AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Εμενα που δεν μου κατσε που ειμουν στο παρα πεντε να την παρω ειμαι για τα μπαζα
τεσπα


Απλα .....ατυχος μιας και μετα θα ελεγες......ποσο τυχερος ειμαι που πηρα σωστη αποφαση!!!!!!!!


:143::143:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Να δεις που σε λιγο θα πεσουν οι συνηθισμενες .......παπαριες!!!!!!!!!
 


Μηνύματα
1.142
Reaction score
370
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Ερχονται και τα DB 25 απο την Vovox για να μπορω να συνδεσω οτι συσκευη αλλη θελω.....

Που τα βρήκες αυτά?Θέλω κι εγώ!Για στείλε κανά πμ...!
 

Μηνύματα
184
Reaction score
3
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Δεν την απεριψα με απολυτα ηχητικα κριτηρια αλλα με συνισταμενη πολλων πραγματων, και διαλεξα κατι αλλο που ηταν εφαμιλο ή εστω πολυ κοντα για μην ξεκινησω αλλο θεμα, αλλα ειχε πραγματα που λειπουν απο την μετρικ,θεματα εργονομιας κυριως.
Αλλα τεσπα περι ορεξεως.....
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

χαχαχαχα, κοίτα, σε τέτοια επίπεδα ανάλυσης, είναι προφανές πως θα ακούς διαφορές ανάμεσα σε fw και aes/ebu, καθώς και στην ποιότητα εξόδου της aes/ebu, τα πρωτόκολλα που υποστηρίζει, τις τάσεις που υποστηρίζει, αλλά και πολύ σημαντικό: την δυνατότητα συγ-χρονισμού: ιδανικά πρέπει η πηγή (pc) που έχει εξόδους AES/EBU να πάρει το ίδιο ρολόι με τη μέτρικ, πάντα από τα BNC κι όχι μέσα από το καλώδιο του σήματος (AES/EBU), δίνοντας παλμούς από εξωτερικό ρολόι υψηλής ακρίβειας (βλέπε ατομικό) σε όλες τις συσκευές.

Σε περιβάλλον στούντιο (για εκεί προορίζεται η εν λόγω συσκευή) η χρήση του fw όπως πιθανά καταλαβαίνεις, είναι ιδιαίτερα περιορισμένη, μόνο (ίσως) για ένα τελικό άκουσμα. Εκεί, παίζουν στάνταρ τα 8 ψηφιακά κανάλια ταυτόχρονα, τα οποία εκ των πραγμάτων δε "χωράν" να περάσουν από fw, και εννοείται πως υπάρχει συγχρονισμός με εξωτερικό wordclock, όχι για λόγους "βελτίωσης", αλλά για λόγους ...λειτουργίας!

Τέλος πάντων, o Σταμ δείχνει πως προτίμησε την λύση Mac/Amarra/firewire, την οποία λύση, πολύ πιθανά να προτιμάτε κι εσείς. Αυτό όμως που θεωρώ ιδανικό, είναι Mac-Amarra-AES/EBU, και μάλιστα με εξωτερικό ατομικό ρολογάκι, ή PC με εμιουλέιτορ.:145:

(η χρήση λειτουργικού από Mac επιβάλλεται, διότι το πρόγραμμα της μέτρικ παίζει μόνο σε τέτοιο περιβάλλον, δεν υπάρχει έκδοση για PC)
Δεν κερδίζεις κάτι με ατόμικ στο συγκεκριμένο μηχανάκι να μην λέμε τα ίδια.

Επίσης το Foobar ... δεν γιατρέ μου.

Για PC βρές ένα Pyramix http://www.merging.com/ να δείς την υγειά σου
 

Μηνύματα
1.579
Reaction score
650
Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Επίσης το Foobar ... δεν γιατρέ μου.
ακριβως.....

χωρις να διαφωνω οτι η Metric παιζει παπαδες (αν και δεν την εχω δοκιμασει ποτε) απλα ειναι λιγο αδικο για τα υπολοιπα dac να συγκρινονται βαση ακροασεων με πηγη το foobar ενω για τη metric ο reviewer χρησιμοποιει Amarra...
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Χαλαρώστε ! Απλά χαλαρώστε !
Έχουμε αναμφισβήτητα να κάνουμε με μια εξαιρετική συσκευή ,η οποία διαθέτει απολύτως κορυφαία χαρακτηριστικά παραμετροποίησης, πλήθους δυνατοτήτων και πολυχρηστικότητας !

Για χρήση σε "στενά" πλαίσια (όπως π.χ. απλή χρήση σαν προενισχυτής+dac) είναι απλά ένα πολύ καλό μηχάνημα. Και φυσικά δεν πρόκειται να «παίξει» εντυπωσιακά σε τέτοια "απλή" χρήση σε όλα τα συστήματα.Σε κάποια θα παίξει πολύ καλά σε κάποια άλλα απλώς καλά. Το γιατί το ξέρουν όλοι όσοι έχουν δοκιμάσει και συνεχίζουν να δοκιμάζουν με σχολαστικό-σοβαρό τρόπο και καθαρό μυαλό πολλές audiophile μηχανές επί πολλά χρόνια.

Αν κάποιος χρειάζεται μια υψηλού επιπέδου παραμετροποίήσιμη συσκευή για να διαχειριστεί διορθωτικά στοιχεία του συστήματος , του χώρου ή να διαχωρίσει σε υψηλό επίπεδο το συχνοτικό φάσμα σε ενεργά ηχεία τότε σε αυτό το κόστος η LIO ίσως είναι μονόδρομος.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.206
Reaction score
20.898
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Δεν την απεριψα με απολυτα ηχητικα κριτηρια αλλα με συνισταμενη πολλων πραγματων, και διαλεξα κατι αλλο που ηταν εφαμιλο ή εστω πολυ κοντα για μην ξεκινησω αλλο θεμα, αλλα ειχε πραγματα που λειπουν απο την μετρικ,θεματα εργονομιας κυριως.
Αλλα τεσπα περι ορεξεως.....
Δε μου λες; Αντ' αυτής, τί πήρες τελικά;
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Αρα θεωρουμε τον Σταματακο τον υπερτατο κριτη των παντων για να το παω παρακατω...
O καθένας από εμάς έχει τα δικά του κριτήρια. Αν θες να τον θεωρείς υπέρτατο κριτή, δικαίωμά σου - δεν είδα κανέναν άλλο να λέει κάτι αντίστοιχο πάντως.

Προσωπικά και μάπα να την έβγαζε ως προς τον ήχο (δηλ. υποκειμενικά), δε θα άλλαζε η γνώμη μου για την κάρτα.
Αν μετρούσε χάλια (δηλ. υπήρχαν προβλήματα με αντικειμενικά κριτήρια και δεν υπήρχε κάποιο λάθος στο δείγμα ή στις μετρήσεις), αλλάζει το πράγμα.

Αλλά ο καθένας με τα κριτήριά του. Εμένα δε με ενδιαφέρει η εμφάνιση για παράδειγμα, τουλάχιστον όχι αν είναι εις βάρος του ήχου ή των δυνατοτήτων.
 


Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Χαλαρώστε ! Απλά χαλαρώστε !
Έχουμε αναμφισβήτητα να κάνουμε με μια εξαιρετική συσκευή ,η οποία διαθέτει απολύτως κορυφαία χαρακτηριστικά παραμετροποίησης, πλήθους δυνατοτήτων και πολυχρηστικότητας !

Για χρήση σε "στενά" πλαίσια (όπως π.χ. απλή χρήση σαν προενισχυτής+dac) είναι απλά ένα πολύ καλό μηχάνημα. Και φυσικά δεν πρόκειται να «παίξει» εντυπωσιακά σε τέτοια "απλή" χρήση σε όλα τα συστήματα.Σε κάποια θα παίξει πολύ καλά σε κάποια άλλα απλώς καλά. Το γιατί το ξέρουν όλοι όσοι έχουν δοκιμάσει και συνεχίζουν να δοκιμάζουν με σχολαστικό-σοβαρό τρόπο και καθαρό μυαλό πολλές audiophile μηχανές επί πολλά χρόνια.

Βασίλη και εγώ όταν την πρωτο είδα σκέφτηκα ακριβώς αυτό.Οτι σαν σύνολο είναι σούπερ ντούπερ αλλα σαν ντακ+προ υπάρχουν και καλύτερα.Όμως εδώ έχουμε να κάνουμε με μία συσκευή που κατα πρώτον είναι ένα άριστο ντάκ.Έχει άριστη διακοπτική τροφοδοσία.Έχει επαρκές στάδιο εξόδου οδήγησης ενισχυτή.Αν μή τι άλλο εώς τα 5V η έξοδος της είναι πεντακάθαρη...Κατα δεύτερον αποτελεί ένα άριστο phono για οποιονδήποτε μή ρομαντικο γουστάρει ψηφιακή riaa.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Βασίλη και εγώ όταν την πρωτο είδα σκέφτηκα ακριβώς αυτό.Οτι σαν σύνολο είναι σούπερ ντούπερ αλλα σαν ντακ+προ υπάρχουν και καλύτερα.Όμως εδώ έχουμε να κάνουμε με μία συσκευή που κατα πρώτον είναι ένα άριστο ντάκ.Έχει άριστη διακοπτική τροφοδοσία.Έχει επαρκές στάδιο εξόδου οδήγησης ενισχυτή.Αν μή τι άλλο εώς τα 5V η έξοδος της είναι πεντακάθαρη...Κατα δεύτερον αποτελεί ένα άριστο phono για οποιονδήποτε μή ρομαντικο γουστάρει ψηφιακή riaa.
Σε χρήση καθαρά προενισχυτή+Dac υπάρχουν φτηνότερες συσκευές που έχουν καλύτερη τροφοδοσία, εφάμιλα "ρολόγια", καλύτερα dac και καλύτερα αναλογικά στάδια στην έξοδο . Δύο διαφορετικής σύνθεσης παραδείγματα που μου έρχονται πρόχειρα και άμεσα στον νου είναι το Audiolab 8200 CDQ και το Blacknote Dac30.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.981
Reaction score
55.237
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Εγω παλι βρε Bhutia γιατι τα βλεπω μαυρα?:435:
Διότι δεν προσθέτεις και λίγο ΄΄γάλα΄΄ ελπίδας.Το δικό σου ηχοσύστημα εξάλλου τραγουδά και ξεχωρίζει ως έχει...:126:
Ερχονται και τα DB 25 απο την Vovox για να μπορω να συνδεσω οτι συσκευη αλλη θελω.....
http://i496.photobucket.com/albums/rr324/liakos1/b_maxi_son_muco_01.jpg
http://i496.photobucket.com/albums/rr324/liakos1/b_maxi_son_muco_01.jpg
...
συμφωνω με τα ---μαυρα----εως και πισσα θα ελεγα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτό είναι καλό,καθότι θα μπορούσες να προβείς και σε...ασφαλτόστρωση.Πρόσεξε μόνο τα...πούπουλα μέσα στα οποία σε έχει η Metric...:137:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.981
Reaction score
55.237
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

...Εγω ειπα αλλο,γιατι δεν την αγοραζει καποιος ενω ξερει οτι παιζει καλα.
Διότι δεν έχουν όλοι τα ίδια γούστα και την ίδια επιθυμία να μεταβάλλουν τα συστήματά τους.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Σε χρήση καθαρά προενισχυτή+Dac υπάρχουν φτηνότερες συσκευές που έχουν καλύτερη τροφοδοσία, εφάμιλα "ρολόγια", καλύτερα dac και καλύτερα αναλογικά στάδια στην έξοδο . Δύο διαφορετικής σύνθεσης παραδείγματα που μου έρχονται πρόχειρα και άμεσα στον νου είναι το Audiolab 8200 CDQ και το Blacknote Dac30.
Βασίλη έχεις δίκιο στο εξής: αν κάποιος νομίζει ότι δεν χρειάζεται ψηφιακή ισοστάθμιση χώρου ή/και ενεργή ενίσχυση των ηχείων του, μπορεί να στραφεί κι αλλού σε αυτά τα χρήματα.

Σε απόλυτες τιμές, ναι, μπορεί το Audiolab να είναι φθηνότερο, αλλά ουσιαστικά είναι πολύ ακριβότερο.
Είμαι σίγουρος ότι ο Σταματάκος προσπάθησε να είναι όσο το δυνατόν συγκρατημένος γι' αυτόν ακριβώς το λόγο. Χαλάνε την πιάτσα κάτι μηχανές σαν την ΜΗ με τόση δουλειά σε hardware και software, σε αυτήν την τιμή.

Και πάλι είμαι σίγουρος ότι θα "τα ακούσει" από τους γνωστούς-αγνώστους που θίγονται τα συμφέροντά τους, όπως τα άκουσε και ο Βλάσσης όταν τόλμησε να γράψει πώς παίζει η ΜΗ..
Γιατί αλλιώς να τα λέει ο Κώστας Φ ή ο CostasEAR που είναι γνωστοί κουφοί και κάπως θα τα μπαλώσουμε.
Όταν τα λέει όμως ο Βλάσσης ή ο Σταματάκος ή ο Τσαντουλής, άντε μάζεψέ το....


Όσο για το αν είναι καλύτερο ή όχι, στον απλό χρήστη που δεν γνωρίζει και δεν έχει καμία διάθεση να ασχοληθεί με τα τεχνικά θα πρέπει να είναι αδιάφορα τα περί ρολογιών, τροφοδοσίας, αναλογικών σταδίων κλπ...
Μαύρο κουτί, που το ακούς και κρίνεις. Τόσο απλά.
Γιατί έχουν καταντήσει να υπεραπλουστεύονται σύνθετα τεχνικά ζητήματα με λεξούλες της μόδας - με μόνο σκοπό τελικά το παραμύθιασμα του χρήστη, με δήθεν "τεχνικά πλεονεκτήματα" σε σχέση με τον ανταγωνισμό ή για να δικαιολογηθούν τα υπέρογκα που χρεώνουν μερικοί.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Tί εννοείς δεν την αγοράζει κανένας farflung? Μόνο από εδώ μέσα ξέρω τουλάχιστον 3-4 που την έχουν πάρει...και σίγουρα θα την είχα πάρει κι εγώ αν δεν μας είχαν ξεκολι@σει οι από πάνω...
Αναλογιζόμενος δε, ότι αυτή η συσκευή δεν απευθύνεται πρωτίστως στο κοινό τέτοιων audiophile forum, θα έλεγα πως αυτό πρόκειται για μεγάλη επιτυχία κι αν μη τι άλλο υποδηλώνει κάτι...
Επίσης, μπορεί να μην είναι ακριβή για αυτά που κάνει, αλλά με απολυτους όρους στην εποχή μας δυστυχώς δεν είναι και φθηνή, τί περίμενες, να έχει πέσει όλο το φόρουμ να αγοράζει μέτρικ?
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Εγω ειπα αλλο,γιατι δεν την αγοραζει καποιος ενω ξερει οτι παιζει καλα.
Γιατι......

1--δεν ειναι 20 κιλα (τοπα και γω)

2--δεν εχει καλογυαλισμενο αλουμινιο(τοπα και γω)

3--εχει πολλα φωτακια και καποιοι ειπαν οτι ετσι εχει θορυβο(τετοιες μαλακιες δεν λεω).

4--εχει ΑΚ κονβερτορες που ξαφνικα για καποιους ειναι παλιοσειρα και δεν παιζουν........

5--εχει καποιο κοστος που καποιοι δεν θελουν να ξοδεψουν.

6--ειναι καρτα ηχου και πολλους τους ξενιζει (τοπα και γω).....στην αρχη ομως!

7--για να παιξει θελει υποχρεωτικα MAC και Amarra....

8--για την αποκτησει καποιος πρεπει να ξεφυγει απο τα στερεοτυπα του (και γω).

9--δεν εχει Nichicon Gold Tune πυκνωτες και ultra fasr recovery Shotky διοδια......

10--χανεται λογω μεγεθους ....στο ρακ


11--Ξυνει (ετσι νομιζα ο παπαρας)

12--δεν θα την δεις στα περιοδικα ολη την ωρα.

13--Αν οι κατασκευαστες την βαλλουν σε κουτα σιδερενια θα ξεκωλοθουν στις πωλησεις(οι αχρηστοι).

14--της εκανε test drive ο Σταματακος και οχι ο Αtkinson......
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.935
Reaction score
34.645
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Σε χρήση καθαρά προενισχυτή+Dac υπάρχουν φτηνότερες συσκευές που έχουν καλύτερη τροφοδοσία, εφάμιλα "ρολόγια", καλύτερα dac και καλύτερα αναλογικά στάδια στην έξοδο . Δύο διαφορετικής σύνθεσης παραδείγματα που μου έρχονται πρόχειρα και άμεσα στον νου είναι το Audiolab 8200 CDQ και το Blacknote Dac30.
Δηλαδη σαν DAC καθαρα και ΜΟΝΟ , που το χρειαζομαι εγω, ενα BlackNote η το Audiolab θα παιζει καλυτερα απο το Metric ???
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.206
Reaction score
20.898
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo

Δηλαδη σαν DAC καθαρα και ΜΟΝΟ , που το χρειαζομαι εγω, ενα BlackNote η το Audiolab θα παιζει καλυτερα απο το Metric ???
Να μια ζουμερή ερώτηση!
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.119
Μηνύματα
2.889.278
Members
37.992
Νεότερο μέλος
Mini_r56
Top