Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.480
Reaction score
29.064
Βρήκα τιμοκατάλογο VW Νορβηγίας.

VW Polo από........... 30.300€ :roflmao:
Με το Kona EV στα 27.000€ και το e208 στα 28.000€.

30.300€ το Polo και 37.000 το Τesla. :roflmao:

Ας μην ξαναμιλήσουμε για τη Νορβηγία. Τουλάχιστον ας μην κάνουμε σύγκριση, ούτε καν με την Ευρώπη.
 

TGD

Μηνύματα
7.887
Reaction score
7.858
Φυσικά είναι ακριβότερα τα θερμικά στη Νορβηγία λόγω της φορολογικής επιβάρυνσης.
Δεν είμαι σίγουρος πως οι Νορβηγοί θα έκαναν τις ίδιες επιλογές αν δεν τους έρχονταν φθηνότερο το ηλεκτρικό.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.480
Reaction score
29.064
Βέβαια, είναι γνωστά αυτά. Τα έχω πει πριν ένα χρόνο. Μου είχε κάνει εντύπωση ο ρυθμός αύξησης των πωλήσεων EVs και το έψαξα παραπάνω. O συνδυασμός υψηλών μισθών και η παράλογη φορολογία των ICE έκαναν τα ηλεκτρικά μια απόλυτα συμφέρουσα αγορά. Όλοι έχουν την δυνατότητα να πάρουν ηλεκτρικό, εύκολα. Στην υπόλοιπη ΕΕ αυτό είναι ουτοπία.
 
Last edited:

gonis

Luger
Μηνύματα
4.292
Reaction score
11.688
45 Plaid έφτασαν στην Ελλάδα, έχουν παραγγελθεί πάνω από 100.

Εντυπωσιακα νούμερα αλλά το πιο εντυπωσιακό(για μένα) είναι οι πωλήσεις.Δεν πρέπει να εχει υπάρξει στην ελληνική αγορά αυτοκινητου τέτοιο νουμερο παραγγελιών σε αυτοκίνητα των 100+Κ€
Πιστευω ότι περνάει και τα Καγιεν τα χρόνια της φούσκας o_O
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.594
Reaction score
75.479
Βέβαια, είναι γνωστά αυτά. Τα έχω πει πριν ένα χρόνο. Μου είχε κάνει εντύπωση ο ρυθμός αύξησης των πωλήσεων EVs και το έψαξα παραπάνω. O συνδυασμός υψηλών μισθών και η παράλογη φορολογία των ICE έκαναν τα ηλεκτρικά μια απόλυτα συμφέρουσα αγορά. Όλοι έχουν την δυνατότητα να πάρουν ηλεκτρικό, εύκολα. Στην υπόλοιπη ΕΕ αυτό είναι ουτοπία.
2016

 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.480
Reaction score
29.064
2016

Μια χαρά, δεν το είχα δει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.344
Reaction score
128.542
Τα ταξί είναι δουλειά/επιχείρηση, δεν είναι γούστα, δεν είναι άνεση.
..
Ρίξτε μια ματιά γύρω σας και δείτε τι αυτοκίνητα κυκλοφορούν. Η συντριπτική πειοψηφία skoda octavia
Σωστά, οκτάβια η συντριπτική πλειοψηφία.

Η αντικατάσταση όλων αυτών των οκτάβια με EV για χρήση ταξί, θα έπρεπε να είναι με iD.3 και όχι με ακριβότερα (πχ Τέσλα), διότι το iD.3 έχει σημαντικά καλύτερους χώρους πίσω επιβατών από το οκτάβια, και λίγο μικρότερο Πορτ παγκαζ.

Παρόμοιου όγκου είναι.
Στρίβει σαν up μέσα στην πόλη, πολύ βολικό για Ελλάδα.

Η έκδοση με 45-αρα μπαταρία (55 συνολικά) είναι εξαιρετική για αυτή τη χρήση, και τα λεφτά είναι περίπου 30 χιλιάρικα, με την επιδότηση θα βγει απίστευτα φτηνά.

Η 45-αρα μπαταρία δίνει (λόγω μικρότερου βάρους) μικρότερη κατανάλωση στο iD.3 και μέσα στην πόλη μια χαρά θα βλέπει 10 kWh/100km.

Το μεγάλο μπαφερ της εν λόγω μπαταρίας (10kwh), είναι σημαντική παράμετρος για επαγγελματίες.

Αντίστοιχα, η 58-αρα έχει λίγο μπαφερ (62 σύνολο, μπαφερ μόλις 4kwh).

Δυστυχώς προς ώρας δεν είναι διαθέσιμη η έκδοση με 45-αρα, δίνουν μόνο 58-αρα και 77-αρα. Αλλά θα ξεκινήσει πάλι να διατίθεται στο τέλος του 2023 με αρχές 2024. Με την παραγγελία και με μια προκαταβολή, μπορούν άμεσα να κλειδώσουν την επιδότηση.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.480
Reaction score
29.064
Δεν φτάνουν για όλους λέμε 🙂. Τα παίρνει όλα η Νορβηγία. Μόνο η Hyundai δίνει στην Νορβηγία ίσως και πάνω από 1000 ηλεκτρικά κάθε μήνα. Με το Ioniq 5 έγινε No3 next month. Δεν φτάνουν μάναμ, δεν. 🙃
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.828
Reaction score
95.812
Από γνωστό μου ηλεκτρολόγο μηχανικό που έχει αναλάβει ένα μικρό μέρος των ηλεκτρικών εγκαταστάσεων στο Ελληνικό (τέσσερις 14όροφες πολυκατοικίες 93 διαμερισμάτων και κάτι άλλα ψιλά... :confused:) μου είπε ότι έχουν ζητήσει φορτιστές όχι μόνο για όλους τους ενοίκους, αλλά και για τους επισκέπτες.

Από τον ΔΕΔΔΗΕ έχουν χλωμιάσει...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.785
Reaction score
81.336
Από γνωστό μου ηλεκτρολόγο μηχανικό που έχει αναλάβει ένα μικρό μέρος των ηλεκτρικών εγκαταστάσεων στο Ελληνικό (τέσσερις 14όροφες πολυκατοικίες 93 διαμερισμάτων και κάτι άλλα ψιλά... :confused:) μου είπε ότι έχουν ζητήσει φορτιστές όχι μόνο για όλους τους ενοίκους, αλλά και για τους επισκέπτες.

Από τον ΔΕΔΔΗΕ έχουν χλωμιάσει...
Εφόσον ξεκινούν από την αρχή, θα πρέπει να σχεδιάζουν και παραγωγή ενέργειας, όχι μόνο κατανάλωση.
 

Μηνύματα
15.574
Reaction score
21.777
Είναι μια απλή μελέτη ταυτοχρονισμού.
Πρακτικά είναι μη θέμα για μια εγκατάσταση που ηλεκτρολογικά εξυπηρετούσε διεθνές αεροδρόμιο.
Απλό παράδειγμα , έστω ότι στην κουζίνα του σπιτιού αποφασίσεις να βάλεις 15 πρίζες , να είναι πάνω ταυτόχρονα εστία , φούρνος , μικροκύματα , φραπεδιερα μίξερ φριτεζα καφετιέρα τοστιέρα πιστολάκι για μαλλια και δεν ξέρω τι άλλο συνολικής ισχύος 15kw.
Με εξαίρεση τις εστίες που θέλουν 20Α ασφάλεια, όλα τα άλλα με ένα 4αρι καρέ και 16Α είναι υπέρ αρκετά, γιατί απλά δεν υπάρχει τρόπος και λογική να δουλέψουν ταυτόχρονα.
Πχ στο συγκεκριμένο έργο με τα 93 διαμερίσματα έστω ότι έχει 300 θέσεις 50kw δεν είναι απαραίτητο να έχει 15mw γραμμή γιατί δεν πρόκειται ποτέ να δουλέψουν όλες οι θέσεις ταυτόχρονα στην ίδια ισχύ.
Ακόμα και αν οι μισές γίνουν 300kw αρκει η ίδια εγκατάσταση.
Όσο μεγαλώνει η ισχύς του φορτιστή μειώνεται η πιθανότητα να δουλέψει ταυτόχρονα με τον διπλανό του γιατί θα δουλέψει λιγότερο χρόνο ενώ ακόμα και στην περίπτωση που καταφέρουμε να ζητήσουμε 10 θέσεις να δουλέψουν στο μέγιστο , με απλό τρόπο χωρίς να το καταλάβει ο χρήστης θα ετεροχρονιζει το σύστημα την ζήτηση
Εφόσον ξεκινούν από την αρχή, θα πρέπει να σχεδιάζουν και παραγωγή ενέργειας, όχι μόνο κατανάλωση.
Σε τόσο μεγάλο έργο θεωρώ άκυρο να μην υπάρχει πρόβλεψη όχι απλά για φβ πάρκο μεγάλης ισχύος αλλά και για εγκατάσταση συσσωρευτών επίσης μεγάλης χωρητικότητας
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.344
Reaction score
128.542
Πχ στο συγκεκριμένο έργο με τα 93 διαμερίσματα έστω ότι έχει 300 θέσεις 50kw
Όχι, με την καμια όμως.

Θέλουν 400 θέσεις φόρτισης 11 kW για τους ενοίκους.

Και πες 10 θέσεις 11 kW πιθανώς και 4 θέσεις 50 kW για επισκέπτες, κάτι αντίστοιχο με το cosmos και ΙΚΕΑ στη Θεσσαλονίκη.

Οι 11-ρηδες των διαμερισμάτων, θα είναι πάνω στις 25-αρες τριφασικές γραμμές των διαμερισμάτων, δεν χρειάζεται τίποτε περισσότερο από το νορμάλ για κάθε σπίτι.

Οι θέσεις για επισκέπτες θα μπουν από κάποιο πάροχο, πχ ΔΕΗ blue και Τέσλα. Γίνεται ήδη μάχη ποιος θα τις βάλει. 😎

Δεν υπάρχουν "προβλήματα" ρε..
 


Μηνύματα
56
Reaction score
98
Δεν είναι εντελώς fake το ανωτέρω, υπήρξαν ουρές ολόβερ, αλλά όχι τέτοια αναμονή.

Σε θέσεις με 8 φορτιστές, οι ουρές έφτασαν έως και 30 αυτοκίνητα, όπως μας ενημέρωσε φίλος που μένει εκεί.
Προσέξτε όμως, μια ουρά για 8 φορτιστές, σε έκαστον από τους οποίους ο μέσος χρόνος φόρτισης δεν ξεπερνούσε τα 20', δηλαδή 8 αυτοκίνητα έφευγαν από την ουρά κάθε 20 λεπτά, σε 1 ώρα εξυπηρετούνται 24 αυτοκίνητα.

Άρα η αναμονή έφτασε έως και 1 ώρα και ~15 λεπτά, για να φύγεις φορτισμένος. Είναι όντως πολύ.

Αντίστοιχος χαμός έγινε φυσικά και στα πρατήρια υγρών καυσίμων, αλλά αυτό δεν ενδιαφέρει την συζήτηση ούτε αποτελεί δικαιολογία.

Αντίστοιχος χαμός στους φορτιστές έγινε και πέρσι τέτοια εποχή.

Το χαζό στην υπόθεση, είναι, όπως λένε παιδιά που μένουν εκεί, ότι ενώ είχε ουρές σε αυτούς τους φορτιστές της Τέσλα, στους άλλους φορτιστές (μη Τέσλα) δεν υπήρχε ούτε 1 αυτοκίνητο. Για κάποιο λόγο, κανένας με Τέσλα δεν πήγαινε σε non tesla φορτιστές. Πόντιοι; Δε ξέρω.

Καλώς ή κακώς, κάποτε θα τα ζήσουμε κι εμείς αυτά εδώ, σε τέτοιες περιόδους υψηλής κίνησης θα υπάρχουν ουρές.
Θυμάμαι που επέστρεψα από Λαμία και σταμάτησα Αταλάντη να φορτίσω. Στον φορτιστή δεν υπήρχε κανείς. Στις αντλίες είχε τουλάχιστον 15 λεπτά περίμενε. Το κοίταξα και μου έκανε εντύπωση. Αν για κάποιο λόγω γίνει αυτό σε φορτιστές θα χαθεί η μπάλα. Ας ελπίσουμε ότι θα αλλάξει κάτι δραματικά στις φορτίσεις.
Σήμερα, επιστροφή ξανά από Λαμία στον Σείριο που έχει και δωρεάν από τις 4 θέσεις φορτιζαμε οι 3.
 

D

Deleted member 35

Guest
Εγώ πάλι ΠΟΤΕ δεν κατάλαβα στις εξόδους γιατί να γίνεται της πτάνας στα βενζινάδικα. Κάθε μέρα κάνεις 100 και 200 χλμ και είσαι μόνιμα άδειος; Δε νομίζω. Γέμισε το ρε μάστορα χτες που γυρίζεις από τη δουλειά σου και σήμερα θα είσαι άρχοντας. Και κάνε την επόμενη στάση στο Δομοκό για κατίκι.
 



D

Deleted member 35

Guest
20€ βενζίνη βάζει ο περισσότερος κόσμος.

Τσούζει το 100άρικο για να φουλάρουν.
Σήμερα. Γιατί πέρυσι με 50ρικο γέμιζες. Και όταν ξεκινάς για διακοπές το καύσιμο δεν είναι έκτακτο έξοδο αλλά υπολογισμένο μαζί με το φαγητό και τη διαμονή. Το ίδιο φυσικά ισχύει και με τα ηλεκτρικά. Γέμισε το χτες και τράβα μέχρι πιο πέρα που θα είναι χαλαρά.
 

Μηνύματα
6.759
Reaction score
5.298
Τσούζει όταν το δίνεις το 100άρικο στον
βενζινά, όσο υπολογισμένο κι αν είναι.

Στα ηλεκτρικά είναι διαφορετικά.
Αν έχω να πάω ταξίδι την επόμενη μέρα, απλά πάω το βράδυ σινεμά στο Cosmos. ;)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.321
Μηνύματα
2.897.513
Members
38.026
Νεότερο μέλος
d tv
Top