Ηλεκτρονικό τσιγάρο





Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.656
Reaction score
75.762
Δε με λέτε κορίτσια, πώς ξέρουμε πότε πρέπει ν' αλλάξουμε αντίσταση; :)
Στην πρώτη είμαι ακόμη.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
79.089
Reaction score
98.510
Αν σου έρθει ''καμμένη γεύση''.

Αλλά δεν το αφήνουμε να φτάσει μέχρι εκεί.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
79.089
Reaction score
98.510
Περίπου πόσα ml έχεις ατμίσει μέχρι τώρα;
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
79.089
Reaction score
98.510
Γενικά αλλάζουμε αντίσταση, αν αλλοιωθεί η γεύση, αν δεν έχουμε ''κτύπημα'', αν μας έρθει ''καμμένη γεύση''.

Μπορείτε να ελέγξετε και οπτικά αν θέλει αλλαγή.

Επειδή εσείς είστε ερασιτέχνες:p, δηλαδή δεν ατμίζετε πολύ και δεν παίζεται με τα volt και τα Ω,

νομίζω ότι κάθε 15-20 μέρες πρέπει να τις αλλάζετε.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.018
Reaction score
96.591
Επειδή εσείς είστε ερασιτέχνες:p, δηλαδή δεν ατμίζετε πολύ και δεν παίζεται με τα volt και τα Ω,

νομίζω ότι κάθε 15-20 μέρες πρέπει να τις αλλάζετε.
Ο σκοπός είναι να ατμίζουμε πολύ ή να μην καπνίζουμε? :whistling:
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
79.089
Reaction score
98.510
Κι ένα ωραίο post:

Τουλάχιστον σε ότι αφορά τις φιτιλοαντιστάσεις, η συχνότητα επιρρεάζεται από 3 σημαντικούς παράγοντες:
1. Κατανάλωση και Ισχύς. Αλλο να καταναλώνεις 3 ml την ημέρα και άλλο 10 ml. Τα Watt αναλόγως...
2. Υγρό. Τα υγρά με περισσότερο VG (η VG έχει πολύ υψηλή θερμοκρασία ατμοποίησης σε σχέση με το νερό και τη PG) και κάποια αρώματα επιβαρύνουν περισσότερο την αντίσταση δημιουργώντας επικαθίσεις (καραμέλωμα) στην αντίσταση και τελικά την αλλίωση της γεύσης και τον περιορισμό του ατμού.
3. Το πάχος του πυρήνα της αντίστασης. Λεπτές αντιστάσεις πχ. σε μονό δυάρι στομώνουν πιο γρήγορα από αντιστάσεις με διπλό δυάρι.
Παρόλα αυτά μια στομωμένη αντίσταση δεν είναι για πέταμα, ειδικά στους επισκευάσιμους. Με dryburn καθαρίζει και το συρμα και το φιτίλι και έτσι δεν είναι απαραίτητο να χρειάζεσαι καθε τόσο νέα. Μάλιστα, όσο πιο χονδρες είναι οι αντιστάσεις τόσο περισσότερο dryburn σηκώνουν. Κάποια στιγμή μετά από κάποια dryburn, το φιτίλι θα βρωμίσει και εσωτερικά και θα πέρνεις αλλιωμένη γεύση οπότε πια πάμε για αλλαγή. Το dryburn πρέπει να γίνεται σωστά μέχρι να καθαρίσει πλήρως το φιτίλι, όμως παίζει ρόλο και ο ατμοποιητής, σε άλλους γίνεται εύκολα το dryburn ενώ σε άλλους όχι...
Πρακτικά σε εμένα, με μια μέση κατανάλωση 4-5 ml/ημέρα η αντίστασεις των 2mmX2 αρχίζουν να αλλιώνουν την γεύση μετά από 4-5 ημέρες χρήσης ενώ οι λεπτές (μονό 2αρι σε επισκευασμένους evod, ce4 κλπ) μετά από 2-3 ημέρες. Από εκει και πέρα οι 2mmX2 μου αντέχουν πανω από 6-7 dryburn οπότε τελικά τις κρατάω χονδρικά 20-25 ημέρες ενώ οι λεπτές αντέχουν 3-4 dryburns, οπότε χονδρικά κρατάνε μια εβδομάδα.


http://www.greekvapers.gr/forum/ind...λλάζουμε-φυτιλοαντίσταση-σύρμα-mesh/?p=110020
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Ο σκοπός είναι να ατμίζουμε πολύ ή να μην καπνίζουμε? :whistling:
Καλά εσύ δεν το κάνεις για στυλ ?:tongue:
Έχω σχεδόν τελειώσει το πρώτο 30ml
Θα τα πλύνω οταν γίνουν σαν τα δάχτυλα του καπνιστή άφιλτρου:smoke:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
79.089
Reaction score
98.510
Αυτό έχει νόημα στα δικά μας;

Προσωπικά δεν το έχω κάνει ποτέ.

Προτιμώ να αλλάξω-φτιάξω νέα αντίσταση.
 

Μηνύματα
155
Reaction score
46
Καλησπερα μπηκα και εγω στο κλαμπ,παναθεμα σας εδω και μια εβδομαδα.
Στερηση μηδεν,εκανα πιπα 8-9 γεμισματα[οχι σεξιστικα σχολια πλιζ]
τωρα κανω 6-7 ml οργανικο ταμπακο εγγλεζικο 18αρι
εχω μπει και σε ενα φορουμ και εχω πελαγωσει
αποκτησα φοβιες δικαι αδικα δεν ξερω για συρματα-φυτιλια-υγρα-συσκευασιες
τεσπα δεν λεω να το αφησουμε αλλα θελει μελετη το πραμα γιατι κυκλοφορει και πολυ κινεζια.
Μιλησα ηδη σε μνμ με εναν γιατρο που ασχολειται[κος Φαρσαλινος]μου εδωσε μια καθοδηγηση,θα δουμε
 




Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.589
Μηνύματα
2.910.243
Members
38.069
Νεότερο μέλος
giorgosper
Top