Καλώδιο ρεύματος από πίνακα μέχρι πρίζα.

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.273
Reaction score
7.345
Εγώ προσωπικά δεν έχω ακουστική μνήμη τόσο καλή ώστε να συγκρατήσω τις διαφορές για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.
Ναι, αλλά άμα ξέρεις εκ των προτέρων ποιο (θα) είναι καλύτερο, είναι πιο εύκολο.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.493
Reaction score
15.355
Δηλαδή, έκλεισες το ηχοσύστημα, κατέβασες τον γενικό, άλλαξες τις συνδέσεις στον πίνακα και στην πρίζα, ξανασύνδεσες το ρεύμα, άναψες το ηχοσύστημα, περίμενες να φτάσει την ίδια θερμοκρασία λειτουργίας. Και μετά άκουσες τις διαφορές; Και μετά ξαναέκανες τη διαδικασίες για να γυρίσεις στην πρότερη κατάσταση και άκουσες τις διαφορές να επανέρχονται στην προηγούμενη κατάσταση;

Εγώ προσωπικά δεν έχω ακουστική μνήμη τόσο καλή ώστε να συγκρατήσω τις διαφορές για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.
Αν πρόκειται για καμιά πραγματικά μεγάλη αλλαγή, π.χ. στη μια περίπτωση να έχεις θορύβους βζζνν μπζζζ και στην άλλη να μην έχεις, τότε οκ, αρκεί η φτωχή μας ακουστική μνήμη...
Αν μιλάμε για λίγο πιο ...αέρινα πρίμα και ...λίγο πιο υγρές μεσαίες ... τότε η ακουστική μνήμη προφανώς δεν θα επαρκέσει...

Aν δεν εχεις δοκιμασει δεν μπορεις να εχεις ολοκληρωμενη αποψη,και επιμενω γιατι εχω κανει δοκιμες διαφορων καλωδιων και σας λεω ο ηχος ειναι πολυ καθαροτερος,και το ακουσαν 2-3 φιλοι μου το συστημα μετα τις αλλαγες και συμφωνησαν απολυτα,οποτε τι να κατσω αν εξηγω τωρα,οταν δεν εχεις δοκιμασει κατι λογικο να μην εχεις αποψη,αλλα εδω ολοι εχουν αποψη χωεις την αναλογη εμπειρια!
Δεν είναι εύκολη δοκιμή και αν βάλεις και "καλά¨καλώδια όπως λες, τότε γίνεται και κοστοβόρα....
Αν κάποιος την κάνει με όλη τη μανούρα και τα έξοδα που τη συνοδεύουν...ε... όλο και κάποια διαφορά θα ακούσει μετά! αναγκαστικά!!
 



Μηνύματα
114
Reaction score
120
Καλησπέρα,
Σκέφτομαι να τραβήξω νέα γραμμή ρεύματοςαπό τον πίνακα μέχρι το hifi για αποκλειστική χρήση από αυτό.
1) Πιστεύετε θα έχει αρκετή διαφορά ώστε να δικαιολογεί το κόστος;
2) Τι καλώδιο είναι κατάλληλο; Παρακαλώ μην προτείνετε καλώδια πολύ ακριβά. Είμαι διατεθιμένος να δώσω 10 ευρώ το μέτρο περίπου.

Χρησιμοποιώ Musical Fidelity M2si & KEF R3.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας.
Ένα δοκιμασμένο από αρκετούς του χώρου είναι το GigaWatt LC-Y EVO, αν σε παίρνει οικονομικά αξίζει το κόπο.
 

Attachments


Μηνύματα
944
Reaction score
269
Αν πρόκειται για καμιά πραγματικά μεγάλη αλλαγή, π.χ. στη μια περίπτωση να έχεις θορύβους βζζνν μπζζζ και στην άλλη να μην έχεις, τότε οκ, αρκεί η φτωχή μας ακουστική μνήμη...
Αν μιλάμε για λίγο πιο ...αέρινα πρίμα και ...λίγο πιο υγρές μεσαίες ... τότε η ακουστική μνήμη προφανώς δεν θα επαρκέσει...



Δεν είναι εύκολη δοκιμή και αν βάλεις και "καλά¨καλώδια όπως λες, τότε γίνεται και κοστοβόρα....
Αν κάποιος την κάνει με όλη τη μανούρα και τα έξοδα που τη συνοδεύουν...ε... όλο και κάποια διαφορά θα ακούσει μετά! αναγκαστικά!!
Βασικά το καλώδιο αλλάζω μόνος,οπότε μόνο το κόστος αυτού,βέβαια δεν έχω βάλει κάτι ιδιαίτερα ακριβό.βοηθα και το σχετικά μικρό μήκος.Δισφορες υπάρχουν,τις ακουει και ο γιος μου που είναι και μουσικός ,αλλά άσχετος με το τεχνικό θέμα.κσι το χώρο αυτό.
Ένα δοκιμασμένο από αρκετούς του χώρου είναι το GigaWatt LC-Y EVO, αν σε παίρνει οικονομικά αξίζει το κόπο.
Είναι αρκετά καλό,αλλά για μένα το κόστος ξεφεύγει,εξαιρετική επιλογή πάντως.
 

Μηνύματα
944
Reaction score
269
Απο που κι ως που αποφεύγω τις απαντήσεις; Σου είπα, δεν έχω καμία απολύτως παρεμβολή και έχω απλό ηλεκτρολογικό καλώδιο.
Οπότε είστε οκ εσείς όλα μια χαρά!
Ναι, αλλά άμα ξέρεις εκ των προτέρων ποιο (θα) είναι καλύτερο, είναι πιο εύκολο.
Πρέπει να δικαιολογήσετε τα πάντα,μεγάλο πρόβλημα για τον άνθρωπο ο εγωισμός!
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.639
Reaction score
29.339
Πρέπει να δικαιολογήσετε τα πάντα,μεγάλο πρόβλημα για τον άνθρωπο ο εγωισμός!
Δεν είναι καν θέμα αν υπάρχει προσπάθεια δικαιολογίας ή εγωισμός. Αυτά που λέει είναι γνωστά από την ψυχολογία. Αυτό που θες, αυτό που περιμένεις, αυτό θα ακούσεις. Ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει απίστευτες δυνατότητες, που σιγά σιγά μέσω της νευροεπιστήμης αρχίζουμε να τα καταλαβαίνουμε καλύτερα.
 


Μηνύματα
944
Reaction score
269
Δεν είναι καν θέμα αν υπάρχει προσπάθεια δικαιολογίας ή εγωισμός. Αυτά που λέει είναι γνωστά από την ψυχολογία. Αυτό που θες, αυτό που περιμένεις, αυτό θα ακούσεις. Ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει απίστευτες δυνατότητες, που σιγά σιγά μέσω της νευροεπιστήμης αρχίζουμε να τα καταλαβαίνουμε καλύτερα.
Δεν ισχύει,ότι μπορεί να συμβεί βέβαια ναι,αλλά δεν είναι κανόνας.Εχω βάλει πολύ ακριβότερο καλώδιο από κάποιο άλλο που είχα,και δεν μου άρεσε,γιατί το καθένα είχε το δικό του χαρακτήρα.Επισης όπως είπα έχω αλλάξει καλώδιο και έχω βάλει το γιο μου χωρίς να ξέρει τι έχω βάλει,και είχε την ίδια άποψη που είχα και εγώ.Οι αλλαγές δεν ειναί πάντα προς το καλύτερο,αλλά και στο χειρότερο.Επισης έχω αφαιρέσει από πολύπριζο ηλεκτρολογικό καλώδιο από Καυκα και έχω βάλει μονόκλωνο της Ιnakustik και μόνο με απώλεια όλης της ακοής δεν θα καταλαβαίνες την απιστευτη διαφορά της διαφανειας,σαφώς πρόκειται για καλύτερης ποιότητας χαλκού.Αυτα από εμένα!
 


Μηνύματα
55
Reaction score
18
Εν τω μεταξύ ο νηματοθέτης την έχει κάνει με ελαφρά πηδηματάκια. Τί να κάνει ο άνθρωπος? Κι εγώ το ίδιο θα έκανα. :biggrin:
Δεν την έκανα, αλλά τι να πω; Δεν περίμενα να ξεσπάσει τέτοια διαμάχη. Διαβάζω, διαβάζω και προσπαθώ να βγάλω κάποια άκρη...
Ευχαριστώ πολύ πάντως όσους έδωσαν κάποια σοβαρή απάντηση.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.639
Reaction score
29.339
Δεν ισχύει,ότι μπορεί να συμβεί βέβαια ναι,αλλά δεν είναι κανόνας.Εχω βάλει πολύ ακριβότερο καλώδιο από κάποιο άλλο που είχα,και δεν μου άρεσε,γιατί το καθένα είχε το δικό του χαρακτήρα.Επισης όπως είπα έχω αλλάξει καλώδιο και έχω βάλει το γιο μου χωρίς να ξέρει τι έχω βάλει,και είχε την ίδια άποψη που είχα και εγώ.Οι αλλαγές δεν ειναί πάντα προς το καλύτερο,αλλά και στο χειρότερο.Επισης έχω αφαιρέσει από πολύπριζο ηλεκτρολογικό καλώδιο από Καυκα και έχω βάλει μονόκλωνο της Ιnakustik και μόνο με απώλεια όλης της ακοής δεν θα καταλαβαίνες την απιστευτη διαφορά της διαφανειας,σαφώς πρόκειται για καλύτερης ποιότητας χαλκού.Αυτα από εμένα!
Όταν είμαστε σίγουροι ότι προκύπτει κάποια αλλαγή, τέτοια που να τη θυμόμαστε σε διάφορες εναλλαγές, τότε το καλώδιο δεν είναι σωστά σχεδιασμένο. Είτε από λάθος κατασκευή είτε σκόπιμα, το καλώδιο δείχνει την παρουσία του. Το σωστά σχεδιασμένο καλώδιο δεν δείχνει την παρουσία του. Δεν προσφέρει απολύτως τίποτα στο σήμα.

Αν ένα καλώδιο κάνει ΕQ τότε υπάρχει θέμα.

Εδώ και πάρα πολλά χρόνια αμέτρητοι χομπίστες προσπαθούν να φτιάξουν τον ήχο του συστήματος στα γούστα τους κάνοντας EQ μέσω καλωδίων.

Λάθος.
 


Μηνύματα
28.143
Reaction score
26.572
Εγώ είμαι απόλυτα ήσυχος .
Επίσης γνωρίζω ηλεκτροτεχνία.


Εσείς όσον αφορά σε φυσική λυκείου , νόμοι του ηλεκτρισμού και τα τοιαύτα καμία σχέση έχετε ; ή απλά διαζύγιο με την αιτία του καλύτερου ηχητικού αποτελέσματος λόγω καθαρότερου χαλκού ;
 

Μηνύματα
95
Reaction score
142
εδω η κοροιδια που εχουν εφευρει καθρεπτακια για ιθαγενεις ολοκληρο φιλτρο ps audio και δεν κανει τιποτα ουσιαστικο και θα κανει ενα καλωδιο (υψηλης ποιοτητας) απο τον πινακα? απλα αν υπαρχει σπινθηρας απο καποιο διακοπτη η συσκευη το φιλτρο τον καταπνιγει χωρις να κινδινευουν τα μηχανακια μας
κι αλλη μια παραμυθα τουλαχιστον ειναι οικονομικο και το βαζεις στο συστημα χωρις να κλαις.https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/zerosurge-2r15w-surge-protector-review.41298/
 
Last edited:


Μηνύματα
55
Reaction score
18
Ερώτηση για την "ομάδα" κατά την οποία το καλώδιο πίνακας - πρίζα δεν επηρεάζει ιδιαίτερα:
Κατ' αντιστοιχεία και το πολύπριζο όπως και το καλώδιο πολύπριζο - συσκευή δεν παίζει ρόλο ή εκεί υπεισέρχονται άλλες παράμετροι;
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.303
Reaction score
39.708
...για τους αθρωπους δεν εχει διαφορα, ισως οι νυχτεριδες να εβρισκαν καποια ελαφρια διαφοροποιηση...αλλα αποτι μου εχουν πει οι ιδιες ακουνε εντελως διαφορετικα αυτες τις συχνοτητες. 🐒
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.422
Μηνύματα
2.902.887
Members
38.043
Νεότερο μέλος
ADRONIS
Top