Τι θα πιούμε σήμερα;

TGD

Μηνύματα
8.144
Reaction score
8.126
Νομίζω ότι το όνομα "Μαυροδάφνη" είναι κατωχυρωμένο εμπορικό σήμα από την Αχάια Κλάους και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνον σε γλυκιές οινοποιήσεις της συγκεκριμένης ποικιλίας από την Αχαία. Γι' αυτό και οι _ στο όνομα του μπουκαλιού.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
266
Νομίζω ότι το όνομα "Μαυροδάφνη" είναι κατωχυρωμένο εμπορικό σήμα από την Αχάια Κλάους και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνον σε γλυκιές οινοποιήσεις της συγκεκριμένης ποικιλίας από την Αχαία. Γι' αυτό και οι _ στο όνομα του μπουκαλιού.
Ετσι νομίζω κι εγώ, χωρίς να είμαι σίγουρος. Σαν ποικιλία πάντως έχει δυνατότητες. Ειδικά το ΤΑΩΣ του Παρπαρούση το θεωρώ αρκετά αξιόλογο.
 

TGD

Μηνύματα
8.144
Reaction score
8.126
Και υπέροχη είναι η ξηρή Δάφνη του ΚυρΓιαννη. Πειραματική καλλιέργεια της ποικιλίας στη Νάουσα!
Ο γιος μου ένιωσε το πρώτο του "μεθύσι" με αυτό. Οπότε γυρναγα στο τραπέζι, μου έκλεβε και μια γουλια!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.507
Reaction score
42.456
Το όνομα Μαυροδάφνη είναι ποικιλία σταφυλιού πρωτίστως. Οπότε μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ένδειξη της ποικιλίας. Το αν έχει κατοχυρωθεί ως εμπορική επωνυμία δεν το γνωρίζω, μου φαίνεται δύσκολο όμως.



και πολλά άλλα
 

TGD

Μηνύματα
8.144
Reaction score
8.126
ΠΟΠ Μαυροδάφνη Πατρών και ΠΟΠ Μαυροδάφνη Κεφαλληνίας είναι ενισχυμένα γλυκά κρασιά.
Οι ξηρές μαυροδαφνες που έβαλες είναι από την Πελοπόννησο και γράφουν Μαυροδάφνη. Οι δύο άλλες (Κεφαλλονιά και Νάουσα) δεν γράφουν. Είμαι περίεργος αν υπάρχει κάποιο θέμα ορολογίας ή νομικό, ή είναι απλά τερτιπια των παραγωγών.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.507
Reaction score
42.456
ΠΟΠ Μαυροδάφνη Πατρών και ΠΟΠ Μαυροδάφνη Κεφαλληνίας είναι ενισχυμένα γλυκά κρασιά.
Οι ξηρές μαυροδαφνες που έβαλες είναι από την Πελοπόννησο και γράφουν Μαυροδάφνη. Οι δύο άλλες (Κεφαλλονιά και Νάουσα) δεν γράφουν. Είμαι περίεργος αν υπάρχει κάποιο θέμα ορολογίας ή νομικό, ή είναι απλά τερτιπια των παραγωγών.
το Οργίων είναι από την Κεφαλλονιά

και για τα γλυκά κρασιά υπάρχει ειδική κατηγορία οίνοι ΟΠΕ (Ονομασία Προέλευσεως Ελεγχόμενη) και είναι μέρος των οίνων ΠΟΠ.
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
8.144
Reaction score
8.126


Αυτό το άνοιξα με τα πρόβεια μπιφτέκια. Δεν ήταν το τέλειο ταίριασμα, ειδικά λόγω του καιρού, αλλά είναι πολύ καλό!
 














Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.605
Μηνύματα
2.910.926
Members
38.074
Νεότερο μέλος
gnpapast
Top