Να περιμένουμε λιγάκι πριν πάμε για Class D ενισχυτή;

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.958
Reaction score
127.561
Ο συλλογισμός μου λέει ότι οι εργαστηριακές μετρήσεις των ενισχυτών δεν μπορούν να μας πουν τα πάντα.
Διαφωνώ τόσο εντόνως, που αν ήταν στο χέρι μου θα έτρωγες Μπαν μίνιμουμ για ένα εξάμηνο... :p:D:focus:
 




Μηνύματα
27.766
Reaction score
26.100
Τι να σου κάνω ρε κιαρατά που είσαι και μακριά και εγώ όταν ανεβαίνω είναι για λίγο και δεν μπορώ να κουβαλάω ενισχυτικά .
Να γελάσει ο κάθε πικραμένος.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.658
Reaction score
80.755
Αγαπητοί φίλοι, παρακολουθώ την συζήτησή σας με ενδιαφέρον, αλλά καταλαβαίνω περιπου τα μισά.

Αμφιβάλλω αν θα συμφωνήσετε κατα την πορεία της συζήτησης, αν ηταν θα είχατε καταλήξει ήδη τόσα χρόνια σε εναν κοινό παρονομαστή. Προφανως κάποιους εχει δίκιο και κάποιος άδικο, δεν μπορει να εχουν όλοι δίκιο.

Αυτο που ενδιαφέρει το θρεντ (ξαναδιαβάστε τον τίτλο) και τους αναγνώστες ειναι να απαντήσετε απλά στις παρακάτω ερωτήσεις
  1. Αν ενας απο μας εχει παθητικά ηχεία και ψάχνει καινούργια ενισχυτικά να πάρει class D ή όχι;
  2. Με απλά λογια κατανοητά στον μέσο χομπίστα αιτιολογηστε την σύσταση σας
  3. Αν ναι, ποια classd να προτιμήσει και ποια να αποφύγει
  4. Αν όχι, τι προτείνετε ως καλύτερη επιλογή.
(Παρακαλω να αποφύγουμε τις κοινοτυπίες "δοκίμασε στον χώρο σου, με τα μηχανήματα σου, στα αυτιά μου και στα αυτιά σου" κτλ κτλ. )
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.958
Reaction score
127.561
Μου αρέσει που περνάς στην οργανωτική επιτροπή! :dance2:

Οκ, 4 ερωτήσεις, 4 απαντήσεις:

Αν ενας απο μας εχει παθητικά ηχεία και ψάχνει καινούργια ενισχυτικά να πάρει class D ή όχι;
Φυσικά ναι.
Με απλά λογια κατανοητά στον μέσο χομπίστα αιτιολογηστε την σύσταση σας
Διότι σε πολύ λογικό κόστος θα πάρει άφθονη ισχύ, και κατά βάση αυτή είναι η δουλειά του ενισχυτή, η παροχή άφθονης ισχύος, ώστε να οδηγούνται επαρκώς και με χεντρουμ τα ηχεία του, κάτι που δεν είναι τόσο απλό τελικά.
Αν ναι, ποια classd να προτιμήσει και ποια να αποφύγει
Να προτιμήσει τα χυπεξ, διότι είναι τόσο οικονομικές επιλογές, που δεν αξίζει τον κόπο να ψάξει κάτι φτηνότερο. Και μόνο η ύπαρξη του γιγαντοτεραστιου Μπρούνο πίσω από αυτές τις υλοποιήσεις, είναι υπεραρκετή εγγύηση για την αρτιότητα της σχεδίασης.
Αν όχι, τι προτείνετε ως καλύτερη επιλογή.
Ενεργά ηχεία. :p

Η όλη ενασχόληση με τα ενισχυτικά στάδια είναι ένα τεράστιο σφάλμα, μία ανοησία.:gotcha:

Ανοησία είναι και η ενασχόληση με προενισχυτικά στάδια, και με ντακ. Απότοκα ενός άθλιου παρελθόντος. Η επιλογή ενεργού ηχείου με μίνιμουμ μία ψηφιακή είσοδο, σε γλυτώνει από σωρεία προβλημάτων στην υλοποίηση. Οι χρηστικές δυνατότητες των σύγχρονων ενεργών ασύρματων ηχείων, όπως και το στριμινγκ μουσικής από παρόχους διαδικτυακούς, είναι ο λογικός τρόπος σκέψης του σήμερα. Οτιδήποτε άλλο ανήκει στην εποχή της τηλεόρασης καθοδικού σωλήνα και του σταθερού τηλεφώνου με καντράν, είναι απλως παρωχημένες γραφικότητες. Το μόνο που μένει στο χρήστη να βγάλει το προσωπικό του γούστο, είναι η εμφάνιση των βελτιωτικών της ηχητικής του χώρου του, δηλαδή η επιλογή διαχυτικων διατάξεων που να του αρέσουν στο μάτι και να ταιριάζουν στην αισθητική του χώρου του. Τα υπόλοιπα είναι τρίχες κατσαρες.
 
Last edited:


VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Να βαλω πωληση Ncore εδώ η στις αγγελίες ?:D
Μην τα βαλεις ακομη, περιμενε να τσιμπησει λιγο η τιμη, αλλα πες στον κοσμο οτι οταν εβαλες τα ψηφιακα εκοψες τα ακουσματα ...
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Μην τα βαλεις ακομη, περιμενε να τσιμπησει λιγο η τιμη, αλλα πες στον κοσμο οτι οταν εβαλες τα ψηφιακα εκοψες τα ακουσματα ...
Ακούω πλέον από λαμπάτο ραδιόφωνο στα βραχέα Αττικ.....πιάνω και καράβια :p
 

Μηνύματα
148
Reaction score
98
Όλοι αυτή η "ακράτεια" γνώσης επάνω στο αντικείμενο είναι εντυπωσιακή. Σίγουρα υπάρχει μερίδα που έχει όφελος από όλα αυτά.
Όσο όμως κ αν δεν αρέσει,τελικός αποδέκτης είναι τα γνωστά που στηρίζονται τα γυαλιά...
Οποίος έχει πείρα πάνω σε λάμπες,τρανζίστορ κ τάξη D κ ακουστικά εκτός από γνώσεις ας πει .
Τώρα αν ο πχ 888 είναι άχρηστος ...
Σε εμενα πάντως αρέσουνε κ οι ψηφιακοί .Πάρα πολύ. Όμωςδε θα πήγαινα σε τύπου "επαγγελματικός"
Ο πρώτος νομίζω που άκουσα ποτέ ήταν ο sharp σε Χίλτον αν θυμάμαι καλά που οδηγούσε τα 801 της B&W . Σκοπός βεβαίως τότε δεν ήταν το ακουστικό αποτέλεσμα,αλλά η σωστή οδήγηση του.[/QUOTE]
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Και για να μην ξεχνιόμαστε... το καλύτερο πλέιερ που λύνει τα γνωστά "προβλήματα" ήχου κλπ.
είναι το Πι-Ντι-Εφ Πλέιερ, άσε που κατεβάζετε άπλετη και κυρίως ΔΩΡΕΑΝ "μουσική" από εδώ...
http://www.songlyrics.com/top-artists-lyrics.html
http://www.stixoi.info/
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.958
Reaction score
127.561
Ε, ναι. Αναλογικός ήχος. Αγνά κι αμόλυντα πσηφία.



Καρτούνς έχουμε καταντήσει μ'αυτα και μ'αυτα:

 
Last edited:


Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Το βάρος του σασί. Όσο πιο μεγάλο είναι, τόσο πιο πολύ του πιάνουν τον κώλο. :D

Κι όσο πιο ακριβό είναι, τόσο πιο πολύ θέλουν να του πιάσουν τον κώλο.:D

Βεβαίως, υπάρχει ένα κοινό που επιθυμεί όχι μόνο να του τον πιάνουν, αλλά να του τον διακορευουν κιόλας. Αυτό το κοινό προτείνω για λόγους προσωπικής ικανοποίησης να επιλέγει τα ακριβότερα ενισχυτικά με το βαρύτερο σασί. :p
παντως το πιασιμο κωλου ειναι εννοια πολυ σχετικη
το πιασιμο κωλου για καποιον μπορει για αλλον να σημαινει πως του φυσηξανε τα @ρχιδι@ μεσα απο τζαμι

πες καλυτερα για τα αντικειμενικα κριτηρια
το κακο ειναι οτι του πιανουν τον κωλο η οτι δεν παιζουν αυτοι οι ενισχυτες καλα?

και πρεπει να ασχοληθουμε περισσοτερο εαν ενας ενισχυτης ειναι σωστος και καλος και αρτιος
η τιμη ας απασχολησει σε δευτερο χρονο τον υποψηφιο αγοραστη οχι τον χομπιστα που ενδιαφερεται και θελει να παρακολουθει τις εξελιξεις τω ν μηχανηματων

υπαρχουν επισης παρα πολυ ανθρωποι και συναδελφοι μας μουσικοφιλοι που και τα 1500 η δε ξερω ποσα ενος ncore ειναι ακριβα
το ακριβο η φθηνο ειναι σχετικο
το αρτια κατασκευη και καλος ενισχυτης δεν ειναι σχετικη
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
To Dead time είναι αυτό που.............. δημιουργει θορυβους και σε συνδυασμο με τις παραμορφωσεις που δημιουργουνται απο το dead time εχουμε αυτην την σκληραδα στα πριμα !
Μη μου πεις...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.958
Reaction score
127.561
που και τα 1500 η δε ξερω ποσα ενος ncore ειναι ακριβα
Η χυπεξ έχει πολύ μεγάλη γκάμα ενισχυτικων, και το ενκορ είναι το απολύτως ακριβότερο μοντέλο, μη πας σ'αυτο, δεν υπάρχει λόγος.

Κανένας λόγος να πάρεις τον τοπ ενισχυτή, να τον κάνεις τι;

Θες έτοιμο; Από τεράστια εταιρεία με όνομα ογκώδες; Ορίστε:

Ο Στέργιος ο κακαλιος σας έχει πρήξει να σας λέει για τον Κράουν, κι έχει εντελώς χαϊεντάδικο προφίλ ο άνθρωπος, δεν είναι κανας στεγνός αριθμολάγνος σαν εμένα, δηλαδή τι άλλο πρέπει να κάνει;

Και βέβαια, αν πραγματικά κυνηγάς το βέλτιστο λόγο τιμής προς απόδοση, πας φίλε μου σε ενεργά ηχεία και δε σκορπάς λεφτά τζάμπα κι άδικα σε σασί και βύσματα... ;)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.095
Μηνύματα
2.888.178
Members
37.986
Νεότερο μέλος
nlena
Top