Accuphase, Luxman ή Pass....;

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Εχω ανοιξει ενα θεμα στις αγγελιες
Στο οποιο η ανταποκριση ηταν μηδενικη, μαλλον μηδενικη +1 , για να μην αδικησω τον φιλο που απαντησε εστω και με εκτος θεματος προσφορα!
Ωστοσο ...αποτολμω να ζητησω την αποψη / γνωμη των μελων που εχουν την σχετικη εμπειρια επ' αυτων, των εξης ολοκληρωμενων ενισχυτων:
Accuphase E470
Pass Labs int 25
Luxman 550axii
Luxman 507ii
δηλ δυο ταξης ΑΒ και δυο Α. Οι τιμες ειναι περιπου οι ιδιες με αγορα ειτε απο εξω ειτε απο μεσα (κυριως μεραχειρισμενα).
Συνθηκες ακροασης: κυριως ψηφιακα ολων των ειδων, μουσικες τζαζ, εντεχνο, λιγο ροκ παλαιο, γενικα χαμηλων τονων και εντασεων σε χωρο σαλονατο και ...brutal!. Ηχεια Harbeth 30.1 με τασεις "αναβαθμισης", αρκει να βρεθει καλιτερο στο ιδιο τιμολογιακο οριο.
Χωρις να τους εχω ακοσει, βασει κριτικων, προσβλεπω προς Accu Pass!
Η γνωμη σας;
Αιτουμενες αποψεις: γενικως και ειδικως περι του ηχου αυτων. Δυνατοτητα επιτοπιας ακροασης ...αδυναμος!
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.490
Reaction score
27.226
Ε 470 και 480 νομίζω , είναι μία κατηγορία από μόνοι τους.
Αν ακούσεις accu θα ξεχάσεις όλα τα άλλα.
Βρίσκεται εξω , σε καλή κατάσταση .
Στα 2χ180 είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις σε ΑΒ .
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.490
Reaction score
27.226
Επίσης μπορείς να συνδέσεις , δύο έξτρα κάρτες , μία phono, μία DAC, μπαίνουν πίσω Αριστερά , τις αγοράζεις έξτρα , εκτός και τις έχει αυτό που θα πάρεις επάνω του.
go for either one .
Οχι τις κάρτες , αλλά τα εγαλεία.
ΔΕΝ έχουν κάποιες ιδιαίτερες διαφορές μεταξύ τους.
Θα το ψάξω λίγο περισσότερο και θα σου πω.
 


ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Καινουργιο και ας μην εινα βαρυγδουπο ονομα.
Γιατι, οταν στα ιδια λεφτα μπορεις να παρεις μεταχειρισμενο προηγουμενο μοντελο του βαυγδουπου - που μαλλον δεν αποκτησε χωρις λογο τον χαρακτηρισμο αυτον;
 


Μηνύματα
703
Reaction score
1.116
Με τι κριτήρια επιλέχθηκε αυτός;

Δηλαδή άκουσες τους άλλους κι αποφάσισες;
 





Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.941
Reaction score
28.795
Harbeth , Spendor .....θέλουν λάμπα με υποχωρήσεις από μέρους του ακροατή .

Σέ άλλη περίπτωση Hegel .
Αλλά και αυτό το μηχάνημα που έχετε - δεν το εχω ακούσει - σίγουρα θα κάνει την δουλειά που πρέπει .
Καλές ακροάσεις .
-

-
 
Last edited:

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Harbeth , Spendor .....θέλουν λάμπα με υποχωρήσεις από μέρους του ακροατή .

Σέ άλλη περίπτωση Hegel .
Αλλά και αυτό το μηχάνημα που έχετε - δεν το εχω ακούσει - σίγουρα θα κάνει την δουλειά που πρέπει .
Καλές ακροάσεις .
-

-
O mcintosh 252 ηταν ενας απο τους υποψηφιους (αν και οι κριτικες ηταν του τυπου "διαβασε αναμεσα απο τις λεξεις" δηλ πολυ επιφυλακτικες) . Hegel Οχι παλι, ειχα πριν λιγα χρονια. Η τελικη επιλογη ηταν μεταξυ Pass, Accu 460, 470. 380. Luxman l509x που σχεδον τον εκλεισα μα ο πωλητης απο εξω μου φανηκε ...υποπτος (δεν μου εδινε δνση σπιτιου για τον κουριερ και μονο καταθεση σε τραπεζα) οποτε ...ραους. Ενω με τον πωλητη του Pass μιλησαμε τηλεφωνικα (μεσω φιλου) εδωσε πληρη στοιχεια του και βιντεακι οποτε προτιμηθηκε (και του Accu ειναι αξιοπιστος τυπος ο Βελγος ενω οι 460 και 380 ειναι απο Ελλαδα). Αν εκανα επιτυχημενη επιλογη θα φανει στη ...νεκροψια (μετα την 1/8)!
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.941
Reaction score
28.795
................Τά μηχανήματα ήχου δεν τα παντρευόμαστε !
Κάνουν τον κύκλο τους μεταξύ μας και μοιραζόμαστε εμπειρίες .....είναι χόμπι !

Μα σαν έρθει η ώρα και " κουφαθώ " , θα τα δώσω όλα και θα πάρω ένα τέτοιο ...και τέλος .
-
...έ  ρε  γέλια !.jpg

-
 


Μηνύματα
265
Reaction score
137
Harbeth , Spendor .....θέλουν λάμπα με υποχωρήσεις από μέρους του ακροατή .

Σέ άλλη περίπτωση Hegel .
Αλλά και αυτό το μηχάνημα που έχετε - δεν το εχω ακούσει - σίγουρα θα κάνει την δουλειά που πρέπει .
Καλές ακροάσεις .
-

-
Από περιέργεια, επειδή έχω spendor γιατί λάμπα η hegel?
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.941
Reaction score
28.795
Από περιέργεια, επειδή έχω spendor γιατί λάμπα η hegel?
-
ο κάθε ένας ακούει διαφορετικά , αυτό είναι το σίγουρο .
Στα δικά μου γούστα βρήκα μέσα από πολλές επιλογές ότι με λάμπες και Hegel πήρα αυτό που ήθελα , για να πώ ....εδώ ακούω καλά !
Σαφώς και αν διαθέσει κάποιος πιό πολύ χρήμα - που να του περισσεύει - , θα ακούσει ακόμα καλύτερα !
Αυτά για τα νέα μηχανήματα απο το 2010 και μετά .....γιατί αν πάμε σε vintaze , είμαι σίγουρος οτι και με 300e θα ακούσεις τα Spendor σου ακόμα καλύτερα και θα ξεφορτωθείς το ακριβό σου στολίδι στο πι και φι !
.....και θα αναφωνήσεις , " είναι δυνατόν ! " , με 300e ακούω καλύτερα !

-
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.941
Reaction score
28.795
......καμιά δυσκολία .
Θα χρειαστούμε αυτόν εδώ τον ταπεινό με 6550 και ενα καλό πρό για να δούμε τα spendor να ζωγραφίζουν αγγελικά αποσπάσματα απο την βίβλο ....μιας και θα αναφωνήσουμε " γενηθήτω το θέλημα του " .
-
1658495051821.jpeg


-
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.477
Reaction score
21.242
......καμιά δυσκολία .
Θα χρειαστούμε αυτόν εδώ με 6550 και ενα καλό πρό για να δούμε τα spendor να ζωγραφίζουν αγγελικά αποσπάσματα απο την βίβλο ....μιας και θα αναφωνήσουμε " γενηθήτω το θέλημα του " .
-
View attachment 258378

-
Καλά, εντάξει, "κόψε" κάτι. :rolleyes:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.982
Μηνύματα
2.924.694
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top