουσα το εξής : Το μεγάφωνο Α «μετράει» καλά. Το Β μετράει καλύτερα. Το Α «ακούγεται» όμως καλύτερα. Στην ερώτησή μου γιατί συμβαίνει αυτό δέχτηκα απάντηση που συνίστατο μόνο σε εικασίες.


Τώρα πως θα ακουστεί στο σύστημά σου κανείς δεν μπορεί να στο προεξοφλήσει.
Μόνο η δοκιμή θα σου δείξει αν είναι της αρεσκείας σου και καλύτερη από κάποια άλλη ομοειδή συσκευή. Και αυτό που θα διαπιστώσεις στο σύστημά σου δεν έχει εγγενές το στοιχείο της επαναληπτικότητας. Εσύ ο ίδιος σε κάποιο άλλο σύστημα μπορεί να κάνεις διαφορετικές εκτιμήσεις.


Οι γνώμες των τρίτων σε άσχετα-διαφορετικά συστήματα δεν έχουν σημαντική αξία. Για παράδειγμα : Ο Βλάσης δεν είναι ούτε άσχετος , ούτε άπειρος ,ούτε πρωτάρης, ούτε κορόιδο. Για να πάρει την LIO είναι σίγουρο ότι αυτή ξεπέρασε ότι προϋπήρξε στο σύστημά του.
Αντίθετα άλλος φίλος μου με κορυφαίο σύστημα και σοβαρή θητεία στον χώρο και υψηλού επιπέδου γνώσεις ηλεκτρονικών δεν έδειξε τον ίδιο ενθουσιασμό. Ποιος είχε δίκιο; Μα φυσικά και οι δύο . Οι λόγοι για αυτό είναι γνωστοί και χιλιοειπωμένοι……..(αναφέρομαι μόνο στην χρήση pro+dac γιατί αυτό ζήτησες)
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Θα συμφωνήσω με τον Βασίλη.

Και έρχομαι στο ζητούμενο (για μένα) αυτού του νήματος..

Που είναι να καταθέσει ο έχων δοκιμάσει την συγκεκριμένη κάρτα, αν συμφωνεί και σε πιο βαθμό με το review..
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Μα κανείς δεν έχει τα μηχανήματα και τον χώρο ακρόασης του Σταματάκου......
Τι να μας πει λοιπόν:126:
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Mα αυτό σου λέει ο κ.Τσαντούλης, ότι το τί θα πει ο Βλάσσης δεν έχει καμία ουσιαστική σημασία...κι αυτό όχι γιατί δεν μετράει η γνώμη του, αλλά γιατί θα περιγράφει τον ήχο στο σύστημά του και στον χώρο του...αν μη τι άλλο πιο ασφαλή συμπεράσματα θα πρεπε να πάρεις από το ρεβιού του Σταματάκου που βασίζεται κυρίως στις μετρήσεις σε ελεγχόμενο περιβάλλον.
Παρόλα αυτά, δεν αρνούμαι ότι είναι απολαυστικό να ακούς υποκειμενικές εντυπώσεις μηχανημάτων...και δη του Βλάσση!

..μαζί γράφαμε Μάνο...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

να απαντηξω εγω?
δεν τον εχετε αφησει τον ανθρωπο να ακουσει μουσικη.
ο ενας την καρτα ο αλλος τα ηχεια, στο τελος του εδωσα κατι δικα μου να ακουει....
σωστοοοοοςςςςςς!!!!!!!!παρεπιπτοντως....ωραια τα Κεφακια!!!!:116::135:
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Βασίλη το σκεπτικό σου είναι σωστό.Όμως αν ας πούμε πάρω αυτή την έκφραση...

Οι μετρήσεις ενίοτε λένε πολλά και ενίοτε τίποτα.
Τότε αυτομάτως καταργείται η έννοια του καλύτερου και του χειρότερου σε ένα αντικειμενικό επίπεδο.Πράγματι όμως τελικά δέν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο.Όλα τελικά ανάγονται στον εκάστοτε ακροατή...Όταν όμως γίνεται μία τεχνική κουβέντα οφείλουμε να στηριχτούμε σε κάποια στοιχεία ετσι ώστε να βαπτίσουμε το προιόν ως καλό ή κακό.Και αυτά δέν είναι τίποτα άλλο απο τα tech specs.

Αν π.χ. το ένα ηχείο παρουσιάζει στο ένα βάτ παραμορφώσεις που το άλλο τις παρουσιάζει στα 50 τότε καταλαβαίνεις οτι το δεύτερο είναι τεχνικά καλύτερο. Παρόλα αυτά το πρώτο ηχείο μπορεί να έχει σπάσει τις πωλήσεις επειδή απλά αρέσει.

Όμως εδώ υπάρχουν άτομα που εμπιστεύονται τυφλά τις μετρήσεις.Αυτό τεχνικά δέν είναι λάθος.Οπότε θα προτιμούσα και εγώ να ακολουθήσουμε αυτό τον δρόμο και όχι του υποκειμενισμού.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Το τι θα πει ο Βλάσσης και ο κάθε Βλάσσης είναι το πιο ουσιαστικό.

'Οπως στον στρατό..

Παρουσιαστείτε ρε στραβάδια!

Με λένε Γιάννη και με αυτό το set σε αυτό το χώρο, η Metric μου φάνηκε έτσι. Τελεία.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Το σουξε της παντως το εχει.....και ας μην παιζει καλα μιας και ειναι παλια τα τσιπια!!!!!!!
Τετοια ωρα με 14 ατομα μεσα και 2300 views απο της 9 η ωρα το πρωι?????
Σκεψου και να επαιζε...........θα λεγαμε τον ακαθιστο υμνο παρεα αποψε!!!!!!:143::143:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.927
Reaction score
127.486
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

χαχαχαχααχα, έχει όντως πολύ γέλιο η ιστορία!
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Tea λέτε ρε παιδιά;

Τι σημασία έχει τι μέτρησε ο Σταματάκος;

Τι σημασία έχει η μεθοδολογία στις δοκιμές;

Σημασία έχει ΜΟΝΟ το τι θα ακούshει για ένα απόγευμα ο εκάστοτε χαϊεντοχλιμίντζουρας που ούτε καν γνωρίζει τον όρο "Input Noise Density".



Ζήτω το χάι-εντ!

Ζήτω!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.066
Μηνύματα
2.887.450
Members
37.981
Νεότερο μέλος
andys75
Top