Καλώδια και θύματα

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.586
Με τη χρήση ακουστικών και ιδίως in-ear monitors οι διαστάσεις του νοητού χώρου ακρόασης γίνονται τόσο μικρές….
Να προσέχετε λοιπόν όσοι ακούτε μουσική με inear και κλειστά μάτια να μην τα ανοίξετε απότομα και μικρύνει ακόμα περισσότερο ο χώρος, είναι άσχημη εμπειρία. Σιγά σιγά τα το άνοιγμα των ματιών, σαν το ανέβασμα του δύτη στην επιφάνεια ένα πράγμα.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Να γραψω και εγω το κατιτις μου διοτι δεν σας προλαβαινω...

Ο χωρος του Kostautia θα μπορουσε να εχει πολλες περισσοτερες μπασσοπαγιδες...Χρειαζονται αλλα βασιζεται στον Trinnov να του φτιαξει τα λαθη, κατι που βρισκω...λαθος.

Επισης ο ιδιος ειπε οτι το στησιμο των ηχειων πρεπει να ειναι παντα on-axis.Δεν ισχυει και εξαρταται απο τον σχεδιασμο των ηχειων.

Κατι για τον Markou και το κλιπαρισμα των Densen με την ανεπαρκη ισχυ.Θα μπορουσες να κατσεις σε μια πιο λογικη αποσταση απο τα ηχεια ωστε να μειωσεις την ισχυ που χρειαζεσαι τουλαχιστον στο μισο...

Αν χρειαστει θα ...ξαναεπανελθω σαν διπροσωπος!Χαιρετισματα απο τις ομορφες Πρεσπες!
Screenshot_20200731-174016_Viber.jpg
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Κατι για τον Markou και το κλιπαρισμα των Densen με την ανεπαρκη ισχυ.Θα μπορουσες να κατσεις σε μια πιο λογικη αποσταση απο τα ηχεια ωστε να μειωσεις την ισχυ που χρειαζεσαι τουλαχιστον στο μισο...
Καλά κάθεσαι και ακούς τα παραμύθια του Μάρκου, αν παίξουν τα μπλόκια τάπα τα κοράλ (με 103 dB ευαισθησία)θα μαζεύει τα γούφερ από την Πάρνηθα
 


Μηνύματα
522
Reaction score
408
Yes master!
Αφήνω όλη τη γνώση περί ακουστικής σε σένα!!
Εδώ κλιπαρισαν οι densen b350+ monoblocks στα χέρια σου με τα coral, ένα ηχείο λοιπόν με max προσλαμβανόμενη ισχύ των 150w..."ξεζουμισε" τα mono... κλαίω!!
δεν θα μπορούσε να τα ξεζουμίσει? αν αυτά τα ηχεία στους 40-50 πχ κατεβαίνουν στα δυο ομ ή και πιό κάτω? γιατί ΟΚ τα 150 watt αλλά πόρο ρεύμα μπορούν να κάνουν swing?

θεωρητική η ερώτηση, δεν τα ξέρω ούτε τα ηχεία ούτε τους ενισχυτές.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.733
Η ευαισθησία και η πρόσληψη ισχύος (συνολικά του ηχείου και όχι των μεγαφώνων), δεν ήταν και δεν είναι σε κανένα σύμπαν κριτήριο "ευκολίας" ή "δυσκολίας" ενός φορτίου. Κριτήριο αποτελεί η διακύμανση της καμπύλης της εμπέδησης καθώς και η φάση αυτής, στο ακουστό φάσμα. Γι' αυτό και στα εμπεριστατωμένα review με εργαστηριακή αξιολόγηση, είναι τα βασικά διαγράμματα που παρατίθενται.
 

Μηνύματα
27.751
Reaction score
26.086
δεν θα μπορούσε να τα ξεζουμίσει? αν αυτά τα ηχεία στους 40-50 πχ κατεβαίνουν στα δυο ομ ή και πιό κάτω? γιατί ΟΚ τα 150 watt αλλά πόρο ρεύμα μπορούν να κάνουν swing?

θεωρητική η ερώτηση, δεν τα ξέρω ούτε τα ηχεία ούτε τους ενισχυτές.
Δεν είναι δύσκολα φορτία τα coral 8ωμα είναι όλα τα μεγάφωνα. Διάγραμμα φάσης εμπέδησης δεν έχω εύκαιρο.
Το ηχείο είναι 3δρομο με ηλεκτρονικό cross , και ευαισθησία στα 95db , οριζόμενη από το woofer.
Ο δε Αυλός που χρησιμοποιήθηκε επίσης , σαν ολοκληρωμένο ηχείο , παλι 8ωμο είναι με min 6ohms στους 120hz.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
δεν θα μπορούσε να τα ξεζουμίσει? αν αυτά τα ηχεία στους 40-50 πχ κατεβαίνουν στα δυο ομ ή και πιό κάτω? γιατί ΟΚ τα 150 watt αλλά πόρο ρεύμα μπορούν να κάνουν swing?

θεωρητική η ερώτηση, δεν τα ξέρω ούτε τα ηχεία ούτε τους ενισχυτές.
Όχι,
Πιο πιθανό είναι να κλιπαρουν τα ηχεία παρά τα συγκεκριμένα μονομπλοκς.
Δε κλιπαρουν ποτέ τα συγκεκριμένα ενισχυτικά, τεσταρισμενα!
Απλά δεν κλιπαρουν ούτε αν παίζουν τέρμα για ώρες, δοκιμασμένα!
 

Μηνύματα
27.751
Reaction score
26.086
Όχι,
Πιο πιθανό είναι να κλιπαρουν τα ηχεία παρά τα συγκεκριμένα μονομπλοκς.
Δε κλιπαρουν ποτέ τα συγκεκριμένα ενισχυτικά, τεσταρισμενα!
Απλά δεν κλιπαρουν ούτε αν παίζουν τέρμα για ώρες, δοκιμασμένα!
Είναι κι αυτά σαν του πυκνωτές που αποκόπτουν συχνότητες αλλά δεν φαίνονται στον παλμογράφο.
Είναι νέο έιδος ενισχυτών που δεν κλιπάρουν ποτέ.
Εχει εφεύρει το αεικίνητο η DENSEN και σπεύδει ο οπαδός να επευφημίσει.
Γελάνε και οι πέτρες.
 

Μηνύματα
4.505
Reaction score
7.820
Κατ αρχάς να ευχαριστήσω όλους τους θαμώνες του παράλληλου σύμπαντος που μας κρατάνε συντροφιά και αυτό το καλοκαίρι :roflmao:

Πρόσφατα ήρθε ένα μέλος που θέλει να κρατήσει την ανωνυμία του (που δεν είχε ακούσει ποτέ καλώδια)στο σπίτι μου κι άκουσε το σύστημα μου με τα υπάρχοντα καλώδια στο σετάπ και με όλα τα καλώδια απλά...
στα 5 δευτερόλεπτα με τ'απλά μου είπε: "οκ, κατάλαβα!..δε βάζουμε τώρα τα δικά σου καλώδια να γουστάρουμε??"
Έλα πες μας ποιο μέλος σε επισκέφθηκε, δεν θα γελάσουμε πολύ, λιιιιγο:biggrin:
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.432
Reaction score
78.443
Κατ αρχάς να ευχαριστήσω όλους τους θαμώνες του παράλληλου σύμπαντος που μας κρατάνε συντροφιά και αυτό το καλοκαίρι :roflmao:



Έλα πες μας ποιο μέλος σε επισκέφθηκε, δεν θα γελάσουμε πολύ, λιιιιγο:biggrin:
είναι για περιορισμένο αριθμό παραστάσεων...να ξερς :lolsign:
Μα τώρα και συ δεν καταλαβαίνς?
ο poust1s o @Decembered ?:cry:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.980
Reaction score
55.232
Να γραψω και εγω το κατιτις μου διοτι δεν σας προλαβαινω...

Ο χωρος του Kostautia θα μπορουσε να εχει πολλες περισσοτερες μπασσοπαγιδες...Χρειαζονται αλλα βασιζεται στον Trinnov να του φτιαξει τα λαθη, κατι που βρισκω...λαθος.

Επισης ο ιδιος ειπε οτι το στησιμο των ηχειων πρεπει να ειναι παντα on-axis.Δεν ισχυει και εξαρταται απο τον σχεδιασμο των ηχειων.

Κατι για τον Markou και το κλιπαρισμα των Densen με την ανεπαρκη ισχυ.Θα μπορουσες να κατσεις σε μια πιο λογικη αποσταση απο τα ηχεια ωστε να μειωσεις την ισχυ που χρειαζεσαι τουλαχιστον στο μισο...

Αν χρειαστει θα ...ξαναεπανελθω σαν διπροσωπος!Χαιρετισματα απο τις ομορφες Πρεσπες!
View attachment 174587
Καλά να περνάς και πάντα υγιής εύχομαι...

Ειδικά στο θέμα με τον Ear και τις υποτιθέμενες μπασοπαγίδες,αναφέρεται ότι η δική του διαχείριση χαμηλών χρησιμοποιεί την πλέον εξευγενισμένη μέθοδο πάνω στην εξομάλυνση της ενέργειας στις χαμηλές οκτάβες.Δηλαδή τη χρήση πολλαπλών sub με κατάλληλη γεωμετρία τοποθέτησης να εξασφαλίζουν περίσσεια ωφέλιμης ενέργειας στις πρώτες οκτάβες χωρίς ακάλυπτες τρύπες από μεμονωμένους ιδιορρυθμούς και φαινόμενα SBIR,με ακόλουθη ευθυγράμμιση και ισοστάθμιση στη διαθέσιμη ενέργεια μέσω του Trinnov,κάτι που ισοδυναμεί με ΄΄βόλτα στο πάρκο΄΄ για τον εν λόγω επεξεργαστή.

Το αναφέρω δε ο ίδιος τόσο ένθερμα χωρίς πρόθεση να κάνω το συνήγορο του Ear,καθότι αυτό που εφαρμόζει αποτελεί την πεμπτουσία της λεγόμενης ιδιορρυθμικής ισοστάθμισης,της οποίας τυγχάνω υποστηρικτής.
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Είναι κι αυτά σαν του πυκνωτές που αποκόπτουν συχνότητες αλλά δεν φαίνονται στον παλμογράφο.
Είναι νέο έιδος ενισχυτών που δεν κλιπάρουν ποτέ.
Εχει εφεύρει το αεικίνητο η DENSEN και σπεύδει ο οπαδός να επευφημίσει.
Γελάνε και οι πέτρες.
Ρε Γιάννη, αν βάλεις τα συγκεκριμένα μονομπλοκς και τα "χώσεις" στους αυλούς ή στα κοραλ, κάπου στη Πάρνηθα πάνω σε καμιά ρουλέτα θα βρεις το πηνίο απ'το γουφερ σου, το δε χαρτί του γουφερ θα έχει γίνει κονφετι!, μη το συνεχίζεις, αν θες πες του @gdresios να στα φέρει να τα δοκιμάσεις και τα ξαναλέμε μετά!
 
Last edited:

Μηνύματα
4.505
Reaction score
7.820
Last edited:




Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.954
Reaction score
38.813
... οπως λεμε πετρα βινυλιο καλωδιο μπ3... ? ή οπως λεμε γελα τελευταιος οποιος δε καταλαβε το επιμυθιο ? 'η ακομη και το γελαν οι 'λευτερες, γελουν και οι παντρεμενες? ή δε παει ετσι ? 🐒
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.090
Μηνύματα
2.888.030
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top