Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)


Μηνύματα
6.759
Reaction score
5.298
Ωραίο το σχόλιο κάτω από το άρθρο με τα 5 προβλήματα των EV.

This should be called “The top five things people who don’t drive EVs think might be problems, but are actually not problems at all”
 

D

Deleted member 35

Guest
Το αυτοκίνητο είναι ''φετίχ'' για πολλούς ανθρώπους, όταν με την αξία ενός απλού ηλεκτρικού (για ψώνια), μπορείς να αγοράσεις το ''όνειρο ζωής'', τι θα προτιμήσεις?
Μισό γιατί θα μας τρελάνεις τώρα. Έχεις 30 "χήνες" και θα πας να πάρεις μεταχειρισμένο αυτοκίνητο 30+ ετών για να βγάζεις γούστα στο δρόμο; Με ελάχιστα ανταλλακτικά και σωστά μαστόρια. Άσε την όποια ποιότητα εκείνης της εποχής. Ποιος λογικός άνθρωπος θα επιλέξει αυτή τη λύση αντί για ένα σύγχρονο αυτοκίνητο ICE ή EV;

Και κάτι που διαβάζω για τα "γούστα" ειδικά σε αμερικάνικα posts στο FB. Παλιά είχες εντελώς διακριτές εταιρίες. Πχ ήξερες ότι τα Ιταλικά ήταν σπορ αλλά αξιοπιστία ΓΤΠ. Τα Γαλλικά έστριβαν αλλά ο μάστορας αγκαζέ και τα Γερμανικά βαρετά μέχρι θανάτου αλλά αξιόπιστα. Σήμερα ποια ακριβώς "γούστα" έχεις σε ένα σύγχρονο αυτοκίνητο; Σε τι διαφέρει ένα Hyundai i30 από ένα Golf πέραν από ένα σήμα στο καπό; Όλα τα αυτοκίνητα πλέον είναι σχεδόν τα ίδια. Και δεν είναι καθόλου τυχαίο καθώς ΔΕΝ υπάρχουν ανεξάρτητες αυτοκινητοβιομηχανίες. Με εξαίρεση την BMW που ανήκει σε οικογένεια οι υπόλοιπες είναι όμιλοι με διάφορες εταιρίες.

Πχ η Stellantis έχει τις παρακάτω εταιρίες

ItalyAbarth1949Olivier François
ItalyAlfa Romeo1910Jean-Philippe Imparato
United StatesChrysler1925Christine Feuell[45]
FranceCitroën1919Vincent Cobée
United StatesDodge1914Timothy Kuniskis
FranceDS Automobiles[note 1]2014Béatrice Foucher
ItalyFiat1899Olivier François
ItalyFiat Professional2007Lorenzo Sistino
United StatesJeep[note 2]1943Christian Meunier
ItalyLancia1906Luca Napolitano
ItalyMaserati1914Davide Grasso
United StatesMopar1937Pietro Gorlier
GermanyOpel1862Uwe Hochgeschurtz
FrancePeugeot1810Linda Jackson
United StatesRam[note 3]2010Michael Koval
United KingdomVauxhall1857 [46]Uwe Hochgeschurtz

Πόσες διαφορές μπορεί να έχουν τα αυτοκίνητα της; Η συγχώνευση έγινε για μείωση του κόστους άρα κοινά εξαρτήματα και όχι μόνο.
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.594
Reaction score
75.479
Το αυτοκίνητο είναι ''φετίχ'' για πολλούς ανθρώπους, όταν με την αξία ενός απλού ηλεκτρικού (για ψώνια), μπορείς να αγοράσεις το ''όνειρο ζωής'', τι θα προτιμήσεις?
Όπως έχω γράψει, είμαι κάτοχος μισής αγωνιστικής πολύ καθαρής Deltona. :tongue: Έχω επίσης οδηγήσει πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα με Deltona δρόμου τα παλιά χρόνια, άφθονα απ' αυτά σε ολισθηρές έως πολύ ολισθηρές συνθήκες.
Αν και τα αποπάνω του tiffany δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα*, δεν θα είχα καμία όρεξη να πάω βόλτα μ' αυτήν ακόμα κι αν ήταν τσίλικη επιβατική. Χίλιες φορές με το υβριδικούλι μου.
Τα σημαντικότερα προβλήματα με τσι Ιντεγκράλες, παράγονταν ή με A/C ή με ηλιοροφή (όχι με τα δγυό μαζί) και έκαναν μέτρια κωλίκια. :rolleyes::o:biggrin:


*Ούτε γι' αστείο "30 χήνες" οι γνήσιες μεν, έχουν μηδενικά προβλήματα με απλή αλλά αυστηρή συντήρηση δε. Δεν είναι Alfa. :p
 

D

Deleted member 35

Guest
@Zizik το γράφεις στο τέλος. Απλή αλλά αυστηρή. Δηλαδή πρέπει να είσαι 100% δοσμένος στο αυτοκίνητο για να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις.

Πόσοι από εμάς σήμερα έχουμε το χρόνο και την διάθεση να το κάνουμε αυτό; Ελάχιστοι. Οι περισσότεροι θέλουμε ένα αυτοκίνητο αξιόπιστο ώστε να μας μεταφέρει από εδώ εκεί. Πόσο μάλλον όταν έχεις και οικογένεια και θα σου κόψει τα χέρια μια βλάβη.

Οπότε το "φετίχ" πάει περίπατο. Το να έχεις λοιπόν Χ χρήματα και να πας να αγοράσεις μεταχειρισμένο αυτοκίνητο αντί για ηλεκτρικό είναι χαζομάρα απλά για να λες ότι κάνω το κέφι μου. Ειδικά όταν αυξάνει λίγο το ποσό είναι εγκληματικό καθώς τα ηλεκτρικά της μεσαίας κατηγορίας δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα στην αυτονομία που είναι ο μεγάλος πονοκέφαλος.
 

Μηνύματα
956
Reaction score
2.688
Λοιπόν κάποτε όταν ήμουν ένας μικρός μπόμπος, όνειρο ζωής ήταν αυτό :

1672753213214.png



Τα χρόνια πέρασαν, ψήλωσα, ομόρφυνα, έβαλα λίγο μυαλό χωρίς να χάσω μαλλιά (όχι πολλα τουλάχιστον), οπότε η παραπάνω φωτό δεν αποτελεί πια όνειρο ζωής στον τομέα της, αλλά μια όμορφη ανάμνηση ενός άπιαστου ονείρου :redface::cry: μιας άλλης εποχής...

Αν εξακολουθούσα να ονειρεύομαι την Amiga 500 το 2023, κάτι δε θα πήγαινε καλά μ' εμένα (ή με τον κόσμο ίσως :rolleyes::tongue:).

Εντάξει, καμιά σχέση με ηλεκτρικά οχήματα όμως!
 

D

Deleted member 35

Guest
Λοιπόν κάποτε όταν ήμουν ένας μικρός μπόμπος, όνειρο ζωής ήταν αυτό :

View attachment 276121


Τα χρόνια πέρασαν, ψήλωσα, ομόρφυνα, έβαλα λίγο μυαλό χωρίς να χάσω μαλλιά (όχι πολλα τουλάχιστον), οπότε η παραπάνω φωτό δεν αποτελεί πια όνειρο ζωής στον τομέα της, αλλά μια όμορφη ανάμνηση ενός άπιαστου ονείρου :redface::cry: μιας άλλης εποχής...

Αν εξακολουθούσα να ονειρεύομαι την Amiga 500 το 2023, κάτι δε θα πήγαινε καλά μ' εμένα (ή με τον κόσμο ίσως :rolleyes::tongue:).

Εντάξει, καμιά σχέση με ηλεκτρικά οχήματα όμως!
Μπορείς όμως να έχεις ένα σύγχρονο υπολογιστή και να του βάλεις εξομοιωτές. Έτσι με ένα και μόνο μηχάνημα θα έχεις όσες καψουρες θες. Πχ εγώ παίζω με Nintendo. Γιατί να έχω το SNES όταν μπορώ να κάθομαι στον καναπέ με το ασύγκριτα καλύτερο χειριστήριο του Xbox;
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.594
Reaction score
75.479
Υπάρχουν ηλεκτρικά με αγωνιάρικους V8 ήχους, είδα video πριν λίγες μέρες αλλά δε θυμάμαι ποιό ήταν.
Έλεος κάπου.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.480
Reaction score
29.064
Το ηλεκτρικό Fiat e500 Abarth κάνει τον ήχο του παλιού με κινητήρα. Έλεος.
Να δείτε που θα βγει καμία μπίζνα aftermarket να βάζουν ήχο στα ηλεκτρικά.

Αμάν κάνουμε να έρθουν τα ηλεκτρικά να ησυχάσει το κεφάλι μας από τις εξατμίσεις. Η μεγαλύτερη λαλακία που έκανα ποτέ σε αμάξι ήταν να βάλω εξάτμιση. Δεν μπορούσες να σταθείς μέσα στην καμπίνα. Για ταξίδι δεν το συζητάμε κάν. Παυσίπονα. Απορώ πως αντέχουν. Ούτε βδομάδα δεν έκατσε στο αμάξι.

Το επόμενο μου θα είναι τάφος. Ούτε τα λάστιχα να μην ακούγονται αν γίνεται.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.977
Reaction score
12.735
Όπως έχω γράψει, είμαι κάτοχος μισής αγωνιστικής πολύ καθαρής Deltona. :tongue: Έχω επίσης οδηγήσει πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα με Deltona δρόμου τα παλιά χρόνια, άφθονα απ' αυτά σε ολισθηρές έως πολύ ολισθηρές συνθήκες.
Αν και τα αποπάνω του tiffany δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα*, δεν θα είχα καμία όρεξη να πάω βόλτα μ' αυτήν ακόμα κι αν ήταν τσίλικη επιβατική. Χίλιες φορές με το υβριδικούλι μου.
Τα σημαντικότερα προβλήματα με τσι Ιντεγκράλες, παράγονταν ή με A/C ή με ηλιοροφή (όχι με τα δγυό μαζί) και έκαναν μέτρια κωλίκια. :rolleyes::o:biggrin:


*Ούτε γι' αστείο "30 χήνες" οι γνήσιες μεν, έχουν μηδενικά προβλήματα με απλή αλλά αυστηρή συντήρηση δε. Δεν είναι Alfa. :p
Δεν αναφέρεις το turbo lag, την υποστροφή, τη θέση οδήγησης για παραπληγικούς και τη μέτρια άνεση, τα οποία δε φαίνονται στην αφίσα που είχαμε όλοι στο παιδικό μας δωμάτιο. Κούκλα η Deltona, αλλά σε φωτό ή στατικό μοντέλο ή όπως είπε ο κουμπάρος, χαλαρή βόλτα την Κυριακή και να φοβάσαι μη πέσει κανείς πάνω σου και κλαις μέχρι την Αποκάλυψη.

Κυρίως όμως ισχύει το εξής: από όσους - τυχερούς - έχουν Deltona, κανείς δεν τη χρησιμοποιεί για καθημερινές μετακινήσεις. Για αυτές, έχουν σύγχρονο μέσο (οι πιο πολλοί δε, κάμποσα). Συνεπώς, τι συγκρίνουμε;

Κι εγώ γουστάρω στο γκαράζ μου ένα RX-7 FD & ένα 306 GTI-6 (με ηλιοροφή @Zizik) & ένα σωστό STi & ένα Raptor μπερτζίνα (ή μη σας πω και Dodge Ram με V8 να κάνει γουρ γουρ και να τελειώνουν οι κοπελιές στη στάση του λεωφορείου), κι εγώ είμαι από αυτούς που λένε ότι δε θα ζούσαν χωρίς στριφτάμαξο, αλλά δε θα έλεγα όχι σε ένα άνετο, ήσυχο, αξιόπιστο με όλα τα κονφόρ για daily. Edit: για την ακρίβεια δε θα σκεφτόμουν καν την κτήση/χρήση κάποιου από τα αναφερθέντα αν ΔΕΝ είχα ήδη ένα daily σαν αυτό που περιγράφω.

...έγραψα, λίγο προτού μπω στο εταιρικό no-spec ΟΠΕΛ γμτπτνμγγιαφτώχειασταδιάλα
 
Last edited:

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.252
Reaction score
1.162
Δεν έχω ηλεκτρικό. Δεν ξέρω πως θα το πάρεις αλλά εγώ το 2023 μια Deltona την βλέπω ως γκρανκάσα. Και φυσικά ηλεκτρικό θα έπαιρνα. Υπόψη πως και μέσα έχω μπει και βόλτα την έχω πάει. Αλλά η Deltona είναι μια Deltona της εποχή της, και μέχρι εκεί. Σήμερα έχουμε 2023.
Έχεις οδηγήσει μια EVO II? ή απλά να λέμε? (και δεν είμαι εναντίον των ηλεκτρικών, έχω οδηγήση ηλεκτρικό και ήταν πολύ καλό ένα HONDA όχι καινούριο, 5ετίας)!!!
 


gonis

Luger
Μηνύματα
4.292
Reaction score
11.688
Υπάρχει debate θερμικών vs ηλεκτρικών και είναι υγιές.Οπως υπάρχει debate μεταξύ Rafale και F-16 Viper στην Π.Α.Αν έχετε φίλο εκεί ρωτήστε να μάθετε τι γίνεται .Όπως υπάρχει debate stereo -home cinema:).Όπως υπάρχουν debate για πολλά πράγματα στη σύγχρονη εποχή.
Το θέμα είναι ότι εγώ και κάποιοι άλλοι εδώ μέσα που είμαστε αρνητικοι στα ηλεκτρικά αναγνωρίζουμε τα υπερ τους.
Προφανως υπερτερούν σε επιδόσεις,σε κατανάλωση σε ησυχία,μπορεί να είναι πιο ξεκούραστα στο ταξίδι και άλλα πολλά.Από την άλλη δεν μπορώ να διανοηθώ ότι για να εχω ένα αξιοπρεπές range θα πρέπει να πηγαίνω με max 120 χλμ και ας εχω 1020 άλογα στο plaid μου o_O
Θελω επίσης το αυτοκινητο να μου αρέσει εμφανησιακα.Από τα ev λογικού κόστους μου αρέσουν μόνο το Honda-e και το e-500
Τα περισσότερα μου μοιάζουν ότι τα έχουν σχεδιάσει υπαλληλοι της playmobil :D
Οι φανατικοί των ev μας κατηγορείται για τρολαρισμα και μεταφορά ψευδών ειδήσεων επειδη καποιος έγραψε για ακαλαίσθητες μπριζες σε τοίχους πολυκατοικιών ή μπαλαντεζες να κρεμονται από μπαλκόνια.
Υποθεση εργασίας:Αν μεσα στην επόμενη 5ετια κυκλοφορήσουν στην Κυψέλη, Εξαρχεια ,Κολωνάκι, Ιλισια, Ζωγραφου ,Παγκράτι κλπ περιοχές, που 9 στις 10 πολυκατοικίες δεν έχουν δικά τους γκαράζ ,10.000 ηλεκτρικά που θα τα φορτίσουν οι ιδιοκτήτες τους;(για να έχουν και το όφελος της φτηνότερης φόρτισης)
Το βρισκω ρεαλιστικό σενάριο και ειλικρινά περιμενω απάντηση.
Τέλος θεωρώ ανθρώπινο να υποστηρίζει κάποιος ότι έκανε σωστή επιλογή,θεωρώ όμως προκλητικη τη συμπεριφορά 2-3 μελών εδώ μέσα που έχοντας στην κατοχή τους 6 μήνες ev κάνουν(γράφουν)λες και τα θερμικά τους κακοποίησαν την παιδικη τους ηλικια:roflmao:
YT.Για μένα η όποια συγκριση evo,deltona …vs ηλεκτρικο είναι άστοχη και αδικεί και τις δυο πλευρές για διαφορετικούς λόγους.
 
Last edited:

Μηνύματα
114
Reaction score
120
Σε ότι έχει να κάνει με τα ev αυτό το +45% περίπου αύξηση βάρους επί του συνολικού δεν είναι από μόνο του μια μεγάλη οπισθοδρομηση μιας και αυτό που επιτάσσει η μηχανική εδώ και πολλές 10ετιες (και στην μηχανοκίνηση φυσικά) είναι η μείωση του βάρους ?
Δεν μιλάω καν για την εξάρτηση της ηλεκτρικής ενέργειας απ τα πετροχημικά τα οποία όλα δείχνουν ότι θα ελέγχουν τα παντα για πολλές 10ετιες ακόμα.
 
Last edited:


Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.594
Reaction score
75.479
YT.Για μένα η όποια συγκριση evo,deltona …vs ηλεκτρικο είναι άστοχη και αδικεί και τις δυο πλευρές για διαφορετικούς λόγους.

Αν μετατρέψουμε τη Deltona σε ηλεκτρική θα αρέσει σε όλους σας;
Θα βάλουμε μεγαλύτερο μοτόρι πίσω για να γυρίζει όμορφα. 😍
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.226
Reaction score
7.242
Προφανως υπερτερούν σε επιδόσεις,σε κατανάλωση σε ησυχία,μπορεί να είναι πιο ξεκούραστα στο ταξίδι και άλλα πολλά.Από την άλλη δεν μπορώ να διανοηθώ ότι για να εχω ένα αξιοπρεπές range θα πρέπει να πηγαίνω με max 120 χλμ και ας εχω 1020 άλογα στο plaid μου
Σύμφωνοι, δεν λέει κανείς ότι τα ηλεκτρικά έχουν μόνο πλεονεκτήματα. Ούτε έχει κρύψει κανείς εδώ μέσα τα μειονεκτήματα, ασχέτως αν είναι προσωπικό θέμα το πόσο ενοχλούν τον καθένα.

Οπότε, δεν "πυροβολεί" κανείς όποιον αναφέρει κάποιο αντικειμενικό μειονέκτημα ή προβληματίζεται σχετικά με αυτό. Κι εγώ το έχω κάνει επανειλημμένα.

Αυτό που δεν μπορεί να γίνει εύκολα ανεκτό είναι:

- Να επαναλαμβάνονται συνεχώς υποτιθέμενα "μειονεκτήματα" τα οποία ΔΕΝ ισχύουν, έχουν γίνει debunk ξανά και ξανά και μόνο στη σφαίρα του ψεκ θα μπορούσε να τα τοποθετήσει κανείς. Πόσες φορές να πει κανείς τα ίδια και τα ίδια;

- Να αναφέρονται "μειονεκτήματα" που ναι μεν έχουν μια βάση, αλλά αναφέρονται υπό εντελώς προβοκατόρικο πρίσμα. Όπως π.χ. αυτό που αναφέρεις για τους ακαλαίσθητους φορτιστές (το γιατί εξηγήθηκε όταν έγινε το αρχικό ποστ επί του θέματος).

- Εντελώς υποκειμενικές απόψεις όπως π.χ. ότι μια Deltona ή ένα Evo είναι "καλύτερα" από "τα ηλεκτρικά" (έτσι γενικά κι αόριστα) που δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα στην κουβέντα.

Πέραν αυτών, υπάρχει και το θέμα που λέει ότι τα ηλεκτρικά θα αντικαταστήσουν τα ICE. Όχι απαραίτητα γιατί τα προτιμάμε, όχι απαραίτητα γιατί το επιλέξαμε, αλλά γιατί θα επιβληθεί. Το αν συμφωνεί κανείς ή όχι με αυτό, είναι άλλη κουβέντα. Όμως θα γίνει.

Άρα όχι, ΔΕΝ είναι σαν το debate μεταξύ Rafale και Viper, που είναι 2 ανταγωνιστικά προϊόντα/επιλογές που συνυπάρχουν. Αργά ή γρήγορα, όλοι θα πάμε σε ηλεκτρικό, αναγκαστικά. Οπότε όποια μειονεκτήματα και να έχει, πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτά και να βρούμε λύσεις για να τα ξεπεράσουμε/προσπεράσουμε/συνηθίσουμε. Άρα ο αφορισμός "σιγά μην πάρω εγώ ηλεκτρικό που δεν κάνει το Χ ή το Υ" δεν βοηθάει σε κάτι, είναι εντελώς αντιπαραγωγική στάση.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.977
Reaction score
12.735
Αν μετατρέψουμε τη Deltona σε ηλεκτρική θα αρέσει σε όλους σας;
Θα βάλουμε μεγαλύτερο μοτόρι πίσω για να γυρίζει όμορφα. 😍
Και με μακριά μπαλαντέζα για να μη τη βαραίνουν οι μπαταρίες. 😍
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.594
Reaction score
75.479
Είναι τα πάντα ξηλωμένα, δεν πρέπει να ζυγίζει πάνω απο 1100 κιλά.
Βγάλε κινητήρα, σανζμάν, διαφορικά, βάλε 2 μοτόρια, κάτω απο 1000. Άνετα παίρνει 60-70KWh μπαταρίες όμορφα μοιρασμένες.
Θεϊκές επιδόσεις για 100-150 χιλιόμετρα! 😍
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.252
Reaction score
1.162
Κανονικά εγώ, ΔΕΝ θα πρέπει να μπαίνω στην συζήτηση (γιατί εγώ έτσι το βλέπω, και όχι ανταγωνισμό), γιατί ΔΕΝ θα προλάβω να αποκτήσω ηλεκτρικό (λόγω ηλικίας), με συμφέρει η Υδρογονοκίνηση, που μπορούν (περίπου σαν το αέριο) να μετατραπούν όλα τα αυτοκίνητα, αλλά μάλλον ούτε αυτήν δεν θα προλάβω, (έχω δώσει την προκαταβολή στον βαρκάρη και δεν έμειναν χρήματα!) :laugh: Επομένως, μόνον θα σας διαβάζω, για να μαθαίνω νέα του χώρου!!!
Και ΝΑΙ, έχω οδηγήσει ηλεκτρικό, και περίμενα να πάρει μπροστά για να ξεκινήσω! (και μην γελάσει κανένας, εκτός και είναι 70 και πάνω!)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.321
Μηνύματα
2.897.522
Members
38.027
Νεότερο μέλος
jimket
Top