Ποδήλατο


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.758
Reaction score
34.842
Περαστικά!
Τα μηχανάκια είναι πληγή. Μηδέν οδηγική παιδεία. Όχι ότι οι γιωταχηδες είναι πολύ καλύτεροι, αλλά στο μηχανάκι επικρατεί η κουλτούρα της παντελούς ελευθερίας, ο,τι μας βολεύει. Σε εμάς εδώ μπαίνουν αβέρτα και στους ποδηλατοδρόμους. Μειονότητα οι συνειδητοποιημενοι και υπεύθυνοι μηχανόβιοι.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.238
Reaction score
47.100
Μειονότητα οι άνθρωποι με μυαλό θα ήταν η θκιάμ τοποθέτηση...
Όσον αφορά το κράνος, (το έχω ξανά γράψει) με έχει σώσει δγιό φορές στη μοτοσυκλέτα και μια φορά στο ποδήλατο.
Το κράνος με προδιαγραφές και με το ιμάντα ασφαλείας "κλειδωμένο"
Το τονίζω επειδή βλέπω συνέχεια ανθρώπους πάνω σε δίτροχο χωρίς να ασφαλίζουν το κράνος.
 


Μηνύματα
2.719
Reaction score
1.454
Περαστικά!
Τα μηχανάκια είναι πληγή. Μηδέν οδηγική παιδεία. Όχι ότι οι γιωταχηδες είναι πολύ καλύτεροι, αλλά στο μηχανάκι επικρατεί η κουλτούρα της παντελούς ελευθερίας, ο,τι μας βολεύει. Σε εμάς εδώ μπαίνουν αβέρτα και στους ποδηλατοδρόμους. Μειονότητα οι συνειδητοποιημενοι και υπεύθυνοι μηχανόβιοι.

Ας μην την κάνουμε εδώ τώρα αυτή την κουβέντα γιατί θα πάει αλλού το νήμα. Οδηγώ και τα 3 μέσα και ειλικρινά στο λέω και στις 3 κατηγορίες υπάρχουν απλοί ανεύθυνοι έως τραγικά επικίνδυνοι. Οπότε ας μη το τσουβαλιαζουμε...
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.758
Reaction score
34.842
Δεν το τσουβάλιασα, μίλησα για μια στρεβλή κουλτούρα και για μειονότητα των σωστών, και συμπλήρωσα ότι ούτε οι γιωταχήδες είναι πολύ καλύτεροι. Αυτά βλέπω κάθε μέρα αυτά γράφω.

Να συμπληρώσω ότι τα πατίνια και τα "ηλεκτρικά ποδήλατα" τύπου 1kw κινητήρας είναι ακόμη χειρότερα, τουλάχιστον δεν είναι τόσο επικίνδυνα όσο τα μηχανάκια και τα ιχ για τους άλλους. Και οι πεζοί, που πετάγονται ξαφνικά, από παντού, ακόμη και μέσα στον ποδηλατόδρομο -πολλοί περπατούν αμέριμνοι και ούτε που γυρίζουν στο κουδούνι. Αλλά έγραψα για τα μηχανάκια γιατί αποτελούν τον μεγαλύτερο κίνδυνο, διότι η γενικότερη έλλειψη οδικής παιδείας συναντάει εκεί την προμνησθείσα κουλτούρα "ελευθερίας".
 

Μηνύματα
16.132
Reaction score
22.723
Δεν είναι ακριβές αυτό, αυτοί που οδηγούν παπιά ειδικά παπιά είναι μακράν ότι χειρότερο στο δρόμο ακόμα και από ταξιτζήδες.
Καβαλάνε σαν να είναι μόνοι στη γη
Πχ σχεδόν κανένας δεν φοράει κράνος ούτε το χειμώνα , αντίθετα οι περισσότεροι που καβαλάνε κανονικές μηχανές είναι πιο συνειδητοποιημένοι και προσεκτικοί (με πολλές εξαιρέσεις αλλά γενικά πολυ καλύτεροι από όλους τους άλλους )
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.758
Reaction score
34.842
Δεν είναι ακριβές αυτό, αυτοί που οδηγούν παπιά ειδικά παπιά είναι μακράν ότι χειρότερο στο δρόμο ακόμα και από ταξιτζήδες.
Καβαλάνε σαν να είναι μόνοι στη γη

Να, χθες μόνο βρήκα, α) ένα παπί που είχε ανεβεί κανονικά σε στενό (πλάτους ούτε μέτρου) πεζοδρόμιο για να μην περιμένει 1 λεπτό πίσω από φορτηγάκι τροφοδοσίας και πήγαινε κανονικά για απόσταση άνω των 100 μέτρων και αναγκάστηκα εγώ να κατεβώ για λίγο στον δρόμο, β) ένα παπί πήγαινε κανονικά στον ποδηλατόδρομο της Νίκης για να παρακάμψει τα αυτοκίνητα που ήταν ουρά. Τι να λέμε τώρα. Δεν καταλαβαίνουν Χριστό, τα παπιά είναι πληγή.
 

Μηνύματα
21.394
Reaction score
15.399
Παπί ( ή μπορεί και σκουτεράκι, έγινε τόσο γρήγορα που δεν το συγκράτησα) ήταν, νεαρός ο οδηγός, κράνος δεν φόραγε... ούτε έκατσε φυσικά.

Είχα και την κάμερα πάνω, αλλά δεν έγραφα εκείνη τη στιγμή! Θα τη βάλω σε dash mode μου φαίνεται...
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.447
Reaction score
21.196
Είχα και την κάμερα πάνω, αλλά δεν έγραφα εκείνη τη στιγμή!
Ε, μα κι εσύ, μισές δουλειές κάνεις! Αν έγραφε θα τον έτρεχες τον καριόλη μέχρι να σβήσει ο ήλιος!
Εάν δεν γίνει κακούργημα η εγκατάλειψη θύματος (εννοώ από τον ΚΟΚ, όχι ως αδίκημα έκθεσης) με ισόβια στέρηση διπλώματος δεν πρόκειται να βάλουν μυαλό.
Συμφωνώ!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.215
Reaction score
97.265
Την έβγαλε για μια φορά ακόμα η χαζοκεφάλα... ας είναι καλά το κράνος! :geek:

Μου πετάχτηκε ένα μηχανάκι από δεξιά (στη Γογονή για όσους ξέρουν από Χανιά), σταθμευμένο, στα 2 μέτρα, που αποφάσισε φαίνεται ότι ήταν εκείνη η ώρα για να φύγει. Πήγαινα με 30χαω περίπου, τον ακουμπάω και πέφτω κάτω (μάλλον ίσα ίσα τον ακούμπησα), ούτε κατάλαβα τι ακριβώς έγινε, μόνο ότι ήμουν ζαλισμένος σα κοτόπουλο για αρκετά λεπτά μετά. Ήρθαν και μερικά άτομα από γύρω, μου έδωσε κι ένα παιδί από το βενζινάδικο απέναντι ένα μπουκαλάκι νερό, κι έκατσα κανά μισάωρο να συνέλθω. Κατόπιν είδα και τι είχε γίνει στο κράνος! Το μηχανάκι βέβαια έγινε καπνός. Μετά περπάτησα, πήγα σε ένα καφενείο με τα πόδια κανά χμ πιο πέρα, καφεδάκι και μετά πίσω. Ακόμα είμαι λίγο ζαλισμένος... αλλά η καρκάνα αντέχει φαίνεται! Ούτε γδάρσιμο, ούτε τίποτα άλλο (θέλει η μπροστινή ρόδα τώρα ακτινολόγηση γιατί παίζει κάπως, έσπασε και ένα ακουστικό που φορούσα) o_O:headbang:

View attachment 257614
Περαστικά Σώτο! Ωραίος ο τύπος με το μηχανάκι... :mad:
 




Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.758
Reaction score
34.842
Αμ έτσι εξηγείται ο καημός με τις σέλες, όχι μου είναι στενή όχι μου είναι κοντή όχι δεν είναι αρκετά σκληρή για το τρυφερό μου
 

Μηνύματα
2.719
Reaction score
1.454
Πέρυσι τον Ιούνιο συνέβει στον κολλητό μου, 18:30 το απόγευμα η καριόλ:΅@#$@$% με το ford, μεθυσμένη, με παιδί στο πίσω κάθισμα…

Ο φίλος πέταξε για 6-7 μετρα και τη γλύτωσε ευτυχώς με μια εξάρθρωση ώμου και μερικούς μώλωπες.
Η μηχανή (αγορά 3 μηνών) πήγε για πέταμα.
Η τύπισα στο δικαστήριο υποστήριξε οτι ο φίλος μου πήγαινε υπερβολικά αργά. Στο σημείο το όριο ταχύτητας ήταν 50χλμ...

IMG-20210605-WA0001.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.238
Reaction score
47.100
Αμ έτσι εξηγείται ο καημός με τις σέλες, όχι μου είναι στενή όχι μου είναι κοντή όχι δεν είναι αρκετά σκληρή για το τρυφερό μου
Δεν φταίω εγώ σε αυτό, οι από πίσω είναι άμπαλοι και όταν μου τη φοράνε πονάει τόσο πολύ που με στέλνουν στο νοσοκομείο... :biggrin:


Πέρυσι τον Ιούνιο συνέβει στον κολλητό μου, 18:30 το απόγευμα η καριόλ:΅@#$@$% με το ford, μεθυσμένη, με παιδί στο πίσω κάθισμα…

Ο φίλος πέταξε για 6-7 μετρα και τη γλύτωσε ευτυχώς με μια εξάρθρωση ώμου και μερικούς μώλωπες.
Η μηχανή (αγορά 3 μηνών) πήγε για πέταμα.
Η τύπισα στο δικαστήριο υποστήριξε οτι ο φίλος μου πήγαινε υπερβολικά αργά. Στο σημείο το όριο ταχύτητας ήταν 50χλμ...

View attachment 257686
Όχι ότι το χαϊβάνι κοιτούσε το κινητό και πατούσε λάικ, ο φίλος πήγαινε επικίνδυνα αργά...
Εμένα και τις 2 φορές κοιτούσαν βιντεάκι στο κινητό, αυτοί δεν το παραδέχτηκαν φυσικά αλλά εγώ το γνωρίζω.
Τη πρώτη φορά ήταν 2 άτομα μέσα στο αυτοκίνητο και τη δεύτερη φορά 3 άτομα.
Όλοι υποστήριξαν ότι δεν με είδαν, πως γίνεται να μη με είδαν?
Εκτός και αν είχα μπει σε Stealth λειτουργία, ξέρς το συνηθίζουμε εμείς οι εξωγήινοι :lolsign:

Τεσπα, πέραν της πλάκας το θέμα μας είναι το κράνος και το ποσό σημαντική δλειά κάνει, ειδικά στο ποδήλατο που συνήθως όλη τη αδράνεια τη τρώει το σώμα του αναβάτη είναι σωτήριο.
Τα ποδηλατικά κράνη είναι πανάκριβα, ωστόσο ένα εκεί γύρω στα 70-80€ προστατεύει όσο και τα πολύ ακριβά.
Στα ακριβά πληρώνεις γυαλάδα...
 
Last edited:

Μηνύματα
2.719
Reaction score
1.454
Τεσπα, πέραν της πλάκας το θέμα μας είναι το κράνος και το ποσό σημαντική δλειά κάνει, ειδικά στο ποδήλατο που συνήθως όλη τη αδράνεια τη τρώει το σώμα του αναβάτη είναι σωτήριο.
Τα ποδηλατικά κράνη είναι πανάκριβα, ωστόσο ένα εκεί γύρω στα 70-80€ προστατεύει όσο και τα πολύ ακριβά.
Στα ακριβά πληρώνεις γυαλάδα...
Θα προσθέσω οτι γενικότερα ο σωστός εξοπλισμός αποτελεί για μένα απαραίτητα προυπόθεση για κάθε αναβάτη, ανεξάρτητα απο βαθμό εμπειρίας. Ειδικότερα στο θέμα κράνος, δεν χωρά καμμία απολύτως δικαιολογία. Είναι προτιμότερο να κόψεις απο κάτι άλλο παρά να κάνεις συμβιβασμούς και υποχωρήσεις στο θέμα κράνος...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.891
Μηνύματα
2.921.691
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top