Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
υπαρχουν συστηματα με τελειες μετρησεις εδω και χαλια ηχο δια ζωσης
ομως δεν το λες στον αλλον γιατι δεν θες να τον στεναχωρησεις
Οτι ζητησαμε μετα την ακρόαση τις μετρήσεις με email ok αλλα Να στείλω μετρήσεις απο σύστημα ξενο?
:)


Στο δεύτερο ο δικός μου ;)

Επισης εχω βαλει παλιότερα μετρηση
στάθμης με κινητό φυσικά γιατί δεν εχω εξοπλισμό
Πάνω απο 85db
Και εχω κανει σύγκριση με τους προ-τελικο anthem των 400 watt στο ίδιο κομμάτι

:D

Αλλα ας μην το κάνουμε προσωπικό :)
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.754
Reaction score
81.242
Οτι ζητησαμε μετα την ακρόαση τις μετρήσεις με email ok αλλα Να στείλω μετρήσεις απο σύστημα ξενο?
Ναι, στείλε, δεν χρειάζεται να πεις ποιος ειναι ο ιδιοκτήτης.
Επισης εχω βαλει παλιότερα μετρηση
στάθμης με κινητό φυσικά γιατί δεν εχω εξοπλισμό
Πάνω απο 85db
Δεν κατάλαβες.
Δεν με ενδιαφέρει η στάθμη. Με ενδιαφέρει η σωστή απόδοση των κορυφώσεων, πάνω απο τα 105db (για να μην πω 115db και γίνω κακός, και τελειώσει εκεί η συζήτηση ;)), και των χαμηλών συχνοτήτων σε δύσκολο πρόγραμμα, όχι καμιά ξανθιά με ζαρτιέρες ξαπλωμένη σε πιάνο.

Ενα 85db μέτρηση σκέτο δεν μου λέει τίποτα, ειναι άχρηστη πληροφορία. Πόσο μάλιστα αν είναι απο κινητό.
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Οκ λοιπόν αφού μιλησω με του ιδιοκτήτη του συστήματος και ζητήσω τος μετρήσεις θα στις στείλω

Και μετα είτε θα αγοράσω επαγγελματικο εξοπλισμό είτε θα φέρω επαγγελματία να μετρησω κορυφες μετα τα 105db και θα τισ στείλω - δημοσιεύσω
:D

Καταλαβαίνεις πως αυτα που ζητάς είναι ανεφικτα κι επειδή εγώ δεν θα τα κάνω με εξαίρεση τον ειδικο για τις μετρήσεις δεν αποτελεί επιχειρημα αυτό που επιβεβαιώνει ολα οσα αναφέρεις

Φυσικά υπάρχουν πολλά στα οποία συμφωνώ απόλυτα αλλα οχι σε όλα
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.754
Reaction score
81.242
Και μετα είτε θα αγοράσω επαγγελματικο εξοπλισμό είτε θα φέρω επαγγελματία να μετρησω κορυφες μετα τα 105db και θα τισ στείλω - δημοσιεύσω
:D
Δεν αρκεί να δημοσιεύσεις ενα νούμερο. Πρέπει να ακούγεται και σωστά. Χωρίς ουρίτσες, καπίς;:D

Οκ λοιπόν αφού μιλησω με του ιδιοκτήτη του συστήματος και ζητήσω τος μετρήσεις θα στις στείλω
ΟΚ. Περιμένω λοιπόν να δω σε πμ παράδειγμα συστήματος με τέλειες μετρήσεις που δεν παίζει καλά, και φυσικά για περισσότερους απο έναν αυτήκοους μάρτυρες (ένας δεν αρκεί, μπορεί να ειναι προκατειλημμένος. Ή βαρήκοος).

Θέλω spectrogram, RT60, απόκριση στην θέση ακρόασης, και ποιές ειναι οι συσκευές που χρησιμοποιήθηκαν στην ακρόαση. Απλά πράγματα. Τα υπόλοιπα θα τα βρω εγώ.
 
Last edited:



Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
ολα αυτα που ζητας ειναι μονο κουβεντα να κανουμε :D καπις


και φυσικά για περισσότερους απο έναν αυτήκοους μάρτυρες (ένας δεν αρκεί, μπορεί να ειναι προκατειλημμένος. Ή βαρήκοος)

αστυνομια? να φωναξω? :D

αντε καλη χρονια Δημητρη
 


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Είδες ενα ταπεινό umik τι μπορεί να κάνει? Απλά και όμορφα ξεκινάς κάτι καλό και κύριος μετρήσιμο και χειροπιαστό. Τεράστιο εργαλείο μέτρησης και βελτίωσης. ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ σε κάθε αξιοπρεπές σύστημα και πάνω. Η καλύτερη αγορά που έχω κάνει ever, έτσι απλά. :vinsent:

Πάει, πριν μπαίνουμε στο φόρουμ θα μας ζητάνε rt60, house curve, σπεκτρογραφημα, ποσά subs, πόσοι δρόμοι, ενεργά η μή, dsp ή μη, ακουογραμα, Bessel array ή όχι, με τρύπα ή χωρίς, ποσό μεγάλη η τρύπα, τι υλικό μέσα, γύρω και πάνω στα ηχεία, αν το πολύμπριζο είναι μαύρο ή όχι, αν τα υλικά crossover έγιναν σε πόδια παρθένας την πανσέληνο, αν οι χροιές έχουν μεγαλύτερη ουσία αν έχεις περάσει θαλλασα το χειμώνα η το καλοκαίρι και τέλος αν ο αγιωριτης μοναχός που τα ευλόγησε έχει μεγαλύτερη δύναμη σε χροιές η στα χαμηλά από αυτόν του Σινα στην Αίγυπτο.

Αυτοί μέχρι και μουστάκι θα σε κάνουν να ξυρίσεις.. :lolsign:






Καπως έτσι βελτιωνόμαστε όμως, ψάχνωντας το. Έτσι κυλάει ο τροχός και δεν πιάνει χορτάρι. :)
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Είδες ενα ταπεινό umik τι μπορεί να κάνει? Απλά και όμορφα ξεκινάς κάτι καλό και κύριος μετρήσιμο και χειροπιαστό. Τεράστιο εργαλείο βελτίωσης, ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ σε κάθε αξιοπρεπές σύστημα και πάνω. Η καλύτερη αγορά που έχω κάνει ever, έτσι απλά. :vinsent:

Πάει, πριν μπαίνουμε στο φόρουμ θα μας ζητάνε rt60, house curve, σπεκτρογραφημα, ποσά subs, πόσοι δρόμοι, ενεργά η μή, dsp ή μη, ακουογραμα, Bessel array ή όχι, με τρύπα ή χωρίς, ποσό μεγάλη η τρύπα, τι υλικό μέσα, γύρω και πάνω στα ηχεία, αν το πολύμπριζο είναι μαύρο ή όχι, αν τα υλικά crossover έγιναν σε πόδια παρθένας την πανσέληνο, αν οι χροιές έχουν μεγαλύτερη ουσία αν έχεις περάσει θαλλασα το χειμώνα η το καλοκαίρι και τέλος αν ο αγιωριτης μοναχός που τα ευλόγησε έχει μεγαλύτερη δύναμη σε χροιές η στα χαμηλά από αυτόν του Σινα στην Αίγυπτο.

Αυτοί μέχρι και μουστάκι θα σε κάνουν να ξυρίσεις.. :lolsign:

:lolsign:
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.754
Reaction score
81.242
υπαρχουν συστηματα με τελειες μετρησεις εδω και χαλια ηχο δια ζωσης
ολα αυτα που ζητας ειναι μονο κουβεντα να κανουμε :D καπις
Όχι, Δημήτρη, λυπάμαι. Θα μιλάμε σοβαρά οταν μιλάμε σοβαρά, και θα κάνουμε χαβαλέ οταν κάνουμε χαβαλέ.
Οταν γράφεις λοιπόν για μονόκερους θα πρέπει να μπορείς και να το αποδείξεις. Έτσι πως έγραψες τα παραπάνω, ειναι αναμενόμενο πως θα σου ζητηθούν λεπτομέρειες.

Εγώ λοιπόν δεν πιστεύω αυτό που έγραψες, για πολλούς λόγους.

Και καλώ και τους υπόλοιπους αναγνώστες να το περάσουνε στο ντούκου, δεν ισχύει.

Απόδειξέ το, να το πάρω πίσω.
 

Μηνύματα
5.302
Reaction score
6.456
αν δεν ηταν κι αλλοι παροντες οταν το μετρησες δεν δεχομαστε το 90 :D
Ειμαι σιγουρος οτι δεν καταλαβες το παραδειγμα...
Αρα αμα σου φερω παροντες σημαινει οτι στα γκαζια που πιανει 110 ακουγεται καλυτερα απο το στεροφωνικο σου?:D:D μακαρι να ηξερες πως μετρανε τα ντεσιμπελομετρα, ποσο δε μαλλον τα κινητα...ακομη και ετσι ....τι να δειξει μια σταθμη? που και αυτη τελοςπαντων τι να λεμε, ολα καλα ....:)
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Ειμαι σιγουρος οτι δεν καταλαβες το παραδειγμα...
Αρα αμα σου φερω παροντες σημαινει οτι στα γκαζια που πιανει 110 ακουγεται καλυτερα απο το στεροφωνικο σου?:D:D μακαρι να ηξερες πως μετρανε τα ντεσιμπελομετρα, ποσο δε μαλλον τα κινητα...ακομη και ετσι ....τι να δειξει μια σταθμη? που και αυτη τελοςπαντων τι να λεμε, ολα καλα ....:)
Ναι εγω δεν κατάλαβα :D
Ολα καλα:D
 


Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Όχι, Δημήτρη, λυπάμαι. Θα μιλάμε σοβαρά οταν μιλάμε σοβαρά, και θα κάνουμε χαβαλέ οταν κάνουμε χαβαλέ.
Οταν γράφεις λοιπόν για μονόκερους θα πρέπει να μπορείς και να το αποδείξεις. Έτσι πως έγραψες τα παραπάνω, ειναι αναμενόμενο πως θα σου ζητηθούν λεπτομέρειες.

Εγώ λοιπόν δεν πιστεύω αυτό που έγραψες, για πολλούς λόγους.

Και καλώ και τους υπόλοιπους αναγνώστες να το περάσουνε στο ντούκου, δεν ισχύει.

Απόδειξέ το, να το πάρω πίσω.
ποιο δεν ισχυει?
οτι ακουσα συστημα με μετρησεις σωστες και δεν μου αρεσε το πως ακουγοταν,εμενα και αλλων??
και επιμενεις οτι επειδη δεν τις εχω τις μετρησεις του και δεν σου τις στελνω με πμ αυτο δεν ισχυει?

μπορεις να πιστεψεις οτι κρινεις αλλα αυτο που γραφεις ειναι πως να το πω? ακυρο ισως?

πως θεωρεις δεδομενο οτι θα ειχα τις μετρησεις καποιου αλλου και μαλιστα θα στις εστελνα κιολας

τωρα γι τους υπολοιπους αναγνωστες εγω τους θεωρω ικανους να κρινουν μονοι τους και δεν χρειαζονται απο κανεναν μας καλεσματα ...

εισαι λαθος Δημητρη... :)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Γεια σας παδγιά και συνχαρητήρια για το πολύ ενδγιαφέρον θρεντ που κλώθετε και απολαμβάνω! :hi:

Η όλη συζήτηση μου δημιούργησε την ακόλουθη τεχνική απορία:

Η λάμπα είναι βρώσιμο προϊόν; :idk:
Όχι,πόσιμο.Δεν έχεις υπόψιν τους λεγόμενους...borosilicates;;;
https://www.avsite.gr/forum/threads/Ως-επίγευση-του-εφετινού-high-end-show.31348/
αν δεν ηταν κι αλλοι παροντες οταν το μετρησες δεν δεχομαστε το 90 :D
Σιγά μην χρειαζόταν να προσκομίσει ειδικά για κάποιους και σχετική...κλήση από την Τροχαία.:p
Τι; Δεν υπάρχουν οι μονόκεροι;;;;; :o>:(:(
Μην ταράζεσαι εσύ,μόνο τους...πολύχρωμους εννοούσε.:roflmao:
Έχω ελπίδα ρε φίλε!
Κάποιες φορές φαντάζομαι ύστερα από δεκαετίες νέες διαδικτυακές προσωπικότητες να σχολιάζουν πόσες αντεγκλήσεις σημειώνονταν κάποτε πάνω σε δεδομένα που θα θεωρούνται από εκείνους ατράνταχτα στο χώρο του Audio.

Κάτι τέτοιο όμως δεν αναμένεται να σημειωθεί ποτέ σε κοινωνικοπολιτικά ζητήματα,οπότε δεν έχεις...καμία ελπίδα.:O_o:

Κι εδώ που τα λέμε,ποιος θα είχε ανάγκη τη βραχνή φωνή της Marianne εν μέσω της ευωχίας για έναν νέο χρόνο; ;)
https://www.avsite.gr/forum/threads/Ε-κλαίγοντας-album.136831/page-4#post-2380452
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
ποιο δεν ισχυει?
οτι ακουσα συστημα με μετρησεις σωστες και δεν μου αρεσε το πως ακουγοταν,εμενα και αλλων??

εισαι λαθος Δημητρη... :)
Δικαίωμα καθενός είναι να εγκλιματίζεται στο λάθος έστω και χωρίς να...εγκλωβίζεται σ'εκείνο.;)
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.286
Μηνύματα
2.895.429
Members
38.023
Νεότερο μέλος
Tsarou
Top