Crown xls 1502

Status
Not open for further replies.

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.981
Reaction score
55.237
Στο πανηγύρι στη Χαλκιδική μια φορά που τα είχα ακούσει σε ένα υπαίθριο σουβλατζίδικο. Μια χαρά επαιζαν :)
Άλλο περίεργο φαινόμενο...Πατώντας το like στον καλό μας ABSENTI,η πλατφόρμα οδήγησε σε ξεχωριστή σελίδα με το ερώτημα "Do you want to like this Post ?"
Ευχαριστώ!

Ευχαριστώ! :)
Να ρωτήσω και τί αντίκτυπο έχει η χαμηλή αυτή τιμή στο ηχητικό αποτέλεσμα και ακόμα ποια τιμή είναι αποδεκτή?
Αποδεκτή θα είναι όσο δυνατόν μεγαλύτερη ώστε να έφτανε την τιμή στις μεσαίες οκτάβες.Δεν γίνεται να προβλέψω τις ακριβείς επιπτώσεις στην αντίληψη δεδομένου ακροατή.

Στην πράξη δεν θα υπήρχε άμεση επίπτωση από το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό άμα χρησιμοποιούνταν υπό μονομπλόκ σύσταση γεφυρωμένοι - θα υποδιπλασιάζεται τότε όμως ο συντελεστής απόσβεσης ενώ θα διπλασιάζεται η ελάχιστη τιμή φορτίου το οποίο θα διαχειρίζεται με σταθερότητα - από 2Ωμ στα 4Ωμ.).

Παρεμβολή του ενός καναλιού στο άλλο συμβαίνει και κατά τη στερεοφωνική ακρόαση σε μακροσκοπικό επίπεδο ως προς τη σύλληψη των σημάτων που προέρχονται από τα επιμέρους ηχεία..Δεν είναι επιθυμητό όμως τέτοια παρεμβολή να υφίσταται σε αντιληπτό βαθμό και ως προς το ίδιο το σήμα που θα εκπέμπει καθένα εκ των ηχείων ξεχωριστά.

Στην εποχή των βινυλίων και το μεσουράνημα της λυχνίας ήταν ανεκτές χαμηλότερες τιμές (τάξης λ.χ. 30 dB) και σε χαμηλότερες οκτάβες χωρίς να καταρρέει η στερεοφωνική ψευδαίσθηση.Και δεν θα περάσουμε εδώ στις ειδικές συνθήκες που διέπουν τις ακροάσεις μέσω ακουστικών...
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Κράουν. Μεγάλη φίρμα, μεγάλη ιστορία, μεγάλη παράδοση, μεγάλη έρευνα και εξέλιξη, μεγάλη υπόθεση... οδηγεί στις εξελίξεις. Αυτή είναι.

Μπράβο. Εμένα με έπεισες.
Όταν θα δίνει και 20 χρόνια εγγύηση στους ενισχυτες της θα πάρω και γω.



276BB35B-9B16-464E-A2C9-56558887A0DF.jpeg



B7DC1844-D03A-411C-8ACF-1EB5B0BFF5F5.jpeg
 

Μηνύματα
1.755
Reaction score
1.021
Μπορείς να υποδείξεις τη μέτρηση που το δείχνει αυτό παρακαλώ?
Timaras δεν ζητας και τις μετρησεις που δειχνουν τον αγνο ατοφιο καθαρο ηχο που μονο ενισχυει γιατι εμας μας το κρατανε κρυφο.
 


gid

Μηνύματα
7.633
Reaction score
8.845
Μπράβο. Εμένα με έπεισες.
Όταν θα δίνει και 20 χρόνια εγγύηση στους ενισχυτες της θα πάρω και γω.
Αναρωτιέμαι πόσοι από κείνους που περιφρονούν τους Crown και τους Μπέρυ έχουν κρατήσει τελικό στο ρακ τους για 5 χρόνια...
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Αν εννοείς αντιληπτό θόρυβο μηχανικής - ηλεκτρικής φύσης,τότε οφείλεις να μας πεις και το...άλλο με τον Τοτό για ποικιλία.:p
Ρε θειο οταν ησανε νεαρουδι ακουγες μεχρι και το πεταγμα της πεταλουδας στην Γουατεμαλα. Τωρα αραζεις με τον ηχο που κανουν τα ποταμακια που κατεβαινουν απο τις Αλπεις. Τα κραουν δεν κανουν για σπιτια εκτος αν εχουν απ εξω το γνωστο φωτακι. Τι σας εχει πιασει δεν το πιανω. Ας πιασω το απιαστο μηπως και καταλαβω. :p
 

Μηνύματα
12.940
Reaction score
10.170
Δηλαδη υποθετικα εαν περασω στη εισοδο του crown μια νοτα απο ενα μουσικο οργανο αυτο θα την ενισχυσει χωρις να την αλλοιωσει / παραμορφωσει καθολου ?
Αν η απαντηση ειναι ναι θα θελαμε τις συγκεκριμενες μετρησεις , pdf για τη συγκεκριμενη απορια και εγω θα ξανα- αγορασω τον ενισχυτη.
Οι μετρήσεις που παρατέθηκαν στο πόστ #108 δεν σε καλύπτουν;
Timaras δεν ζητας και τις μετρησεις που δειχνουν τον αγνο ατοφιο καθαρο ηχο που μονο ενισχυει γιατι εμας μας το κρατανε κρυφο.
Απόκρυφο, σαν τα απόκρυφα μηνύματα στα Ευαγγέλια. Όλοι τα διαβάζουν, αλλά λίγοι έχουν την ικανότητα να τα καταλάβουν.
 

P

PMC

Guest
Αναρωτιέμαι πόσοι από κείνους που περιφρονούν τους Crown και τους Μπέρυ έχουν κρατήσει τελικό στο ρακ τους για 5 χρόνια...

Τον προηγούμενο ( bryston 4bsst) τον πούλησα μετά από 12 χρόνια .....είχε αλλά 8 εντός εγγύησης...και μάλιστα πάνω από την μισή τιμη αγοράς του.
 

gid

Μηνύματα
7.633
Reaction score
8.845
Τον προηγούμενο ( bryston 4bsst) τον πούλησα μετά από 12 χρόνια .....είχε αλλά 8 εντός εγγύησης...και μάλιστα πάνω από την μισή τιμη αγοράς του.
Το πότε τον πούλησες λίγο ενδιαφέρει.

Επί 12 συναπτά χρόνια άκουγες με τον ίδιο τελικό;
 

Μηνύματα
1.755
Reaction score
1.021
Απόκρυφο, σαν τα απόκρυφα μηνύματα στα Ευαγγέλια. Όλοι τα διαβάζουν, αλλά λίγοι έχουν την ικανότητα να τα καταλάβουν.
Αν εσυ μπορεις να τα καταλαβεις γραψε δυο τρια λογια ,θα ειναι χρησιμα σε εκεινους που ενδιαφερονται για τον ενισχυτη.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.981
Reaction score
55.237
Ρε θειο οταν ησανε νεαρουδι ακουγες μεχρι και το πεταγμα της πεταλουδας στην Γουατεμαλα. Τωρα αραζεις με τον ηχο που κανουν τα ποταμακια που κατεβαινουν απο τις Αλπεις. Τα κραουν δεν κανουν για σπιτια εκτος αν εχουν απ εξω το γνωστο φωτακι. Τι σας εχει πιασει δεν το πιανω. Ας πιασω το απιαστο μηπως και καταλαβω. :p
Εννοείς εκείνο το φωτάκι των...στούντιο που ειδοποιεί ότι γίνεται εγγραφή;:laugh:

Ο ίδιος πάντως τον αντιμετωπίζω ως ένα χρήσιμο συμπλήρωμα στη συλλογή μου και μέτρο αντιπαράθεσης με άλλα ενισχυτικά.Άσε δε που είμαι και νεότερος οπότε θα έπρεπε να αποκαλούσα εσένα θείο.
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.903
Reaction score
2.096
Timaras δεν ζητας και τις μετρησεις που δειχνουν τον αγνο ατοφιο καθαρο ηχο που μονο ενισχυει γιατι εμας μας το κρατανε κρυφο.
Κοίτα..
Προσωπικά,πιστεύω ότι είμαι αρκετά κατασταλαγμένος όσον αφορά το ζητούμενο για το σύστημά μου.
Αν είχα χρήματα να διαθέσω δεν θα έπαιρνα xls.Γιατί να πάρω αφού μπορώ να πάρω i-tech hd που είναι σκάλες ανώτερος!
Αν είχα ακόμα πιο πολλά λεφτά να διαθέσω και χώρο σε περίοπτη θέση του σαλονιού μπορεί να έπαιρνα και bryston να φαίνεται και να έχω και την εγγύηση που λέει και ο jiovani.(Λέμε τώρα..τί να πάθει ένας τελικός για να χρειαστείς την εγγύηση).

Επειδή δεν συμβαίνει τίποτα από όλα αυτά όμως,όταν θα πάρω τελικό για τα ηχεία μου,που έκατσαν στη θέση που βόλευε και ακούω από σημείο που δεν διαγράφει ισόπλευρο τρίγωνο με αυτά και στους τοίχους παίζει κανας πίνακας αντί για διάχυση,θα πάρω κάποιον που να έχει τουλάχιστον τη δύναμη να τα υπεροδηγήσει.Αυτός μπορεί να είναι και xls.Γιατί όχι?Σε τί θα με χαλάσει?Ίσα ίσα,πιστεύω ότι θα με φτιάξει καλύτερα απ'ότι είμαι τώρα!
Τα υπόλοιπα είναι ψηλά γράμματα για εμένα με τις παρούσες συνθήκες ακρόασης που επικρατούν στο χώρο!



Όσον αφορά τις ερωτήσεις που διατύπωσα,αυτό έγινε καθαρά για να μάθω και κάτι περισσότερο απ'την ισχύ στο ακουστό φάσμα με τα 2 κανάλια οδηγούμενα! :)
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.981
Reaction score
55.237
Κοίτα..
Προσωπικά,πιστεύω ότι είμαι αρκετά κατασταλαγμένος όσον αφορά το ζητούμενο για το σύστημά μου.
Αν είχα χρήματα να διαθέσω δεν θα έπαιρνα xls.Γιατί να πάρω αφού μπορώ να πάρω i-tech hd που είναι σκάλες ανώτερος!
Αν είχα ακόμα πιο πολλά λεφτά να διαθέσω και χώρο σε περίοπτη θέση του σαλονιού μπορεί να έπαιρνα και bryston να φαίνεται και να έχω και την εγγύηση που λέει και ο jiovani.(Λέμε τώρα..τί να πάθει ένας τελικός για να χρειαστείς την εγγύηση).
Επειδή δεν συμβαίνει τίποτα από όλα αυτά όμως,όταν θα πάρω τελικό για τα ηχεία μου που έκατσαν στη θέση που βόλευε και ακούω από σημείο που δεν διαγράφει ισόπλευρο τρίγωνο με αυτά και στους τοίχους παίζει κανας πίνακας αντί για διάχυση,θα πάρω κάποιον που να έχει τουλάχιστον τη δύναμη να τα υπεροδηγήσει.Τα υπόλοιπα είναι ψιλά γράμματα για εμένα με τις παρούσες συνθήκες ακρόασης που επικρατούν στο χώρο!



Όσον αφορά τις ερωτήσεις που διατύπωσα,αυτό έγινε καθαρά για να μάθω και κάτι περισσότερο απ'την ισχύ στο ακουστό φάσμα με τα 2 κανάλια οδηγούμενα! :)
Το ακόμα περισσότερον :Ο όρος ΄΄υπεροδήγηση΄΄ δεν έχει βάση μεταξύ τελικών ενισχυτικών σταδίων και παθητικών ηχείων.:D
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.981
Reaction score
55.237
Μπράβο. Εμένα με έπεισες.
Όταν θα δίνει και 20 χρόνια εγγύηση στους ενισχυτες της θα πάρω και γω.
View attachment 115615
View attachment 115613
Ποστάρεις ωραίες συσκευές και απολαμβάνεις την ανοχή των αντιπάλων,έστω και χωρίς το...φωτάκι της Σιγμοειδούς Νεμέσεως.

Η Bryston ακόμα και καφετιέρες ή ηλεκτρικές σκούπες να παρήγαγε με ανάλογα standards,εικοσαετή εγγύηση θα τους παρείχε.

Το στοιχείο που στέκει υπεράνω εγγυήσεων είναι η ανάγκη του κοινού χρήστη-ακροαματικόφιλου να αλλάζει από καιρού εις καιρόν οτιδήποτε ακούει.
 

Μηνύματα
12.940
Reaction score
10.170
Μονο με αυτη την απαντηση με καλυψες.
Ευγε!
Ε, ναι. Δούλευα το πρωί, τώρα χαλαρώνω για να πέσω μετά να κοιμηθώ να πάω να δουλέψω πάλι κι εσύ θες τον δάσκαλο να κάτσει να σου κάνει ιδιαίτερο. Ε, όχι για 2 λόγους:
1. Από τη γραφή σου φαίνεται ότι δεν θες πραγματικά να μάθεις.
2. Είπες τον είχες; Άρα τον άκουσες, τον εξερεύνησες και τον απέρριψες. Τί θες από μένα; Να σε πείσω να τον ξαναπάρεις;
 

P

PMC

Guest
Το πότε τον πούλησες λίγο ενδιαφέρει.

Επί 12 συναπτά χρόνια άκουγες με τον ίδιο τελικό;

Κάθε μέρα ....αλλά .....όταν μια εταιρία έχει τα αντερα να δίνει 20 χρόνια εγγύηση τότε τα μηχανάκια της θα δουλεύουν απροβλημάτιστα για ....μια ζωή.
 

Status
Not open for further replies.

Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.119
Μηνύματα
2.889.278
Members
37.992
Νεότερο μέλος
Mini_r56
Top