Ενεργά εναντίον παθητικών ηχείων


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.778
Reaction score
10.613
Αν κάποιος μπορεί να διαχειριστεί το σαλόνι του μέχρι τα 300Hz τα υπόλοιπα είναι ψιλά γράμματα.
Δε μπα ναναι και κβαντικά τα ηχεία :roflmao::roflmao:

Edit: Θυμήθηκα το βίντεο του ντόκτορ που έδειχνε μετρήσεις από ηχεία και για ένα ζεύγος των $1800 είπε ες γκουτ ες ιτ γκέτς
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.657
Reaction score
40.819
... αν η ερωτηση ειναι πιο ειναι καλητερο, η απαντηση ειναι τα ενεργα, διοτι τα επιχειρηματα ειναι ακλονητα το κωλο μας να βαραμε αυτο δεν αλλαζει.
-
Το αν ειναι καλητερα τα παθητικα, οχι , ειναι για καποιους προτιμοτερα (για προσωπικους λογους, αντιληψεις, πεποιθησεις εως και δεισιδαιμονιες-εγω ανοικω στις μαιμουδες βουντου-).
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.670
Reaction score
132.976
Υπάρχουν πολλά "φτηνά" έως "φτηνιάρικα" ενεργά, που προφανώς δεν πολυαξίζουν ούτε τα λίγα λεφτά τους.

Όπως και παθητικά φτηνά και φτηνιάρικα, δεν αλλάζει ο χαβάς.

Για να ακούσουμε κάποιο σοβαρό αποτέλεσμα, νομίζω ότι η οικονομικότερη επιλογή είναι μια πεντάδα presonus Sceptre s8, μαζί με ένα ζευγάρι presonus temblor t10.

Αυτό ως το πιο "εισαγωγικό" μοντέλο για σοβαρό αποτέλεσμα.

Μια ακριβότερη επιλογή, αλλά ομοίως πολύ προσιτή, είναι η γνωστή της Neumann με μια πεντάδα 310A και ένα ζευγάρι 805.

Ακριβότερα, έρχονται τα 8" της genelec, αλλά με σαφή πλεονεκτήματα. Βεβαίως, η φίρμα αυτή έχει κι άλλες επιλογές, πιο σπουδαίες και κατά συνέπεια πιο ακριβές..

Λίγο πιο ψηλά οικονομικά, έρχεται μια πεντάδα από το γνωστό Adam S3H και ένα ζευγάρι 15.

Πάνω από αυτό, πας σε geithein. Χωρίς δεύτερη σκέψη. Καρφωτά.

Και φυσικά, μη ξεχνάμε το γνωστό τέρας της μπανγκενόλουφσεν.

Αυτές είναι οι δικές μου προτάσεις σε ενεργά ηχεία. Σαφώς υπάρχουν πολλές ακόμα, εγώ όμως αυτές ξεχωρίζω.
 
Last edited:



Μηνύματα
3.373
Reaction score
11.124
Γιατι αναφέρεται πολλοι δυο η τέσσερα subwoofer? Ένα δεν είναι αρκετο?
:o
Φίλε μου έχεις χάσει πολλά επεισόδια :D που να τα ξαναπούμε όλα και πως φτάσαμε σαυτο το σημείο, άλλη κοσμοθεωρία. (χωρίς παρεξήγηση, αστειεύομαι φυσικά):lol:
 




Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
937
Reaction score
813
Δηλαδή για να καταλάβω και χωρίς διάθεση παρεξήγησης με κανέναν αφού όλα είναι θέμα
γούστου.
Τα ενεργά ATC 50 παίζουν καλύτερα από τα παθητικά με 2x600 βαττάκια ποιότητας?
Ως προς τι , οδήγηση? , δεν νομίζω.
Διαφορετικά μπορεί να παίζουν τεχνικά καλύτερα με τίποτα.
Δε πα να χει ότι κροσ θέλει το ενεργό κλπ , το παθητικό θα οδηγηθεί όπως πρέπει
ή μάλλον για να ακριβολογώ θα του τινάξει τα πέταλα.

Eγω θέλω Κινκι στούντιο :p
Και εγώ :)
 


Μηνύματα
2.139
Reaction score
5.603
Τελικα μετα απο 8 σελιδες θρεντ με χαρακτηρισμους και λαικα δικαστηρια θα καταληξουμε καπου τεκμηριωμενα οτι τα ενεργα ειναι καλυτερα απο τα παθητικα η το αντιστροφο?
Ο καθενας εχει την αποψη του,αν ερθει καποιος και ακουσει στο σπιτι μου,δεν νομιζω οτι δεν θα ηθελε ενα συστημα που να παιζει ετσι. Απο την αλλη πλευρα ενα ενεργο studio μονιτορ παιζει αλλιως,το οτι ειναι αποκαλυπτικο οπως πολυ σωστα διαβασα στην συνεντευξη του Robert Polley που εβαλε ο φιλος δεν παει να πει οτι ειναι αρεστο σε ολους γιατι πολυ απλα δεν θελεις να πεταξεις μουσικη λογο κακης παραγωγης(ενταξει εχει και καποια ορια αυτο.....). Οποτε πρεπει να στησεις ενα καλο allround συστημα,που να κανει στα αυτια σου.


Wild rose, respect μαδαφακερς
Ναι εκει μεσα ειχαμε πολυ καλο ηχο(jbl)και επαιζε και πολυ καλες μουσικες,αλλα τον κορυφαιο ηχο που εχω παιξει ηταν στην danceteria του camel(αν και καπου τα εχω ξαναγραψει)οπου εχει ειχαμε meyer......
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.670
Reaction score
132.976
τα έχεις ακούσει δίπλα - δίπλα?
Δε γνωρίζεις (υποθέτω) το πρώτο αξίωμα του ear:

"Ξέρω πως παίζει, χωρίς να χρειάζεται να το ακούσω"

Το δεύτερο αξίωμα του ear ειναι περισσότερο απογοητευτικό, και αφορά την αξία της άποψης, αυτού που "το άκουσε", αλλά θα το αφήσω για άλλη φορά..
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.103
Reaction score
55.792
τα έχεις ακούσει δίπλα - δίπλα?
Εσύ κι αν έχεις χάσει...επεισόδια.:laugh:

[Έχεις υπολογίσει πόση ωφέλιμη ισχύς καταλήγει στα μεγάφωνα και πώς κατανέμεται σε καθέναν εκ των δρόμων μετά τη διέλευση από παθητικά κρος; Αυτά τα μεγέθη είναι εκ προοιμίου υπολογισμένα στα ενεργά και η οδήγηση καθενός δρόμου δεν αφήνεται στο έλεος παθητικών υλικών και δη απρόβλεπτων, όπως το καλώδιο ηχείων που θα εμπλακεί κατά πως θα καπνίσει δεδομένου χρήστη]

Δεν χρειάζεται ν'ακούσει για να επιβεβαιώσει ό,τι είναι δεδομένο με αντικειμενικά κριτήρια.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.221
Reaction score
10.524
Έχεις υπολογίσει πόση ωφέλιμη ισχύς καταλήγει στα μεγάφωνα και πώς κατανέμεται σε καθέναν εκ των δρόμων μετά τη διέλευση από παθητικά κρος;
Η μισή χάνεται; Ή και παραπάνω;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.103
Reaction score
55.792
Η μισή χάνεται; Ή και παραπάνω;
Θεωρώ πως χάνεται περισσότερο,ανάλογα με τη σύσταση και την τάξη του δικτυώματος.Και τα ATC δεν φημίζονται για το συντελεστή απόδοσης του ενσωματωμένου παθητικού κρος.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.348
Reaction score
21.434
...αφού όλα είναι θέμα
γούστου...
Ποιο οργανο γραφει flat,απαντηση κανενα. Αρα γιατι αυτο που παιζει flat πρεπει να ειναι σωστο; Και ξαναλεω οτι αν αυτο ειναι το σωστο τοτε ολα τα σωστα θα επρεπε να ειναι ετσι και να παιζουν το ιδιο,αλλα δεν ειναι,και ουτε προκειται να γινουν(ευτυχως!!!!).
shit-you-know1.jpg
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.901
Μηνύματα
2.922.164
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top