Trinnov Altitude


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.041
Reaction score
82.314
Δεν στήνεται αυτό το σετάπ εύκολα για να λειτουργήσει το wave forming. Θέλει πολλά σαμπ σε διαφορετικά ύψη.
Πρέπει να έχεις σοβαρά μεγάλο dedicated χώρο
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.034
Reaction score
130.908
Θέλει πολλά σαμπ σε διαφορετικά ύψη.
Και που ακριβώς είναι το "πρόβλημα";

ΥΓ. Εκτός απ'τα λεφτά. Βέβαια, όταν έχεις "πολλά" σαμπ για wave forming, δηλαδή μίνιμουμ 5-6, δεν χρειάζεται να είναι 18-αρια, μπορούν να χρησιμοποιηθούν μικρότερου μεγέθους και όγκου σαμπ.
Δεν νομίζω να υπάρχει οικιακός χώρος που να μη του φτάσουν 6 τεμάχια 8" ή άντε 10"..

Προσωπικά βλέπω να επεκτείνεται η λογική των πολλών "μικρών" δορυφόρων (σε αντίθεση με τις συνταγές της παλαιάς σχολής του σχεδόν μονοκάναλου), και στα πολλά "μικρά" σαμπ, κι όχι σε 1 ή 2 γαϊδούρια..

Το μικρό 9S της dynaudio λόγου χάριν, το 9,5" σαμπ με κλειστή καμπίνα, βλέπω να είναι εξαιρετική επιλογή, πλέον προτιμότερη του 18S, λόγω όγκου και ευκολίας τοποθέτησης.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.041
Reaction score
82.314
Και που ακριβώς είναι το "πρόβλημα";
Θέλει και ηχοπερατή με απόσταση από τον τοίχο να μπουν σαμπς από πίσω. Και απολύτως συμμετρικό δωμάτιο, προς το παρόν.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.344
Reaction score
21.044
Το οποίο συμμετρικό δωμάτιο αποτελεί εξαρχής ένα πρόβλημα ακουστικής, σωστά;

Άρα, η δουλειά που έχει να κάνει το λογισμικό αυξάνεται. Δεν αποτελεί πρόβλημα αυτό, απλώς το σημειώνω.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.786
Reaction score
6.329
Δεν πιστεύω να το περιορίσουν τόσο πολύ πάντως.
Αν είναι να γίνει τόσο strict όσον αφορά τα requirements θα δουλέψει μόνο σε studios και όχι σε όλα φυσικά.

Ναι, για τα optimal αποτελέσματα "απαιτείται" αυτό που περιγράφει ο @Dimifoot αλλά από το τίποτα, πάλι και σε sub-optimal placement & room θα υπάρχει κάποια περαιτέρω βελτίωση (σε σύγκριση με "disabled" WF).
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.910
Reaction score
11.228
"However, as previously mentioned, the sophistication and adaptability of WaveForming allow it to support a large diversity of layouts while maintaining a high level of performance. In short, it tolerates diverging from the “ideal” layout"

 

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.010
Ειδα και το επομενο βιντεακι απο το καναλι τους. Το νεο σοφτγουερ ειναι δωρεαν για τους κατοχους τρινοφ. Συγκρινοντας το με μια διαταξη DBA δινει καλυτερο αποτελεσμα. Το καλυτερο αποτελεσμα ακουγεται και επισης επαληθευεται απο τις μετρησεις που εκαναν. Ενα αλλο πλεονεκτημα ειναι οτι ειναι ευελικτο και δεν ειναι πλεον απαραιτητο να ακολουθησει κανεις τις προδιαγραφες ενος DBA οσον αφορα τις θεσεις τοποθετησης και το πληθος των σαμπς. Μπορει καλλιστα να τοποθετησει κανεις 4 μπροστα και 3 ή 2 πισω και οχι απαραιτητα στις προκαθορισμενες θεσεις ενος DBA.

Δλδ ποιοτητα και ευελιξια. Αυτοι σου δινουν νεο εργαλειο για να βελτιστοποιησεις το χομσινεμα, εσυ βαζεις 2-3 σαμπς επιπλεον. Τα μεταξωτα βρακια θελουν και επιδεξιους κωλους.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.034
Reaction score
130.908
Θέλει και ηχοπερατή με απόσταση από τον τοίχο να μπουν σαμπς από πίσω. Και απολύτως συμμετρικό δωμάτιο, προς το παρόν.
Μπα, υπάρχει "ελαστικότητα" όσον αφορά τις απόλυτες θέσεις κλπ του DBA. Το λέει και στο ανωτέρω βίντεο ο τρινοβάς, φλεξιμπίλιτι.

Ειδάλλως δεν θα είχε καμία εφαρμογή σε κανένα χομ σινεμά, παρά μόνον σε εξτριμ στούντιο.

Αυτό που φτιάξανε στην τρινοβ έχει εφαρμογή σε νορμάλ οικιακούς χώρους, και σταμάτα τις δικαιολογίες για να μη πάρεις κι άλλα σαμπ, δε πείθεις κανένα. 🤣🤪😁
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.041
Reaction score
82.314
Ειδάλλως δεν θα είχε καμία εφαρμογή σε κανένα χομ σινεμά, παρά μόνον σε εξτριμ στούντιο.
Φοβάμαι πως αυτό ακριβώς ισχύει.
και σταμάτα τις δικαιολογίες για να μη πάρεις κι άλλα σαμπ, δε πείθεις κανένα.
Δεν έχω καμία δυνατότητα να βάλω σαμπς σε άλλο υψος, η οθόνη καλύπτει σχεδόν πλήρως όλο τον μπροστινό τοίχο, και εάν γίνει ηχοπερατή για να μπουν από πίσω, καταργείται η σκάλα.
Για εμένα αυτό το software είναι παντελώς άχρηστο.
Αντιθέτως, βολεύουν εξαιρετικά τα PSI AVAA 2-3 τεμάχια, για να φτιάξω τα δυο modes που έχω, και τέλος.
 

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.010
παντως για οσους ενδιαφερονται, ως μετρο συγκρισης επιλεχθηκε η ταινια Fury με τον Μπραντ Πιτ και αποτελει πλεον το νεο reference οσον αφορα το μπασο. Λιγο προσοχη θελει ομως οπως τονιζουν με την σταθμη.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.910
Reaction score
11.228


IMHO: Εκεί στην Τρίνοβ ασχολήθηκαν πολύ σοβαρά για πολύ καιρό ΚΑΙ με το θέμα χαμηλές συχνότητες. Προφανώς εστίασαν ΣΤΟ σωστό τρόπο μετάδοσης των χαμηλών συχνοτήτων σε δωμάτια, που είναι η μετάδοση ως plane wave από τον μπροστά τοίχο προς τον πίσω. Και από ότι φαίνεται καταφέρνουν να βελτιστοποιήσουν τη μετάδοση αυτή ακόμη και σε μη συμμετρικά δωμάτια ή σε δωμάτια με μη συμμετρικά τοποθετημένα σαμπς ή με μη προβλεπόμενο αριθμό σαμπς.

Εξαιρετικά νέα. Ναι, είναι πιο δύσκολη η τοποθέτηση σαμπς σε ύψος, αλλά είναι απαραίτητη προϋπόθεση για τη μετάδοση των χαμηλών ως plane κύμα από εμπρός προς τα πίσω, και είναι και απαραίτητη προϋπόθεση για να δουλέψει το εν λόγω λογισμικό.

Επίσης εξαιρετικά νέα ότι το λογισμικό θα είναι δωρεάν. Πακέτο με τις 4 δωρεάν έξτρα εξόδους του Α16 είναι too good to be true.

ΙΜΗΟ, αυτή η τεχνολογία είναι τέλος δρόμου σε ότι αφορά χαμηλές συχνότητες σε δωμάτια με κανονική τοιχοποιία. Δε θα υπάρξει ούτε θα βγει ποτέ κάτι καλύτερο από αυτό. Έβερ. Φυσικς. Για κάτι καλύτερο, μόνο δωμάτια χωρίς κανονική τοιχοποιία, room-in-room, κλπ. Αλλά αυτή είναι άλλη ιστορία και άλλο το απαιτούμενο μπάτζετ.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.827
Reaction score
29.504
Μόλις είδα το παραπάνω video. Έτσι από περιέργεια, όχι ότι θα πάρω ποτέ Trinnov. Waaaaaaaaaaay over budget.

Η ιδανική τοποθέτηση subwoofers σε συνδυασμό με τον απόλυτα ελάχιστο αριθμό μονάδων (6 subwoofers) είναι αυτή. Σε τρίγωνο, 3 εμπρός και τρία πίσω.

Screenshot_20230828_133721_Free Adblocker Browser.jpg


Όσο αναφορά την λύση των 6 subwoofers όλες οι άλλες λύσεις - τοποθετήσεις δεν θα έχουν τα ίδια αποτελέσματα καθώς, ιδανικά, τα subwoofers πρέπει να είναι μακριά από το πάτωμα, τις γωνίας και τους τοίχους. Επίσης, πάλι ιδανικά, όλα τα subs πρέπει να είναι ίδια.

Τα μεγάλα subs προφανώς είναι καλύτερα από τα μικρότερα, αλλά, αν υπήρχε επιλογή ανάμεσα σε λιγότερα 12άρια ή περισσότερα 10άρια θα πήγαινε με τα 10άρια.

Το όλο concept δεν δείχνει να είναι απλό. Από ότι φαίνεται έχουν ένα έτοιμο spreadsheet calculator, του πετάμε μέσα διαστάσεις δωματίου και τους λέει που πρέπει να μπει τι. Ή, του λες ότι έχεις τάδε δωμάτιο και 6-8 10άρια - 12άρια πχ και σου λέει που πρέπει να μπουν.

IMHO, με το waveforming η Trinnov πάτησε το kill button σε όλες τις μεγάλες τηλεοράσεις. Σου λέει ότι μπορεί να δουλέψει με ότι τους δώσεις, αλλά, αφού πλήρωσες 20.000 ευρώ βρε αδελφέ για το μηχανάκι, το σωστό είναι ηχοπερατή.
 

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.010
IMHO, με το waveforming η Trinnov πάτησε το kill button σε όλες τις μεγάλες τηλεοράσεις. Σου λέει ότι μπορεί να δουλέψει με ότι τους δώσεις, αλλά, αφού πλήρωσες 20.000 ευρώ βρε αδελφέ για το μηχανάκι, το σωστό είναι ηχοπερατή.
Ετσι και αλλιώς το DBA που υποτίθεται ήταν η καλύτερη λύση δεν άφηνε περιθώρια για μεγάλες τηλεοράσεις.
Απορία το έχω αν βάλεις ένα πανί όχι ηχοπερατο μπροστά από ένα σαμπ τι θα μεταβληθεί, δεν νομίζω να αλλάζει κάτι σε αυτές τις συχνότητες.
Όσο για το πλήθος των σαμπ, έχει βγάλει οδηγό η τρινοφ, το έβαλε πιο πάνω ο νταποστ.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.910
Reaction score
11.228
Απορία το έχω αν βάλεις ένα πανί όχι ηχοπερατο μπροστά από ένα σαμπ τι θα μεταβληθεί, δεν νομίζω να αλλάζει κάτι σε αυτές τις συχνότητες.
Όπως το λές: δε θα αλλάξει απολύτως τίποτα ηχητικά. Μπορεί όμως το πανί να κουνιέται, αναλόγως στήριξης/τοποθέτησης.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.309
Reaction score
7.415
Ναι, δοκιμάστε να βάλετε μη ηχοπερατή οθόνη μπροστά από sub(s) και να δείτε ταινία.
Μετά ελάτε να μου πείτε τι έγινε. Αν είναι και ported, ακόμα καλύτερα 😄
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.034
Reaction score
130.908
Η ιδανική τοποθέτηση subwoofers σε συνδυασμό με τον απόλυτα ελάχιστο αριθμό μονάδων (6 subwoofers)
Νομίζω άκουσα τον τρινοβά να λέει και για 5 σαμπ συνολικά, με 3 τεμάχια μπροστά και 2 πίσω.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.827
Reaction score
29.504
Νομίζω άκουσα τον τρινοβά να λέει και για 5 σαμπ συνολικά, με 3 τεμάχια μπροστά και 2 πίσω.
Και αυτό γίνεται αλλά δεν είναι το ιδανικό. Αν τα κατάλαβα σωστά βέβαια, ο λόγος είναι επειδή θα χάσεις τον έλεγχο του ύψους πίσω. Μπροστά θα έχεις 3 πηγές ήχου που θα καλύπτουν ύψος και πλάτος, ενώ πίσω θα έχεις περιορισμούς. Το ιδανικό είναι ίδιος αριθμός μπρος πίσω.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.786
Reaction score
6.329
Άντε
Ναι, δοκιμάστε να βάλετε μη ηχοπερατή οθόνη μπροστά από sub(s) και να δείτε ταινία.
Μετά ελάτε να μου πείτε τι έγινε. Αν είναι και ported, ακόμα καλύτερα 😄
Αν υπάρχει η κατάλληλη απόσταση και η οθόνη έχει στηριχτεί σωστά/είναι ποιοτική δεν υπάρχει θέμα.
Αν είναι ported, προφανώς πρέπει να φροντίσεις τα ports να είναι πιο κάτω από την οθόνη, ή να τα μπαλώσεις ή να βάλεις το sub sideways...

Το ιδανικό είναι να είναι ηχοπερατή φυσικά, και εκεί πάλι δεν το βάζεις κολλητά, ούτε σε σώζει αν έχεις θηρίο με μεγάλα και πολύ "δραστήρια" ports... distance is key :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.034
Reaction score
130.908
Και αυτό γίνεται αλλά δεν είναι το ιδανικό. Αν τα κατάλαβα σωστά βέβαια, ο λόγος είναι επειδή θα χάσεις τον έλεγχο του ύψους πίσω. Μπροστά θα έχεις 3 πηγές ήχου που θα καλύπτουν ύψος και πλάτος, ενώ πίσω θα έχεις περιορισμούς. Το ιδανικό είναι ίδιος αριθμός μπρος πίσω.
Το θέμα δεν είναι το "ιδανικό", αλλά εάν μπορείς να επιτύχεις καλύτερο αποτέλεσμα με χρήση waveforming, εάν διαθέτεις 5 σαμπ.

Ακόμα και με σταθερή οθόνη στον εμπρός τοίχο, μπορεί να τοποθετηθεί ένα σαμπ σε βάση πάνω από την οθόνη.

Τα υπόλοιπα 2 μπροστινά σαμπ, μπορούν να είναι κολλητά στα εμπρός main, είτε εσωτερικά αυτών (ανάμεσα σε main και κεντρικό) είτε πίσω από τα main, πάνω στον τοίχο.

Στον πίσω τοίχο, μπορείς να βάλεις 2 σαμπ στο ύψος των αυτιών σου, κέντρο.

Νομίζω, μια χαρά δουλειά θα γίνει, καλύτερα από το να σπείρεις γύρω γύρω τα 5 σαμπ.

Φυσικά, μπορείς στον πίσω τοίχο, όπου δεν έχει πρόβλημα "οθόνης", να βάλεις 3 σαμπ, τα 2 πιο χαμηλά, και το ένα κάτω από τον προβολέα.

Κι άσε το σοφτγουερ της τρινοβ να βγάλει τα ματάκια του, κάτι θα ξέρει αυτό να κάνει.

Εγώ ψήνομαι...😜

Άμα βάλω τα 2 Neumann μπροστά, δίπλα (ή κάτω από - ως βάση) στα main, μπορώ να προσθέσω ένα σαμπ πάνω από την οθόνη, πχ ένα 12" genelec.

Βάζω και τα 2 τζενελεκ πίσω, και προσθέτω ένα ακόμα 12" τζενελεκ ψηλά, κάτω από τον προβολέα.

Δηλαδή, 2 σαμπ χρειάζεται να πάρω, κι είμαι έτοιμος με εξάδα.


Θα μπορούσα να αφήσω μπροστά τα genelec, και να πάω πίσω τα Νιούμαν, όλα τα σενάρια αυτά, μπορώ να τα υλοποιήσω στο χώρο μου, με τη σταθερή οθόνη όπως είναι.

Θα μπορούσα να δώσω τα Νιούμαν, και να πάρω στη θέση τους επίσης 12" τζενελεκ.

Κι αυτό γίνεται.

Θέλει κανένας τα Νιούμαν που έχω; 😎
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.605
Μηνύματα
2.910.932
Members
38.075
Νεότερο μέλος
demetris.loucaides@euthor
Top