Καλώδιο ρεύματος από πίνακα μέχρι πρίζα.



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.303
Reaction score
39.708
αβγδ, ελα να μου ριξεις τις ασφαλειες και να μου τις ξανασηκωσεις λιγο να δω κατι ... 🐒
 

Μηνύματα
944
Reaction score
269
Κάτσε σε λίγο να ανέβω στο σπίτι να βγάλω photo
Edit
Χοντρό άσπρο είναι :spiteful: View attachment 287204
Το μόνο που πέτυχες ήταν να μην πέφτουν οι ασφάλειες,οκ μέχρι.μετα το χάος.Πιστευω ότι ακούς το ίδιο είναι περίεργο,αυτό που κερδίζεις από τη καθαρή γραμμή το χάνεις από το γεγονός ότι το καλώδιο μαζεύει θόρυβο γιατί δεν έχει θωράκιση,οπότε και χειρότερα μπορεί να ακούγεται.Επισης αυτό που κάνει διαφορά στη ξεχωριστή γραμμή δεν είναι μόνο η αυτονομία στο ηχοσύστημα,αλλά και η λογική ότι εφόσον αποφασίζουμε να φτιάξουμε ναι ξεχωριστή γραμμή βάζουμε και ένα καλώδιο λίγης καλύτερης ποιότητας.Αλλα λόγο της ειρωνείας σου για τη μεγάλη διαφορά που κοροϊδεύεις,κακώς σε διαφωτισα.Αυτο που κάνατε είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ!
Κάτσε σε λίγο να ανέβω στο σπίτι να βγάλω photo
Edit
Χοντρό άσπρο είναι :spiteful: View attachment 287204
Αυτό το καλώδιο το έχεις για τελικούς,έκλαψα να σάι καλα!🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
 

Μηνύματα
28.143
Reaction score
26.573
Και που το ξέρεις εσύ ότι θα μαζεύει θόρυβο σώνει και καλά ;
Οσο για τις ασφάλειες προφανώς και έχει ασφαλίσει τη γραμμή με μεγαλύτερη ασφάλεια .
Δλδ το καλώδιο με την θωράκιση δεν μαζεύει θόρυβο μέσα από το σπίτι , σιγά τι θόρυβο μπορεί να έχει ένα σπίτι , δεν είναι εργοστάσιο με βιομηχανική παροχή , αλλά ο θόρυβος του δικτύου που σίγουρα υπάρχει και είναι σημαντικός δεν μας νοιάζει ε;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.273
Reaction score
7.345
το χάνεις από το γεγονός ότι το καλώδιο μαζεύει θόρυβο γιατί δεν έχει θωράκιση
Σίγουρα, καλώδιο χωρίς θωράκιση έχει πιθανότητες να τσιμπάει θόρυβο στον δρόμο, ειδικά αν περνάει από γωνίες που μαζεύεται εκεί πολύ πράγμα.

Από την άλλη όμως, αν δεν έχει άλλες συσκευές κοντά ώστε να κινδυνεύει από θόρυβο, έχει και τα πλεονεκτήματά του να είναι αθωράκιστο καθώς ενεργοποιείται από τα νετρίνα που περνάνε μέσα του (διαπερνάνε τα πάντα) και συντονίζεται με τη θεμελιώδη συχνότητα του σύμπαντος.

Εγώ έτσι το έχω (αθωράκιστο δηλαδή αλλά μακριά από πηγές θορύβου) και έχει κάνει μεγάλη διαφορά. Πολύ πιο ατμοσφαιρικός ήχος. Κάτι παραπάνω βασικά από ατμοσφαιρικός, ειδικά αν ακούσεις κομμάτι με τσελέστα είναι άλλο πράγμα.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.303
Reaction score
39.708
... τοτε μπορει κανεις να βαλει 2-3 μπαλαντεζες (προεκτασεις) αναλογα το θεμα με ή χωρις θωρακιση...με ακριβο καλωδιο για ακριβες παραγωγες...κοτετσοσυρμα για νοιζ... επικαλυπση βινυλιου για βινυλιο...κοκ... μπορει επισης να ακολουθει και διαφορετικη διαδρομη το καλωδιο για πειραματισμο...μαλιστα αν ειναι καποιος πολυ μερ@κλης...μπορει να βαλει το συστημα του κολλητα στον πινακα... (ή ακομα πχιο ιδανικα τον πινακα στο συστημα) 🐒
 

Μηνύματα
28.143
Reaction score
26.573
Κάτσε σε λίγο να ανέβω στο σπίτι να βγάλω photo
Edit
Χοντρό άσπρο είναι :spiteful: View attachment 287204
Κι αυτές οι ασφάλειες ρε πουλάκι μου και συ ! δεν ντρέπεσαι ? χάθηκε καμία high fi tuning ?
Μα πίνακας είναι τώρα αυτός ;
Ντροπής πράματα .
 

Μηνύματα
12.993
Reaction score
10.234
Καλησπέρα,
Σκέφτομαι να τραβήξω νέα γραμμή ρεύματοςαπό τον πίνακα μέχρι το hifi για αποκλειστική χρήση από αυτό.
1) Πιστεύετε θα έχει αρκετή διαφορά ώστε να δικαιολογεί το κόστος;
2) Τι καλώδιο είναι κατάλληλο; Παρακαλώ μην προτείνετε καλώδια πολύ ακριβά. Είμαι διατεθιμένος να δώσω 10 ευρώ το μέτρο περίπου.

Χρησιμοποιώ Musical Fidelity M2si & KEF R3.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας.
Έχεις κάποιο πρόβλημα; Ακουστό θόρυβο όταν λειτουργούν άλλες συσκευές; Παράσιτα από led ή διακόπτες;
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.311
Reaction score
11.746

Θωρακισμένο ρεύματος στη διατομή που θέλεις
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.275
Reaction score
21.107
1) Πιστεύετε θα έχει αρκετή διαφορά ώστε να δικαιολογεί το κόστος;
Δεν θα έχει καμιά διαφορά, αλλ' αυτό δεν έχει καμιά σημασία. Σημασία έχει τί θα νιώσεις. Και η διαφορά που θα νιώσεις συναρτάται άμεσα από τη θυσία, δηλαδή το κόστος, τη γκρίνια και την ταλαιπωρία της βρωμιάς που συνεπάγεται ένα τέτοιο μερεμέτι. Κυρίως, όμως, το οικονομικό κόστος.

Αν πάρεις καλώδιο των 10 ευρώ το μέτρο, θα επιτρέψεις στον καθένα να σε κοιτάει περιφρονητικά, μόνο και μόνο επειδή αυτός μπόρεσε και ξόδεψε τα 10πλάσια. Μην επιτρέψεις σε κανέναν κάτι τέτοιο. Κανέναν. Πάρε ασημόσυρμα χύμα και φτιάξε το καλώδιο μόνος σου, ή με τη συνεργασία κάποιου ηλεκτρολόγου. Με διατομή 1,5mm βγαίνει 1,8 καρέ, μια χαρά για τη συγκεκριμένη χρήση. Θα χρειαστείς τρία σύρματα, οπότε υπολόγισε περίπου 110-115 λίρες το μέτρο. Ακριβά; Ακριβά, αλλά θα γίνει η δουλειά σου. Θέλεις να κάνεις μια δουλειά. Κάντη σωστά.

 

Μηνύματα
55
Reaction score
18
Έχεις κάποιο πρόβλημα; Ακουστό θόρυβο όταν λειτουργούν άλλες συσκευές; Παράσιτα από led ή διακόπτες;
Όχι, δε διακρίνω κάποια αλλαγή όταν ενεργοποιούνται συσκευές, αν και δεν έτυχε να ανοίξει ο καυστήρας ή το ac (που παίρνουν ρεύμα από την ίδια γραμμή) όταν ακούω μουσική. Θα πρέπει να το δοκιμάσω.
 




Μηνύματα
28.143
Reaction score
26.573
Εγώ κατάλαβα πολύ καλά τι έγραψες Πέτρο μου.
Κάποιοι άλλοι δεν καταλαβαίνουν.
Δεν ήταν pun intendend .
 

Μηνύματα
12.993
Reaction score
10.234
Οκ. Σκοπίμως δεν ασχολούμαι με τους άλλους που δεν καταλαβαίνουν.

Σε τελική ας κάνει αυτό που έγραψε ο Κόγιας! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.303
Reaction score
39.708
.... ξεχωριστη ασφαλεια απο το πινακα για καθε καναλι ειναι το προτεινομενο, αν αξιζει να το κανεις...αξιζει και να το παρακανεις.. 🐒
 

Μηνύματα
944
Reaction score
269

Θωρακισμένο ρεύματος στη διατομή που θέλεις
OLFLEX φερνει ο Δημουλας!Αυτο το προτεινα.
 
  • Like
Reactions: ika


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.422
Μηνύματα
2.902.888
Members
38.043
Νεότερο μέλος
ADRONIS
Top