AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!


Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Εμένα πάλι μ' έχει πιάσει ένα νευρικό γέλιο...:140:

Φαντάζομαι τον ημιβουλκάνιο Alex να διαπληκτίζεται πρόσωπο με πρόσωπο με τον Κώστα, και όταν τελειώνουν τα επιχειρήματα, να βγάζει την ακτίνα διακτίνισης και να τον απειλεί όταν θα τον μεταφέρει στον πλανήτη των πιθήκων....
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Αμα δεις την σωματοδομή του Ημιβουλκάνιου άλλα θα φαντάζεσαι:201::204::204:
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric H

Το τελειο phono μπορει και να υπαρχει, ξερω καποιο που ισχυριζεται οτι ειναι, κανεναν δεν ενδιαφερει, ειναι παντελως αχρηστο λογω της αδυναμιας του μεσου να το αναδειξει....
Αυτό είναι πολύ σωστό. Το μέσο(δηλαδή το βινύλιο εννοείς αν κατάλαβα καλά) είναι τόσο φτωχό σε επίπεδα θορύβου, δυναμικών και ακρίβειας που είναι σχεδόν βλακώδες να συζητάμε για το 0,001db διαφοράς των Χ Υ συσκευών. Η μέτρικ είναι υπερ-αρκετή για φόνο όπως και χιλιάδες άλλα φόνο που όμως μπορεί να είναι και χειρότερα απο τη μέτρικ. Το ίδιο όμως το μέσο αδυνατεί να αναδείξει τα όποια προτερήματα κερδίζουμε απο τα διακοπτικά τροφοδοτικά, τις καλές ισοσταθμίσεις κ.τ.λ.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Τι να το κάνεις το phono ρε ζαγαρ..

Με τα DSP θα σου προσομοιώσω ότ' κεφλή και πλατό θες ωρέ..
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Απο τα ξημερωματα που το παρατησα το θεμα μεχρι τωρα που ξαναμπαινω το θεμα εγινε Βοσπορος,,,,,,

Κωστα και Αλεξη μια απο τα ιδια εσεις οι δυο?τοσος ερωτας πια?

Για να το παμε λιγο ποιο χαλαρα το θεμα......

Παντως βρε Κωστα το συμπερασμα σου οτι αυτη η μηχανη δεν ειναι για το ρακ πως στα διαλα το εβγαλλες?επειδη εχει εξαιρετικες μετρησεις μηπως?επειδη ειναι καρτα ηχου και δεν ειναι καρα hi end
υλοποιηση σε ογκο και περγαμηνες?


Και φυσικα ολα αυτα ενω δεν την εχεις ακουσει καν ....ετσι??


Ειμαστε τεραστιοι ρε παιδι μου τελικα.......εμεις οι Ελληναρες ,οι ξερολες .....οι γνωστες !!!!!!!

και το εγραψα ποιο πριν..........αυτη η μηχανη δεν παιζει---ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ------αλλα δεν παιζει-ειμαι σιγουρος--ΞΕΡΩ ΕΓΩ!!!!!!!
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews...

Αυτό είναι πολύ σωστό. Το μέσο(δηλαδή το βινύλιο εννοείς αν κατάλαβα καλά) είναι τόσο φτωχό σε επίπεδα θορύβου, δυναμικών και ακρίβειας που είναι σχεδόν βλακώδες να συζητάμε για το 0,001db διαφοράς των Χ Υ συσκευών. Η μέτρικ είναι υπερ-αρκετή για φόνο όπως και χιλιάδες άλλα φόνο που όμως μπορεί να είναι και χειρότερα απο τη μέτρικ. Το ίδιο όμως το μέσο αδυνατεί να αναδείξει τα όποια προτερήματα κερδίζουμε απο τα διακοπτικά τροφοδοτικά, τις καλές ισοσταθμίσεις κ.τ.λ.
:444:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
να κλειδωθει το θεμα μεχρι να ληξει το αυριανο φιλικο προετοιμασιας στο οακα ...
Άντε ρίξτε κανα τρίμπαλο στον πεθαμένο μπας και ηρεμήσουν ορισμένοι. :135:

...
 


ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews...

Αυτό είναι πολύ σωστό. Το μέσο(δηλαδή το βινύλιο εννοείς αν κατάλαβα καλά) είναι τόσο φτωχό σε επίπεδα θορύβου, δυναμικών και ακρίβειας που είναι σχεδόν βλακώδες να συζητάμε για το 0,001db διαφοράς των Χ Υ συσκευών. Η μέτρικ είναι υπερ-αρκετή για φόνο όπως και χιλιάδες άλλα φόνο που όμως μπορεί να είναι και χειρότερα απο τη μέτρικ. Το ίδιο όμως το μέσο αδυνατεί να αναδείξει τα όποια προτερήματα κερδίζουμε απο τα διακοπτικά τροφοδοτικά, τις καλές ισοσταθμίσεις κ.τ.λ.
Λάθος
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Ζητείται θηριοδαμαστής με προϋπηρεσία για την χάλι έντ κατηγορία. Ψήνεσαι; :126:

...
Αν υποψιαστώ ότι θα διχάσετε τον λαό όπως σε διπλανό μαγαζί...

Τουλάχιστον να είστε πιο δημιουργικοί στην νέα κατηγορία...

Να την ονομάσετε "Παιδικός Σταθμός ο Φωτεινούλης" ...και να βάλουμε την Χριστίνα να δείχνει τα διδακτικά videos του Cardas...
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Για να το παμε λιγο ποιο χαλαρα το θεμα......

Παντως βρε Κωστα το συμπερασμα σου οτι αυτη η μηχανη δεν ειναι για το ρακ πως στα διαλα το εβγαλλες?επειδη εχει εξαιρετικες μετρησεις μηπως?επειδη ειναι καρτα ηχου και δεν ειναι καρα hi end
υλοποιηση σε ογκο και περγαμηνες?


Και φυσικα ολα αυτα ενω δεν την εχεις ακουσει καν ....ετσι??


Ειμαστε τεραστιοι ρε παιδι μου τελικα.......εμεις οι Ελληναρες ,οι ξερολες .....οι γνωστες !!!!!!!

και το εγραψα ποιο πριν..........αυτη η μηχανη δεν παιζει---ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ------αλλα δεν παιζει-ειμαι σιγουρος--ΞΕΡΩ ΕΓΩ!!!!!!!
Βλαση μου, καλημερα.

Ειναι συμπερασμα που κατεληξα κατα την δικη μου αποψη...

Δεν ειπα ποτε οτι δεν παιζει, λεω μαλιστα το αντιθετο (χωρις οντως να την εχω ακουσει), αλλα το θεμα μας δεν ειναι το πως παιζει η το αν παιζει καλα.
Το θεμα μας ειναι οτι καποιοι απο εμας (συμφωνα με συγκεκριμενους "γκουρουδες") δεν ξερουμε τι λεμε και γι αυτο "απαγορευεται" να μιλαμε...

Ερχομαστε σε μερικα πραγματα που γραφτηκαν, ωστε να δουμε τελικα ποια ειναι η αληθεια....

Τονιζω παλι, οτι δεν με ενδιαφερουν οι μετρησεις ουτε η ποιοτητα των chips..

1) Αναφερουμε την ακριβεια της RIAA, ποσως μ ενδιαφερει αν γραφει 0.1 και μετραει 0.07....ποσως....
Το εξαιρετικο και η εκπληξη της συσκευης αφορα στο οτι μπορει να λειτουργησει με παραμετροποιησεις και να ορισεις ακομη και το επιπεδο της αναλυσης που θα ακουστει μεσα απο την υλοποιηση RIAA της συσκευης, χωρις θορυβο , κ.λ.π.
Οντως εντυπωσιακο και απολυτα ευχαριστο...κανω λαθος? ισχυει κατι τετοιο?

2) Τονιζει ο chrishat , σε σχολιο μου οτι δεν παιζει ρολο το software στο A/D και στο D/A κομματι της συσκευης.
Ορθον, αλλα η δικη μου θεση ηταν αλλη.....στο οτι δηλαδη μεσω του software μπορουμε να επεξεργαστουμε το τελικο αποτελεσμα κατα πως θελει ο κατασκευαστης του software....
Αυτο ειναι αληθες, διοτι οταν μπορεις να αλλαξεις την τονικη ισορροπια κατα πως θελεις (βαζοντας ας πουμε "λαμπατη προσομοιωση"), τοτε πραγματι σ αυτο επενεργει το software - αδιαφορω για το σημειο στο οποιο επεμβαινει - αλλα πιστευω οτι μιας και συμβαινει, το οποιο καλυτερο chip θα ηταν αχρηστο στο ηχο που "βγαινει" απο το μηχανημα...
Εαν λοιπον ειναι αληθες, τοτε πως εκτος των αλλων μιλαμε και για εκπληκτικη τονικη ισορροπια?

Αρα, ξερω τι λεω....!! κυριε....

3)Ας πουμε οτι εγω δεν εχω ιδεα απο τεχνικα θεματα, δεν ξερω να διαβαζω και να ερμηνευω μετρησεις, ειμαι οχι ημιμαθης αλλα παντελως ανιδεος σε σχεση με αλλους.....δεκτον, εχω ομως την πρακτικη εμπειρια και αποψη τοσων ετων στο τι πρεπει να ακουω και στο πως να το "μαγειρεψω" στον παγκο, κατα την σχεδιαση και την κατασκευη ενος μηχανηματος (στο "μικρο" επιπεδο που μπορω να το καταφερω, - καποιοι γνωριζουν το μεγεθος αυτου του επιπεδου).

Αυτο μου δινει το δικαιωμα της γνωμης και της αποψης, η οποια πιστευω οτι ειναι σημαντικοτερη απο την οποια αλλη αποψη που σαν βαση εχει μονο το χαρτι και την παρεθεση των links που το αποτυπωνουν.

4)Γραφτηκε επισης, οτι αλλαζοντας την ποιοτητα και το τυπο ενος πυκνωτη αλλαξε ο ηχος της συσκευης...Και ετσι πρεπει να ειναι.
Αλλα αυτη η αλλαγη δεν αλλαξε κανενα απο τα τεχνικα χαρακτηριστικα και προφανως δεν αποτυπωνεται στις μετρησεις (εφ οσον το υλικο εχει την ιδια ονομαστικη τιμη).
Αν ναι, τοτε τι να τις κανω τις μετρησεις οταν μεσω ιδιων μετρησεων το τελικο ηχητικο αποτελεσμα διαφερει αναλογως του Χ υλικου στο Ψ σημειο...?
Οι μετρησεις παιζουν στην περιπτωση αυτη η το "υλικο"? αφου ετσι κι αλλιως τα επιπεδα θορυβου ακομα και του πιο αχρηστου chip ειναι μη ακουστα σε καθε περιπτωση, λογω του οτι ειναι πραγματι μικρα για την δουλεια που καλουνται να κανουν...

Κατα την γνωμη μου λοιπον εχουμε μια μηχανη που μπορει να ακουστει οπως εμεις θελουμε μεσω των δυνατοτητων που μας παρεχει το software της, (ειναι ετσι κυριε chrishat?).
Πολυ καλα κανει και γι αυτην την ιδιοτητα της ειναι πραγματι ενα εξαιρετικο εργαλειο.

Εαν λοιπον ο σοβαρος χαιφιντελιστας θελει στο rack του ενα συγχρονο ψηφιακο equalizer, τοτε ασφαλως και το μηχανημα πληρει πληρως αυτην την συνθηκη...και δεν χρειαζεται να το εχει ακουσει καποιος ωστε να ειναι βεβαιος γι αυτο.

Σε αντιθετη περιπτωση ομως, του ειναι αχρηστο.....

Ολα αυτα ειναι προσωπικες αποψεις, οι οποιες οφειλουν να υπαρχουν και να γραφονται - ακουγονται....και παραμενουν οι ιδιες απο το πρωτο ποστ μου...

Επιτρεπουν τον αντιλογο, αλλα σε καμια περιπτωση τους προσωπικους χαρακτηρισμους γνωστου ατομου προς εμε και μαλιστα αυτου του επιπεδου.

Στον βαθμο που μου επιτρεπεται (μεσα στο φορουμ) του το απαγορευω ρητως....
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Κώστα περί της λειτουργίας της συσκευής, έχεις μπερδέψει τη βούρτσα με την... Επιεικώς δηλαδή.
Αναρωτιέμαι γιατί μπλέκεσαι από τη στιγμή που δεν έχεις κάνει τον κόπο να διαβάσεις ούτε τι στο διάολο κάνει αυτό το μηχάνημα.

...
 


Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Νικο, μπορει και να εχεις δικιο, ισως το οτι εγραψα κατι να ηταν ενα μεγαλο λαθος μου.

Αυτο ομως, σε σχεση με την αντιμετωπιση τους αργοτερα, απεχει παρα πολυ, δεν νομιζεις?

Οποιος θεωρει οτι γραφω "αρλουμπες" μπορει να γελασει μ αυτες και να παει παρακατω.....
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

+1

Τα λάθη δεν προσβάλλουν, οι συμπεριφορές όμως...
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Κώστα οι χαρακτήρες που μπορεί να δώσει η μετρικ στον ήχο μέσω του λογισμικού της, δεν είναι υποχρεωτικοί, αν θες παίζεις με αυτούς...κατά τα άλλα, νομίζω πως πρέπει να την ακούσεις πρώτα για να κρίνεις αν είναι τονικά σωστή ή όχι...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.981
Reaction score
55.237
Απάντηση:Άλλο ηπιότητα και άλλο η πχοιότητα

Bhutias:
Θα ήμαστε πολύ τυχεροί εάν βρίσκαμε πληθώρα από RD...

1)MΦ:Σε τι θα είμαστε τυχεροί; ρωτάω γιατί δεν τον πρόλαβα… (δεν διάβαζα-έμπαινα τότε…)

Bh…Αλλά είναι τόσο σπάνιο το είδος,που βαίνει προς εξαφάνιση,…

2)ΜΦ:Άμα τον βρούμε να τον βάλουμε στο μουσείο Φυσικής Ιστορίας της Ν.Υ.

Bh…γι αυτό ν'αρκεστούμε στον ένα και μοναδικό

3)ΜΦ:Για μία μεταγραφή μίλησα, δεν μίλησα για όλη την …ενδεκάδα.
όντα μικρά χρωματιστά μες τον καθρέπτη κλειδωμένα…. Δ.Σ.
άσχετο, αλλά η ομοιοκαταληξία μου το έφερε στο μυαλό.
1)Επειδή η γραφή του σε κάνει να τον αποζητάς.Οτιδήποτε αποζητάς παρακαλάς να μην ήταν μονάχα ένα,γιατί θα ήταν εγωιστικό να το έχεις αποκλειστικά εσύ.:612:
2)Να τον βάλουμε υποψήφιο γιά βραβείο Nobel στην κατηγορία του...ίνδερνετ.:126:
3)Μία ενδεκάδα κάνει τις ήττες ή τις νίκες στο ποδόσφαιρο και αυτή είναι που δοξάζουν οι φίλαθλοι...:612:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Νικο, μπορει και να εχεις δικιο, ισως το οτι εγραψα κατι να ηταν ενα μεγαλο λαθος μου.
Αυτο ομως, σε σχεση με την αντιμετωπιση τους αργοτερα, απεχει παρα πολυ, δεν νομιζεις?
Οποιος θεωρει οτι γραφω "αρλουμπες" μπορει να γελασει μ αυτες και να παει παρακατω.....
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
Αφ' ενός, όταν δεν γνωρίζεις κάτι δεν είναι απαραίτητο να γράφεις γι αυτό (προσπαθώντας μάλιστα να οδηγήσεις σε... συμπεράσματα) και αφ' ετέρου, κανείς δεν σου δίνει το δικαίωμα να τεστάρεις μονίμως την υπομονή των άλλων. Όπως σου έχω ξαναπεί στο παρελθόν, δεν σε πιέζει κανείς να συμμετέχεις, μόνος σου το κάνεις. Η λογική λέει πως όταν δεν μας αρέσει ένα θέμα και η παρέα πέριξ αυτού, δεν συμμετέχουμε. Η λογική...

...
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Κώστα οι χαρακτήρες που μπορεί να δώσει η μετρικ στον ήχο μέσω του λογισμικού της, δεν είναι υποχρεωτικοί, αν θες παίζεις με αυτούς...κατά τα άλλα, νομίζω πως πρέπει να την ακούσεις πρώτα για να κρίνεις αν είναι τονικά σωστή ή όχι...
Δεκτον.

Αλλα πες μου σε παρακαλω, πως μπορουμε να θεωρησουμε την default παραμετροποιηση της ως flat?

Πιστευω οτι δεν μπορουμε, διοτι δεν ξερουμε ποσο αυτο το default μπορει να ειναι ηδη "πειραγμενο".

Τι θα προσφερει να ακουσω εναν ευχαριστο ηχο.... ευχαριστος θα ειναι, θεωρειτε ομως κατα μια εννοια "σωστος" ?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.118
Μηνύματα
2.889.229
Members
37.991
Νεότερο μέλος
Kostas M
Top