Τι πυκνωτής σε supertweeter;

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Τι πυκνωτής σε supertweeter;

Όσον άφορά τώρα τα πηνία τι γίνεται ; Υπάρχουν έτοιμα πηνία διάφορων τιμών αυτεπαγωγης στο εμπόριο; Ή πρέπει να μπει κανείς στην διαδικασία να τα τυλιξει μόνος του;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.789
Reaction score
12.715
Σε ηχεία όπως αυτό που αναφέρεις συνηθίζεται να αφήνουν τη φυσική αποκοπή του μεγαφώνου πλήρους φάσματος και απλώς να προσθέτουν έναν πυκνωτή μόνο στο tweeter για χάρη της απλότητας.
Δεν δουλεύει καλά πάντα, αλλά υπάρχουν πολλοί οπαδοί του <<όσο λιγότερα στη πορεία τους σήματος τόσο καλύτερα>>.
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Τι πυκνωτής σε supertweeter;

Ναι αυτό θα κάνουμε κι εμείς. Θα αφήσουμε το full range να φτάνει όπου μπορεί να φτάσει και θα βάλουμε το supertweeter με έναν πυκνωτή. Εχουμε πολλούς απλούς πυκνωτές να δοκιμάσουμε όπως προτάθηκε παραπάνω και όταν καταλήξουμε στην σωστή χωρητικότητα θα πάρουμε έναν ΜΚΡ σε αυτήν την χωρητικότητα.
Οπως και να έχει το πράγμα θα σάς ενημερώσω για την επιτυχία ή την αποτυχία του project.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.497
Reaction score
27.244
Απάντηση: Τι πυκνωτής σε supertweeter;

Μετρήσεις θα κάνετε?
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Τι πυκνωτής σε supertweeter;

Δεν έχουμε μετρητικό μικρόφωνο.
Εχω όμως εγώ ένα καλό πυκνωτικό ΑΚΑΙ (made in Japan φυσικά) που δείχνει να έχει αξιοπρεπή καλή απόκριση συχνότητος και θα χρησιμοποιήσουμε αυτό.






Ψάχνουμε για το software. Τι software να χρησιμοποιήσουμε για ροζ θόρυβο και για μέτρηση της απόκρισης συχνότητος;
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.497
Reaction score
27.244
Απάντηση: Τι πυκνωτής σε supertweeter;

Το xtz room analyzer τι λέει? Το είχε ο jargon gr, για ρώτα τον.
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Απάντηση: Τι πυκνωτής σε supertweeter;

Ψάχνουμε για το software. Τι software να χρησιμοποιήσουμε για ροζ θόρυβο και για μέτρηση της απόκρισης συχνότητος;
Και το REW είναι εύχρηστο.
Εγώ ο άσχετος τα βασικά τα έμαθα σε ένα τεταρτάκι.
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Τι πυκνωτής σε supertweeter;

Το xtz room analyzer τι λέει? Το είχε ο jargon gr, για ρώτα τον.
Δεν πρόκειται να αγοράσει κανένα τέτοιο πακέτο ο φίλος μου. Θα βρούμε κάποιο κατάλληλο freeware να κατεβάσουμε .
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.789
Reaction score
12.715
Το μικρόφωνο που ανέφερες είναι εντελώς ακατάλληλο για μέτρηση ηχείου. Καλύτερα ένα φτηνό εργαστηριακό που θα έχει σαφώς καλύτερη απόκριση.
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Τι πυκνωτής σε supertweeter;

Γιατί; Ενα φτηνό εργαστηριακό θα έχει πιο επίπεδη απόκριση συχνότητος; Ή πιο εκτεταμένη;
 


Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Τι πυκνωτής σε supertweeter;

O.K. μικρόφωνο τώρα δεν πρόκειται να αγοράσει ο φίλος για να χρησιμοποιηθεί μια φορά μόνο.
Θα κάνουμε δουλειά με ότι έχουμε...
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Τι πυκνωτής σε supertweeter;

Λοιπόν τα αποτελέσματα του "project" έχουν ως εξής:

- Κάναμε δοκιμές με διάφορους πυκνωτές που είχαμε διαθέσιμους και καταλήξαμε στην χωρητικότητα του 1,5 μF η οποία μάς έδωσε την πιο ομαλή απόκριση στο μετρητικό software και εκτιμώ ότι αφήνει το supertweeter να παίζει από τα 10 kHz και άνω.

- Πυκνωτές ΜΚΡ δεν βρήκαμε σε κανένα μαγαζί στην Αθήνα! (ούτε καν σε άλλες χωρητικότητες) Ετσι μετά από πολύ ψάξιμο βρήκαμε με τα χίλια ζόρια ΜΚΤ 1,5 μF Ελπίζω ότι δεν κάνει και μεγάλη διαφορά, έτσι;

- To supertweeter συνδέθηκε συμφασικά με το full range. To software που χρησιμοποιήσαμε για τις μετρήσεις δεν έδειξε καμμία ουσιαστική διαφορά στην απόκριση συχνότητος (κάποια ανύψωση ή κάποια βύθιση) όταν το supertweeter συνδεόταν είτε συμφασικά είτε σε ανεστραμμένη φάση με το full range.

Γιατί συνέβαινε αυτό;

Λόγω της απόστασης των κέντρων των δύο μεγαφώνων; Το full range είναι τοποθετημένο στα 2/3 του ύψους της 60 cm μπάφλας του ηχείου. Το supertweeter τοποθετήθηκε εξωτερικά ακουμπισμένο στο πάνω μέρος της καμπίνας σε μια μεταλλική βάση σχήματος L (να μην καταστρέψουμε και την καμπίνα ανοίγοντας τρύπες, μιας και δεν είχαμε και ποτηροτρύπανο διαθέσιμο)
Ετσι η απόσταση των κέντρων των μεγαφώνων είναι γύρω στα 25 cm.

'Η μήπως λόγω του ότι τοποθετήσαμε το μικρόφωνο στον οριζόντιο άξονα του κέντρου του full range; Αυτό το κάναμε επειδή ο ακροατής καθιστός στον καναπέ έχει το full range ακριβώς στο ύψος των αυτιών του και όχι το supertweeter που είναι αρκετά ψηλότερα τοποθετημένο στην κορυφή της καμπίνας (όπως έχουν το tweeter τους τα Crystal Audio ή τα Roister Status 8)

Το full range είναι Fostex αλλά δεν γνωρίζω το μοντέλο γιατί δεν ανοίξαμε την καμπίνα για να το δούμε. Το supertweeter είναι κινέζικο, πιο κινέζικο δεν γίνεται!!! :biggrin: Jiaxing Xinguhui (αν το γράφω καλά, ούτε να το διαβάσω δεν μπορώ..) αγνώστων λοιπών χαρακτηριστικών πέρα των 8Ωhm που ισχυρίζεται ότι είναι.

- H διαφορά στην χροιά του ροζ θορύβου (και πολύ περισσότερο του λευκού θορύβου) έτσι όπως τον ακούγαμε με τα αυτιά μας ήταν τεράστια όταν έπαιζε το supertweeter σε σχέση με όταν έπαιζε το full range μόνο του.

- Αντίθετα η διαφορά στην μουσική ήταν πολύ μικρότερη (έως και ασήμαντη σε μερικά κομμάτια) όταν έπαιζε το supertweeter σε σχέση με όταν έπαιζε το full range μόνο του.

Καταλήξαμε λοιπόν στο συμπέρασμα ότι αυτό είναι καλό, (συμφωνήσαμε και οι δύο) διότι το supertweeter δεν κάνει έντονα αισθητή την παρουσία του αλλοιώνοντας τον ήχο του full range. Απλώς συμβάλλει επικουρικά στην υψηλή περιοχή χωρίς να παίρνει τον πρώτο ρόλο από το full range.

Με βάση λοιπόν αυτό το τελευταίο συμπέρασμα και αφού μάς "έκατσε" καλά ο ήχος στα αυτιά μας δεν το ψάξαμε παραπάνω. Το αφήσαμε έτσι που παίζει μια χαρά. Εξάλλου η εξωτερική τοποθέτηση αφήνει την ευελιξία στον ιδιοκτήτη του να ξαναπειραματιστεί στο μέλλον αν θέλει με άλλους πυκνωτές ή με διαφορετική τοποθέτηση του supertweeter, ή και με την εύκολη κατάργησή του ή αντικατάστασή του ίσως με κάποιο άλλο καλύτερο.

Αυτά λοιπόν...
Ακούω παρατηρήσεις, ενστάσεις, σχόλια από τους ειδικούς του forum.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.898
Reaction score
133.617
Απάντηση: Τι πυκνωτής σε supertweeter;

- To supertweeter συνδέθηκε συμφασικά με το full range. To software που χρησιμοποιήσαμε για τις μετρήσεις δεν έδειξε καμμία ουσιαστική διαφορά στην απόκριση συχνότητος (κάποια ανύψωση ή κάποια βύθιση) όταν το supertweeter συνδεόταν είτε συμφασικά είτε σε ανεστραμμένη φάση με το full range.

Γιατί συνέβαινε αυτό;

γιατί η διαφορά φάσης είναι 90 μοίρες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.898
Reaction score
133.617
Απάντηση: Τι πυκνωτής σε supertweeter;

καλές ακροάσεις λοιπόν! μια χαρά!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.898
Reaction score
133.617
Απάντηση: Τι πυκνωτής σε supertweeter;

αν μπορείς, ανέβασε καμια φωτό με μέτρηση ροζ θόρυβου με και χωρίς το σ-τβίτερ
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Τι πυκνωτής σε supertweeter;

γιατί η διαφορά φάσης είναι 90 μοίρες.
Α, Ο.Κ. τότε γι αυτό το συνδέσαμε συμφασικά γιατί δεν βλέπαμε κάποιο λόγο να το συνδέσουμε να παίζει ανάποδα.

Οι μετρήσεις πρέπει να είναι στο laptop του φίλου μου. Την επόμενη φορά που θα πάω από 'κει θα ανεβάσω και καμμιά φωτογραφία του όλου "project"

Thanks για τις συμβουλές!
Πραγματικά έπιασαν τόπο!
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.294
Reaction score
868
Απάντηση: Τι πυκνωτής σε supertweeter;

γιατί η διαφορά φάσης είναι 90 μοίρες.
μαζί με τον πυκνωτή πήγε 45 μοίρες, τώρα + η - δεν το ξέρω, αλλά με 25 εκατοστά απόσταση ίσως και να "πλησιάζει" περισσότερο προς το 0
 

Μηνύματα
187
Reaction score
41
Καλημέρα στους εκλεκτούς κοριούς του AVSITE !!!
Λόγο περιορισμένου χώρου στο εξώχικο σκέφτομαι και θέλω να φτιάξω αυτά τα ηχεία που σας παραθέτω

https://www.mtg-designs.com/diy-speaker-plans/vbs-6-2

https://www.soundimports.eu/en/grs-6pt-8.html

Δεν θα βάλω το driver που λέει αλλά αργότερα ίσως. Έχω ήδη πάρει αυτές


1000007924.jpg
1000007923.jpg

Καλημέρα στους εκλεκτούς κοριούς του AVSITE !!!
Λόγο περιορισμένου χώρου στο εξώχικο σκέφτομαι και θέλω να φτιάξω αυτά τα ηχεία που σας παραθέτω

https://www.mtg-designs.com/diy-speaker-plans/vbs-6-2

https://www.soundimports.eu/en/grs-6pt-8.html

Δεν θα βάλω το driver που λέει αλλά αργότερα ίσως. Έχω ήδη πάρει αυτές


1000007924.jpg
1000007923.jpg
Αφού το γουφερ φτάνει τους 11000 κύκλους να βάλω έναν πυκνωτή Κοντά εκεί ή να το αφήσω που του έχω βάλει 4.7 mkt 100volt που το έχω?
1000007360.jpg

Καλημέρα στους εκλεκτούς κοριούς του AVSITE !!!
Λόγο περιορισμένου χώρου στο εξώχικο σκέφτομαι και θέλω να φτιάξω αυτά τα ηχεία που σας παραθέτω

https://www.mtg-designs.com/diy-speaker-plans/vbs-6-2

https://www.soundimports.eu/en/grs-6pt-8.html

Δεν θα βάλω το driver που λέει αλλά αργότερα ίσως. Έχω ήδη πάρει αυτές


1000007924.jpg
1000007923.jpg


Αφού το γουφερ φτάνει τους 11000 κύκλους να βάλω έναν πυκνωτή Κοντά εκεί ή να το αφήσω που του έχω βάλει 4.7 mkt 100volt που το έχω ήδη τώρα.
1000007360.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
187
Reaction score
41
Αργότερα λέω για αυτά τα drivers

 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.044
Μηνύματα
2.926.332
Members
38.125
Νεότερο μέλος
YANNIS1960
Top