NAS ή κάτι άλλο;

Μηνύματα
1.107
Reaction score
1.656
μερικές σημειώσεις για όσους έχουν πολύτιμα δεδομένα (έγγραφα, αρχεία δουλειάς, επιστημονικές εργασίες, οικογενειακές φωτος και βίντεο κλπ)

- το RAID δεν είναι backup. Μπορεί να σε γλιτώσει άμα απλά χαλάσει ένας μόνο δίσκος, αλλά αυξάνονται οι πιθανότητες να χαλάσει το RAID για άλλους λόγους. Βασική δουλειά του είναι το uptime.

- έχεις / δεν έχεις RAID, είναι απαρaίτητο να υπάρχουν άλλα 2 τουλάχιστον Backup και το ένα από αυτά εκτός σπιτιού πάντα (είτε σκληρός δίσκος στο χώρο της δουλειάς, στο πατρικό κλπ, είτε άλλο NAS σε φίλο, συγγενή κλπ , είτε cloud).

- ταν λέμε backup, εννοούμε backup και όχι synchronization. Το να έχω ένα σκληρό ή ένα directory και αυτό να γίνεται συγχρονισμός ή mirroring σε ένα άλλο, δεν μας γλιτώνει αν κατά λάθος σβήσουμε κάποια αρχεία ή κλειδωθούν από ransomware κλπ.

- ορισμένες συστοιχίες δίσκων με συγκεκριμένα filesystems, προσφέρουν protection από silent corruption και auto healing. Κυριότεροι εκπρόσωποι TrueNAS με ZFS και Synology με BTRFS. Παρόμοια δουλειά κάνει και το SnapRAID που μπορεί να μπει πάνω σε άλλα λειτουργικά και filesystems.

πριν πάρω το 2δισκο Synology που σέταρα σε BTRFS και mirror, έβρισκα κατά καιρούς corrupted αρχεία, δεν ξέρω για ποιο λόγο, σπάνια όχι πολλλά, αλλά έβρισκα. Από τότε και μετά δεν ξαναβρήκα ούτε ένα.

δείτε πχ εδώ πως το auto healing διορθώνει αυτόματα εσκεμμένες βλάβες σε αρχεία σε Synology με BTRFS

I couldn't break Synology SHR+btrfs (yet)

αυτό που κανει το BTRFS και υποτίθεται καλύτερα κάνει και το ZFS, και ίσως και κάποια πιο άγνωστα filesystems.


(προφανώς όλα τα παραπάνω μικρή ή καμμία σημασία δεν έχουν για ταινίες, cd rips κλπ)
 

Μηνύματα
1.429
Reaction score
1.193
Είμαι και εγω στη ίδια φάση με εσένα. Σκέψου καλά τι θέλεις πριν την αγορά.Καλύτερα καθυστέρησε αν θέλεις λίγο την αγορά ώστε να μαζέψεις παραπάνω χρηματα και να πάς σε κάτι με καλύτερα χαρακτηριστικά.Για το NAS μιλάω.Πάρε ένα με 4 θέσεις ή και 5.Και εγώ σκεφτόμουν στην αρχή να πάρω με δύο δίσκους και ευτυχώς τελευταία στιγμή λέω θα πάρω με 4.Για τους δίσκους πάρε ένα μόνο για αρχή.πέρασε μέσα τα αρχεία σου και βάλε μέσα μετά όπως σου είπαν και τα παιδιά και αυτούς που έχεις μέχρι να πάρεις άλλους

μερικές σημειώσεις για όσους έχουν πολύτιμα δεδομένα (έγγραφα, αρχεία δουλειάς, επιστημονικές εργασίες, οικογενειακές φωτος και βίντεο κλπ)

- το RAID δεν είναι backup. Μπορεί να σε γλιτώσει άμα απλά χαλάσει ένας μόνο δίσκος, αλλά αυξάνονται οι πιθανότητες να χαλάσει το RAID για άλλους λόγους. Βασική δουλειά του είναι το uptime.
Γιατί αυξάνονται οι πιθανότητες να χαλάσει το raid και ποιοι είναι οι λόγοι;
 

Μηνύματα
1.107
Reaction score
1.656
Γιατί αυξάνονται οι πιθανότητες να χαλάσει το raid και ποιοι είναι οι λόγοι;
όταν υπάρχει RAID, μπορεί να καταστραφεί για διάφορους λόγους, οι οποίοι δεν υπάρχουν όταν έχεις απλά κάποιους δίσκους

μερικοί λόγοι πχ αναφέρονται εδώ:

RAID: The Most Common Causes Failure and Data Loss

σε σχετικά forum είναι από τα πιο συχνά θέματα αναζήτησης βοήθειας, πολλές φορές χωρίς δυνατή λύση για να ανακτηθούν τα αρχεία
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.223
Reaction score
7.230
ταν λέμε backup, εννοούμε backup και όχι synchronization. Το να έχω ένα σκληρό ή ένα directory και αυτό να γίνεται συγχρονισμός ή mirroring σε ένα άλλο, δεν μας γλιτώνει αν κατά λάθος σβήσουμε κάποια αρχεία ή κλειδωθούν από ransomware κλπ.
Εξαρτάται βέβαια που τα συγχρονίζεις. Εγώ ας πούμε συγχρονίζω τα αρχεία μου με το Onedrive, που υποστηρίζει 2 πράγματα:

Πρώτον, versioning. Αν ένα αρχείο κρυπτογραφηθεί (π.χ. από ransomware) μπορείς να ανακτήσεις την προηγούμενη έκδοση.

Δεύτερον, ειδοποιήσεις όταν γίνεται μια μαζική διαγραφή. Αυτό με έχει σώσει ουκ ολίγες φορές πριν πάρω Synology, όπου το linux script που χρησιμοποιούσα για συγχρονισμό έσβηνε τα πάντα όταν γινόταν unmount ο δίσκος από το OMV και θεωρούσε ότι σβήστηκαν όλα τα αρχεία.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Γι αυτό το καλύτερο για την χρήση που κάνουμε είναι ο ένας δίσκος να είναι η "Αποθήκη" και ο άλλος απλά να κάνει mirror backup ανά κάποια τακτά διαστήματα. Ούτε RAID ούτε τίποτα.

Εγώ που δεν κάνω μεγάλη αλλαγή αρχείων το έχω βάλει αυτόματα 1 φορά την εβδομάδα να παίρνει νέο backup κρατόντας παράλληλα 4 backup history ώστε να έχω και μία μικρή καβάτζα σε περίπτωση που χρειαστώ κάτι από παλαιότερο backup (αν και δεν μου χρειάστηκε ποτέ αυτό).


- έχεις / δεν έχεις RAID, είναι απαρaίτητο να υπάρχουν άλλα 2 τουλάχιστον Backup και το ένα από αυτά εκτός σπιτιού πάντα (είτε σκληρός δίσκος στο χώρο της δουλειάς, στο πατρικό κλπ, είτε άλλο NAS σε φίλο, συγγενή κλπ , είτε cloud).
Ε καλά αυτό δεν είναι τόσο εφικτό. Μόνο στην προηγούμενη δουλειά μου το κάναμε αυτό και είναι περισσότερο για επιχειρήσεις ή άτομα που έχουν άκρως σημαντικά αρχεία τα οποία συνήθως είναι μερικά GB το πολύ. Όταν μιλάμε για χωρητικότητες 10ΤΒ και πάνω αυτό είναι απλά υπερβολή. Γι αυτό λέμε. Ένας 2πλος NAS με ένα backup σημαίνει ότι έχει 2 δίσκους που πρέπει να χαλάσουν ταυτόχρονα για να τα χάσει όλα. Πράγμα πολύ σπάνιο να συμβεί. Αν είσαι τόσο φοβικός μπορείς να κάνεις το ίδιο και σε 4πλο NAS όπου οι πιθανότητες (μιας και θα έχει πάνω από 1 backup δίσκους) σχεδόν μηδενίζονται.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.223
Reaction score
7.230
Όταν μιλάμε για χωρητικότητες 10ΤΒ και πάνω αυτό είναι απλά υπερβολή.
To off-site backup δεν είναι μόνο λόγω αριθμού δίσκων κλπ.
Αν πάρει φωτιά το σπίτι σου, δεν πα να'χεις 100πλά αντίγραφα, μπορεί να καταστραφούν όλα.

Από εκεί και πέρα, εξαρτάται τι αρχεία έχεις και πόσο σημαντικά τα θεωρείς. Π.χ. εγώ δεν κάνω sync στο cloud ταινίες και τέτοιες βλακείες. Τις φωτογραφίες όμως, τις κάνω. Αν καεί το σπίτι, τα έπιπλα κλπ. θα τα ξαναφτιάξω, τις φωτογραφίες δεν θα τις ξαναβρώ.
 

D

Deleted member 35

Guest
Γιατί αυξάνονται οι πιθανότητες να χαλάσει το raid και ποιοι είναι οι λόγοι;
Κάτι που δεν καταλαβαίνουμε οι περισσότεροι είναι πως οι δίσκοι μας τον περισσότερο καιρό κάθονται. Αυτό σημαίνει Χ ώρες διάρκεια ζωής. Αν εσύ έχεις 3 δίσκους με διαφορετικό περιεχόμενο τότε η καταπόνηση θα είναι διαφορετική. Πχ άλλη καταπόνηση ένας δίσκος με ταινίες που βλέπεις 2-3 φορές την εβδομάδα, άλλη καταπόνηση ο δίσκος της μουσικής που τον χρησιμοποιείς κάθε μέρα για λίγες ώρες μόνο για ανάγνωση και άλλο ο δίσκος με τα κατεβάσματα που είναι συνεχώς στα κόκκινα.

Όταν όμως έχεις RAID η καταπόνηση είναι ίδια παντού καθώς τα δεδομένα σπάνε σε κομμάτια. Πχ στο RAID5 με 4 δίσκους έχεις 3 κομμάτια δεδομένων και ένα κομμάτι ισοτιμίας. Όταν για κάποιο λόγο χτυπήσει ο δίσκος 1 τότε οι υπόλοιποι 3 θα πρέπει να διαβαστούν από την αρχή και να δημιουργήσουν τα χαμένα δεδομένα. Καταλαβαίνεις πως αυτό καταπονεί άσχημα τους δίσκους που είναι ήδη καταπονημένοι από τις καθημερινές εγγραφές.

Προσωπικό παράδειγμα. Το 2020 έχασα 2 δίσκους. Ο λόγος απλός. Ήταν τα κατεβαστήρια μου χωρίς όριο. Πχ έβαζα ολόκληρη λίστα με αρχεία 500GB και τα κατέβαζα χωρίς καμία σειρά. Τα έφτυσαν σε λίγα χρόνια. Πριν από 1 μήνα απέσυρα 2 δίσκους ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ και μάλιστα σειράς WD Green που δεν ήταν και ότι καλύτερο. Ήταν οι αποθήκη μου. Ταινίες και μουσική. Σε πληροφορώ πως μετέφερα σχεδόν 3ΤΒ στο νέο δίσκο με ένα και μοναδικό λάθος το οποίο ήταν μια απλή ιντερνετική φωτογραφία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.511
προφανώς όλα τα παραπάνω μικρή ή καμμία σημασία δεν έχουν για ταινίες, cd rips κλπ
Ακριβώς. 😎

Ας χαλάσει, και;
Ξανακατεβαζουμε ότι θέλουμε, άσε που συνεχώς βγαίνουν καινούρια και σβήνονται παλιά.

Ποτέ και κανένα ρειντ.

Τα crucial data, κυρίως φωτογραφίες και κάποια λίγα αρχεία, είναι backup σε DVD, BD, και 2 usb δίσκους που κάθονται...
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
To off-site backup δεν είναι μόνο λόγω αριθμού δίσκων κλπ.
Αν πάρει φωτιά το σπίτι σου, δεν πα να'χεις 100πλά αντίγραφα, μπορεί να καταστραφούν όλα.

Από εκεί και πέρα, εξαρτάται τι αρχεία έχεις και πόσο σημαντικά τα θεωρείς. Π.χ. εγώ δεν κάνω sync στο cloud ταινίες και τέτοιες βλακείες. Τις φωτογραφίες όμως, τις κάνω. Αν καεί το σπίτι, τα έπιπλα κλπ. θα τα ξαναφτιάξω, τις φωτογραφίες δεν θα τις ξαναβρώ.
Το cloud backup για κάποια αρχεία υπέρ-σημαντικά ναι συμφωνώ. Αλλά αυτό γίνεται και αυτόματα οπότε δεν χρειάζεται να ασχολείσαι. Αλλά για φυσικό backup εκτός χώρου όταν κάνεις συνέχεια εγγραφές/διαγραφές στα αρχεία σου απλά καταντάει τραγικό.

Όλο αυτό με τους NAS γίνεται για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Να γλιτώνεις να κάνεις εσύ κάτι. Όλα γίνονται μόνα τους (backups). Αν χρειάζεται να ασχοληθώ εγώ με το να κάνω ένα backup και να το μεταφέρω σε άλλο χώρο χάνει το νόημα του.

Και στην τελική αν καεί το σπίτι μου το τελευταίο που θα με νοιάξει είναι αν κάηκε ο NAS. Εκτός αν έχω αρχεία τόσο σημαντικά όσο το σπίτι μου οπότε το Cloud backup είναι ταμάμ για τέτοιες περιπτώσεις. Γίνεται αυτοματα όπως και ένα τοπικό backup και οι χωρητικότητες τις περισσότερες φορές δεν είναι απαγορευτικές για κάτι τέτοιο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.511
Ναι, βέβαια, όλα τα αρχεία δουλειάς, σε cloud.
Δεν έχει νόημα κάτι άλλο.
 

sk

Μηνύματα
536
Reaction score
494
Για ένα απλό δικτυακό storage που φιλοξενεί αρχεία μη κρίσιμα που ξαναβρίσκω εύκολα, (όπως ταινίες, σειρές και μουσική) και χωρίς να υπάρχει ανάγκη για transcoding, καλύπτομαι από ένα ταπεινό raspberry pi με samba, στο οποίο έχω κουμπώσει κοινούς εξωτερικούς δίσκους (NTFS) συμβατούς και με το pc μου . Τα αρχεία που θα μου πάρει χρόνο να ξαναβρώ (π.χ. flac), τα κρατώ copy σε άσχετο δίσκο.

Τα τελευταία 6 χρόνια η λύση δουλεύει απροβλημάτιστα, χωρίς θόρυβο (πέρα αυτού των δίσκων), χωρίς θερμοκρασίες και ελάχιστη κατανάλωση 24χ7.

Το αναφέρω γιατί η λύση έχει minimum κόστος και αξιοποιεί τους υπάρχοντες δίσκους.
 


billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.681
Reaction score
6.083
Οι NAS optimized δίσκοι έχουν μεγαλύτερη αξιοπιστία σε συνεχή 24ωρη λειτουργία.

Εγώ πάντως τους 2 δίσκους μου δεν τους έχω πότε σε RAID. Απλά ο ένας κάνει αυτόματα backup τα δεδομένα του άλλου ανά κάποια διαστήματα. Το να σκάσουν και οι δύο ταυτόχρονα οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές έως ελάχιστες.
Δεν ισχύει.

Και τα πάντα είναι πιθανά. Μπορεί να χαλάσει δίσκος και στο 15νθήμερο. Είτε απλός, είτε "special".
Αν θες σώνει και καλά αξιοπιστία, πας σε δίσκο με αποδεδειγμένη αξιοπιστία και διάρκεια στον χρόνο και χαμηλά failure rates (π.χ. HGST).

Αλλά.. όπως στα είπε ο @symos όλα αυτά είναι ματαιόδοξα μπροστά σε μια καταστροφή, είτε από ransomware, είτε από δολιοφθορά, είτε από φυσική καταστροφή.

Οτιδήποτε έχει ιδιαίτερη αξία, 3-2-1 backup is the only solution.
 


Μηνύματα
387
Reaction score
131
Δεν ισχύει.

Και τα πάντα είναι πιθανά. Μπορεί να χαλάσει δίσκος και στο 15νθήμερο. Είτε απλός, είτε "special".
Αν θες σώνει και καλά αξιοπιστία, πας σε δίσκο με αποδεδειγμένη αξιοπιστία και διάρκεια στον χρόνο και χαμηλά failure rates (π.χ. HGST).

Αλλά.. όπως στα είπε ο @symos όλα αυτά είναι ματαιόδοξα μπροστά σε μια καταστροφή, είτε από ransomware, είτε από δολιοφθορά, είτε από φυσική καταστροφή.

Οτιδήποτε έχει ιδιαίτερη αξία, 3-2-1 backup is the only solution.
Οτιδήποτε ηλεκτρονικό παίζεις με τις πιθανότητες όσο καλό και να είναι. Το θέμα είναι τι πιθανότητες έχεις. Και οι NAS δίσκοι έχουν μικρότερες πιθανότητες να χαλάσουν από έναν απλό. Αυτό δεν τους κάνει άτρωτους. Μπορεί να χαλάσει όπως λες στο 15νθήμερο. Αλλά η πιθανότητες να συμβεί αυτό σε σχέση με έναν απλό commercial δίσκο είναι πιο μικρές.

Απλοί δίσκοι είτε 2,5" είτε 3,5" μου έχουν χαλάσει πολλοί είτε Western Digital είτε Seagate. Δίσκος NAS ακόμα δεν μου έχει χαλάσει και τους κάνω χρήση καθημερινή.
 


billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.681
Reaction score
6.083
Οτιδήποτε ηλεκτρονικό παίζεις με τις πιθανότητες όσο καλό και να είναι. Το θέμα είναι τι πιθανότητες έχεις. Και οι NAS δίσκοι έχουν μικρότερες πιθανότητες να χαλάσουν από έναν απλό. Αυτό δεν τους κάνει άτρωτους. Μπορεί να χαλάσει όπως λες στο 15νθήμερο. Αλλά η πιθανότητες να συμβεί αυτό σε σχέση με έναν απλό commercial δίσκο είναι πιο μικρές.

Απλοί δίσκοι είτε 2,5" είτε 3,5" μου έχουν χαλάσει πολλοί είτε Western Digital είτε Seagate. Δίσκος NAS ακόμα δεν μου έχει χαλάσει και τους κάνω χρήση καθημερινή.
Βρε κόλλημα με τους NAS δίσκους (όταν σου πούνε πως μηχανικά είναι το ίδιο και αυτό που αλλάζει είναι στον ελεγκτή τι θα πείς;).

Για να μην τα κάνουμε τσουρέκια στον κόσμο.
Οι αρχικές μου σπουδές ήταν πληροφορική, μηχαν. ΗΥ, και για να μην περιαυτολογούμε και καούμε με off-topic, ας πούμε απλοϊκά πως ήμουν μέσα στον κλάδο, απευθείας με τους κατασκευαστές σε Αμερική και Κίνα.

Αν θέλεις να κάνουμε τους "βλάκες" όπως με τα ακριβά καλώδια ηχείων, ας το κάνουμε.
Αν θες την αλήθεια, κατασκευαστικά οι consumer NAS που προτείνεις (WD Red) είναι το ίδιο κατασκευαστικά με τους υπόλοιπους του lineup της WD και των υπόλοιπων κατασκευαστών. Έχουν το ίδιο ακριβώς πιθανότητες να χεραιτίσουν.
Βασικά, σε σχέση με άλλους, έχουν περισσότερες πιθανότητες.

Το ότι δεν έχεις πάθει κάτι δεν λέει τίποτα, έχω και κάτι ιστορικούς πλέον Maxtor MaxLine που ζουν ακόμα από το 2002 που πρωτοβγήκαν. Είχα συστοιχίες γεμάτες Samsung HD103J που το 99% των δίσκων αυτών λειτουργούν ακόμα, 10 χρόνια και βάλε από την κυκλοφορία/αγορά.

Όλα αυτά που λες για την περίπτωση σου, αν δεν έχεις 300-500 τεμάχια από τον καθένα δεν λένε τίποτα, δεν υφίστατο στατιστικό δείγμα.

Και σε πάσα περίπτωση, είτε σου χαλάσει Red είτε Blue είτε Pink Star, οι πιθανότητες να κάνεις rebuild το Array είναι μικρές.

Αυτά τα ολίγα, κλείνω το off-topic και όποιος κατάλαβε κατάλαβε :)
 

Μηνύματα
35
Reaction score
4
Καλημερα.
Μιας και βρεθηκα πριν απο 2 χρονια στο ιδιο διλημμα μπηκα στη διαδικασια αγορας ΝΑS και δεν ξανακοιταξα πισω.
Παντα με τη λογικη οτι δε σε νοιαζει και να χαθουνε τα αρχεια (αφου ειναι downloads που ανα πασα στιγμη μπορεις να ξαναβρεις) και παντα με τη λογικη οτι ο media player θα υποστηριζει ολα τα φορμα εικονας και ηχου θα προτεινα να πας σε ενα Synology DS 118 το οποιο το εχω και ειναι υπεραρκετο για streaming μεσω Plex ολων των ταινιων και σειρων που εχω σε Samsung 4k tv (DTS capable) και εν αναγκη σε Amazon fire tv 4k (αυτο μονο αν η ταινια εχει υποτιτλους τυπου ASS ή κατι αλλο ενσωματωμενο για το οποιο πρεπει να κανει transcoding για την TV και δε βρισκω αλλους).
Πετας κι εναν σκληρο 12ΤΒ ή και παραπανω πανω μιας και και εισαι κομπλε. Το μεγαλυτερο κοστος σου θα ειναι ο δισκος φυσικα μιας και σε τετοια μεγεθη δυσκολα θα βρεις κατω απο 200. Αυτα σε περιπτωση που εχεις οριο τα 300 ευρα. Οσο ανεβαινεις οικονομικα βεβαια τοσο περισσοτερες προτασεις μπορεις να βρεις. Φυσικα ακομα καλυτερα θα ηταν να μπορουσες να πας στο 218 που εχει 2GB RAM αλλα ειναι γυρω στα 100 ευρω πανω.
Προτεινω παντως να αποφυγεις οποιοδηποτε NAS εχει λιγοτερο απο 1GB RAM.
To 118 το εχω και λειτουργει κανα χρονο τωρα (ειχα ξεκινησει με το 115J και δεν παλευοταν η καθυστερηση λογω RAM) και μου εχει λυσει πραγματικα τα χερια σε ολα. Ελαχιστες φορες εχει χρειαστει να αναρωτηθω τι τρεχει και δεν παιζει κατι.
Btw επιβεβαιωνω αυτο που ανεφερε ενας αλλος φιλος νωριτερα. Δε χρειαζεται να κατεβαζεις στο pc σου οτι χρειαζεσαι. Βαζεις το download Station στο NAS να κατεβαζει οτι θες και τα εχεις ολα ετοιμα. Ολα αυτα φυσικα τα κανεις και remotely μεσω ιντερνετ.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Βρε κόλλημα με τους NAS δίσκους (όταν σου πούνε πως μηχανικά είναι το ίδιο και αυτό που αλλάζει είναι στον ελεγκτή τι θα πείς;).

Για να μην τα κάνουμε τσουρέκια στον κόσμο.
Οι αρχικές μου σπουδές ήταν πληροφορική, μηχαν. ΗΥ, και για να μην περιαυτολογούμε και καούμε με off-topic, ας πούμε απλοϊκά πως ήμουν μέσα στον κλάδο, απευθείας με τους κατασκευαστές σε Αμερική και Κίνα.

Αν θέλεις να κάνουμε τους "βλάκες" όπως με τα ακριβά καλώδια ηχείων, ας το κάνουμε.
Αν θες την αλήθεια, κατασκευαστικά οι consumer NAS που προτείνεις (WD Red) είναι το ίδιο κατασκευαστικά με τους υπόλοιπους του lineup της WD και των υπόλοιπων κατασκευαστών. Έχουν το ίδιο ακριβώς πιθανότητες να χεραιτίσουν.
Βασικά, σε σχέση με άλλους, έχουν περισσότερες πιθανότητες.

Το ότι δεν έχεις πάθει κάτι δεν λέει τίποτα, έχω και κάτι ιστορικούς πλέον Maxtor MaxLine που ζουν ακόμα από το 2002 που πρωτοβγήκαν. Είχα συστοιχίες γεμάτες Samsung HD103J που το 99% των δίσκων αυτών λειτουργούν ακόμα, 10 χρόνια και βάλε από την κυκλοφορία/αγορά.

Όλα αυτά που λες για την περίπτωση σου, αν δεν έχεις 300-500 τεμάχια από τον καθένα δεν λένε τίποτα, δεν υφίστατο στατιστικό δείγμα.

Και σε πάσα περίπτωση, είτε σου χαλάσει Red είτε Blue είτε Pink Star, οι πιθανότητες να κάνεις rebuild το Array είναι μικρές.

Αυτά τα ολίγα, κλείνω το off-topic και όποιος κατάλαβε κατάλαβε :)
Φίλε μου με το να μου αναφέρεις τι έχεις σπουδάσει δεν μου λέει τίποτα. Και εγώ στο κλάδο είμαι και ξέρω, δεν θα αρχίσουμε τώρα να συγκρίνουμε σπουδές για να δούμε ποιός την έχει πιο "μεγάλη". Εκτός από off-topic ήταν και τελείως ανούσιο και μόνο που το ανέφερες αυτό.

Το ότι δεν έχουν μεγάλες διαφορές δεν θα διαφωνίσω. Μηχανικά το ξέρω ότι είναι ο ίδιος δίσκος, δεν μου είπες κάτι καινούργιο. Αλλά το ότι μηχανικά ταιριάζουν δεν τους κάνει ίδιους δίσκους. Οι Red έρχονται με άλλο firmware που έχει την τεχνολογία TLER που βοηθάει στις συστοιχίες RAID. Επίσης έχουν πιστοποίηση 3D Active Balance Plus που σημαίνει ότι τα μηχανικά τους μέρη είναι εντός συγκεκριμένων προδιαγραφών για να παράγουν τις λιγότερο δυνατές δονήσεις. Λόγω αυτού οι Red έχουν μία ελάχιστα μικρότερη κατανάλωση ισχύος και ελάχιστο λιγότερο παραγώμενο θόρυβο με αποτέλεσμα η Western Digital να τους δίνεις και περισσότερους κύκλους ζωής σε σχέση με τους Green και μεγαλύτερο εύρος θερμοκρασιών εν λειτουργεία. Οι διαφορές στον θόρυβο και στις καταναλώσεις είναι μικρές αλλά όταν μιλάμε για 24/7 λειτουργία οι διαφορά φαίνεται. Επίσης οι Western Digital Red Pro έχουν τεχνολογία RAFF (Rotary Acceleration Feed Forward) που είναι ενεργή προστασία από τους κραδασμούς. Α και να μην ξεχάσω ότι παρέχει και μεγαλύτερη εγγύηση σε σχέση με τους άλλους commercial δίσκους της.

Είδες που ξέρω και εγώ κατιτίς και δεν είμαι ούτε άσχετος ούτε θέλω να κάνω τον βλάκα όπως λες.

Και σου ξαναλέω ότι και να αγοράσεις παίζεις με τις πιθανότητες. Έχω πάρει ακριβά μηχανήματα που παρέδωσαν το πνεύμα σε μερικούς μήνες και μερικά παμφθηνα που ακόμα δουλεύουν σαν σκυλιά μετά από χρόνια. Αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι. Πάλι με τις πιθανότητες παίζεις και αφορά τα πάντα είτε μηχανικό είτε ηλεκτρονικό. Οι Red απλά παρέχουν κάτι παραπάνω που δεν το έχουν οι commercial δίσκοι και για αυτό προτιμούνται κατα κόρον σε περιπτώσεις NAS.
 
Last edited:

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.681
Reaction score
6.083
Φίλε μου με το να μου αναφέρεις τι έχεις σπουδάσει δεν μου λέει τίποτα. Και εγώ στο κλάδο είμαι και ξέρω, δεν θα αρχίσουμε τώρα να συγκρίνουμε σπουδές για να δούμε ποιός την έχει πιο "μεγάλη". Εκτός από off-topic ήταν και τελείως ανούσιο και μόνο που το ανέφερες αυτό.

Το ότι δεν έχουν μεγάλες διαφορές δεν θα διαφωνίσω. Μηχανικά το ξέρω ότι είναι ο ίδιος δίσκος, δεν μου είπες κάτι καινούργιο. Αλλά το ότι μηχανικά ταιριάζουν δεν τους κάνει ίδιους δίσκους. Οι Red έρχονται με άλλο firmware που έχει την τεχνολογία TLER που βοηθάει στις συστοιχίες RAID. Επίσης έχουν πιστοποίηση 3D Active Balance Plus που σημαίνει ότι τα μηχανικά τους μέρη είναι εντός συγκεκριμένων προδιαγραφών για να παράγουν τις λιγότερο δυνατές δονήσεις. Λόγω αυτού οι Red έχουν μία ελάχιστα μικρότερη κατανάλωση ισχύος και ελάχιστο λιγότερο παραγώμενο θόρυβο με αποτέλεσμα η Western Digital να τους δίνεις και περισσότερους κύκλους ζωής σε σχέση με τους Green και μεγαλύτερο εύρος θερμοκρασιών εν λειτουργεία. Οι διαφορές στον θόρυβο και στις καταναλώσεις είναι μικρές αλλά όταν μιλάμε για 24/7 λειτουργία οι διαφορά φαίνεται. Επίσης οι Western Digital Red Pro έχουν τεχνολογία RAFF (Rotary Acceleration Feed Forward) που είναι ενεργή προστασία από τους κραδασμούς. Α και να μην ξεχάσω ότι παρέχει και μεγαλύτερη εγγύηση σε σχέση με τους άλλους commercial δίσκους της.

Είδες που ξέρω και εγώ κατιτίς και δεν είμαι ούτε άσχετος ούτε θέλω να κάνω τον βλάκα όπως λες.

Και σου ξαναλέω ότι και να αγοράσεις παίζεις με τις πιθανότητες. Έχω πάρει ακριβά μηχανήματα που παρέδωσαν το πνεύμα σε μερικούς μήνες και μερικά παμφθηνα που ακόμα δουλεύουν σαν σκυλιά μετά από χρόνια. Αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι. Πάλι με τις πιθανότητες παίζεις και αφορά τα πάντα είτε μηχανικό είτε ηλεκτρονικό. Οι Red απλά παρέχουν κάτι παραπάνω που δεν το έχουν οι commercial δίσκοι και για αυτό προτιμούνται κατα κόρον σε περιπτώσεις NAS.
Ημιμάθεια, αλλά whatever :D

( το TLER βοηθάει...αλλά παρόλα αυτά το recovery rate τους είναι απειροελάχιστα πάνω από έναν non-NAS optimized drive... το RAFF και 3D Active BP είναι 90% marketing bullshit και 10% πρακτική αξία/ώφελος).

Το κλείνω με το παρακάτω και δεν ασχολούμαι περαιτέρω με fanboyisms κλπ.

Στατιστικά (failure rates) από εταιρία τύπου Dropbox (Cloud Services) με χιλιάδες δίσκους ανά μοντέλο και όχι 5-15 που αν πείς σε στατιστικό τα "συμπερασματά" σου από την εμπειρία σου θα γελάσει (επειδή δεν έχεις ούτε κατά διάνοια στατιστικό δείγμα για να οδηγηθείς στα συμπεράσματα που περιέγραψες)

1636022560418.png


Over and out, έχω σημαντικότερα πράγματα να κάνω
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.318
Μηνύματα
2.897.162
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top