Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.200
Reaction score
82.958
"χειροποίητα" θα πάρει τις αποφάσεις...
Μιας κατεύθυνσης είναι ο αλγόριθμος;; :p Το encoding με το χέρι και το decoding με μηχανή;;
Με το χέρι ο μηχανικός θα βάλει π.χ. στο εμπρόσθιο/άνω atmos, 2% από τη φωνή με 0,04ms καθυστέρηση συν τη διαφορά του track 4 από το track 18 εξασθενημένο κατά 9db και μπλα μπλα μπλα..... και το ίδιο θα κάνει και για τα υπόλοιπα 23 tracks (επειδή μιλάγαμε για 24) ;;
Μήπως μιλάμε για διαφορετικά θέματα; Νόμισα πως αναφέρεσαι σε up mixing/downmixing αλγορίθμους
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.586
Reaction score
15.715
Μήπως μιλάμε για διαφορετικά θέματα; Νόμισα πως αναφέρεσαι σε up mixing/downmixing αλγορίθμους
χμμ δεν ξερω :p
Εγώ μιλάω (σε συνέχεια θέματος που έθιξε ο sudoku) για το downmixing πολυκάναλου διακριτού (24 tracks) πρωτογενούς υλικού σε πολυκάναλη (π.χ. atmos) παραγωγή.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.198
Reaction score
6.109
Όχι, είναι κανόνας που εσύ όρισες αυθαιρέτως και ο ίδιος απλώς κατέδειξα αυτό το γεγονός.Μην ξεχνιόμαστε.

Στη συνέχεια,είναι προφανές πόσο αγνοείς την ακόμα μεγαλύτερη χρησιμότητα των sub κατά τις...χαμηλές στάθμες ακρόασης.

Και αυτό διότι καθώς ανέρχεται η μέση συνεχόμενη στάθμη ακρόασης,η καμπύλη Ισοδύναμης Ακουστότητας τείνει να εξομαλύνεται εξαιτίας της εγγενούς μη γραμμικής λειτουργίας στο ίδιο το ακουστικό μας σύατημα...
Αγαπητέ buthia,
Δεν έχω ορίσει τίποτα αυθαίρετα.
Αν κάποιος αγοράσει σωστά ηχεία για το χώρο του, τα σαμπ μόνο για βοηθητικά τραπεζάκια σαλονιού θα τα πάρει..
Δηλαδή, αν κάποιος έχει το χώρο και τη δυνατότητα την οικονομική να πάρει ένα Wilson alexandria, ένα proac response4, ένα zingali, κοκ, το σαμπ εκτός του στηρικτικου του ποτηριού της μπύρας δεν έχει λόγο ύπαρξης...
Αν τώρα αγοράσει 2 πλαστικά ενεργά ηχειακια... τότε μαζί σου... θέλει ποοοολλα σαμπ για να μαζέψει τον ήχο τους!
Τώρα στο δεύτερο σκέλος σου, αν βάλεις σαμπ σε μια ρύθμιση που να σου τονώνει το χαμηλό για όταν κάνεις ακρόαση σε χαμηλές στάθμες, η ρύθμιση θα είναι ένα ακόμη λάθος όταν θα θέλεις να ακούσεις σε μεγαλύτερη στάθμη...
Του λάθους το ανάγνωσμα δηλαδή...
Αναφέρθηκες δε και στις στουντιακες εγκαταστάσεις κι ότι διαθέτουν όλες σαμπ...
Σωστά!.. σ αυτές όμως τις εγκαταστάσεις, η απόλυτη πιστότητα δεν είναι ο αυτοσκοπός, αλλά το vfm setup, και με τις κονσόλες ήχου αλλά και τις γνώσεις που έχουν οι μηχανικοί του στούντιο μπορούν να το καταφέρουν... Το όφελος σε χρήμα είναι τεράστιο σε τέτοιες εγκαταστάσεις, οπότε προτιμούν να διορθώνουν λάθη με... λάθη;);)
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
14.035
Reaction score
35.247
Ειδες ομως και τι.... σαμπάκια δινουν με τα Alexandria μαζι παρεα ετσι;;
Οποτε, με τη θεωρια σου αγαπητε Λεανδρε, ουτε κι αυτα εχουν καλο.. χαμηλο.

Παντως και τα δικα μου μικρα η ασθενικα δε τα λες , καθε αλλο. Οποιος τ ακουσε χωρις και με τα σαμπ μου μπορει αλλωστε να πει τις εντυπωσεις του...
Παντως ηχεια πλεον χωρις σαμπ δεν ξαναστηνω.
 

D

deleted user 10898

Guest
Αγαπητέ buthia,
Δεν έχω ορίσει τίποτα αυθαίρετα.
Αν κάποιος αγοράσει σωστά ηχεία για το χώρο του, τα σαμπ μόνο για βοηθητικά τραπεζάκια σαλονιού θα τα πάρει..
Δηλαδή, αν κάποιος έχει το χώρο και τη δυνατότητα την οικονομική να πάρει ένα Wilson alexandria, ένα proac response4, ένα zingali, κοκ, το σαμπ εκτός του στηρικτικου του ποτηριού της μπύρας δεν έχει λόγο ύπαρξης...
Αν τώρα αγοράσει 2 πλαστικά ενεργά ηχειακια... τότε μαζί σου... θέλει ποοοολλα σαμπ για να μαζέψει τον ήχο τους!
Τώρα στο δεύτερο σκέλος σου, αν βάλεις σαμπ σε μια ρύθμιση που να σου τονώνει το χαμηλό για όταν κάνεις ακρόαση σε χαμηλές στάθμες, η ρύθμιση θα είναι ένα ακόμη λάθος όταν θα θέλεις να ακούσεις σε μεγαλύτερη στάθμη...
Του λάθους το ανάγνωσμα δηλαδή...
Αναφέρθηκες δε και στις στουντιακες εγκαταστάσεις κι ότι διαθέτουν όλες σαμπ...
Σωστά!.. σ αυτές όμως τις εγκαταστάσεις, η απόλυτη πιστότητα δεν είναι ο αυτοσκοπός, αλλά το vfm setup, και με τις κονσόλες ήχου αλλά και τις γνώσεις που έχουν οι μηχανικοί του στούντιο μπορούν να το καταφέρουν... Το όφελος σε χρήμα είναι τεράστιο σε τέτοιες εγκαταστάσεις, οπότε προτιμούν να διορθώνουν λάθη με... λάθη;);)
ok
από ποιο ηχείο και κάτω (μέγεθος-τιμή...) δεν χρειαζόμαστε sub?
ποιο ειναι το ποιο οικονομικό επαρκές χωρίς σαμπ?
 

Μηνύματα
4.928
Reaction score
4.082
Λέανδρε ο τροπος γραφης σου είναι πολύ ερειστικος αλλα από την αλλη μερια καταδικνυεις με τον πλεον περιτρανο τροπο το βαθος της ασχετοσύνης σου για το audio.

Εγω πλεον παυω ν ασχολούμαι.

Με τον Μανο μπορει να εχουμε διαφωνησει εδώ, ωστόσο όταν γραφει με τεχνικους ορους κι εχει επιχειρηματα μπορεις και να κανεις συζητηση. Εχει φυσικα και τις εμπειριες ακουσμάτων αλλα εχει κι επιχειρηματολογια με καποια λογικη και γινονται αντιπαραθεσεις ουσιας.

Μαζι σου τα επιχειρηματα δεν εχουν κανενα νοημα. Εισαι σαν τις θρησκείες, πιστευεις σε κατι και τελος. Εκλεισες γι αυτή την ζωη, δεν χρειαζονται ουτε αποδειξεις ουτε τιποτα. Να χαιρεσαι την μουσικη σου, αλλα προσωπικα τετοιου είδους διαλογους σε καμμια περιπτωση δεν θελω να κανω. Προτιμω ν ασχοληθώ με την μεταφυσικη!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.648
Reaction score
132.917
Στη συνέχεια,είναι προφανές πόσο αγνοείς οποιαδήποτε βασική αρχή στο οντιο, και λες ο,τι να'ναι.
Σωστά.:p

μιλάω (σε συνέχεια θέματος που έθιξε ο sudoku) για το downmixing πολυκάναλου διακριτού (24 tracks) πρωτογενούς υλικού σε πολυκάναλη (π.χ. atmos) παραγωγή.
Υπάρχουν σχολές που σπουδάζεις το αντικείμενο αυτό.
Κι υπάρχουν άνθρωποι ικανοί για αυτή τη δουλειά, που την εξασκούν καθημερινά.
Τι σχέση έχουν αυτά τα ερωτήματα παραγωγής με την οικιακή αναπαραγωγή των διαθέσιμων πολυκάναλων εγγραφών (άπειροι τίτλοι σε sacd και πολλές επιλογές σε άλλες μορφές, από μαστεράδες που ξέρουν τη δουλειά);

Όπως και για πολλά ακόμα σχόλια, η απάντηση είναι.. όχι απλά λάθος θρεντ, αλλά..
Λάθος φόρουμ.:D
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.198
Reaction score
6.109
Ειδες ομως και τι.... σαμπάκια δινουν με τα Alexandria μαζι παρεα ετσι;;
Οποτε, με τη θεωρια σου αγαπητε Λεανδρε, ουτε κι αυτα εχουν καλο.. χαμηλο.

Παντως και τα δικα μου μικρα η ασθενικα δε τα λες , καθε αλλο. Οποιος τ ακουσε χωρις και με τα σαμπ μου μπορει αλλωστε να πει τις εντυπωσεις του...
Παντως ηχεια πλεον χωρις σαμπ δεν ξαναστηνω.
Το ότι βγάζει σαμπ η Wilson, δε πάει να πει ότι λείπει το χαμηλό απ' το alexandria κιόλας:p.
Στο δικό σου σύστημα, σαφώς είσαι καλύτερος κριτής από μένα:)
.. είπαμε ο κανόνας θέλει τις εξαιρέσεις του για να είναι κανόνας!
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.198
Reaction score
6.109
ok
από ποιο ηχείο και κάτω (μέγεθος-τιμή...) δεν χρειαζόμαστε sub?
ποιο ειναι το ποιο οικονομικό επαρκές χωρίς σαμπ?
Εξαρτάται που θα το βάλεις και τι ενισχυτικό θα το πυροβολεί..πχ το proac studio 140 με το musical fidelity m6i σε 43τμ μια χαρά βαράει..
Πρώτα απ'όλα το matching των ηχητικών αναγκών μας με τα γούστα μας...
Για αυτό ακούμε κυρίως(ακρόαση μηχανημάτων εννοώ να μη παρεξηγηθω), και διαβάζουμε λιγότερο..
[DOUBLEPOST=1563912828][/DOUBLEPOST]
έχεις βασικές ελλείψεις...
διαβάζεις τόσο καιρο και δεν έχεις καταλάβει γιατί και πότε ακόμα και τα αλεξανδρια χρειάζονται σαμπ.
Ευχαριστώ που μου το ανεδειξες, θα έρθω πρωί με το κηδεμόνα μου:)
 

D

deleted user 10898

Guest
Εξαρτάται που θα το βάλεις και τι ενισχυτικό θα το πυροβολεί..πχ το proac studio 140 με το musical fidelity m6i σε 43τμ μια χαρά βαράει..
Πρώτα απ'όλα το matching των ηχητικών αναγκών μας με τα γούστα μας...
Για αυτό ακούμε κυρίως(ακρόαση μηχανημάτων εννοώ να μη παρεξηγηθω), και διαβάζουμε λιγότερο..
[DOUBLEPOST=1563912828][/DOUBLEPOST]
Ευχαριστώ που μου το ανεδειξες, θα έρθω πρωί με το κηδεμόνα μου:)
ΟΚ
με κάλυψες πλήρως.
 

Μηνύματα
13.217
Reaction score
10.521
ο αλγόριθμος προσπαθεί να αναπαράγει το σήμα, όχι όπως ήταν αρχικά, αλλά όπως αυτός πιστεύει ότι ήταν...τεράστια διαφορά!
Όχι. ο Αλγόριθμος εξάγει την πληροφορία που ήδη υπάρχει μέσα στο σήμα.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.198
Reaction score
6.109
Λέανδρε ο τροπος γραφης σου είναι πολύ ερειστικος αλλα από την αλλη μερια καταδικνυεις με τον πλεον περιτρανο τροπο το βαθος της ασχετοσύνης σου για το audio.

Εγω πλεον παυω ν ασχολούμαι.

Με τον Μανο μπορει να εχουμε διαφωνησει εδώ, ωστόσο όταν γραφει με τεχνικους ορους κι εχει επιχειρηματα μπορεις και να κανεις συζητηση. Εχει φυσικα και τις εμπειριες ακουσμάτων αλλα εχει κι επιχειρηματολογια με καποια λογικη και γινονται αντιπαραθεσεις ουσιας.

Μαζι σου τα επιχειρηματα δεν εχουν κανενα νοημα. Εισαι σαν τις θρησκείες, πιστευεις σε κατι και τελος. Εκλεισες γι αυτή την ζωη, δεν χρειαζονται ουτε αποδειξεις ουτε τιποτα. Να χαιρεσαι την μουσικη σου, αλλα προσωπικα τετοιου είδους διαλογους σε καμμια περιπτωση δεν θελω να κανω. Προτιμω ν ασχοληθώ με την μεταφυσικη!
Είμαι και εριστικός?
Όποιος δε συμφωνεί με την άποψη του ιερατείου είναι αιρετικός, όχι εριστικός φίλε μου..
Τώρα αν το αιρετικό είναι κι εριστικό.. πάσο!:)
 

Μηνύματα
13.217
Reaction score
10.521
Πέτρο μπορείς να μου πεις (εσύ που έχεις καταλάβει τη διαδικασία ή οποιοσδήποτε άλλος) πως ένας αλγόριθμος αυτόματα, ή ένας μηχανικός με το χέρι, θα κάνει downmix τα 24 κανάλια που αναφέρονται εδώ σε πολυκάναλο, ιμερσιβ, αουρο, ξέρω γω ?? 24 κανάλια, μετρημένα κουκιά πρωτογενές πολυκάναλο υλικό δηλ. το μάννα για τη δημιουργία πολυκάναλου downmix.. πες μου μια λογική σε παρακαλώ με απλά λόγια.. δεν μιλάω για μαθηματική λογική πράγμα που θα ήταν γελοία εύκολο αλλά για μουσική λογική..
Και πού θες να ξέρω; Μηχανικός ήχου είμαι; Άλλωστε άλλο πράγμα λέγαμε πριν, όχι αυτό.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.586
Reaction score
15.715
Υπάρχουν σχολές που σπουδάζεις το αντικείμενο αυτό.
Κι υπάρχουν άνθρωποι ικανοί για αυτή τη δουλειά, που την εξασκούν καθημερινά.
Τι σχέση έχουν αυτά τα ερωτήματα παραγωγής με την οικιακή αναπαραγωγή των διαθέσιμων πολυκάναλων εγγραφών (άπειροι τίτλοι σε sacd και πολλές επιλογές σε άλλες μορφές, από μαστεράδες που ξέρουν τη δουλειά);

Όπως και για πολλά ακόμα σχόλια, η απάντηση είναι.. όχι απλά λάθος θρεντ, αλλά..
Λάθος φόρουμ.:D
Η έστω και στο περίπου κατανόηση του τρόπου παραγωγής, δεν πάει ποτέ χαμένη...

Έτσι για την ιστορία, οι μαστεράδες που σίγουρα ξέρουν τη δουλειά τους, εκτός από τεχνίτες είναι και υπάλληλοι αφεντικών που ψάχνουν το κέρδος... Όταν πρωτοβγήκε το CD, οι μαστεράδες ήταν που παίρναν το Master που ήταν φτιαγμένο για βινύλιο (με τους περιορισμούς που είχε λόγω βινυλίου) και το κάνανε στεγνά μεταφορά στο CD... Μετά ανακάλυψαν το ..."Remastered CD" (κάτι που έπρεπε να είχε γίνει από την αρχή) και μας τα ξαναπούλησαν !

Τέλος πάντων, αν νομίζεις πως κάνω κατάχρηση του thread, θα περιοριστώ :p
Καμιά παρεξήγηση!
 

Μηνύματα
13.217
Reaction score
10.521
Γιατί το σαμπ είναι ένας συμβιβασμός, δεν είναι η ικανή και αναγκαία συνθήκη για μία σωστή ακρόαση.
Συγνώμη, αλλά εδώ είσαι λάθος. Και δεν το λέω εγώ ο "τίποτας", το λένε οι μηχανικοί ήχου και οι μεγάλες εταιρίες.
[DOUBLEPOST=1563914069][/DOUBLEPOST]
Αν τώρα αγοράσει 2 πλαστικά ενεργά ηχειακια... τότε μαζί σου... θέλει ποοοολλα σαμπ για να μαζέψει τον ήχο τους!

Α, ρε καημένε Κώτσο EAR... Πήρες τα πλαστικά ηχεία σου, για αυτό χρειάζεσαι τόσα πολλά subs, για να τα συμμαζέψεις! :lolsign:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.099
Reaction score
55.780
Αγαπητέ buthia,
Δεν έχω ορίσει τίποτα αυθαίρετα.
Αν κάποιος αγοράσει σωστά ηχεία για το χώρο του, τα σαμπ μόνο για βοηθητικά τραπεζάκια σαλονιού θα τα πάρει..
Δηλαδή, αν κάποιος έχει το χώρο και τη δυνατότητα την οικονομική να πάρει ένα Wilson alexandria, ένα proac response4, ένα zingali, κοκ, το σαμπ εκτός του στηρικτικου του ποτηριού της μπύρας δεν έχει λόγο ύπαρξης...
Αν τώρα αγοράσει 2 πλαστικά ενεργά ηχειακια... τότε μαζί σου... θέλει ποοοολλα σαμπ για να μαζέψει τον ήχο τους!
Τώρα στο δεύτερο σκέλος σου, αν βάλεις σαμπ σε μια ρύθμιση που να σου τονώνει το χαμηλό για όταν κάνεις ακρόαση σε χαμηλές στάθμες, η ρύθμιση θα είναι ένα ακόμη λάθος όταν θα θέλεις να ακούσεις σε μεγαλύτερη στάθμη...
Του λάθους το ανάγνωσμα δηλαδή...
Αναφέρθηκες δε και στις στουντιακες εγκαταστάσεις κι ότι διαθέτουν όλες σαμπ...
Σωστά!.. σ αυτές όμως τις εγκαταστάσεις, η απόλυτη πιστότητα δεν είναι ο αυτοσκοπός, αλλά το vfm setup, και με τις κονσόλες ήχου αλλά και τις γνώσεις που έχουν οι μηχανικοί του στούντιο μπορούν να το καταφέρουν... Το όφελος σε χρήμα είναι τεράστιο σε τέτοιες εγκαταστάσεις, οπότε προτιμούν να διορθώνουν λάθη με... λάθη;);)
Κι επειδή μας αρέσουν τα φωτογραφικά πειστήρια,ιδού το studio mastering του φτηνιάρη Bob Katz που έχει κοτσάρει το ζεύγος sub JL Fathom προκειμένου να συγκάλυπτε τις ανισορροπίες από την...πλαστικούρα των πύργων που έχει στοιβάξει.
 

Μηνύματα
13.217
Reaction score
10.521
αν βάλεις σαμπ σε μια ρύθμιση που να σου τονώνει το χαμηλό για όταν κάνεις ακρόαση σε χαμηλές στάθμες, η ρύθμιση θα είναι ένα ακόμη λάθος όταν θα θέλεις να ακούσεις σε μεγαλύτερη στάθμη...
Μα προφανώς έχεις άλλες ρυθμίσεις όταν ακούς χαμηλά από όταν ακούς κανονικά (δυνατά).
[DOUBLEPOST=1563914190][/DOUBLEPOST]
Λέανδρε ο τροπος γραφης σου είναι πολύ ερειστικος αλλα από την αλλη μερια καταδικνυεις με τον πλεον περιτρανο τροπο το βαθος της ασχετοσύνης σου για το audio.
QFT.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.198
Reaction score
6.109
Συγνώμη, αλλά εδώ είσαι λάθος. Και δεν το λέω εγώ ο "τίποτας", το λένε οι μηχανικοί ήχου και οι μεγάλες εταιρίες.
[DOUBLEPOST=1563914069][/DOUBLEPOST]


Α, ρε καημένε Κώτσο EAR... Πήρες τα πλαστικά ηχεία σου, για αυτό χρειάζεσαι τόσα πολλά subs, για να τα συμμαζέψεις! :lolsign:
οι μεγάλες εταιρίες μπορεί να το λένε Πέτρο,
όπως επίσης λένε για τα καλώδια ρεύματος, τα ιντερκονέκτ, τα καλώδια ηχείων, τα στηρικτικά, τα ρακ, κ.ο.κ.
Στα υπογούφερ λες να τα λένε καλά...
στα ρεύματος?
στα ιντερκονέκτ?
στα καλώδια ηχείων?
στα στηρικτικά?
Θέλω να πω λοιπόν, ότι μας κάνει κατά το δοκούν το κρατάμε, ότι δεν..πάνε να μας πιάσουν το κwλw....:):)
Δε το λέω προσωπικά σε σένα φίλε, απλά μια διαπίστωση κάνω!:drinks:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.891
Μηνύματα
2.921.691
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top