Crown xls 1502

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
1.755
Reaction score
1.021
1) Εκπληρώνεις έτσι εκείνο που ο ίδιος απεύχεσαι...

2) Επίδειξη απόλυτης και υποκειμενικής αντίληψης...;)
Οι δε προτεραιότητες που συνοδεύουν την επαρκή οδήγηση έχουν πολλάκις αναλυθεί.
Θα ήταν πλεονασμός να μπουν ενδεικτικά λινκ πάνω σε δεδομένα που έχουμε χορτάσει να γράφουμε και να διαβάζουμε.:p

3) Κάποιος πιθανός αγοραστής μπορεί να προτιμήσει Ncore αντί του Crown...Είναι αδύνατον να εκφέρουμε απόλυτη άποψη επ'αυτού....:D
Σε κάθε περίπτωση πάντως είναι χρησιμότερο να γίνονται ανάλογα δεδομένα γνωστά στους αγοραστές εκ των προτέρων αντί κατόπιν εορτής.
1) Δεν απευχομαι κατι .Ευχομαι ο crown να ηταν η "κοτα με τα χρυσα αυγα" και ολοι να ακουγαμε μουσικη πιστοτητα με 400€
2) Σε ολους υπαρχει η υποκειμενικη ακουστικη αντιληψη.Ακομη και σε αυτους που ισχυριζονται πως δεν εχουν!
3) Δεν υπαρχουν μονο Ncore και Crown .
Υπαρχουν και αλλες εταιρειες με τιμια τιμη /αποδοση ενισχυτικα που δεν αξιζουν 10.000 ευρω ουτε ειναι βαρια.
Δεν τα εβαψα μαυρα παντως οταν τον εδωσα και εμεινα με τα 100W απο τα 500W του crown
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.021
Reaction score
127.716
Οι μηχανικοί στην τζένελεκ δε πεταλώνουν τζιτζίκια όπως στο νοσηρό χάι εντ του παρελθόντος, ξέρουν τ'άντερά τους και φαίνεται στην πράξη.. Οδηγούν στις εξελίξεις.

Ομοίως οι μηχανικοί στην JBL, στην Neumann, στην ATC, σε ένα σωρό άλλες μεγάλες φίρμες που οργώνουν τον επαγγελματικό ήχο, όπως και στα εργαστήρια της Dolby και φυσικά στην Crown.

Αν τυχόν πιάσετε το Λόττο και ψωνίσετε τα πανάκριβα θηρία της JBL, πακέτο θα ψωνίσετε και τα συνοδευτικά θηρία της Crown. Χωρίς ερωτήσεις. Μόνο λεφτά δίνετε, ως εκεί είναι η εμπλοκή σας.

Κράουν. Μεγάλη φίρμα, μεγάλη ιστορία, μεγάλη παράδοση, μεγάλη έρευνα και εξέλιξη, μεγάλη υπόθεση... οδηγεί στις εξελίξεις. Αυτή είναι.

Δε μπορείς να κάνεις υποδείξεις στην Κράουν, δε μπορείς να την συναγωνιστείς, σε κανένα επίπεδο, για κανένα λόγο.

Τέτοιου μεγέθους φίρμα, δείχνει απλώς στους υπόλοιπους ποια πρέπει να είναι η ενίσχυση, πως γίνεται η δουλειά, πόσο κοστίζει, ποια είναι η τεχνολογία του αύριο.

Το γεγονός ότι δε χρησιμοποιούν όλοι οι υπόλοιποι κατασκευαστές Κράουν, είναι για οικονομοτεχνικούς λόγους.

Πιο μεγάλη φίρμα όμως, με μεγαλύτερη τεχνογνωσία, δεν υπάρχει. Εκεί τελειώνει το πράγμα. Γι'αυτό, λίγο χαλαρά. Κοινή λογική, τίποτε άλλο.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.021
Reaction score
127.716
2) Σε ολους υπαρχει η υποκειμενικη ακουστικη αντιληψη.Ακομη και σε αυτους που ισχυριζονται πως δεν εχουν!
Ε, και; :gotcha:
Πάντως, υπάρχει δεν υπάρχει, καθόλου σημασία δεν έχει. :D

3) Δεν υπαρχουν μονο Ncore και Crown .
Ε, και; :gotcha:
Πάντως, υπάρχουν δεν υπάρχουν, καθόλου σημασία δεν έχει. :D

Δεν τα εβαψα μαυρα παντως οταν τον εδωσα και εμεινα με τα 100W απο τα 500W του crown
Ε, και; :gotcha:
Καθόλου σημασία δεν έχει. :D
Πάρε ενεργά! :p


Πλάκα πλάκα, αν ήταν μονοπώλιο η Κράουν, μόνο ηχόμπαρες θα μπορούσαμε να αγοράσουμε! Δόξα τον ανταγωνισμό, που βγήκαν τα πάμφθηνα ice modules των 100€ και η γκάμα της hypex, και υπάρχουν οικονομικές λύσεις στην αγορά σε κάθε βαλάντιο και για κάθε εφαρμογή. 8-)

Απειροελάχιστη κοινή λογική αν χρησιμοποιείσετε, θα δείτε κορυφαίες υλοποιήσεις είτε σε ενεργά ηχεία είτε σε ενισχυτές (δικάναλους ή πολυκάναλους) με ice και hypex, χαμηλών κοστολογίων βαθμίδες, που παίζουν υπέροχα, μετράνε υπέροχα, βρίσκονται μέχρι και στις προτεινόμενες τοπ κατηγορίες του στερεοφιλ, δηλαδή δεν υπάρχουν "στεγανά" στη χρήση τους ή στα εγκώμια που θα εισπράξουν. 8-)

Τα δικά μου ηχειάκια, δεν έχουν μέσα ούτε ice ούτε hypex. Ευτυχώς λέω γω. Διότι αν είχαν, θα κόστιζαν πολύ περισσότερο! :p

Ευτυχώς που υπάρχουν και πιο φτηνά ενισχυτικά στάδια λοιπόν. Πάλι καλά να λες! 8-)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.982
Reaction score
55.239
Bhutia : Ο όρος ΄΄σωστά΄΄ σε μια ενασχόληση όπου υπεισέρχονται υποκειμενικές και απόλυτες απόψεις πάνω στην ορθότητα καταντά αδόκιμος.
eteokritis : Συμφωνοι ,γιαυτο χρησιμοποιω τα αυτακια !
1) Δεν απευχομαι κατι .Ευχομαι ο crown να ηταν η "κοτα με τα χρυσα αυγα" και ολοι να ακουγαμε μουσικη πιστοτητα με 400€
...
Παρεμπιπτόντως,ο Crown XLS που διαθέτω έχει περισσότερη ισχύ και είναι ακριβότερος από 400 ευρά...:p
Εφόσον συμφωνείς με την πραγματοποιούμενη αιτιολόγηση,συνεπάγεται ότι κατανοείς πως δεν εγκρίνω ο ίδιος τις υποκειμενικές και απόλυτες απόψεις πάνω στην ορθότητα.

Η απόκριση ότι ΄΄γι αυτό χρησιμοποιείς τα αυτάκια΄΄ - τα οποία όσο να ναι δεν συνιστούν και το πιο αξιόπιστο εργαλείο για να εκφέρουμε απόψεις - σημαίνει πως είτε κι εσύ απεύχεσαι το προβεβλημένο αίτιο είτε ότι το εύχεσαι δηλώνοντάς το με ιδιαίτερο και χαριτωμένο τρόπο,οπότε θα απευχόσουν το αντίθετο αυτού.

Δεν μπορεί να υπάρξει ενδιάμεση κατάσταση,αλλιώς θα ήταν άτοπη η αρχική συμφωνία.

Και στις δύο εναλλακτικές περιπτώσεις,εκπληρώνεται κάτι που θ'απευχόσουν.;)
Και υπάρχει μια πλευρά στο χαρακτήρα μου που θα το άφηνε να πέσει,πλην όμως δεν είναι εκείνη που γράφει τη δεδομένη στιγμή.
 


Μηνύματα
1.755
Reaction score
1.021
Bhutia : Ο όρος ΄΄σωστά΄΄ σε μια ενασχόληση όπου υπεισέρχονται υποκειμενικές και απόλυτες απόψεις πάνω στην ορθότητα καταντά αδόκιμος.
eteokritis : Συμφωνοι ,γιαυτο χρησιμοποιω τα αυτακια !

Παρεμπιπτόντως,ο Crown XLS που διαθέτω έχει περισσότερη ισχύ και είναι ακριβότερος από 400 ευρά...:p
Εφόσον συμφωνείς με την πραγματοποιούμενη αιτιολόγηση,συνεπάγεται ότι κατανοείς πως δεν εγκρίνω ο ίδιος τις υποκειμενικές και απόλυτες απόψεις πάνω στην ορθότητα.

Η απόκριση ότι ΄΄γι αυτό χρησιμοποιείς τα αυτάκια΄΄ - τα οποία όσο να ναι δεν συνιστούν και το πιο αξιόπιστο εργαλείο για να εκφέρουμε απόψεις - σημαίνει πως είτε κι εσύ απεύχεσαι το προβεβλημένο αίτιο είτε ότι το εύχεσαι δηλώνοντάς το με ιδιαίτερο και χαριτωμένο τρόπο,οπότε θα απευχόσουν το αντίθετο αυτού.

Δεν μπορεί να υπάρξει ενδιάμεση κατάσταση,αλλιώς θα ήταν άτοπη η αρχική συμφωνία.

Και στις δύο εναλλακτικές περιπτώσεις,εκπληρώνεται κάτι που θ'απευχόσουν.;)
Και υπάρχει μια πλευρά στο χαρακτήρα μου που θα το άφηνε να πέσει,πλην όμως δεν είναι εκείνη που γράφει τη δεδομένη στιγμή.
Στο post μου 224 προσπαθησα να διευκρινησω τα αυτακια που εβαλα στη λεξη σωστα
Οποιος καταλαβε και θελει να απαντησει ας απαντησει στο συγκεκριμενο θεμα .
Ξεκαθαρισα επισης τι ευχομαι .
Δεν καταλαβα τι ειναι αυτο που απευχομαι.
Δεν καταλαβα το spoiler σου .
Στη γραμματικη και στη γλωσσα δεν ειμαι καλος το παραδεχομαι δεν εχω τη δυνατοτητα να εκμεταλλευτω ολα τα εργαλεια της ελληνικης γλωσσας .
Μπορεις να μην απαντησεις καθολου ή να ρωτησεις τι ακριβως δεν καταλαβες ωστε να προσπαθησω να το εξηγησω καλυτερα
Και εγω δεν ειμαι out of topic συνηθως αλλα εχω τα φεγγαρια μου και εγω.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.982
Reaction score
55.239
Στο post μου 224 προσπαθησα να διευκρινησω τα αυτακια που εβαλα στη λεξη σωστα
Οποιος καταλαβε και θελει να απαντησει ας απαντησει στο συγκεκριμενο θεμα .
Ξεκαθαρισα επισης τι ευχομαι .
Δεν καταλαβα τι ειναι αυτο που απευχομαι.
Δεν καταλαβα το spoiler σου .
Στη γραμματικη και στη γλωσσα δεν ειμαι καλος το παραδεχομαι δεν εχω τη δυνατοτητα να εκμεταλλευτω ολα τα εργαλεια της ελληνικης γλωσσας .
Μπορεις να μην απαντησεις καθολου ή να ρωτησεις τι ακριβως δεν καταλαβες ωστε να προσπαθησω να το εξηγησω καλυτερα
Και εγω δεν ειμαι out of topic συνηθως αλλα εχω τα φεγγαρια μου και εγω.
Έδωσες ιδέα για μια σολομώντεια λύση :
Ν'αφήναμε τον AKARL να υποβάλει τα γραπτά σε google μετάφραση και κατόπιν να εξηγήσει ο ίδιος όσα θα έχει καταλάβει...:lolsign:
 

Μηνύματα
1.755
Reaction score
1.021
Έδωσες ιδέα για μια σολομώντεια λύση :
Ν'αφήναμε τον AKARL να υποβάλει σε google μετάφραση και κατόπιν να εξηγήσει ο ίδιος όσα θα έχει καταλάβει...:lolsign:
Καθολου καλη η ιδεα σου .
 


A

AKARL

Guest
Έδωσες ιδέα για μια σολομώντεια λύση :
Ν'αφήναμε τον AKARL να υποβάλει τα γραπτά σε google μετάφραση και κατόπιν να εξηγήσει ο ίδιος όσα θα έχει καταλάβει...:lolsign:
:devilish::devilish::devilish:


Καθολου καλη η ιδεα σου .
Too late I'm afraid... :sneaky:

 


Μηνύματα
422
Reaction score
168
Καλή χρονιά σ'ολους,έχω ένα teac ud-503 που θα αναλάβει χρέη προενισχυτή,ρίξτε μια πρόταση για ένα τελικό μέχρι τα 800 ευρώ να δω κι εγώ τι ψάρια θα πιάσουν οι class d έναντι του luxman l-505 με ηχεία Harbeth SHL-5 πριν τα σκάσω χοντρά για έναν Hegel H-360;
Θα είμαι around για να τα λέμε..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.021
Reaction score
127.716
Καλή χρονιά σ'ολους,έχω ένα teac ud-503 που θα αναλάβει χρέη προενισχυτή,ρίξτε μια πρόταση για ένα τελικό μέχρι τα 800 ευρώ να δω κι εγώ τι ψάρια θα πιάσουν οι class d έναντι του luxman l-505 με ηχεία Harbeth SHL-5 πριν τα σκάσω χοντρά για έναν Hegel H-360;
Θα είμαι around για να τα λέμε..
Για πες τι RT 60 έχει ο χώρος σου;
Έχεις πρόχειρο κάνα σχεδιάγραμμα; Και σπέκτρογκραμ για κάτω.
Να δω τι ψάρια πιάνεις.

Για τα λεφτά σου πάντως, για Κράουν σε βλέπω ήδη.
Δαγκωτά.
Και με τα ρέστα πακοτίνια.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.982
Reaction score
55.239
Για πες τι RT 60 έχει ο χώρος σου;
Έχεις πρόχειρο κάνα σχεδιάγραμμα; Και σπέκτρογκραμ για κάτω.
Να δω τι ψάρια πιάνεις.

Για τα λεφτά σου πάντως, για Κράουν σε βλέπω ήδη.
Δαγκωτά.
Και με τα ρέστα πακοτίνια.
Τζάμπα...θ'ανοιγοκλείνουν τα διακοπτικά στοιχεία.:tongue:
Άμα έχει Luxman και οραματίζεται Hegel 360,ο Crown δεν αναμένεται να τον βολέψει υπό καμία συνθήκη.:whistling:

Από την άλλη πλευρά βεβαίως,τέτοιος τύπος ηχείων με πλούσια τα εγγενή αρμονικά ελέη είναι βούτυρο στο ΄΄ψωμί΄΄ του Crown.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.021
Reaction score
127.716
Τζάμπα...θ'ανοιγοκλείνουν τα διακοπτικά στοιχεία.:tongue:
Άμα έχει Luxman και οραματίζεται Hegel 360,ο Crown δεν αναμένεται να τον βολέψει υπό καμία συνθήκη.:whistling:
Ποτέ μη λες ..ποτέ! :p

Βρε αν εξαιρέσουμε τους 150 κύκλους που κελαηδάει η καμπίνα, κατά τα άλλα είναι ένα ενδιαφέρον παθητικό ηχείο.:D

("Ενδιαφέρον" και "παθητικό" δε γίνεται, :p ξέρω, ξέρω, είμαι στις "καλές" μου:D)

Κάνα φτηνό ice να ανοιγοκλείνει για κάτοχο που δεν εκταμιεύει ολόκληρο χιλιάρικο έχει κάνα μαγαζί; Λογικά πρέπει να υπάρχει, αφού το δικάναλο board θα το παίρνουν κάτω από 100€.
 

A

AKARL

Guest
Between a rock
Για πες τι RT 60 έχει ο χώρος σου;
Έχεις πρόχειρο κάνα σχεδιάγραμμα; Και σπέκτρογκραμ για κάτω.
Να δω τι ψάρια πιάνεις.
and a hard place...
Τζάμπα...θ'ανοιγοκλείνουν τα διακοπτικά στοιχεία.:tongue:
Άμα έχει Luxman και οραματίζεται Hegel 360,ο Crown δεν αναμένεται να τον βολέψει υπό καμία συνθήκη.:whistling:
:roflmao::roflmao::roflmao:


...έχω ένα teac ud-503 που θα αναλάβει χρέη προενισχυτή, ρίξτε μια πρόταση για ένα τελικό μέχρι τα 800 ευρώ ... με ηχεία Harbeth SHL-5 πριν τα σκάσω χοντρά για έναν Hegel H-360;
Άμα δε σου "κάνουν" οι Κραουνάκηδες τση σειράς ΧΛΣ τότε γροίκα ήντα σε λέει ο Αφτχιάς:

Κάνα φτηνό ice να ανοιγοκλείνει για
κάτοχο που δεν εκταμιεύει ολόκληρο χιλιάρικο έχει κάνα μαγαζί;
Εννοείται ότι υπάρχει και σε εκσαιρετική μάλιστα τιμή. Μπορεί να πάρει καναδγυό τέτχοιους. ;)

Ε, αν κι αφτοί δεν του κάνουν τότε, προκειμένου να τα σκάσει χοντρά για τον Έγελο, ας πσωνίσει έναν Lab Gruppen να τελειώνει η ιστορία...:dontmentionit:
 

Μηνύματα
422
Reaction score
168
Ποτέ μη λες ..ποτέ! :p

Βρε αν εξαιρέσουμε τους 150 κύκλους που κελαηδάει η καμπίνα, κατά τα άλλα είναι ένα ενδιαφέρον παθητικό ηχείο.:D

("Ενδιαφέρον" και "παθητικό" δε γίνεται, :p ξέρω, ξέρω, είμαι στις "καλές" μου:D)

Κάνα φτηνό ice να ανοιγοκλείνει για κάτοχο που δεν εκταμιεύει ολόκληρο χιλιάρικο έχει κάνα μαγαζί; Λογικά πρέπει να υπάρχει, αφού το δικάναλο board θα το παίρνουν κάτω από 100€.
Έλα κάποιος σ'εβαλε να μου κάνεις πλάκα.. Ενδιαφέρον και Harbeth;Μαλάκωσες Κώστα μου,Μαλάκωσες πολύ.
Το θέμα του budget το οριοθετώ εκεί για τον λόγω ότι δεν υπάρχει σοβαρός προ αλλά τα χρέη του θα τα εκτελέσει ένα DAC,μετρησης δεν υπάρχουν και δεν θα υπαρξουν για τα επόμενα 10 χρόνια λόγω τέκνων...(μην βαράς)μια γεύση θέλω να πάρω
 

Μηνύματα
1.418
Reaction score
1.163
... λόγω ότι δεν υπάρχει σοβαρός προ αλλά τα χρέη του θα τα εκτελέσει ένα DAC...
Από τη μικρή μου εμπειρία με τον 1502, τον έχω ένα χρόνο, o προ κάνει ακουστή διαφορά. Δοκίμασα παθητικό & ενεργό προ όπως και τις πηγές κατευθείαν και υπήρχαν διαφορές. Περισσότερο σε θέμα οδήγησης αλλά και σε θέμα χροιών. Το καλό με τον Crown είναι ότι μπορείς να τον γυρίσεις πίσω αν για κάποιο λόγο δεν τον θες. Είναι πανάλαφρος, τα ταχυδρομικά που θα δώσεις για να τον επιστρέψεις είναι λίγα.
 


Status
Not open for further replies.

Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.134
Μηνύματα
2.889.924
Members
37.994
Νεότερο μέλος
JimmyVas1978
Top