Συνδυασμός Ηχείων με Ολοκληρωμένο Ενισχυτή.

gid

Μηνύματα
8.008
Reaction score
9.207
Με 720watts μετ/στή πιστεύεις , ότι δεν μπορεί να φτάσει να αυξήσει και 100% την ισχύ του?
Αλλο αν δεν του φτάνουν τα ψυγεία , λόγω μεγέθους .
Το τι πιστεύω μικρή σημασία έχει, τις προδιαγραφές που εσύ παρέθεσες σχολίασα. Και που τις δίνει ο κατασκευαστής. Αυτός, έχει σημασία τι πιστεύει.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
37
Δεν έχω προσωπική πείρα, με κανένα από τους δύο, αλλά με μια πρόχειρη έρευνα στο δίκτυο οι διαφορές τους είναι διακριτές, ο Vincent προσφέρει αποκλειστικά ενίσχυση χωρίς έξτρα καλούδια και μάλιστα σε balanced κύκλωμα με βάρος 32 κιλά, ενώ ο Rotel έχει τέτοια καλούδια (ψηφιακές εισόδους κ.λ.π.) είναι σαφώς πιο ελαφρύς 17 κιλά και τέλος είναι και σημαντικά φτηνότερος στην λιανική. Από αυτά συμπεραίνω "πιο ενισχυτικό " και "καλόηχος" είναι ο Vincent ενώ ο Rotel είναι ένα καλός "all around". Φυσικά το ιδανικό είναι να μπορέσεις να τους ακούσεις με τα ηχεία που επέλεξες (αν γίνεται και στο χώρο για τον οποίο προορίζονται), ώστε να κρίνεις ο ίδιος τι καλύπτει τις ανάγκες σου.
Σωστά τα λες ο Vincent είναι δυνατός τα διπλασιάζει τα watt τα 200 στα 8ohmn τα κάνει 400 στα 4ohmn
Ενώ ο Rotel παίζει σε διάφορα ταμπλώ το πρώτο μοντέλο εδώ τα watt τα δίνει όλα 200 στα 8ohmn ενώ στα 4watt δεν αναφέρει τίποτα με το παλιό DAC ενώ στο δεύτερο μοντέλο με ανανεωμένο DAC αναφέρει αναλυτικά τα watt στα 8 ohmn 200 watt και στα 4 ohmn 350 watt δείχνει αναξιοπιστία η εταιρεία Rotel το μοντέλο το παλιό έχει και θύρα USB και Bluetooth ενώ το καινούργιο μοντέλο έχει μόνο Bluetooth
Rotel RA 1592 - Rotel RA 1592 MKII
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.450
Reaction score
27.179
Ε ναι και εγώ απάντησα , βάσει της δικής σου απάντησης , ότι βάσει βάρους και ισχύος είναι οκ.
Οπως έγραψες για την ισχύ του τα 17 κιλά είναι καλά.
Δλδ 8,5 κιλά η 100άδα watts .
 

Μηνύματα
136
Reaction score
37
Ο δικός σου αυξάνει την ισχύ του κατά 60% καθώς πας από τα 8Ω στα 4Ω

Ο Ροτέλ την αυξάνει κατά 75% (και ο 32κιλος βίνσεντ κατά 100%, το ιδανικό/απόλυτο/τέλειο)

Οπότε, μια χαρά είναι τα 17 κιλά του Ροτέλ..... ;)
Σωστά τον VINCENT πως θα τον λειτουργήσω απλά χωρίς πολλά πολλά πέρα απο cd player δεν έχει τα άλλα καλούδια είναι δυνατός και φτωχός συνάμα αλλά και σε καλή τιμή 3.200 euro η να περιμένω να βγεί κάτι καινούργιο
 


Μηνύματα
136
Reaction score
37
Κοίτα και αυτόν . Είναι εξαιρετικό μηχάνημα και με .1 πλήρως παραμετροποιήσιμη έξοδο .

Αυτόν τον κοίταξα καλός αλλά έχω και έναν Roksan K3 Ολοκληρωμένο που βγάζει 140 watt στα 8ohmn και 220 watt στα 4 ohmn με Bluetooth Θέλω κάτι πιο δυνατό
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.837
Reaction score
79.219
Σωστά τα λες ο Vincent είναι δυνατός τα διπλασιάζει τα watt τα 200 στα 8ohmn τα κάνει 400 στα 4ohmn
Ενώ ο Rotel παίζει σε διάφορα ταμπλώ το πρώτο μοντέλο εδώ τα watt τα δίνει όλα 200 στα 8ohmn ενώ στα 4watt δεν αναφέρει τίποτα με το παλιό DAC ενώ στο δεύτερο μοντέλο με ανανεωμένο DAC αναφέρει αναλυτικά τα watt στα 8 ohmn 200 watt και στα 4 ohmn 350 watt δείχνει αναξιοπιστία η εταιρεία Rotel το μοντέλο το παλιό έχει και θύρα USB και Bluetooth ενώ το καινούργιο μοντέλο έχει μόνο Bluetooth
Rotel RA 1592 - Rotel RA 1592 MKII
όσα ρεύματα και να έχει ο ενισχυτής που θα οδηγήσει τα ηχεία δεν θα παίξουν κανέναν απολύτως ρόλο....γιατί πολύ απλά πραγματικές χαμηλές το ηχείο αυτό δεν πρόκειται να βγάλει....

κοίταξε να βρεις έναν ενισχυτή που να διαθέτει εξόδους για sub και σύστημα ισοστάθμισης
αν πάλι δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα ή υπερβαίνει το μπάτζετ....μπορείς να αγοράσεις μια άδεια dirac και να παίζεις από το pc σου
 

gid

Μηνύματα
8.008
Reaction score
9.207
Δλδ 8,5 κιλά η 100άδα watts .
Αυτό είναι δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα, με το οποίο διαφωνώ.

Το ότι τα 17 κιλά για τον Ροτέλ είναι καλά αποδεικνύεται περίτρανα από τις επιδόσεις του στα 8Ω και στα 4Ω.

Και εδώ τελειώνει (για μένα) το θεματάκι αυτό.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
37
δες και NAD προ-τελικο

Τα ηχεία τα δίνει ο κατασκευαστής , δεν είναι εύκολο φορτίο...
Δεν θέλω να βάλω άλλα εξτρά τελικούς προτελικούς έχεις δίκιο είναι δύσκολο φορτίο τα 4Ω έχω τον Roksan K3 και τον δουλεύω με Elac 267 και τον ρουφάνε τελείως τον τερματίζω γι' αυτό κλείνω προς VINCENT δυνατός αλλά φτωχός...
 

gid

Μηνύματα
8.008
Reaction score
9.207
Δεν θέλω να βάλω άλλα εξτρά τελικούς προτελικούς έχεις δίκιο είναι δύσκολο φορτίο τα 4Ω έχω τον Roksan K3 και τον δουλεύω με Elac 267 και τον ρουφάνε τελείως τον τερματίζω γι' αυτό κλείνω προς VINCENT δυνατός αλλά φτωχός...
Πάρε έναν ενισχυτή που να έχει έξοδο προς σαμπ, και βάλτου δύο σαμπ, με τον ενισχυτή να μην ασχολείται με ενίσχυση κάτω από τα 80-90Hz, και θα λύσεις το πρόβλημά σου.
 



Μηνύματα
891
Reaction score
202
δεν μας ειπες ποια πηγη εχεις η θα παρεις, αν η πηγη ειναι ποιοτικα μετρια οτι ενισχυτη και να παρεις ειναι πεταμενα λεφτα
 

Μηνύματα
15.165
Reaction score
17.190
Έτσι γενικά και ανεκδοτολογικά, σαν τροφή για σκέψη και περαιτέρω έρευνα :

Ο Rotel νομίζω είναι είναι class D (πόσο καλά υλοποιημένη πρέπει να τον ακούσεις) και άρα τα κιλά του είναι καλά για D. Η Rotel ποτέ, τoυλάχιστον παλιά, δεν φημιζόταν για προβλήματα οδήγησης, το αντίθετο μάλιστα.

Ο Vincent έχει κάποια ιδιαιτερότητα στην σχεδίασή του, απο ότι θυμάμαι και ή θα σου αρέσει ή όχι. Πρέπει να τον ακούσεις. Οι υψηλές συχνότητες του και τα μεσαία και η όλη παρουσίαση του ήχου είναι διαφορετική απο μια υλοποίηση D (ιδιίως εαν αυτή δεν είναι πολύ καλή). Στα χαμηλά κανένα πρόβλημα. Τα μεσαία και υψηλά του είναι ιδιαίτερα, θα σε ενθουσιάσουν πιο πολύ, αλλά κάποιος άλλος θα προτιμούσε μια πιο "flat" παραουσίαση που συνήθως παρέχει μια D τοπολογία με όχι τόσο μεγάλες διακυμάνσεις (πιο "ξεκουραστο" ίσως άκουσμα αλλά και λίγο βαρετό). Σε ικανότητα οδήγησης είναι και αυτός πάρα πολυ καλός (Λογικά αρκετά καλύτερος απο τον Rotel -- να το υπολογίζεις αυτό και για μια μελλοντική αναβάθμιση των ηχείων σε ακόμα πιο δύσκολα, ώστε να μην έχεις περιορισμό σε αυτό τον τομέα).

Οι Parasound είναι επίσης καλοί, αλλά απάντησες ήδη σε αυτό.

Αυτό που λέει ο Daharis επίση λογικά και σωστά, εαν έχεις σκοπό να κινηθείς σε τέτοια μονοπάτια (dirac, subs κλπ)

Εγω θα σου πρότεινα να έχεις στο μυαλό σου και τον Hegel (ανάλογη τιμή δεν θυμάμαι μοντέλο εκει στα 2900 ευρω, 3000 ? θα τον βρείς). Ο Hegel είναι κάτι ενδιάμεσο σαν ήχος απο τα δυο παραπάνω (εαν ακουσεις δηλαδή και θες κάτι στη "μέση" σαν παρουσίαση, και σε ενοχλήσει κάτι στους άλλους δύο).

Αυτοί οι ενισχυτές πάντως που κοιτάς και που σου προτέινανε όλοι, είναι χρηματικά overkill για τα ηχεία σου. Μου κάνει και εντύπωση καθώς δεν το συνηθίζουν στο site να πιστεύουν τόσο στα ενισχυτικά και την διαφορά που μπορεί να κάνουν. Εγω προσωπικά, δίνω πολύ μεγάλη σημασία και θα έπαιρνα (και πήρα) ενισχυτικά ιδια τιμή και ακριβότερη απο τα ηχεία μου. Αλλά έστω και εγω που είμαι περίπτωση, νομίζω ότι είναι εντελώς overkill και δεν θα πάρεις και τα μέγιστα. Παρόλα αυτά εγω θα το έκανα. Με τον Vincent και με τον Hegel μπορεί να σε κάνουν να ψάχνεσαι μετά για καλύτερα ηχεία (θα γλυκαθείς και θα πάρεις γεύση απο καλό ήχο και θα θές παραπάνω, ιδίως εαν δεν έχεις μεγάλη εμπειρία απο πολυ καλύτερα συστήματα). Δηλαδή τα ηχεία σου κάνουν απο ότι είδα 1800 ευρώ και τα ενισχυτικά όλα που εξετάζεις (ουμε) ενδεικτικά κάνουν Vincent 3200, Rotel, 2600, Hegel 2900 -3000, Parasound 2900.

Εγω θα ήμουν (χωρίς να επηρεαστείς όμως) μεταξύ Vincent και Hegel (και αυτός τέλεια οδήγηση παρόλο τα 250 watt ?). Επίσης θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να τα ακούσεις καθώς πιστεύω ότι ηχεία και ενισχυτής είναι ένα πράγμα και πρέπει να εξετάζονται ως ένα πράγμα.
 
Last edited:

gonis

Luger
Μηνύματα
4.349
Reaction score
11.859
Αν το σετ που κοιτάς κοντεύει το πεντοχιλιαρο και εισαι και καλωδιακιας κάνε μια μικρή υπέρβαση για τα Kef LS 60.
Στο θέμα οδήγησης έχουν ασχοληθεί αλλοι για ολους μας και θα εισαι uptodate;)
 

Μηνύματα
355
Reaction score
357
Φυσικά πέρα από το χιούμορ που κανείς μπορεί να κάνει, π.χ. ο ενισχυτής χρειάζεται αδυνάτισμα, lifting στη φάτσα κ.λ.π., ο σκοπός είναι βάσει των αδρών χαρακτηριστικών των ενισχυτών να συμπεράνουμε περί τίνος πρόκειται και που πάνε τα χρήματα του καταναλωτή που σκοπεύει στην αγορά τους, Έτσι γίνεται εμφανές πως ο μεν Vincent είναι μια παλιά δοκιμασμένη και σίγουρη σχεδίαση που βρίσκαμε για παράδειγμα σε hiend τέλη της δεκαετίας του "80" με Sunken τρανζίστορ (όπως έχει ο Rotel Michi), ο δε Rotel "χρησιμοποιεί" την εξέλιξη των υλικών (π.χ. βελτίωση των σύγχρονων ηλεκτρολυτικών πυκνωτών) με μια πιθανόν πιο σύγχρονη σχεδίαση μειώνοντας κατά τι τα αποθέματα τροφοδοσίας, προφανώς και οι δύο κατασκευαστές στο κέρδος προσδοκούν, και δελεάζουν ο καθένας ανάλογο αγοραστή. Νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα όσον αφορά την οδήγηση είτε με τον ένα ενισχυτή είτε με τον άλλο αφού είναι μέσης ευαισθησίας 90.5db/1m παρεκτός και έχεις κάποιον ιδιαίτερα μεγάλο χώρο ακρόασης. Τέλος υποθέτω η διαφορά στον ήχο τους (αφού δεν έχω ακούσει κανένα από τους δύο ενισχυτές), θα είναι πως ο Vincent θα έχει αυτόν τον ήχο κάπως παλιομοδίτικο της "ήρεμης δύναμης" που δεν κουράζει χωρίς βέβαια να του λείπουν τα δυναμικά ξεσπάσματα, ενώ ο Rotel θα είναι πιο "γυαλιστερός", πιο "εντυπωσιακός" που ίσως όμως κάποιες φορές να κουράζει.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.450
Reaction score
27.179
Αυτόν τον κοίταξα καλός αλλά έχω και έναν Roksan K3 Ολοκληρωμένο που βγάζει 140 watt στα 8ohmn και 220 watt στα 4 ohmn με Bluetooth Θέλω κάτι πιο δυνατό
Για να πάρεις κάτι πιο δυνατό , από τα 270/4 , και να είναι ακουστή η διαφορά , πρέπει να πας στα 550 .
Η διαφορά μεταξύ 400 του vincent και 270 του parasound είναι 1db , 1,2db , εκεί περίπου .
Δεν είναι ιδιαίτερα ακουστό το 1,2 db όταν μιλάμε για στάθμες.
Αυτό που είναι σίγουρα ακουστό είναι η διπλή ισχύς που μεταφράζεται σε 3db διαφορά.
Δλδ από τα 270 στα 540 watts η διαφορά είναι 3db . Το ίδιο και από τα 400 στα 800 watts . Πάλι 3 db είναι.
Ως εκ τούτου μην νομίζεις ότι θα υπάρξουν σοβαρά ακουστές διαφορές μεταξύ των δύο προαναφερθέντων .
Το γράφω αυτό διότι τα ηχεία που σκέφτεσαι να αγοράσεις είναι 4ωμα στις χαμηλές συχνότητες , λόγω των δύο woofers , και ίσως 8ωμα στις μεσαίες και υψηλές , δεν το ξέρουμε αυτό.
Ασε που όπως έγραψα και πιο πριν έχει κύκλωμα xover πλήρες , και διαχωρίζεις επαρκώς τα ηχεία από τα σαμπς ,χωρίς περαιτέρω προβλήματα, κάτι που ο vincent δεν κάνει.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
37
δεν μας ειπες ποια πηγη εχεις η θα παρεις, αν η πηγη ειναι ποιοτικα μετρια οτι ενισχυτη και να παρεις ειναι πεταμενα λεφτα
Πηγή έχω τον Roksan K3 που τον έχουν χωνέψει τα ηχεία Elac 267
 

Μηνύματα
15.165
Reaction score
17.190
θα είναι πως ο Vincent θα έχει αυτόν τον ήχο κάπως παλιομοδίτικο της "ήρεμης δύναμης" που δεν κουράζει χωρίς βέβαια να του λείπουν τα δυναμικά ξεσπάσματα, ενώ ο Rotel θα είναι πιο "γυαλιστερός", πιο "εντυπωσιακός" που ίσως όμως κάποιες φορές να κουράζει.
Τον τρελάναμε τον άνθρωπο :D , τα αντίθετα λέμε.

Νομίζω ότι παρόλο που τα πράγματα "φαίνονται" έτσι σχεδιαστικά , είναι το αντίθετο.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
37
Έτσι γενικά και ανεκδοτολογικά, σαν τροφή για σκέψη και περαιτέρω έρευνα :

Ο Rotel νομίζω είναι είναι class D (πόσο καλά υλοποιημένη πρέπει να τον ακούσεις) και άρα τα κιλά του είναι καλά για D. Η Rotel ποτέ, τoυλάχιστον παλιά, δεν φημιζόταν για προβλήματα οδήγησης, το αντίθετο μάλιστα.

Ο Vincent έχει κάποια ιδιαιτερότητα στην σχεδίασή του, απο ότι θυμάμαι και ή θα σου αρέσει ή όχι. Πρέπει να τον ακούσεις. Οι υψηλές συχνότητες του και τα μεσαία και η όλη παρουσίαση του ήχου είναι διαφορετική απο μια υλοποίηση D (ιδιίως εαν αυτή δεν είναι πολύ καλή). Στα χαμηλά κανένα πρόβλημα. Τα μεσαία και υψηλά του είναι ιδιαίτερα, θα σε ενθουσιάσουν πιο πολύ, αλλά κάποιος άλλος θα προτιμούσε μια πιο "flat" παραουσίαση που συνήθως παρέχει μια D τοπολογία με όχι τόσο μεγάλες διακυμάνσεις (πιο "ξεκουραστο" ίσως άκουσμα αλλά και λίγο βαρετό). Σε ικανότητα οδήγησης είναι και αυτός πάρα πολυ καλός (Λογικά αρκετά καλύτερος απο τον Rotel -- να το υπολογίζεις αυτό και για μια μελλοντική αναβάθμιση των ηχείων σε ακόμα πιο δύσκολα, ώστε να μην έχεις περιορισμό σε αυτό τον τομέα).

Οι Parasound είναι επίσης καλοί, αλλά απάντησες ήδη σε αυτό.

Αυτό που λέει ο Daharis επίση λογικά και σωστά, εαν έχεις σκοπό να κινηθείς σε τέτοια μονοπάτια (dirac, subs κλπ)

Εγω θα σου πρότεινα να έχεις στο μυαλό σου και τον Hegel (ανάλογη τιμή δεν θυμάμαι μοντέλο εκει στα 2900 ευρω, 3000 ? θα τον βρείς). Ο Hegel είναι κάτι ενδιάμεσο σαν ήχος απο τα δυο παραπάνω (εαν ακουσεις δηλαδή και θες κάτι στη "μέση" σαν παρουσίαση, και σε ενοχλήσει κάτι στους άλλους δύο).

Αυτοί οι ενισχυτές πάντως που κοιτάς και που σου προτέινανε όλοι, είναι χρηματικά overkill για τα ηχεία σου. Μου κάνει και εντύπωση καθώς δεν το συνηθίζουν στο site να πιστεύουν τόσο στα ενισχυτικά και την διαφορά που μπορεί να κάνουν. Εγω προσωπικά, δίνω πολύ μεγάλη σημασία και θα έπαιρνα (και πήρα) ενισχυτικά ιδια τιμή και ακριβότερη απο τα ηχεία μου. Αλλά έστω και εγω που είμαι περίπτωση, νομίζω ότι είναι εντελώς overkill και δεν θα πάρεις και τα μέγιστα. Παρόλα αυτά εγω θα το έκανα. Με τον Vincent και με τον Hegel μπορεί να σε κάνουν να ψάχνεσαι μετά για καλύτερα ηχεία (θα γλυκαθείς και θα πάρεις γεύση απο καλό ήχο και θα θές παραπάνω, ιδίως εαν δεν έχεις μεγάλη εμπειρία απο πολυ καλύτερα συστήματα). Δηλαδή τα ηχεία σου κάνουν απο ότι είδα 1800 ευρώ και τα ενισχυτικά όλα που εξετάζεις (ουμε) ενδεικτικά κάνουν Vincent 3200, Rotel, 2600, Hegel 2900 -3000, Parasound 2900.

Εγω θα ήμουν (χωρίς να επηρεαστείς όμως) μεταξύ Vincent και Hegel (και αυτός τέλεια οδήγηση παρόλο τα 250 watt ?). Επίσης θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να τα ακούσεις καθώς πιστεύω ότι ηχεία και ενισχυτής είναι ένα πράγμα και πρέπει να εξετάζονται ως ένα πράγμα.
Eυχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και γενικά για την κατατόπιση Hegel τον είχα παλιά στα υπόψη μου αλλά το μοντέλο H 390 που κανει 5000 με 5500 euro. Κλείνω προς Vincent και με ένα καλο DAC - Cd Players και Bluetooth όλα σε ένα αργότερα και όχι απαραίτητα ακριβά θα κάνω παιχνίδι ...
Τον τρελάναμε τον άνθρωπο :D , τα αντίθετα λέμε.

Νομίζω ότι παρόλο που τα πράγματα "φαίνονται" έτσι σχεδιαστικά , είναι το αντίθετο.
Όχι δεν με τρελάνατε το αντίθετο ακούω γνώμες από πιο έμπειρους τώρα έχω τα Elac 267 τα Overon 7 και ενισχυτή τον Roksan K3 αλλά γαργαλιέμαι πάλι...
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.897
Μηνύματα
2.921.977
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top