Bullying (Kii Audio Three)

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.102
Reaction score
55.789
Δεν ξέρω εάν προσφέρουν παραπάνω ή όχι, για αυτό ρωτάω.:)

Οπότε, να θέσω ξανά την ερώτηση, ως εξής: Κάποιος με €20k στο χέρι, γιατί να πάρει τα Grimm και να μην πάρει τα Kii 3 και να του μείνουν και ρέστα €10k;:)
http://www.avsite.gr/forum/threads/grimm-audio-ls1.67693/page-13#post-1739406

Bhutia said:
...Τα εν λόγω ηχεία όμως απευθύνονται και σε πιο ζωντανούς ακουστικώς χώρους.Εικάζω ότι η απουσία περιορισμού στη διασπορά κάτωθεν των 300 Ηz θα υποστηρίζει ευρύτητα στα είδωλα και το πεδίο που συναρτώνται με τη στερεοφωνική απεικόνιση.Όπως έχει εκτεθεί στο θέμα της περιέλιξης ακροατή από το μουσικό γεγονός,έντονες διακυμάνσεις στις Διωτικές Διαφορές Χρόνου προερχόμενες από πλευρικές ανακλάσεις στη ζώνη κάτω των 250-300 Hz συντελούν στην αίσθηση περιέλιξης και την ευρύτητα των ακουστικών ειδώλων στη συσταθείσα ακουστική σκηνή.
Δηλαδή το μέλλον ετοιμάζει :oενσωμάτωση των συσκευών ,ξεκινωντας με τα ενεργά ηχεία .Κατι δηλαδή σαν αυτο της φωτογραφίας !!!!! Απλά θα κοστιζει μερικες χιλιαδες ευρω περισότερο....:thumbsdown:
http://www.avsite.gr/forum/threads/Μόναχο-κατόπιν-εορτής.145390/page-4#post-1971666

http://www.avsite.gr/forum/threads/Μόναχο-κατόπιν-εορτής.145390/page-7#post-1978183
Bhutia said:
...Πραγματώνει το ιδεώδες της σύγγχρονης Υψιτέλειας για τον υποφαινόμενο.Ένα κουτί που οδηγεί εις το έπακρον δίπολα ηχεία χωρίς καμπίνες εφαρμόζοντας λύσεις 21ου αιώνα και προσαρμοζόμενο σε πολλούς και διάφορους χώρους.Τα επόμενα είναι μικρότερη οδηγική μονάδα ,αναβαθμίσιμο λογισμικό και ασύρματη μετάδοση δεδομένων.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.018
Reaction score
3.888
Γιώργο δεν εννοώ ότι θες να δημιουργήσεις έριδες κλπ κλπ, εννοώ ότι δεν αντιλαμβάνομαι την ερώτηση διότι έχω ήδη αναφερθεί και στα 2 αυτά ηχεία τα οποία ως προιόντα είναι διαφορετικά.

Οπότε η απάντηση που προσδοκάς δεν υφίσταται για μένα:drinks:. Μήλα-πορτοκάλια είναι η σύγκριση.

Φρούτα και τα δύο, διπλάσια τιμή τα μήλα, διάλεξε:beach:!!!

Όσο για τα άλλα που ανέφερα, τα φθηνότερα, είναι τα devialet.

Παληότερα η Μεριντιαν είχε βγάλει ένα φορητό που μαμούσε και όλοι πιστευαν στο χώρο ακρόασης ότι παίζαν τα μεγάλα ενεργά της....!

Ελπίζω να αντιληφθείς κάποια στιγμή ότι είναι πολύ σχετικό το ερώτημα σου, ειδικά αν ασχοληθείς με τα γραπτά που υπάρχουν στο φορουμ τότε θα αποκομίσεις "άποψη" για την αξία της διαφοράς των χρημάτων.

Θα συνιστούσα αναφανδον το Kii σε "σώγαμπρους"....τα μαζεύεις και φεύγεις όποτα γουστάρεις, τα άλλα θέλουν χρόνο να λυθούν και να ξαναστηθούν και και....:o
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.663
Reaction score
132.966
Η πικρή αλήθεια είναι ότι από τη στιγμή που βγήκαν τα κιι, οι πωλήσεις των γκριμ δεν είναι διόλου εύκολες, καθώς ο υποψήφιος αγοραστής βρίσκει ας πούμε ένα νέο "παιδί" του μπρουνο σε πολύ πιο προσιτό κοστολόγιο.

Από την πρώτη στιγμή κυκλοφορίας των γκριμ, για τους γνώστες της diy κοινότητας, ήταν γνωστό ότι μπορούσες να το αντιγράψεις πλήρως, και να γλυτώσεις 5-10 χιλιαρικα, αναλόγως υλικών καμπίνας. Όμως, αντίστοιχα, από την πρώτη στιγμή που βγήκαν τα γκριμ, για τους γνώστες της diy κοινότητας ήταν γνωστό ότι αν ξεκινούσες να τα αντιγράψεις, θα σου κόστιζαν σχεδόν το διπλάσιο.

Αυτό ήταν επιλογή του μπρουνο. Προφανώς έχει τους λόγους του, οι οποίοι σαφώς έχουν να κάνουν με την πρώην συνεργασία του με την γκριμ οντιο.

Από κει και πέρα, τα προϊόντα αυτά είναι όντως πολύ διαφορετικά, όπως εύστοχα τονίζει κι εξηγεί ο μπουτχιας. Όμως, κακά τα ψέματα, η διαφορά τιμής είναι πιο σημαντική, για την συντριπτική πλειοψηφία των πιθανών αγοραστών.

Προσωπικά, αν τυχόν είχα τον τέλειο χώρο ακροάσεων, που δεν τον έχω, κι αν είχα λεφτά με το τσουβάλι, ώστε να μην τα υπολογίζω, που δε τα έχω, θα επέλεγα γκριμ "δαγκωτά", για δικάναλο ήχο.

Αυτά, αν είχα να επιλέξω μόνο ανάμεσα σε αυτά τα δύο.

Διότι τα μπανγκ είναι καλύτερα και από τα δύο αυτά. Ναι, τα ολουφσεν. Εκείνα τα περίεργα, ναι..

Κι αν είχα τον κατάλληλο χώρο κι άπειρα ευρώ για φάγωμα, πάλι γουίζντομ θα προτιμούσα, εκείνα τα τέρατα. Αυτά από την προσωπική μου όψη της επιστημονικής φαντασίας, καθώς ούτε λεφτά υπάρχουν με τα τσουβάλια, ούτε χώρος ιδανικός για φαντασιώσεις. :gotcha:

Στην πράξη τώρα. Επιστροφή στην πραγματικότητα. Και μιλάω προσωπικά, μην αγχώνεστε. Επειδή με ενδιαφέρει πολύ ο πολυκάναλος ήχος, κι επειδή δε βλέπω βιώσιμο απο οικονομικής πλευράς να έχω 5 ή 7 κιι ποτέ των ποτών, κι επειδή ο χώρος μου δε με παίρνει να βάλω πχ 7 ηχεία μεγέθους κιι γύρω μου (πόσο μάλλον για μαγκνεπαν ή 802 και 801 ή atc 150-αρια ή ή ή.., θα βολευτώ πιθανώς με κάτι σα το 310 το κλαϊν μαϊν, κι ένα σαμπ σε μία γωνιά. Μπορεί και με ακόμα πιο συμμαζεμένου μεγέθους ηχείο. Θα δω όταν φτάσει αυτή η ώρα, της επιλογής. Διότι το να ξεκινήσω εν έτει 2016 στέρεο δικάναλο που έστω αργότερα (αν όχι με την μία) να μη μπορώ να το κάνω 5-κάναλο ή 7-κάναλο με ίδια ηχεία σε όλα τα κανάλια, δε το ξεκινώ καν. Αυτά από τη δική μου πλευρά. Εσείς, χαράξτε τη δική σας πορεία. ;)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.449
Reaction score
21.199
Γιώργο δεν εννοώ ότι θες να δημιουργήσεις έριδες κλπ κλπ, εννοώ ότι δεν αντιλαμβάνομαι την ερώτηση διότι έχω ήδη αναφερθεί και στα 2 αυτά ηχεία τα οποία ως προιόντα είναι διαφορετικά.

Οπότε η απάντηση που προσδοκάς δεν υφίσταται για μένα:drinks:. Μήλα-πορτοκάλια είναι η σύγκριση.

Φρούτα και τα δύο, διπλάσια τιμή τα μήλα, διάλεξε:beach:!!!

Όσο για τα άλλα που ανέφερα, τα φθηνότερα, είναι τα devialet.

Παληότερα η Μεριντιαν είχε βγάλει ένα φορητό που μαμούσε και όλοι πιστευαν στο χώρο ακρόασης ότι παίζαν τα μεγάλα ενεργά της....!

Ελπίζω να αντιληφθείς κάποια στιγμή ότι είναι πολύ σχετικό το ερώτημα σου, ειδικά αν ασχοληθείς με τα γραπτά που υπάρχουν στο φορουμ τότε θα αποκομίσεις "άποψη" για την αξία της διαφοράς των χρημάτων.

Θα συνιστούσα αναφανδον το Kii σε "σώγαμπρους"....τα μαζεύεις και φεύγεις όποτα γουστάρεις, τα άλλα θέλουν χρόνο να λυθούν και να ξαναστηθούν και και....:o
Γιωργάρα, από τις μέχρι τώρα απαντήσεις σου, δεν είχα καταλάβει ότι αναφέρθηκες στα δύο συστήματα ως "διαφορετικά προϊόντα". Από αυτή (τη δική σου) τη σκοπιά, ναι, έχεις δίκιο, δεν μπορεί να γίνει σύγκριση μεταξύ "μήλων" και "πορτοκαλιών".

Κατά τα άλλα, συμφωνώ με την πρότασή περί ιδανικής περίπτωσης για "σώγαμπρους"!:laugh:

Πάντως, για να πω τη "μαύρη" αλήθεια μου, προσωπικά, δεν μου φαίνονται και τόσο διαφορετικά τα δύο συστήματα. Εννοώ, στη "βάση" τους, μιλάμε για δύο πλήρη συστήματα ακρόασης (συμπεριλαμβάνουν ηχεία, ψηφιακή διόρθωση χώρου, ενισχυτές, εισόδους πηγών) και το μόνο που τους λείπει είναι η πηγή. Εξ ου κι η αρχική μου ερώτηση. Ίσως αν διαβάσω ξανά και καλύτερα την απάντηση του Bhutia να καταλάβω κάτι παραπάνω/διαφορετικό.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.102
Reaction score
55.789
...
Πάντως, για να πω τη "μαύρη" αλήθεια μου, προσωπικά, δεν μου φαίνονται και τόσο διαφορετικά τα δύο συστήματα. Εννοώ, στη "βάση" τους, μιλάμε για δύο πλήρη συστήματα ακρόασης (συμπεριλαμβάνουν ηχεία, ψηφιακή διόρθωση χώρου, ενισχυτές, εισόδους πηγών) και το μόνο που τους λείπει είναι η πηγή. Εξ ου κι η αρχική μου ερώτηση. Ίσως αν διαβάσω ξανά και καλύτερα την απάντηση του Bhutia να καταλάβω κάτι παραπάνω/διαφορετικό.
Τα Kii -ακόμα τουλάχιστον- δεν έχουν ενσωματωμένο πλήρες λογισμικό για προσαρμογή της απόκρισης,αλλά μονάχα προρυθμισμένα πρότυπα,ενώ δεν περιλαμβάνεται και η -αναμενόμενη- μονάδα διαμεσολαβητή με τις χρησιμοποιούμενες πηγές.Δεν συνοδεύονται επίσης από προαιρετικές μονάδες υποβαθυφώνων.Ο χαρακτήρας που αποπνέουν ως ολοκληρωμένο προϊόν ρέπει περισσότερο προς το lifestyle συγκρινόμενος με την μινιμαλιστική υποβλητικότητα των Grimm -γι αυτό εξάλλου άμεσος ανταγωνιστής τους λογίζονται τα Devialet Phantom.

Τα δε Grimm εξακολουθούν να προσφέρουν πιο χορταστική αρμονική ανάπτυξη στις χαμηλές οκτάβες ενώ η ομοιογένεια της πολικής απόκρισης ισχύει ουσιαστικώς από το τονικό ύψος των 250 Hz και άνω χάρη στη γεωμετρία της μπάφλας (με το DSP υποβαλλόμενο σε μικρότερο επεξεργαστικό φόρτο),σε διάκριση με τα Kii όπου είναι ελεγχόμενη χάρη στην ψηφιακή επεξεργασία και το συγχρονισμό των επιμέρους μονάδων μονάχα στη ζώνη μεταξύ 80-1000Ηz.
 


ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Πολύ γενικά μιλώντας οι βασικές διαφορές σε μια πρώτη γρήγορη ακρόαση είναι στο μεν Grimm η ιδιαίτερη προσέγγιση στην στερεοφωνική εικόνα ( 45 μοίρες ) που δεν υπάρχει σε κανένα άλλο ηχείο που ξέρω εγώ και του επιτρέπει να φτιάχνει ηχητικά ολογράμματα (sound wall) στο χώρο. Επίσης ακόμα και με 4-5 μέτρα απόσταση μεταξύ τους εξακολουθεί να έχει κέντρο !

Στο δε Kii το καρδιοειδές μπάσσο που του επιτρέπει να αποδίδει σε νορμάλ δωμάτια σχεδόν σαν ηχείο soffit mounted .

Ξεκινώντας απο μια παρόμοια φιλοσοφία έχουμε 2 αρκετά διαφορετικά προιόντα με συν και πλήν το καθένα ( ως πρός το άλλο).

Το τι θα διάλεγε κάποιος χωρίς τον οικονομικό παράγοντα είναι όπως σε όλα, θέμα ακρόασης και προτίμησης.

Σίγουρα το Grimm φοβάται την διαφορά τιμής. Όχι κάτι άλλο.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ επειδή τα σχεδίασε ο ίδιος σχεδιαστής.
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Πολύ γενικά μιλώντας οι βασικές διαφορές σε μια πρώτη γρήγορη ακρόαση είναι στο μεν Grimm η ιδιαίτερη προσέγγιση στην στερεοφωνική εικόνα ( 45 μοίρες ) που δεν υπάρχει σε κανένα άλλο ηχείο που ξέρω εγώ και του επιτρέπει να φτιάχνει ηχητικά ολογράμματα (sound wall) στο χώρο. Επίσης ακόμα και με 4-5 μέτρα απόσταση μεταξύ τους εξακολουθεί να έχει κέντρο !.
ετσι ....αυτα τα ολογραμματα ειναι που ανατριχιαζεις..
 

Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
Eγω εχω μια αλλη απορια, περαν της εικονας, στο Kii ουσιαστικα οι χαμηλες αναπαραγωνται απο ενα 6,5 ιντσο (τα υπολοιπα αναλωνονται για το καρδιο?) ενω στο Grimm απο 8 ιντσο, με οποιες διαδρομες υπαρχει διαφορα στα δυναμικα, στο μπασο ως κρουση?
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Eγω εχω μια αλλη απορια, περαν της εικονας, στο Kii ουσιαστικα οι χαμηλες αναπαραγωνται απο ενα 6,5 ιντσο (τα υπολοιπα αναλωνονται για το καρδιο?) ενω στο Grimm απο 8 ιντσο, με οποιες διαδρομες υπαρχει διαφορα στα δυναμικα, στο μπασο ως κρουση?
Το Grimm τα κάνει όλα με ένα 8" ρι για αυτό όταν ολοκληρώνεται σαν 3δρομο με την προσθήκη των 2 woofer έχει βελτίωση και στα μεσαία αφού το 8" ρι δεν χρειάζεται να κάνει μεγάλες κινήσεις.
Σύνολο ενισχυτών περίπου 600 WRMS στο κανάλι.

To Kii έχει ένα 5" ρι για μεσαία και δύο 6.5" για τα χαμηλά + δύο 6.5" που δουλεύουν για την ακύρωση του χαμηλού πρός τα πίσω. Κάθε ένα οδηγείται απο 250 WRMS ενισχυτές σύνολο 1000 WRMS στο κανάλι ( + 500 WRMS στο κανάλι για τα πίσω woofer 1500 σύνολο )

Το Kii λοιπόν έχει μάλλον λίγο καλύτερα δυναμικά λόγω μεγάλων ενισχυτών και μοιράσματος του φάσματος.

Όπως ξαναείπαμε πολλές φορές η γοητεία και μοναδικότητα του Grimm είναι η σχεδίαση της μπάφλας και το γεγονός πως είναι όμνι μέχρι 200 Hz που το κάνει να ακούγεται σαν συνδιασμός πάνελ ( στα μεσαία) - ανοικτής μπάφλας (στην αμεσότητα και ατάκα) - ηλεκτροδυναμικού ηχείου ( στα άκρα του φάσματος )
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.449
Reaction score
21.199
Πολύ γενικά μιλώντας οι βασικές διαφορές σε μια πρώτη γρήγορη ακρόαση είναι στο μεν Grimm η ιδιαίτερη προσέγγιση στην στερεοφωνική εικόνα ( 45 μοίρες ) που δεν υπάρχει σε κανένα άλλο ηχείο που ξέρω εγώ και του επιτρέπει να φτιάχνει ηχητικά ολογράμματα (sound wall) στο χώρο. Επίσης ακόμα και με 4-5 μέτρα απόσταση μεταξύ τους εξακολουθεί να έχει κέντρο !

Στο δε Kii το καρδιοειδές μπάσσο που του επιτρέπει να αποδίδει σε νορμάλ δωμάτια σχεδόν σαν ηχείο soffit mounted .

Ξεκινώντας απο μια παρόμοια φιλοσοφία έχουμε 2 αρκετά διαφορετικά προιόντα με συν και πλήν το καθένα ( ως πρός το άλλο).

Το τι θα διάλεγε κάποιος χωρίς τον οικονομικό παράγοντα είναι όπως σε όλα, θέμα ακρόασης και προτίμησης.

Σίγουρα το Grimm φοβάται την διαφορά τιμής. Όχι κάτι άλλο.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ επειδή τα σχεδίασε ο ίδιος σχεδιαστής.
Ευχαριστώ για την εξίσου διευκρινιστική απάντηση.:)
 









Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.204
Reaction score
82.966
Ενδιαφέρον. Blog του Putzeys με θέματα φιλοσοφίας, κοινωνιολογίας κ.ά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.047
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top