Συνδυασμός Ηχείων με Ολοκληρωμένο Ενισχυτή.


ika

News
Μηνύματα
15.608
Reaction score
14.316
Nαι Ναί το διάβασα και αυτό το άρθρο τα πήγαν καλά με τον Denon
Γενικά λίγο προσοχή όμως, δεν έχω δει παρουσίαση και να μην λέει καλά λόγια για τον εξοπλισμό του ο κάθε γράφων.
Μπορεί να είναι ενα αρχικό placebo.
 

Μηνύματα
13.779
Reaction score
6.771
Eυχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και γενικά για την κατατόπιση Hegel τον είχα παλιά στα υπόψη μου αλλά το μοντέλο H 390 που κανει 5000 με 5500 euro. Κλείνω προς Vincent και με ένα καλο DAC - Cd Players και Bluetooth όλα σε ένα αργότερα και όχι απαραίτητα ακριβά θα κάνω παιχνίδι ...

Όχι δεν με τρελάνατε το αντίθετο ακούω γνώμες από πιο έμπειρους τώρα έχω τα Elac 267 τα Overon 7 και ενισχυτή τον Roksan K3 αλλά γαργαλιέμαι πάλι...
Αν έχεις τα Elac 267 τότε μένεις με αυτά σαν κύρια ηχεία και προσθέτεις ένα ή δυο υπογουφερ. Αν δεν σε καλύπτει ο ενισχυτής (Roksan) πας σε κάτι άλλο, αν και δε νομίζω να χρειαστεί. Ο Vincent μπορεί να είναι θηρίο, αλλά........ αυτό που τελικά μετρά είναι ο ήχος και αν δεν σου αρέσουν τα μέλια και τα σιρόπια, μάλλον δεν θα σου κάνει. Αλλά αυτό είναι κάτι που μόνο αν τον ακούσεις με τα ηχεία σου, μπορείς με σιγουριά να το πεις. Πάντως το να πας από τα Elac 267 στα Dali Oberon 9, το βλέπω σαν πισωγύρισμα (εκτός από τα χαμηλά βέβαια) και φυσικά ένα πιο μεγάλο ηχείο έχει περισσότερες δυσκολίες να στηθεί σωστά σε ένα χώρο.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
37
Αν έχεις τα Elac 267 τότε μένεις με αυτά σαν κύρια ηχεία και προσθέτεις ένα ή δυο υπογουφερ. Αν δεν σε καλύπτει ο ενισχυτής (Roksan) πας σε κάτι άλλο, αν και δε νομίζω να χρειαστεί. Ο Vincent μπορεί να είναι θηρίο, αλλά........ αυτό που τελικά μετρά είναι ο ήχος και αν δεν σου αρέσουν τα μέλια και τα σιρόπια, μάλλον δεν θα σου κάνει. Αλλά αυτό είναι κάτι που μόνο αν τον ακούσεις με τα ηχεία σου, μπορείς με σιγουριά να το πεις. Πάντως το να πας από τα Elac 267 στα Dali Oberon 9, το βλέπω σαν πισωγύρισμα (εκτός από τα χαμηλά βέβαια) και φυσικά ένα πιο μεγάλο ηχείο έχει περισσότερες δυσκολίες να στηθεί σωστά σε ένα χώρο.
Μου τα είπες όλα μου έδωσες να καταλάβω πολλά από έναν έμπειρο μουσικόφιλο σε ευχαριστώ πολύ...
 

Μηνύματα
136
Reaction score
37

και ξεχνάς θέματα οδήγησης...
Παρακαλώ πολύ όπως με ενημερώσετε το μοντέλο που μου προτείνετε B-Stock τι ακριβώς είναι δεύτερο χέρι? εκθεσιακό? η πρόκειται για καινούργιο? εγγύηση υπάρχει?
 

ika

News
Μηνύματα
15.608
Reaction score
14.316
Παρακαλώ πολύ όπως με ενημερώσετε το μοντέλο που μου προτείνετε B-Stock τι ακριβώς είναι δεύτερο χέρι? εκθεσιακό? η πρόκειται για καινούργιο? εγγύηση υπάρχει?
Πάρε τους τηλέφωνο και ρώτα τους ότι θες.

Βλέπω πως τον έχουν και αυτοί.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.429
Reaction score
3.034
Ότι ενισχυτη πάρεις να έχει έξοδο για subwoofers και ισοστάθμιση. Τα χαμηλά να τα παίζουν μόνο το/τα subs και τα ηχεία να παίζουν από μια συχνότητα και πάνω.
 

Μηνύματα
1.331
Reaction score
2.668
Ότι ενισχυτη πάρεις να έχει έξοδο για subwoofers και ισοστάθμιση. Τα χαμηλά να τα παίζουν μόνο το/τα subs και τα ηχεία να παίζουν από μια συχνότητα και πάνω.
Δεν υπάρχουν πολλοί ολοκληρωμένοι και είναι πανάκριβοι (οι ψωμομένοι που θέλει ο φίλος)
Π.χ https://www.odes.gr/el/anthem-str-i...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0
 

Μηνύματα
13.779
Reaction score
6.771
Μου τα είπες όλα μου έδωσες να καταλάβω πολλά από έναν έμπειρο μουσικόφιλο σε ευχαριστώ πολύ...
Τα γράφω με δόσεις γιατί είμαι λίγο πιεσμένος χρονικά........ κοιτά αυτό το μοντέλο της NAD C399 (class D με Hypex Ncore), έχει dirac, μπορεί να οδηγήσει δυο ενεργά υπογουφερ και να κόψει τις χαμηλές από τα κύρια ηχεία, ενώ με exta module γίνεται και streamer με το λειτουργικό της Bluos. Πέρα από όλα αυτά βέβαια, πρέπει να δεις και το ηχητικό αποτέλεσμα, σαν χροιές κλπ (αν σου αρέσει βασικά). Για αυτό πάλι προαπαιτούμενο είναι το να ακούσεις.

 

gid

Μηνύματα
8.006
Reaction score
9.206
Ότι ενισχυτη πάρεις να έχει έξοδο για subwoofers και ισοστάθμιση. Τα χαμηλά να τα παίζουν μόνο το/τα subs και τα ηχεία να παίζουν από μια συχνότητα και πάνω.
Του το έγραψα κι εγώ προχθες, αλλά φαίνεται να έχει εστιιάσει αποκλειστικά στον ενισχυτή αυτή τη στιγμή και να αγνοεί το θέμα των σαμπ.

Ένας βασικός λόγος που πολλοί μουσικόφιλοι ανεβάζουν ένταση στον ενισχυτή είναι ότι δεν παίρνουν τις χαμηλές που θέλουν. Αυτό ποιστεύω πως ισχύει εδώ.

Θα μπορούσε επίσης να πάρει προ και τελικό. Ο τελικός να λύσει μια γαι πάντα το θέμα της επάρκειας ισχύος, και ο προ να εξασφαλίσει τις συνδεσιμότητες. Και στο μέλλον που θα αλλάξουν τα φόρματ και οι συνδεσιμότητες, να αλλάξει μόνο τον προ,
 

Μηνύματα
7.393
Reaction score
12.037
Προενισχυτή με 4 εξόδους και dirac ( άρα, βλέπε minidsp flex ), ένα τελικό για τα κυρίως ηχεία ( μη περιμένετε να σας πω μάρκα ) και δύο ενεργά subs. Καθάρισες.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.586
Reaction score
15.715
Η έξοδος sub είναι μια μικρή πολυτέλεια, δεν είναι κακή φυσικά.
Για τη σωστή (ευέλικτη) ενσωμάτωση sub σε ολοκληρωμένο θα προτιμούσα pre out / main in βύσματα....
Ανοίγονται άλλοι δρόμοι και κάνεις ότι θες.
π.χ. pre out -> active sub και από τις κροσαρισμένες εξόδους του sub για δορυφόρους -> main in
Αν γουστάρεις βάζεις και ένα dsp processor ... γενικά πολλοί συνδυασμοί!

Χ λ ι δ ή !
 

Μηνύματα
136
Reaction score
37
Πάρε τους τηλέφωνο και ρώτα τους ότι θες.

Βλέπω πως τον έχουν και αυτοί.
Nαί τους πήρα τηλεφωνο είναι εκθεσιακό κομμάτι λίγο τα φοβάμαι τα χρησιμοποιημένα μηχανήματα γιατί είμαι επαρχία και ποιός το φτιάχνει έλεγα μήπως τους είχε απομείνει απούλητο στην αποθήκη και έριξαν τιμή για να το ξεφορτωθούν
 

ika

News
Μηνύματα
15.608
Reaction score
14.316
Εκθεσιακό σημαίνει πως έχει παίξει λίγο. Λογικά πρέπει να είναι σαν καινούργιο.
Και δεν δίνουν εγγύηση στο demo;

Ούτε στο άλλο μαγαζί;

Για θέμα πιθανής επισκευής, θα το στείλεις στην αντιπροσωπεία, AUDIOEVOLUTION στην Καλλιθέα.
 
Last edited:

Μηνύματα
136
Reaction score
37
Εκθεσιακό σημαίνει πως έχει παίξει λίγο.
Και δεν δίνουν εγγύηση στο demo;

Ούτε στο άλλο μαγαζί;
Το άλλο μαγαζί το φοβήθηκα τους πήρα μιλήσαμε λίγο και είπαμε να τους ξαναπάρω σαν πρώτη δόση το δίνει πιο φθηνά 2.500 euro αλλά ανοιχτηκε η συσκευασία επιστράφηκε δεν είναι στην αρχική του συσκευασία τα φοβάσαι δινουν εγγύηση αλλά ? που τα στέλνεις από επαρχία 34kg π.χ μια ζημιά στο Volume άχρηστο το μηχάνημα εγώ 'ελεγα πως τους ξέμειναν και τα σκοτώνουν χωρίς να τα έχει πιάσει ανθρώπινο χέρι με λίγα λόγια δεν κατάλαβα τον όρο B-Stock...
 

ika

News
Μηνύματα
15.608
Reaction score
14.316
Φαντάζομαι αν συνεννοηθείς παράδοση στην έδρα σου θα στο στείλουν κατάλληλα συσκευασμένο.
 

Μηνύματα
703
Reaction score
1.116
Το άλλο μαγαζί το φοβήθηκα τους πήρα μιλήσαμε λίγο και είπαμε να τους ξαναπάρω σαν πρώτη δόση το δίνει πιο φθηνά 2.500 euro αλλά ανοιχτηκε η συσκευασία επιστράφηκε δεν είναι στην αρχική του συσκευασία τα φοβάσαι δινουν εγγύηση αλλά ? που τα στέλνεις από επαρχία 34kg π.χ μια ζημιά στο Volume άχρηστο το μηχάνημα εγώ 'ελεγα πως τους ξέμειναν και τα σκοτώνουν χωρίς να τα έχει πιάσει ανθρώπινο χέρι με λίγα λόγια δεν κατάλαβα τον όρο B-Stock...
Ο όρος β στοκ σημαίνει τα παρακάτω. Συνήθως καλύπτονται κι από 12μηνη ή άλλη εγγύηση καλής λειτουργίας. Ελπίζω να βοήθησα:

B-Stock / Demo means a product is not brand new. It might no longer be packed in its original box. It can, for example, be a product that has been returned by a client after a try-out period or that it has been served as a temporary substitute for a product being under repair. It can also be used for demonstration purposes. B-Stock / Demo equipment is always in good working order and is without noteworthy damages.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
37
Ο όρος β στοκ σημαίνει τα παρακάτω. Συνήθως καλύπτονται κι από 12μηνη ή άλλη εγγύηση καλής λειτουργίας. Ελπίζω να βοήθησα:

B-Stock / Demo means a product is not brand new. It might no longer be packed in its original box. It can, for example, be a product that has been returned by a client after a try-out period or that it has been served as a temporary substitute for a product being under repair. It can also be used for demonstration purposes. B-Stock / Demo equipment is always in good working order and is without noteworthy damages.
Ευχαριστώ για την βοήθειά σου...
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
524
Reaction score
684
Προσωπικά θα επέλεγα τον ενισχυτή που μπορεί να "δει" 2Ω.

Αν ο κατασκευαστής δηλώνει αντίσταση τα 4Ω, αυτό σημαίνει πως τα ηχεία "βλέπουν" χαμηλότερες τιμές, συνήθως γύρω στην 4η οκτάβα.
Αν δεν είναι στις προδιαγραφές του ενισχυτή, τότε θα έχουμε πρόβλημα, άσχετα την ισχύ που δηλώνει.

Επίσης, συμφωνώ με το μέλος tanto, τα συγκεκριμένα ηχεία είναι "πισωγύρισμα" σε σχέση με τα 267.
Αν προσέξεις την οδήγησή τους (3,4Ω ελάχιστη@1/3 5ης οκτάβας), το αποτέλεσμα θα σε εκπλήξει ευχάριστα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.895
Μηνύματα
2.921.925
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top