Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα

Μηνύματα
131
Reaction score
165
Πέτρο δεν μπορεί ο Σταματάκος να μετράει τα πάντα και ούτε πρέπει να περιμένεις από τη συντριπτική πλειοψηφία να αγοράζει μικρόφωνα και να μετράει. Μόλις το ξαναβρώ θα βάλω ένα link από μία παρουσίαση για το τι specs και πως μετρούν πολλές σοβαρές εταιρείες και θα αρχίσεις να αμφιβάλεις. Περιμένω και την απάντηση του Κώστα για τα υλικά.
 

Μηνύματα
432
Reaction score
381
Διαφωνώ με τον αποπάνω.
Σε καθε κοστολόγιο, και εντός προδιαγραφών, υπάρχουν περισσότερες από μια αξιόλογες επιλογές, και εκεί υπεισέρχεται και το προσωπικό γούστο.

Ως αποτέλεσμα όμως, διαφέρουν όλο και λιγότερο μεταξύ τους όσο ανεβαίνει η ποιότητα (και η τιμή), προφανώς διότι η αναπαραγωγή πλησιάζει όλο και περισσότερο προς το ακριβές.
Δηλαδή τείνουν στο να παίζουν ίδια.

Αυτό ειδικά το τελευταίο έχει και πλάκα οταν το συνειδητοποιείς ως προσωπική εμπειρία. Δηλαδή το πόσο μοιάζουν μεταξύ τους στο άκουσμα, δυο συστήματα εντός προδιαγραφών, σε χώρους που τηρούνται οι προδιαγραφές.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με την πρώτη παράγραφο που αποτελεί και την απάντηση μου στα όσα είπε ο Κώστας(ear).
Για τις υπόλοιπες δύο ,δεν έχω ιδιαίτερο λόγο να διαφωνήσω και πραγματικά θα ήθελα να ήμουν παρών σε τέτοια ακρόαση.
Και για να γίνει χαμός,ως γνήσιος αγκιτάτορας,κρατώ μια επιφύλαξη αναφορικά με τις παραγόμενες χροιές.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αν εγώ ως μαστεράς η ως "ψαγμένος καλλιτέχνης" κρίνω ότι το σαξόφωνο πρέπει να ακούγεται ως πορδή κάποιου που έφαγε μισό καζάνι φασολάδα, τότε η δουλειά του...στέρεου..είναι να το αναπαράγει ακριβώς έτσι, ως πορδή.
Τόσο απλό και ταυτόχρονα τόσο δυσνόητο για κάποιους.
Τώρα, αν κάποιος θέλει, επειδή κρίνει πως ξέρει καλύτερα από τον μαστερά, να ξαναμετατρέψει την πορδή σε σαξόφωνο, χρησιμοποιώντας λαμπιόνια, κουδουνιστρες, μαγικά καλώδια και ξύλινα πολυπριζα, με γειά του με χαρά του.
Δεν είναι πάντοτε κακές οι αυταπάτες...
 

Μηνύματα
131
Reaction score
165
Hari είναι εκ γενετής λάθος η διαπίστωση σου. Απλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις πως ήθελαν μπάντα και μαστεράς κα κάνουν ένα σοξόφωνο να ακούγεται.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Hari είναι εκ γενετής λάθος η διαπίστωση σου. Απλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις πως ήθελαν μπάντα και μαστεράς κα κάνουν ένα σοξόφωνο να ακούγεται.
Σαφέστατα γνωρίζω...όπως ακριβώς είναι γραμμένο στον δίσκο.
 

Μηνύματα
131
Reaction score
165
Το είχα γράψει και στον bhutia ότι είναι οξύμωρο να μιλάω για υψηλή πιστότητα, όταν δεν ξέρω πως έχει ηχογραφηθεί κάτι. Σε γενικές γραμμές για πχ ξέρεις τον ήχο μιας stratocaster, αλλά αν πάνω της έχουν τρία πετάλια και δύο ακήμη κιθάρες, χέζε ψηλά και αγνάντευε.
 


Μηνύματα
131
Reaction score
165
Δεν γνωρίζεις πως είναι γραμμένο στο δίσκο. Άσε που για μας με τα βινύλια το mastering είναι διαφορετικό.
[DOUBLEPOST=1546683380][/DOUBLEPOST]Οκ πιθανόν.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.754
Reaction score
81.242
κρατώ μια επιφύλαξη αναφορικά με τις παραγόμενες χροιές.
Οποιος γνωρίζει τι είναι στην πραγματικότητα οι χροιές, δεν εχει επιφυλάξεις.

Οποιος δεν γνωρίζει, διαβάζει το αντίστοιχο θρεντ του Μπουτχια, και θεραπεύεται.
https://www.avsite.gr/forum/threads/Αποκρυπτογράφηση-των-χροιών.86665/

Ορίστε, δεν υπάρχει δικαιολογία. Ολα οσα θέλατε να μάθετε για τις χροιές και δεν τολμούσατε να ρωτήσετε.

Οποιος δεν το διαβάσει εν γνωσει του πως ειναι εύκολα προσβάσιμο, και συνεχίζει να επιχειρηματολογεί αγνοώντας τις βασικές αρχές, είναι ανάξιος περαιτέρω διευκρινίσεων, στο χαντάκι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.258
Reaction score
128.323
Το είχα γράψει και στον bhutia ότι είναι οξύμωρο να μιλάω για υψηλή πιστότητα, όταν δεν ξέρω πως έχει ηχογραφηθεί κάτι.
Κάνεις λάθος.

Υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής.

Η υψηλή πιστότητα αφορά την αναπαραγωγή ηχογραφημένου υλικού, διακυμάνσεων τάσης, ηλεκτρισμού.

Δεν σχετίζονται υψηλή πιστότητα και τι έκανε ο μαστεράς.

Ο μαστεράς κάπου κάνει τη δουλειά του, όπως αυτός ξέρει. Άστον ήσυχο αδερφέ...
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.754
Reaction score
81.242
Ρε jimman, αυτο σου λέει ο τούρτας.
Η μπάντα, ο μαστεράς, ο παραγωγός, αποφάσισαν και αποτύπωσαν στο δίσκο σου το σαξόφωνο που λέγατε, όπως το αποφάσισαν. Οπως γουστάρησαν εκείνη την ημέρα.
Αυτό εχεις στον δίσκο, παιξτο σωστά.

Να το προσεξεις τοτε -ειδικα και ιδιαιτερα οι ...σινεματζηδες, που το μονο που αποθεωνετε ειναι η εφετζηδικη παραμορφωση.
:o
Που το είδες αυτό;;;;

Ο,τι νάναι.
:headbang:
[DOUBLEPOST=1546683816][/DOUBLEPOST]Οι πιο τυπικοί χρήστες στο καλιμπράρισμα και στην σωστή αναπαραγωγή του αρχείου, οπτικού και ηχητικού, είναι παγκοσμίως οι σινεματζήδες.

Οι άρχοντες της παραμόρφωσης, μακράν, ειναι οι χαϊενταδες με άποψη :gotcha:
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δεν γνωρίζεις πως είναι γραμμένο στο δίσκο. Άσε που για μας με τα βινύλια το mastering είναι διαφορετικό.
Αν κάποιος γνωρίζει πως το σύστημά του είναι σε θέση να αναπαράγει όσο το δυνατόν πιο πίστα αυτό που καλείται να αναπαράγει ,πρακτικά γνωρίζει πως είναι γραμμένος ο δίσκος.
Και αν και απέχω ετη φωτός από το να κατέχω να τέτοιο σύστημα, δε δυσκολεύομαι να αντιληφθώ κάτι τόσο απλό και θεμελιώδες.
 

Μηνύματα
131
Reaction score
165
Πες μου και για τα υλικά Κωστή την άποψη σου.
Και επειδή δεν μου αρέσει να μη δίνω στίγμα, άκουγα για μήνες μίξη και διαφορετικά mastering από υλικό Ελληνικής μπάντας στο σπίτι μου μαζί με την μπάντα. Στο στούντιο ηχογράφησης μόλις τελείωνε μία διαδικασία πέρναμε τη μήτρα και την ακούγαμε σπίτι. Και επειδή μιλάμε για δύο διαφορετικούς κόσμους, πάντα προτιμούσα να ακούω το υλικό στο σπίτι μου, γιατί τα εργαλεία του στούντιο κάνουν μία συγκεκριμένη δουλειά και έχουν συγκεκριμένη αποστολή. Διαχωρίζω την οικιακή-προσωπική χρήση.
Εγώ αφήνω απέξω τον μαστερά εδώ και 20 χρόνια, από τότε που κατάλαβα πως είναι ανώφελο να κυνηγάω χίμαιρες.
Είναι τόσο πολύ το software που δεν προλαβαίνω.
[DOUBLEPOST=1546684758][/DOUBLEPOST]Hari και Bhutia απάντησα με το παραπάνω παράδειγμα. Δενπρόκειται να μιλήσω ποτέ για υψηλή πιστότητα. Δεν προλαβαίνω να την κυνηγήσω.
Με αυτή την παραδοχή γουστάρω την ήχο από vintage λαμπάτα τότε που μετράγανε με μεζούρες.
 

Μηνύματα
12.963
Reaction score
10.197
Πέτρο δεν μπορεί ο Σταματάκος να μετράει τα πάντα και ούτε πρέπει να περιμένεις από τη συντριπτική πλειοψηφία να αγοράζει μικρόφωνα και να μετράει.
Παράδειγμα ήταν, σίγουρα υπάρχουν και ξένοι, αρκετοί, δεν τους γνωρίζω όλους.

Το να δώσει κάποιος 100 ευρώ να αλλάξει καλώδια γιατί νομίζει ότι θα κάνει διαφορά το βρίσκεις λογικότερο από το να δώσει 75 για μετρητικό μικρόφωνο που συνδέεται σε υπολογιστή που όλοι έχουμε;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.258
Reaction score
128.323
Πες μου και για τα υλικά Κωστή την άποψη σου.
Όλα ακούγονται.
Ανώφελο όμως, σα το κουνούπι, το ανωφελές.

Τι να τα κάνω τα τρομερά υλικά, όταν η μέτρικ με NE 5532 και με ταπεινά (αλλά ψαγμένα) υλικά, μετράει αισχρά τέλεια και ακούγεται υπερβολικά υπέροχα!

Αναλόγως μάστερινγκ, βγάζει ανατριχιαστική αληθοφάνεια σε ανθρώπινες φωνές (το πιο γνώριμο άκουσμα που έχουμε όλοι) και σε φυσικά όργανα (όσο ..θυμόμαστε πως παίζουν)...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.754
Reaction score
81.242
Στο στούντιο ηχογράφησης μόλις τελείωνε μία διαδικασία πέρναμε τη μήτρα και την ακούγαμε σπίτι. Και επειδή μιλάμε για δύο διαφορετικούς κόσμους, πάντα προτιμούσα να ακούω το υλικό στο σπίτι μου, γιατί τα εργαλεία του στούντιο κάνουν μία συγκεκριμένη δουλειά και έχουν συγκεκριμένη αποστολή.
Πρόσεξε τώρα σε τι παγίδα πέφτεις:
Κατά πάσα πιθανότητα, στο σπίτι σου ακούς λάθος. Και κρίνεις την ηχογράφηση που μόλις έκανες, με συνθήκες λάθος.
Και το κακό ειναι, πως αν πας σε αλλο σπίτι, που παίζει λάθος (φυσικά ;)), το λάθος του δεύτερου σπιτιού θα ειναι διαφορετικό απο το λάθος του πρώτου σπιτιού.

Οπότε το συμπέρασμα που έβγαλες στο σπίτι σου δεν θα ισχύει στο δεύτερο σπίτι, και οι οποίες αλλαγές θα ειχες αποφασίσει να κανεις στο μαστερινγκ ακούγοντας στο σπίτι σου, θα ηταν ανεδαφικές σε αναπαραγωγή σε οποιοδήποτε άλλο σπίτι.

Αναγκαστικά πρέπει να βγάζεις συμπεράσματα σε σωστό/ουδέτερο σύστημα.

Και οποιος θελει να ακούσει τον δίσκο σου σωστά, να εχει σωστό σύστημα. Οι άλλοι θα το ακούνε λάθος, ο καθένας διαφορετικά λάθος απο τον άλλον.
 


Μηνύματα
131
Reaction score
165
Δεν διαφωνώ Πέτρο. Αλλά μη κρίνεις με μας σαν παραδείγματα . Η πλεοψηφία δεν θα ασχοληθεί. Χρειάζεται κυρίως χρόνος να επενδυθεί και στους περισσότερους δεν υπάρχει.
Να σκεφτείς ότι έκανα 6 μήνες να ασχοληθώ και να βάλω κάτι μπασοπαγίδες στις γωνίες.
Για τις μούφες με τα καλώδια, την όποια φροντίδα του χώρου, τα φύκια που πουλιούνται χιλιάδες ευρώ κτλ είμαι απόλυτα σύμφωνος με τα παιδιά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.286
Μηνύματα
2.895.421
Members
38.022
Νεότερο μέλος
Tsarou
Top