AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Εαν δεν το εχετε καταλαβει μερικοι μερικοι, :116: εχετε περασει σε φαση αφορισμου σε συνδυασμο με οπαδισμο αλλα και υπερτατο φανατισμο με αποτελεσμα μια κατα τα φαινομενα ανιατη αρρωστια η και ΣΕ ΑΚΡΑΙΑ κατασταση σε ιδρυση αιρεσης, νεας θρησκειας. :116:

ΣΑς καταλαβαινω απολυτα διοτι ετσι ειμαι και εγω με την αποκαλουμενη και Θρησκεια, Θρυλο, εισαι στο μυαλο κατι Μαγικο κλπ ΘΡΥΛΕ ΘΕΕ ΜΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΕ ΜΟΥ!!!!
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Παντως διαβαζοντας απο το πρωι το κειμενο του DSTAM μου εκανε εντυπωση το γεγονος οτι δεν συνεκρινε την ΜΗ με το ψηφιακο αναφορας του !!!!!!!!!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Παντως διαβαζοντας απο το πρωι το κειμενο του DSTAM μου εκανε εντυπωση το γεγονος οτι δεν συνεκρινε την ΜΗ με το ψηφιακο αναφορας του !!!!!!!!!
Του εφτασαν αυτα που ακουσε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:143::143:
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Εσυ τρελο μετρικοαγορι :116: εχεις καθαρισει (αποφασισες - αγορασες) και παιζεις με τον πονο του Κοτσιδη και των λοιπων αναποφασιστων :621: !!!!!!!!
 

Μηνύματα
851
Reaction score
62
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

ναι, αυτό φταίει και δεν παίζει καλά η λίο.

βρε άντε...
Ψιλοειρωνικά το έγραψα, φαντάζομαι το κατάλαβες...μου δημιούργησε την εντύπωση ότι απλά κάτι ήθελε να "προσάψει" ο reviewer.

Έχω επιλέξει να βλέπω το hi-fi καθαρά τεχνοκρατικά. Τέλος.
Μπορεί αυτή η επιλογή να μη με "δικαιώσει" σε όλα, αλλά πιστεύω ότι είναι η λογικότερη και ασφαλέστερη επιλογή εν προκειμένω.
Το lifestyle και την "εκκεντρικότητα" την αφήνω για άλλα πράγματα...

Νομίζω ότι η Metric είναι κορυφαίο μηχάνημα, σε μεγάλο βαθμό λόγω του software.
Αλλά μάλλον δε θα την αγόραζα ποτέ, γιατί τη θεωρώ "υπερβολή" για μένα.
Επίσης έχω την εντύπωση ότι το ίδιο ισχύει και για την συντριπτική πλειοψηφία των οικιακών συστημάτων.
Δηλαδή πόσα οικιακά συστήματα εξαντλούν τις δυνατότητες μιας έστω λεγόμενης "μέτριας" ψηφιακής πηγής?
Δεν έχω πειστεί ότι είναι πολλά.
 

Μηνύματα
184
Reaction score
3
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric H

ΥΓ τώρα η συσκευή κοστίζει περίπου 3,600 €, άρα, ο "ανόητος" της ιστορίας μας, ας κοστολογήσει τα 2 κανάλια στα 3,600/4= 900 €. πφφφφ, σιγά που θα παίζει καλά μηχάνημα κάτω από χιλιάρικο! μα τι αηδίες λέμε τώρα; με διακοπτικά τροφοδοτικά και παλιά τσιπ; μα για όνομα...
+ κανα χιλιαρικο για μακ +ποσα δεν ξερω για τα λογισμικα αμαρα και τα δικα της
γιατι δεν την βαζει λοιπον σε ενα κουτι να παιζει σαν δικαναλο ντακ με τιμη ενα χιλιαρικο αντε εναμιση να ξεσκισει την αγορα?
αφου τις δυνατοτητες της δεν προκειται ποτε να τις ακουμπησει ο μεσος οικιακος χρηστης.
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews...

+ κανα χιλιαρικο για μακ +ποσα δεν ξερω για τα λογισμικα αμαρα και τα δικα της
γιατι δεν την βαζει λοιπον σε ενα κουτι να παιζει σαν δικαναλο ντακ με τιμη ενα χιλιαρικο αντε εναμιση να ξεσκισει την αγορα?
αφου τις δυνατοτητες της δεν προκειται ποτε να τις ακουμπησει ο μεσος οικιακος χρηστης.
Επειδή το κόστος έρευνας και ανάπτυξης είναι πολύ μεγαλύτερο από το κόστος των έξι επιπλέον καναλιών.

Εάν π.χ. η δικάναλη έκδοση "έβγαινε" 2-3 κατοστάρικα πιο κάτω από την οκτακάναλη, εσύ θα την αγόραζες ή μήπως και τότε πάλι θα γκρίνιαζες ότι "πάνε να σε πιάσουν κώτσο";



Υ.Γ.
Το δεύτερο πρόσωπο προφανώς και δεν απευθύνεται αποκλειστικά σ' εσένα.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Εαν δεν το εχετε καταλαβει μερικοι μερικοι, :116: εχετε περασει σε φαση αφορισμου σε συνδυασμο με οπαδισμο αλλα και υπερτατο φανατισμο με αποτελεσμα μια κατα τα φαινομενα ανιατη αρρωστια η και ΣΕ ΑΚΡΑΙΑ κατασταση σε ιδρυση αιρεσης, νεας θρησκειας. :116:

Η και το αντιθετο Βλασαρα μου!!!!!!!απο καποιους.......

Δεν παιζει καλα......ξερω εγω......και γιατι να παιζει.....τι να κλασσει ο τσιγγος......απο ποτε οι καρτες ηχου παιζουν μουσικη......ειμαι πεπεισμενος οτι δεν παιζει !!!!!!!!!!!!!!

Την εχεις ακουσει?
Εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
Εεεεεεεεεεεε ΟΧΙ!!!!!
Δεν ετυχε!!!!!!

Πηγαμε στους αλλους μερικους Βλασαρα μου.......................

:135::135:
 

Μηνύματα
7.291
Reaction score
1.302
Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει και δικάναλη έκδοση στο ενάμιση χιλιάρικο. (Αν δεν ξανακάνω λάθος όμως, ο αντιπρόσωπος είχε επισημάνει ότι είναι παλιότερης γενιάς από τη LIO).
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Επειδή το κόστος έρευνας και ανάπτυξης είναι πολύ μεγαλύτερο από το κόστος των έξι επιπλέον καναλιών.

Εάν π.χ. η δικάναλη έκδοση "έβγαινε" 2-3 κατοστάρικα πιο κάτω από την οκτακάναλη, εσύ θα την αγόραζες ή μήπως και τότε πάλι θα γκρίνιαζες ότι "πάνε να σε πιάσουν κώτσο";



Υ.Γ.
Το δεύτερο πρόσωπο προφανώς και δεν απευθύνεται αποκλειστικά σ' εσένα.

Καλό είναι να θυμόμαστε ότι το συγκεκριμένο προϊόν "έφαγε" κάμποσα χρονάκια ανάπτυξης προτού βγει στο εμπόριο.

Αυτά τα χρονάκια πρέπει κάπως να πληρωθούν.

Δεν τρώγανε αέρα οι μηχανικοί της Metric.

Ελπίζω πως κάποια στιγμή, όταν θεωρηθεί ότι η επένδυση αυτών των χρόνων απέδωσε, θα βγάλουν και μια φτηνότερη δικάναλη έκδοση.

Όπου ο όρος φτηνότερη θα είναι πιο πολύ "μαρκετινίστικος", μια και μια δικάναλη και μια οκτακάναλη εκδοχή της ίδιας καρτας δε θα διαφέρουν και τόσο σε κόστος υλικών.

Σε καμία δε περίπτωση δε θα έχουν αναλογία κόστους για τον κατασκευαστή της τάξεως του 1:4.
 

Μηνύματα
7.291
Reaction score
1.302
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor review

Μια που βρήκαμε και τρεις χρήστες εύκαιρους να κάνω κανα δυο ερωτησούλες;

α) Βλάση λες ότι κάνεις τη μέτρηση και εισάγεις τα δεδομένα της μέτρησης και κάνει την ισοστάθμιση. As simple as that? Δηλαδή καταχωρείς σε αρχείο τα αποτελέσματα των μετρήσεων (φαντάζομαι μέσω της ίδιας της κάρτας) και με ένα κλικ (άντε δύο :116:) η κάρτα διορθώνει αυτόματα τον ήχο με βάση τα δεδομένα της μέτρησης; Ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό!

β) Κώστα είπες ότι τη χρησιμοποιείς (με γεια μπαι δε γουέι) για ενεργή πολυενίσχυση ΚΑΙ πολυκάναλο ήχο. Πως γίνεται αυτό ταυτόχρονα; Αφού αν δεν κάνω λάθος, 6 κανάλια θέλεις για τα LR και προφανώς άλλα 4 για το πολυκάναλο, άρα σου περισσεύουν 2 από τα 8 της μέτρικ. Επίσης τη Lynx την έστειλες, ή τις χρησιμοποιείς ταυτόχρονα; Επίσης πήρες και μακ , ή έβγαλες άκρη με PC;

γ) ΖΑΠ feel free να απαντήσεις ή να εμπλουτίσεις άλλα σχόλια με δικά σου, ξέρω άλλωστε ότι το έχεις ψάξει σε βαθμό εμμονής!!
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει και δικάναλη έκδοση στο ενάμιση χιλιάρικο. ...
Ναι. H ULN-2.

... Αν δεν ξανακάνω λάθος όμως, ο αντιπρόσωπος είχε επισημάνει ότι είναι παλιότερης γενιάς από τη LIO.
Δεν κάνεις λάθος.

Ιδού και ένας συγκριτικός πίνακας:

http://mhsecure.com/metric_halo/products/hardware/hw-comparison.html
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Λοιπόν !
Ας ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα ! Και αυτό γιατί κάποιοι λειτουργούν κυρίως με το θυμικό και όχι με απλά με την σκέψη! Το αποτέλεσμα είναι να εκτιμούν τις «άλλες» απόψεις μέσω της χρήσης «φίλτρων» και απίστευτης επιλεκτικότητας ! Και το κωμικοτραγικό είναι ότι κάποιοι αντιδρούν χειρότερα από την περίπτωση που θα αντιδρούσαν αν κάποιος τους έβριζε χυδαία προσωπικά.


1) Το επόμενο μηχάνημα που θα αγοράσω κλείνοντας ένα «φιλόδοξο» project που ήδη είναι σε λειτουργία είναι η LIO! Θα την αγοράσω όμως για την αξιοποίηση του συνολικού «πακέτου» που προσφέρει . Πακέτο που την καθιστά μια state of the art απίστευτα ελκυστική υλοποίηση!


2) Δεν θα την πάρω για χρήση απλά σαν DAC ή σαν προενισχυτή+DAC εκτός αν την βρώ σε ελκυστική προσφορά. Κάνει αυτή την δουλειά αξιοπρεπέστατα. Δεν είναι όμως μια state of the art υλοποίηση στον τομέα αυτό. Και φυσικά η σύνθεση τροφοδοτικού , συστημάτων χρονισμού, ψηφιοαναλογικών μετατροπέων , τελεστικών εξόδου δεν είναι αεροδιαστημική τεχνολογία ούτε αναζήτηση του σωματιδίου του Higgs.

Το χρόνιο ψάξιμο της εταιρίας και το εξαντλητικό testing είναι προφανές ότι δεν αποσκοπούσε στην optimum «χημεία» μεταξύ των ηλεκτρονικών στοιχείων που συνθέτουν στην συσκευή τα τμήματα που αφορούν στην λειτουργία απλά σαν pro+dac και που «οδήγησαν» στην επιλογή των AK4395 , των
N5532 και του PGA2311.

Η εταιρία αυτή είναι κορυφαίας σοβαρότητας (το λέω με απόλυτη ειλικρίνεια και απολύτως σοβαρά) για να ασχολείται με “voicing” και παρεμφερείς ανοησίες!
Θεωρώ κατά συνέπεια ότι για τέτοια χρήση δεν είναι «κελεπούρι» και έξυπνη αγορά. Αυτό δεν σημαίνει ότι σε κάποια set up δεν θα παίξει καλύτερα από συνδυασμούς pro/dac δεκαπλάσιας τιμής. Αυτό όμως μπορεί να συμβεί και με ένα dac magic plus ή ένα Benchmark. Για να μην πω ότι μπορεί να συμβεί και με ένα bluesky!



3) Το Δημήτρη τον Σταματάκο τον «τρέξατε»! Είναι λοιπόν φυσική συνέπεια το ότι δεν ξεζούμισε το μηχάνημα! Όντως πήρε μόνο μια μυρωδιά! Προφανώς οι επαγγελματικές του υποχρεώσεις δεν του επέτρεψαν να το ψάξει σε πολλές και μη «συμβατικές ρουτίνας» εφαρμογές. Το κακό είναι ότι αυτό συμβαίνει για πολλοστή φορά! Και άλλα μηχανήματα έχουν περάσει από τα χέρια του χωρίς να αναφερθεί διεξοδικά σε κάποιες δυνατότητες ,εφαρμογές και χαρακτηριστικά τους. Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι είναι ο μακράν καλύτερος επαγγελματίας του χώρου στην Ελλάδα και όχι μόνον! Τίμιος , με αίσθηση του μέτρου , καλός γνώστης των ηλεκτρονικών,με καλό μετρητικό εξοπλισμό και υποκειμενικές εκτιμήσεις που δεν προκαλούν με audiophile κωμικούς γλωσσικούς ακροβατισμούς.



ps Να το πω διαφορετικά ! Αν θέλω ένα όχημα που θα μπορεί να πηγαίνει αέρα παντού και οπουδήποτε θα πάρω μια κορυφαία υλοποίηση WRC ! Αν θέλω να πηγαίνω αέρα σε μια καλή πίστα θα πάρω φόρμουλα 1. Αν δεν μπορώ θα πάρω ένα γρήγορο καρτ....
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMen

Μια που βρήκαμε και τρεις χρήστες εύκαιρους να κάνω κανα δυο ερωτησούλες;

α) Βλάση λες ότι κάνεις τη μέτρηση και εισάγεις τα δεδομένα της μέτρησης και κάνει την ισοστάθμιση. As simple as that? Δηλαδή καταχωρείς σε αρχείο τα αποτελέσματα των μετρήσεων (φαντάζομαι μέσω της ίδιας της κάρτας) και με ένα κλικ (άντε δύο :116:) η κάρτα διορθώνει αυτόματα τον ήχο με βάση τα δεδομένα της μέτρησης; Ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό!

...
Άρα δεν είναι.

Τα πράγματα είναι λίγο πιο σύνθετα - και το έχουμε γράψει κατ' επανάληψη.

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι η Metric δε μπορεί να βοηθήσει.

Μάλιστα, αυτό έχει αποδειχτεί στην πράξη σε μια εξόρμηση τον Οκτώβριο.

Δυστυχώς έπεσα θύμα της υπερβολικής μου φιλοδοξίας και δεν έχω ακόμη κατορθώσει να ολοκληρώσω το σχετικό κείμενο.



...

γ) ΖΑΠ feel free να απαντήσεις ή να εμπλουτίσεις άλλα σχόλια με δικά σου, ξέρω άλλωστε ότι το έχεις ψάξει σε βαθμό εμμονής!!
Πεινάω!:101:

Πάω να φάω!
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Re: Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Εαν δεν το εχετε καταλαβει μερικοι μερικοι, εχετε περασει σε φαση αφορισμου σε συνδυασμο με οπαδισμο αλλα και υπερτατο φανατισμο με αποτελεσμα μια κατα τα φαινομενα ανιατη αρρωστια η και ΣΕ ΑΚΡΑΙΑ κατασταση σε ιδρυση αιρεσης, νεας θρησκειας.

Η και το αντιθετο Βλασαρα μου!!!!!!!απο καποιους.......

Δεν παιζει καλα......ξερω εγω......και γιατι να παιζει.....τι να κλασσει ο τσιγγος......απο ποτε οι καρτες ηχου παιζουν μουσικη......ειμαι πεπεισμενος οτι δεν παιζει !!!!!!!!!!!!!!

Την εχεις ακουσει?
Εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
Εεεεεεεεεεεε ΟΧΙ!!!!!
Δεν ετυχε!!!!!!

Πηγαμε στους αλλους μερικους Βλασαρα μου.......................



1. πιο ευκολα στηριζεις κατι επιμονα απο το να θαβεις κατι επιμονα
2. δεν με καλεσε ποτε κανεις να την ακουσουμε μανα μου ............ :107:
ολο σε κατι λαμπατους πηγαινετε ............ :116:
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

...

3) Το Δημήτρη τον Σταματάκο τον «τρέξατε»! Είναι λοιπόν φυσική συνέπεια το ότι δεν ξεζούμισε το μηχάνημα! Όντως πήρε μόνο μια μυρωδιά! Προφανώς οι επαγγελματικές του υποχρεώσεις δεν του επέτρεψαν να το ψάξει σε πολλές και μη «συμβατικές ρουτίνας» εφαρμογές. Το κακό είναι ότι αυτό συμβαίνει για πολλοστή φορά! Και άλλα μηχανήματα έχουν περάσει από τα χέρια του χωρίς να αναφερθεί διεξοδικά σε κάποιες δυνατότητες ,εφαρμογές και χαρακτηριστικά τους.

...
Αφού είναι αgλήτες βρε Βασίλη, τι περιμένεις;:116:



...

Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι είναι μακράν ο καλύτερος επαγγελματίας του χώρου στην Ελλάδα και όχι μόνον! Τίμιος , με αίσθηση του μέτρου , καλός γνώστης των ηλεκτρονικών,με καλό μετρητικό εξοπλισμό και υποκειμενικές εκτιμήσεις που δεν προκαλούν με audiophile κωμικούς γλωσσικούς ακροβατισμούς.

...
:622:



Όπως πάντα, απολαμβάνω να σε διαβάζω. :615:
 

Μηνύματα
184
Reaction score
3
Re: Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

ps Να το πω διαφορετικά ! Αν θέλω ένα όχημα που θα μπορεί να πηγαίνει αέρα παντού και οπουδήποτε θα πάρω μια κορυφαία υλοποίηση WRC ! Αν θέλω να πηγαίνω αέρα σε μια καλή πίστα θα πάρω φόρμουλα 1. Αν δεν μπορώ θα πάρω ένα γρήγορο καρτ....
χαιρομαι που υπαρχει και καποιος ανθρωπος πιο χαμηλων τονων που λεει τα πραματα αντικειμενικα οπως ειναι ευγε
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.976
Reaction score
127.606
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

1) Το επόμενο μηχάνημα που θα αγοράσω κλείνοντας ένα «φιλόδοξο» project που ήδη είναι σε λειτουργία είναι η LIO! Θα την αγοράσω όμως για την αξιοποίηση του συνολικού «πακέτου» που προσφέρει . Πακέτο που την καθιστά μια state of the art απίστευτα ελκυστική υλοποίηση!
Με γειές! Εξαιρετική κίνηση!



3) Το Δημήτρη τον Σταματάκο τον «τρέξατε»! Είναι λοιπόν φυσική συνέπεια το ότι δεν ξεζούμισε το μηχάνημα! Όντως πήρε μόνο μια μυρωδιά!
Έτσι. Πάντως, μεταξύ μας, το να "ξεζουμίσεις" αυτό το μηχάνημα, είναι μακράν πέραν των "συμβατικών" δοκιμών, απαιτεί κυριολεκτικά άπειρο χρόνο και ιδιαίτερες συνθήκες, πράγματα που δεν υπάρχουν (αντικειμενικά), οπότε δε νομίζω πως περίμενε κανείς μας να "ξεζουμιστεί" η μέτρικ στα πλαίσια ενός "ριβιού" του σταμ.


...είναι ο μακράν καλύτερος επαγγελματίας του χώρου στην Ελλάδα και όχι μόνον! Τίμιος , με αίσθηση του μέτρου , καλός γνώστης των ηλεκτρονικών,με καλό μετρητικό εξοπλισμό και υποκειμενικές εκτιμήσεις που δεν προκαλούν με audiophile κωμικούς γλωσσικούς ακροβατισμούς.
Μπράβο Βασίλη μου! Να τα λέμε, είναι και αυτό μια σημαντική ανταμοιβή γι'αυτόν.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

χαιρομαι που υπαρχει και καποιος ανθρωπος πιο χαμηλων τονων που λεει τα πραματα αντικειμενικα οπως ειναι ευγε
Φιλε μου ...δεν εχει λειψει η αντικειμενικοτητα στην μεχρι τωρα κουβεντα μας για αυτην την μηχανη....απλως καποιοι φοβονται να ειναι αντικειμενικοι και δεν ξερω το γιατι....τι τους τρομαζει ?
Αραγε αν ειχαμε βαλλει επι ταπητος μια αλλη ας πουμε ποιο επωνυμη και ποιο γνωστη εταιρια και μιλουσαμε επισταμενα για αυτην πιστευεις οτι θα ειχε τετοια εξελιξη η κουβεντα ?
(μην κοροιδευομαστε-κρατιεται για να μην παρει φωτια).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.976
Reaction score
127.606
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMen

β) Κώστα είπες ότι τη χρησιμοποιείς (με γεια μπαι δε γουέι) για ενεργή πολυενίσχυση ΚΑΙ πολυκάναλο ήχο. Πως γίνεται αυτό ταυτόχρονα; Αφού αν δεν κάνω λάθος, 6 κανάλια θέλεις για τα LR και προφανώς άλλα 4 για το πολυκάναλο, άρα σου περισσεύουν 2 από τα 8 της μέτρικ. Επίσης τη Lynx την έστειλες, ή τις χρησιμοποιείς ταυτόχρονα; Επίσης πήρες και μακ , ή έβγαλες άκρη με PC;
Ξαναρώτα με σε 2 χρόνια.:138::138::138::138:

Προς το παρόν και επιγραμματικά

1. Δε φεύγει η Lynx AES 16 SRC, αυτό εννοείται.
2. 6 κανάλια για τα κυρίως, 1 για κεντρικό, 1 για σαμπ = σύνολο 8. Τα 2 πίσω κανάλια με άλλο DAC (Behringer), από την Lynx.
3. Η χρήση μακ έχει νόημα μόνο για την παραμετροποίηση της metric, ενώ η λειτουργία των εισοδο-εξόδων της είναι πλήρως ανεξάρτητη, άρα, αν θες μπορείς να έχεις έστω ένα μακ μίνι που μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο στα 400 € για να την παραμετροποιείς, ενώ η σύνδεσή της να είναι σε pc μέσω AES/EBU. Ακόμα και για ισοστάθμιση χώρου δηλαδή, δίνεις την παραμετροποίηση από το μακ-μίνι σου και σε real time βλέπεις τις μετρήσεις σου στο PC, ενώ όλες οι συνδέσεις είναι ανεξάρτητες. Αφού φυσικά "σεταριστεί" η μέτρικ, και δε θες αλλαγές, το μακ το πουλάς, δεν έχει πλέον καμιά χρησιμότητα, όλα είναι αποθηκευμένα στην μέτρικ. Μακ δε πήρα, θα το παλέψω με emulators.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.100
Μηνύματα
2.888.500
Members
37.989
Νεότερο μέλος
katerinagourz
Top