AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Πιστευω ακριβως οτι αυτο ειναι που κανει το μηχανημα τοσο ενδιαφερον.

Ειναι μοναδικο φαινομενο και το αναγνωριζω.

Η μηχανη αξιζει ενα μπραβο...καποια αλλα......τωρα.....αστα να πανε βρε φιλε.....σορυ κιολας...

Απο μενα,,, χαιρετω.... εχω αυριο με εναν καλο φιλο (γιατρο) να κανουμε βινυλιοψωνια......!!!
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Τυχαιο γεγονος Βλαση μου.
Θα ελεγα ομως οτι τα θεματα που αφορουν την Μετρικ "τσιγκλανε" λιγο, κυριως σε τεχνικο επιπεδο.
Διαβασα , κατα την γνωμη μου , πολλα "λανθασμενα" πραγματα...

Ξερεις οτι ειμαι κλασικος..... !!!



Ευτυχως η δυστυχως, παρα πολυ καλα...!!!

Η ερωτηση σου βεβαια ειναι ευλογη, αφου δεν με γνωριζεις...
Προφανώς δεν έχεις καταλάβει τίποτα και εμένα ποσώς με νοιάζει, αλλά εκτίθεσε όταν λές παντελώς άσχετα πράγματα όπως "..όλα γίνονται με software .." ".. ο ήχος που φτιάχνει ο δημιουργός του κώδικα ?>>?.!!>?!!!... " και τέτοια γραφικά.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Ποιος ειπε φιλε μου το αντιθετο?
Καθαρα και ξαστερα ειναι, ασφαλως, επειδη ολα ομως εχουν τα προβληματα τους, πρεπει να τα λεμε και αυτα.

Το μηχανημα ειναι καλο και τιμιο, απολυτα συμφωνος, μεχρι το τελειο η το εξαιρετο ομως, πιστευω προσωπικα οτι σχεδιαση μιας δεκαετιας απεχει αρκετα...
Κωστα να σε ενημερωσω φιλε οτι η Lio-8 ειναι προιον του 2010...........τουτεστιν 2 χρονια.....πως τωρα φτασαμε στην δεκαετια ....δεν το ξερω αλλα να το ψαξω!!!!!!

Επισης ------το απεχει αρκετα --θεωρω οτι το λεμε με βεβαιοτητα οταν κατα τυχη εχουμε ακουσει την μηχανη που σχολιαζουμε και δεν πεταμε απλα κουβεντες για να κανουμε το κομματι μας!!!!
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Προφανώς δεν έχεις καταλάβει τίποτα και εμένα ποσώς με νοιάζει, αλλά εκτίθεσε όταν λές παντελώς άσχετα πράγματα όπως "..όλα γίνονται με software .." ".. ο ήχος που φτιάχνει ο δημιουργός του κώδικα ?>>?.!!>?!!!... " και τέτοια γραφικά.
Οντως εχεις δικιο......εκτιθεμαι και κυριως δεν ξερω τι λεω, ευχαριστω που το λες, δεν ειμαι τεχνικος, τι να κανουμε ?

Κωστα να σε ενημερωσω φιλε οτι η Lio-8 ειναι προιον του 2010...........τουτεστιν 2 χρονια.....πως τωρα φτασαμε στην δεκαετια ....δεν το ξερω!!!!!!

Επισης ------το απεχει αρκετα --θεωρω οτι το λεμε με βεβαιοτητα οταν κατα τυχη εχουμε ακουσει την μηχανη που σχολιαζουμε και δεν πεταμε απλα κουβεντες για να κανουμε το κομματι μας!!!!
Κατα την γνωμη μου Βλαση μιλαω παντα, ξερεις καλα ποιος ειμαι και αν λεω λογια του αερα....

ΥΓ.
Ειπα την γνωμη μου με 5 λογια οπως τοσοι αλλοι και σταματω εδω.
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

ρε σεις ασταδιαλο. δεν πατε να δειτε τον ROKY στο σταρ!! αντε να ανεβασουμε και λιγο την τηλεθεαση μην χασει την δουλεια της η γυναικα μου!!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

ρε σεις ασταδιαλο. δεν πατε να δειτε τον ROKY στο σταρ!! αντε να ανεβασουμε και λιγο την τηλεθεαση μην χασει την δουλεια της η γυναικα μου!!
:135::135::135:
 


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Συγχαρητηρια Χρηστο, ειμαι εκπληκτος με αυτα που διαβαζω...

Θα μου επιτρεψεις ομως, ταπεινα, (μιας και εδω εχει επικρατησει αυτο) να σε ρωτησω αν υπαρχει καποιο link που να τα βεβαιωνει αυτα...

----------------

Επισης, θα ηθελα να πω (ως διαπιστωση) πως μιας και ολα γινονται μεσω software και κωδικα, σαφως και ειναι σχεδον αδιαφορο το τι τσιπακια φορα η συσκευη. Ο ηχος θα μπορουσε να "φτιαχτει" οπως θελει ο δημιουργος του κωδικα.

ΑΛΛΑ, μου φανταζει περιεργο - θα ελεγα και κακιστο (αναφερομαι σε εναν τομεα της συσκευης) να λεμε ενα προιον εξαιρετικο (και κατα τον Σταμ οτι καλυτερο εχει δει - σ αυτα που ο ιδιος εχει δοκιμασει θα ηταν το σωστο συμπληρωμα της φρασης-) την στιγμη που οντας ψηφιακο - μεσω software δηλαδη- αγγιζει την ακριβεια RIAA στο 0,1%....την στιγμη που σχεδον ολες (ακομα και οι φτηνες) αναλογικες υλοποιησεις (με κλασικα παθητικα εξαρτηματα) εχουν την ιδια ακριβως ακριβεια....πολλες ακριβοτερες βεβαια φτανουν το 0,05%....
Για μενα ειναι ενα μεγαλο μειον της....

-----------------
Ευκολια, πολλα σε ενα, καλη τιμη, παραμετροποιησεις, δυνατοτητες, επαγγελματικο εργαλειο, καλο ηχο, ειναι τα μονα θετικα που μπορω να δω σ αυτην την συσκευη.

Μεχρι εκει ομως...... κατα την γνωμη μου.

ΥΓ1.
Βασιλη Τσαντουλη, ΜΠΡΑΒΟ, ειμαι ευτυχης που σε γνωριζω.
Κωστα Κωνσταντινου, υποκλινομαι...

ΥΓ2.
Ολα αυτα τα εγραψα "μονος" μου. :116:
Η προχειρότητα που σε διακρίνει καθώς και η πρεμούρα σου να πεις την "αποψάρα" σου σε πράγματα που καταφανώς αγνοείς είναι παροιμοιώδεις και σε έχουν οδηγήσει στο να εκτοξεύσεις μεγαλειώδεις κοτσάνες στο παρελθόν.

Πάμε λοιπόν:

Γράφεις:

...

ΑΛΛΑ, μου φανταζει περιεργο - θα ελεγα και κακιστο (αναφερομαι σε εναν τομεα της συσκευης) να λεμε ενα προιον εξαιρετικο (και κατα τον Σταμ οτι καλυτερο εχει δει - σ αυτα που ο ιδιος εχει δοκιμασει θα ηταν το σωστο συμπληρωμα της φρασης-) την στιγμη που οντας ψηφιακο - μεσω software δηλαδη- αγγιζει την ακριβεια RIAA στο 0,1%....την στιγμη που σχεδον ολες (ακομα και οι φτηνες) αναλογικες υλοποιησεις (με κλασικα παθητικα εξαρτηματα) εχουν την ιδια ακριβως ακριβεια....πολλες ακριβοτερες βεβαια φτανουν το 0,05%....
Για μενα ειναι ενα μεγαλο μειον της....
Για πάμε να δούμε τι έχει δοκιμάσει και έχει μετρήσει ο ("άσχετος", "άπειρος" και "τιποτένιος" μπροστά σ' έναν kostas papas) Δημήτρης Σταματάκος:


Tom Evans Audio Design The Groove + SRX
http://www.avmentor.gr/reviews/tom_evans_the_groove_plus_srx_2.htm

Η καμπύλη αποέμφασης RIAA ακολουθεί με ιδιαίτερη ακρίβεια τις δυο ανώτερες χρονικές σταθερές της τυπικής προδιαγραφής στα 318μS και 75μS, με αποκλίσεις 0.04dB και 0.34dB αντιστοίχως ενώ χαμηλά, στα 3180μS, ο Evans έχει -προφανώς- αποφασίσει να αποστασιοποιηθεί από την προδιαγραφή, επιλέγοντας σημαντικά πιο επίπεδη ακρόαση από την προβλεπόμενη. Η επιλογή αυτή δεν είναι πρωτοφανής, καθώς την έχουμε δει και σε άλλες κορυφαίες σχεδιάσεις (όπως, για παράδειγμα, στην περίπτωση του Burmester 100).
Η απόκριση συχνότητας (με κύκλωμα έμφασης στην είσοδο) κινήθηκε μέσα στα όρια του +1/-1dB για πολύ μεγάλο εύρος συχνοτήτων, που ξεπερνά τα 40kHz, με το σημαντικότερο εύρημα να εντοπίζεται στην σχετικώς μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο καναλιών στις πολύ χαμηλές συχνότητες, διαφορά η οποία είναι λίγο μικρότερη από τα 2dB και φαίνεται να υφίσταται και στη μέτρηση της αποέμφασης, επομένως δεν μπορεί να αποδοθεί στις διαφορετικές συνθήκες φόρτισης της εισόδου από το κύκλωμα έμφασης που χρησιμοποιήθηκε.

Tom Evans Audio Design The Groove + SRX: 4.900 ευρώ



Audion Premier
http://www.avmentor.gr/reviews/audion_premier_2.htm

Οι διαφορές μεταξύ των δυο καναλιών κινούνται στην περιοχή του 1dB. Η καμπύλη της αποέμφασης επιβεβαιώνει την αρχική μας εντύπωση ότι η Audion δεν έχει αφήσει το σχετικό δικτύωμα στην τύχη του. Η μέγιστη απόκλιση μετρήθηκε στις χαμηλές συχνότητες (όπου στα 3180μS την υπολογίσαμε στα 1.8dB) ενώ στις δύο άλλες χρονικές σταθερές (318μS και 75μS) οι αποκλίσεις ήταν πραγματικά πολύ μικρές, (0.4dB και 0.2dB αντιστοίχως). Οι διαφορές μεταξύ των καναλιών ακολουθούν, φυσικά, τα μεγέθη που είδαμε και στην απόκριση συχνότητας, όντας στην περιοχή του 1dB.


Audion Premier: 980.- ευρώ



Burmester 100 Phono
http://www.avmentor.gr/reviews/burmester_100_phono_3.htm

... νομίζω ότι βρισκόμαστε απέναντι από τον πληρέστερο προενισχυτή φωνογραφικής κεφαλής της αγοράς: Προσφέρει όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις (και μάλιστα με εύκολη πρόσβαση μέσω διακοπτών στην πρόσοψη), ενσωματωμένο ποιοτικό μετατροπέα a/d για όσους θέλουν να περάσουν στην ψηφιακή πλευρά των πραγμάτων και επαυξημένες δυνατότητες σύνδεσης (μέσω του USB), σε σημείο να μπορεί να συνδεθεί και ως DAC και ως USB transcoder! Αυτά, εννοείται, αποτελούν απλά πλεονεκτήματα τα οποία θα πρέπει να προστεθούν στην ουσιαστική του
προσφορά, δηλαδή στην εξαιρετική προενίσχυση/αποέμφαση RIAA που προσφέρει. Κατά την άποψη μου, o Burmester 100 θέτει ένα νέο επίπεδο αναφοράς στον χώρο των προενισχυτών phono και -γιατί όχι; -αποτελεί τον ιδρυτή μιας εντελώς νέας κατηγορίας συσκευών, όπου o hardcore αναλογικός κόσμος, όπως εκπροσωπείται από το βινύλιο, συναντά τον hardcore ψηφιακό κόσμο (με τους σέρβερ και τα αρχεία υψηλής ανάλυσης) και είναι, αυτή, μια συνάντηση επιτυχής. Μπράβο!

ΑΛΛΑ:

http://www.avmentor.gr/reviews/burmester_100_phono_2.htm

Η αποέμφαση RIAA προσεγγίζεται με εξαιρετική ακρίβεια στις δύο από τις τρεις χρονικές σταθερές (318μS και 75μS) και η Burmester έχει επιλέξει μια σχετικώς μεγάλη αποκοπή στην περιοχή κάτω από τα 100Hz.


Burmester 100 Phono: 15.050 ευρώ (η πλήρης σύνθεση της δοκιμής, με δύο εισόδους mc και μετατροπέα a/d)




Metric Halo LIO-8
http://www.avmentor.gr/reviews/metric_halo_lio8_2.htm

Η αποέμφαση RIAA, η οποία γίνεται σε ψηφιακό πεδίο, αποδείχθηκε εντυπωσιακή. Η ακρίβειά της ήταν μεγαλύτερη από 0.1dB (για την ακρίβεια, οι αποκλίσεις ήταν 0.07dB για τις χρονικές σταθερές των 3180 και 318μS και 0.08dB για την χρονική σταθερά των 75μS, επίδοση η οποία είναι μάλλον η καλύτερη που έχουμε δει μέχρι σήμερα.

Η απόκριση συχνότητας της συσκευής είναι, πρακτικώς, απολύτως επίπεδη στο φάσμα που ορίζεται από το sample rate.







GROUP TEST
14 Προενισχυτές Phono μέχρι 2.000 ευρώ


http://www.avmentor.gr/reviews/group_test_phono_2k_0.htm

Μελετώντας τους πίνακες με τίτλο "Μετρήσεις Ακρίβειας RIAA, Απόκρισης Συχνότητας, Παραμορφώσεων (μέχρι 800.00 ευρώ)" στην παρακάτω σελίδα

http://www.avmentor.gr/reviews/group_test_phono_2k_17.htm

παρατηρούμε ότι οι μόνες συσκευές που έχουν ακρίβεια RIAA "καλύτερη" από της LIO-8 είναι οι Monrio ADN-N, Primare R32, και RCM Sensor Prelude IC, με το πλεονέκτημα των δύο πρώτων να "ακυρώνεται" από τη μεγαλύτερη αποκλιση που παρουσιάζουν στην απόκριση συχνότητας.


Παρατηρούμε δηλαδή ότι ο μόνος "ανταγωνιστής" της LIO-8 σε χρήση phono stage (η LIO είναι και pre και dac και adc) σε ό,τι αφορά στην ακρίβεια της RIAA είναι το
RCM Sensor Prelude IC των 1500 Ευρώ.

Για τα υπόλοιπα που γράφεις περί φτηνών phono stage...

Θα μου επιτρεψεις ομως, ταπεινα, (μιας και εδω εχει επικρατησει αυτο) να σε ρωτησω αν υπαρχει καποιο link που να τα βεβαιωνει αυτα...

...
 



Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Για να μη θυμηθώ και τα άλλα τραγούδια που έλεγες παλιότερα ότι και καλά "η υπερβολική ακρίβεια στη RIAA δεν έχει και τόσο νόημα" καθώς και ότι τόσο εσύ όσο και άλλοι ΑΣΧΕΤΟΙ ή (στην καλύτερη περίπτωση) ΗΜΙΜΑΘΕΙΣ με ειρωνευόσασταν όταν έγραφα ότι "σε ένα προσεγμένο και ισορροπημένο σύστημα διαφορές της τάξης του 0.5dB οφείλουν να είναι ακουστές".
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

...
"σε ένα προσεγμένο και ισορροπημένο σύστημα διαφορές της τάξης του 0.5dB οφείλουν να είναι ακουστές".
Χωρίς βέβαια να αποτελούν σε καμία περίπτωση τη λυδία λίθο της ορθής αναπαραγωγής.
 


Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Η προχειρότητα που σε διακρίνει καθώς και η πρεμούρα σου να πεις την "αποψάρα" σου σε πράγματα που καταφανώς αγνοείς είναι παροιμοιώδεις και σε έχουν οδηγήσει στο να εκτοξεύσεις μεγαλειώδεις κοτσάνες στο παρελθόν.

Για να μη θυμηθώ και τα άλλα τραγούδια που έλεγες παλιότερα ότι και καλά "η υπερβολική ακρίβεια στη RIAA δεν έχει και τόσο νόημα" καθώς και ότι τόσο εσύ όσο και άλλοι ΑΣΧΕΤΟΙ ή (στην καλύτερη περίπτωση) ΗΜΙΜΑΘΕΙΣ με ειρωνευόσασταν όταν έγραφα ότι "σε ένα προσεγμένο και ισορροπημένο σύστημα διαφορές της τάξης του 0.5dB οφείλουν να είναι ακουστές".
ΜΠΡΑΒΟ .....:446: κυριε καθηγητα...
Πηγαινε για υπνο τωρα, κουραστηκες....
 


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

...

Ευκολια, πολλα σε ενα, καλη τιμη, παραμετροποιησεις, δυνατοτητες, επαγγελματικο εργαλειο, καλο ηχο, ειναι τα μονα θετικα που μπορω να δω σ αυτην την συσκευη.

...
Θέλεις κι άλλα;:405:
 


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

ΑΛΕΧ δεν νομιζω οτι 0,5 ειναι τοσο τραγικο!!
Και βέβαια δεν είναι Τάκη.

Άλλα πράγματα και συμπεριφορές θέλω να θίξω...
 


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

ρε παιδια ας ειμαστε λιγο πιο φιλικοι!!
Είμαι φιλικός Τάκη.

Και έχω μεγάλη ανοχή σε ανθρώπους με περιεχόμενο ακόμα και αν αυτοί κάνουν λάθος είτε από κεκτημένη ταχύτητα είτε επειδή απλά είμαστε άνθρωποι.

Αυτό που δε μπορώ με τίποτα είναι τον κάθε εξυπνάκια που μπαίνει κι αραδιάζει μλκίες με ύφος εκατό καρδιναλίων, γ@μ@ει τη συζήτηση, δε μπαίνει ποτέ στην ουσία και έχει και τουπέ κιόλας.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.101
Μηνύματα
2.888.598
Members
37.990
Νεότερο μέλος
vproadie
Top