Καλώδια και θύματα


JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.452
Reaction score
27.179
εσύ κοίτα πρώτα να μη κλιπάρουν οι μονομπλόκ της densen με τα coral και μετά τα ξαναλέμε!! :gotcha: :gotcha: :gotcha: :gotcha:
άη μάναμ..μεσημεριάτικα!!
Που ξέρεις και το τι ακούω και το τι έχω κάνει..
Ούτε έχω ούτε θα είχα τέτοια ποταπά μηχανήματα , στο set up μου.
Εχουμε και μία ποιότητα .
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.198
Reaction score
6.109
Tώρα αν σε αποκαλέσω όπως σε αποκαλούσε ο 666 θα παρεξηγηθείς.
Τι δουλειά έχει βρε το ακοόγραμα , με το πως μετράει ο πυκνωτής?
Εχεις φτάσει σε τέτοιο σημείο βρε κιαρατά να κάνεις το αυτί σου παλμογράφο και να μετράς και να απεικονίζεις το πως κόβει ο πυκνωτής τις χαμηλές συχνότητες?
Ποιός είσαι ρε ? ο ΜR TEXTRON?
εμ δε το γλυτώνεις τον ΩΡΛ μάναμ...
ποίος σου μήλησε για συχνότητες ρε Γιάννη?
άλλο ήχο έχει ο κάθε πυκνωτής, αν δεν τ ακούς κι αυτό, και 30 σαμπ να βάλεις με 60kw να τ'οδηγούν και 30 ηχεία με 50 κραουνάκηδες δε θα ακούσεις διαφορά μάναμ..δε..
Ούτε έχω ούτε θα είχα τέτοια ποταπά μηχανήματα, στο set up μου.
Εχουμε και μία ποιότητα .
συγνώμη ρε Γιάννη, coral δεν έχεις ή κάνω λάθος??? :laugh: :laugh: :laugh:
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.841
Reaction score
79.226
Μισό, γιατί έχασα επεισόδια... Από το "καλώδια και θύματα", περάσαμε στο "πυκνωτές και θύματα";
είναι σαν την μλκία...δεν τερματίζει ποτέ...
μόνο αλλάζει πίστες :lol: :lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.670
Reaction score
132.976
Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Αν εννοείς ένα λάιβ όργανο που ενισχύεται μέσω P.A. (π.χ. ηλεκτρική κιθάρα, τύμπανα, ακόμα και φωνή), πάλι δεν θα έχουμε ακυρώσεις σε διαφορετικά σημεία του χώρου; Γι' αυτό, άλλωστε, υπάρχουν λαϊβάδικα που θέλουν βαρβάτους μηχανικούς για να τα φέρουν στα ίσα τους και να ακούς αξιοπρεπώς, ενώ υπό τον έλεγχο ενός ατζαμή τα αποτελέσματα είναι καταστρεπτικά.
Δεν εξαρτάται η κρουστική απόκριση με τέλειο χρονισμό από τα room boundaries και τα αντικειμενικά προβλήματα που εισάγουν στο χώρο, πράγμα που μπορείς να αντιληφθείς αν πάρεις ένα τουμπερλεκι και το βαράς γερά μέσα σε ένα οποιοδήποτε δωμάτιο.

Μπορεί να ακολουθείται από αλλοιώσεις λόγω ιδιοσυντονισμών του δωματίου, αλλά η κρούση παραμένει κορυφαία.

Αυτό έγκειται στο γεγονός ότι είναι ένα όργανο, μια πηγή ήχου. Όπου και να κάτσεις να ακούσεις, θα μετράς μια μόνο απόσταση.

Στα ηχειακα σεταπ, όπου και να κάτσεις να ακούσεις, θα έχεις τουλάχιστον 2 αποστάσεις από 2 πηγές. Ο σωστός χρονισμός μπορεί να επιτευχθεί μόνο σε ένα σημείο, είθισται στην κεντρική θέση ακρόασης, με ίσες αποστάσεις από τις δύο πηγές ήχου.

Οπουδήποτε αλλού, θα υπάρχει καθυστέρηση του ενός ηχείου σε σχέση με το άλλο, με παρενέργειες στην αντιληπτή κρουστική απόκριση ενός τέτοιου οργάνου.

Στο ευρύτερο σουίτ σποτ που λέμε, συνεχίζει να υπάρχει μια στερεοφωνια, με κεντρικό είδωλο, αλλά αναπόφευκτα μειώνεται η ποιότητα της κρουστικης.

Πες @costas EAR για τα ακουστικά που κάποιοι αδαείς τα χλευάζουν...
Εκτός θέματος είμαστε ήδη, φτάνει...

...πρόωρη εκσυρμάτιση?
Δε ξέρω γιατί, αλλά στην πρώτη γρήγορη ανάγνωση, αλλιώς το διάβασα.

Πολύ πετυχημένο... Εύγε νέε μου!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.348
Reaction score
21.434
προσεχώς πηνννία!
Και μετά να μιλήσουμε για αντιστάσεις! Τι; Όχι; Δεν ακούγονται; Μην μου λέτε τέτοια...
Να ανοίξετε χωριστά θέματα, να ξέρουμε τί διαβάζουμε, να ενημερωθούμε σωστά.

Δεν τα μπορώ τα φεηκνιούζ, αχχχ δε τα μπορώ...
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.452
Reaction score
27.179
εμ δε το γλυτώνεις τον ΩΡΛ μάναμ...
ποίος σου μήλησε για συχνότητες ρε Γιάννη?
άλλο ήχο έχει ο κάθε πυκνωτής, αν δεν τ ακούς κι αυτό, και 30 σαμπ να βάλεις με 60kw να τ'οδηγούν και 30 ηχεία με 50 κραουνάκηδες δε θα ακούσεις διαφορά μάναμ..δε..

συγνώμη ρε Γιάννη, coral δεν έχεις ή κάνω λάθος??? :laugh: :laugh: :laugh:
Κοίτα στο τρολάρισμα είσαι πρώτος. Το παραδέχομαι.
Απο ακουστική όμως δεν ξέρεις που σου παν τα 4 . Ούτε θα μάθεις ποτέ βέβαια.
Γιατί δεν θέλεις, ή δεν μπορείς να κατανοήσεις. Είναι θέμα χημικών αντιδράσεων , όχι όμως στα καλώδια , όπως λέει και ένας καλωδιάς δικός σου , αλλά στον εγκέφαλο , οπότε δεν περιμένω τίποτα παραπάνω να κατανοήσεις.
Δεν πάει παραπάνου μάναμ , τι να κάνεις κι εσύ?
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.198
Reaction score
6.109
Κοίτα στο τρολάρισμα είσαι πρώτος. Το παραδέχομαι.
Απο ακουστική όμως δεν ξέρεις που σου παν τα 4 . Ούτε θα μάθεις ποτέ βέβαια.
Γιατί δεν θέλεις, ή δεν μπορείς να κατανοήσεις. Είναι θέμα χημικών αντιδράσεων , όχι όμως στα καλώδια , όπως λέει και ένας καλωδιάς δικός σου , αλλά στον εγκέφαλο , οπότε δεν περιμένω τίποτα παραπάνω να κατανοήσεις.
Δεν πάει παραπάνου μάναμ , τι να κάνεις κι εσύ?
Yes master!
Αφήνω όλη τη γνώση περί ακουστικής σε σένα!!
Εδώ κλιπαρισαν οι densen b350+ monoblocks στα χέρια σου με τα coral, ένα ηχείο λοιπόν με max προσλαμβανόμενη ισχύ των 150w..."ξεζουμισε" τα mono... κλαίω!!
 




Μηνύματα
308
Reaction score
410
Εκφράζεσαι επικριτικά για χώρο μέλους, ασχημονείς - στα όρια της αγένειας, για να μην πω κάτι άλλο - κι όταν σου ζητάνε δείγμα του χώρου σου, συνεχίζεις κι απαντάς με ειρωνίες.

Ωραία, μπράβο! 👏
Δεν νομίζω ότι αυτά που λες έχουν την όποια βάση, ειδικά αν κάνεις μια αναφορά στο παρελθόν και στον “εκλεπτυσμένο” γλωσσικό χειρισμό της “ελίτ” του site. Κατά τα λοιπά μην μου προσάπτεις χαρακτηρισμούς στην προσπάθειά σου να αδειάσεις τη ντουλάπα σου και να φανείς καμπόσος, εκτός και αν η μνήμη σου και η εφαρμογή της όποιας εξουσίας σου έχει δοθεί λειτουργεί εντελώς επιλεκτικά για ότι δεν συμπλέει με σένα…
 



Μηνύματα
9.784
Reaction score
13.353
Δεν νομίζω ότι αυτά που λες έχουν την όποια βάση, ειδικά αν κάνεις μια αναφορά στο παρελθόν και στον “εκλεπτυσμένο” γλωσσικό χειρισμό της “ελίτ” του site. Κατά τα λοιπά μην μου προσάπτεις χαρακτηρισμούς στην προσπάθειά σου να αδειάσεις τη ντουλάπα σου και να φανείς καμπόσος, εκτός και αν η μνήμη σου και η εφαρμογή της όποιας εξουσίας σου έχει δοθεί λειτουργεί εντελώς επιλεκτικά για ότι δεν συμπλέει με σένα…
Πως τολμάς..τστστσ :o:roflmao::roflmao::roflmao:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.841
Reaction score
79.226
σταματηστε γιατι εγω θα τη πληρωσω, θα με πιασει ο Vet ... και θα με κανει κοσκινο θα με κανει... 🐒
κάνε τον συριζαίο κ θα σε απελευθερώσει :laugh:
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.901
Μηνύματα
2.922.162
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top