Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.657
Reaction score
4.265
Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

μάλλον όχι, αλλά έτσι κι αλλιώς δε τη θεωρώ καλή επιλογή την δικάναλη. ας ελπίσουμε ότι θα τους κόψει να βγάλουν μια λιο 2-κάναλη, με 2 προενισχυτές μικροφώνου επάνω
Koντός ψαλμός,περίπου,αληλούια:126:

και με αυτό που ζητάει όλος ο κόσμος... αυτόματη ισοστάθμιση!
Αυτό το ξεχνάς.Για να μπορέσουν να το κάνουν αυτό,τουλάχιστον όπως το θέλει αυτή η εταιρία,το κόστος θα ....εεεε,χμμμ,πως να το θέσω ευγενικά;
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.248
Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

εφόσον γειώνεται κανονικά, βλέπεις κάποιο πρόβλημα στο παραπάνω σενάριο;

ειλικρινά πες μου.

γιατί, θεωρητικά, αυτή είναι η "δουλειά" της γης, να "ρουφάει" όλα τα παραπάνω και να δίνει το σημείο αναφοράς (το "0") της τάσης.

εννοείται πως μπορεί να δουλέψει και "floating ground" από τη μεριά του πικάπ (όχι από την άλλη, για λόγους λειτουργίας της θωράκισης του καλωδίου)
Είχα πρόβλημα με την δική μου σύνδεση σε balance γιαυτό το λέω. Πολύ βόμβος......
Τελικά άκουσα κάτι που είχε πει ο puretone για την balance ένα νήμα, τον άκουσα και γείωσα μόνο τον βραχίονα από το linn βγάζοντας όλες τις άλλες γειώσεις off και ευτυχώς τέλος το πρόβλημα.

Βέβαια έκανα και κάτι άλλο.... και είναι πολύ καλύτερα, αλλά επικίνδυνο γιαυτό καλύτερα να μην το πούμε εδώ.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.248
Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

Και εάν το θες μόνο σαν DAC πρέπει μόνιμα να έχεις και ένα MAC δίπλα της ή την σετάρεις και μετά το βγάζεις?
Σαν ισοστάθμιση χώρου το ίδιο?
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
σ ευχαριστω κ παλι φιλαρακι μου Κωστα μου....!
να σαι καλα, με σινιαρες, μ εστρωσες!

αντε να φτιαξεις κ τα κορυφαια σου καλωδια, να το κανουμε δοκιμη σαν προ, θελει δουλεια ομως, οποτε γουσταρεις, απλα να χεις στο μυαλο σου μετα πως αν γινει καλο(που θα το κανεις..) , θα σε παω για μπυρες παλι....!
Ελάτε αύριο βράδι, εσύ με τον Κώστα, να συνεφέρω λίγο τα αυτιά σας. Λ.Σ.
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

Κωστα, πες μου κατι - σοβαρα.

Η δικαναλη εκδοση της Metric θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει αποκλειστικα ως ψηφιακη riaa ?
Όλες οι Metric μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν ψηφιακή RIAA.

Οι "μικρές" απλώς δεν έχουν τους μετατροπείς τελευταίας γενιάς της LIO/ULN8 παρόλο που στην κατηγορία τους θεωρούνται

ακόμα κορυφαίες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.781
Reaction score
133.252
Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

Και εάν το θες μόνο σαν DAC πρέπει μόνιμα να έχεις και ένα MAC δίπλα της ή την σετάρεις και μετά το βγάζεις?
Σαν ισοστάθμιση χώρου το ίδιο?
για όλα το σετάρεις και μετά μόνο το διακόπτη on/off χρειάζεται να χρησιμοποιείς.
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

Και εάν το θες μόνο σαν DAC πρέπει μόνιμα να έχεις και ένα MAC δίπλα της ή την σετάρεις και μετά το βγάζεις?
Σαν ισοστάθμιση χώρου το ίδιο?

Την σετάρεις και την βγάζεις. Μπορείς να έχεις μέχρι 9 μνήμες για standalone χρήση ...
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

Κωστα, πες μου κατι - σοβαρα.

Η δικαναλη εκδοση της Metric θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει αποκλειστικα ως ψηφιακη riaa ?
μην ακους το γιατρο...
η uln-2 ειναι καλυτερη επιλογη απο την lio-8 ΥΠΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙς.
αν εχεις ηδη dac που σου κανει, και αν εχεις mc κεφαλη ακου...
η ULN-2 εχει προενισχυτες μικροφωνου που ειναι πολυ καλυτερη επιλογη ενισχυσης του σηματος απο το απλο "αυξημενο gain" που κανει ως τροποποιηση η metric στην LIO-8. Το ψηφιακο τμημα ειναι ακριβως το ιδιο software και πολυ προσεγμενο σε υλοποιηση hardware απο την εκδοση 2d-expanded και μετα. αν την εξοδο spdif της την "πεταξεις" σε ενα καλο dac με βαρβατο αναλογικο σταδιο, μπορει να μην εχεις την απολυτη διαφανεια της lio-8 αλλα θα εχιες ολα τα κολπα της με εναν εκπληκτικο ηχο.
ΑΝ τωρα την παιξεις την Uln-2 κατευθειαν σε τελικο, το dac Της ειναι επιπεδου πχ benchmark.
απτα για αρχη...
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μ

να βαλουμε επιλογη να δινουμε oscar αντι για thanks.
πηρα το πρωτο....
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.059
Re: Απάντηση: Re: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

.............. Εν τω μεταξύ, αυτό το παιδί ο Ζαπάντης, που είναι εξαφανισμένος; Περιμένω το πρώτο post του στο thread για να ξεκινήσει το Round 6! Ρε abcd, τι του έκανες του παιδιού;:140:
Τον χωρισε ο αβγδ και εχει πεσει σε καταθλιψη ...........
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

Koντός ψαλμός,περίπου,αληλούια:126:
ΓΙωργη ουτε στα ονειρα μας.
Η Prism που το τολμησε (Prism lyra 2) κανει οσο ενα Lio-8.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.657
Reaction score
4.265
Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

ΓΙωργη ουτε στα ονειρα μας.
Η Prism που το τολμησε (Prism lyra 2) κανει οσο ενα Lio-8.
Περίμενε βρε..
Αν βγεί δεν θα έχει 3 πόντους αλουμίνιο.Γιατί αυτό που θα θέλει να κάνει με μια 2καναλη έκδοση είναι μεν να ανοιχτεί και στο comsune κοινό,αλλά πρωτίστως να μπορεί να δώσει μια κορυφαία λύση σε επαγγεματίες που δεν χρειάζονται 8 κανάλια μικροφώνου ενώ ταυτόχρονα θέλουν κορυφαία ποιότητα και άριστη φορητότητα.
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

Περίμενε βρε..
Αν βγεί δεν θα έχει 3 πόντους αλουμίνιο.Γιατί αυτό που θα θέλει να κάνει με μια 2καναλη έκδοση είναι μεν να ανοιχτεί και στο comsune κοινό,αλλά πρωτίστως να μπορεί να δώσει μια κορυφαία λύση σε επαγγεματίες που δεν χρειάζονται 8 κανάλια μικροφώνου ενώ ταυτόχρονα θέλουν κορυφαία ποιότητα και άριστη φορητότητα.
για αυτο εβγαλε την Lio-8 και ενα σετ με 4 ενισχυτες μικροφωνου ξεχωριστα.
δυστυχως δεν υπαρχουν σχεδια για λιο-2 στα αμεσο μελλον.
θα αγορασω την καρτα του βλασση,τι να κανω.
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

Είχα πρόβλημα με την δική μου σύνδεση σε balance γιαυτό το λέω. Πολύ βόμβος......
Τελικά άκουσα κάτι που είχε πει ο puretone για την balance ένα νήμα, τον άκουσα και γείωσα μόνο τον βραχίονα από το linn βγάζοντας όλες τις άλλες γειώσεις off και ευτυχώς τέλος το πρόβλημα.

Βέβαια έκανα και κάτι άλλο.... και είναι πολύ καλύτερα, αλλά επικίνδυνο γιαυτό καλύτερα να μην το πούμε εδώ.
αμα ειχες μαζας που το μοτερ ειναι στο διπλανο δωματιο δεν θαχες προβλημα...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.477
Reaction score
21.239
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..

Πρέπει να πω του Chris να φτιάξει και ένα triple M bundle (Mac-Metric-Monopetro)... :116:
Ε, μακάρι να το απολαύσουν οι επόμενοι, γιατί εγώ έχει δύο χρόνια και κάτι που "δέθηκα"!


Όσο για τον Ζαπάντη:
Τον χωρισε ο αβγδ και εχει πεσει σε καταθλιψη ...........
Του έβαλα χειροπέδες για να μην γράψει! :402:
... τι να πω, τα έχω χάσει... Ζαπάντη, αγόρι μου, σπάσε τα δεσμά, ξεπέρνα την κατάθλιψη, έλα και γράψε στο thread και όταν κατέβεις στο νησί της Αφροδίτης, ο Μ(π)αγιάτικος θα σε κερνάει μπύρε κι εγώ σιεφταλιές σπιτικές, να γλείφεις τα δάχτυλά σου!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.781
Reaction score
133.252
Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

χθες τον πήρα τηλ., ούτε στο τηλ δε σηκώνει! τι έπαθε βρε;
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.477
Reaction score
21.239
Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

και δεν πιάσαμε ούτε τα 900 posts... Ντροπής πράματα...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..

για αυτο εβγαλε την Lio-8 και ενα σετ με 4 ενισχυτες μικροφωνου ξεχωριστα.
δυστυχως δεν υπαρχουν σχεδια για λιο-2 στα αμεσο μελλον.
θα αγορασω την καρτα του βλασση,τι να κανω.
Δεν προκειται να φυγει απο το τσαρδι μου Νικολα με τιποτις!!!!!
ειμαι υπερβολικα ευχαριστημενος με αυτην την μηχανη και εχω ΑΡΑΞΕΙ .....το σπιτι μου ειναι ανοιχτο για ολους
για του λογου το αληθες!!!!!!

Τοσο απλα!!!!!!!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.981
Μηνύματα
2.924.681
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top