Αγορά Πικάπ (Περιοχή τιμών 800-1300€)

Μηνύματα
273
Reaction score
449
Προσωπικά, θα πήγαινα σε μεταχειρισμένο. Υπάρχουν πάρα πολλά αξιόλογα πικάπ σε πολύ καλές τιμές και προσεκτική χρήση.
Ακόμα καλύτερα, θα πήγαινα στον Δημήτρη στο Revamp. Πάντα έχει κάτι για όλα τα βαλάντια, με εγγυημένη λειτουργία.
Από αυτά που ανέφερες, ξεκάθαρα ψηφίζω avid.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.072
Reaction score
3.098
Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Έχεις μεγάλη συλλογή δίσκων; Την κάνω πάντα αυτή την ερώτηση γιατί πολλοί αρχίζουν την ενασχόληση με πικαπ και δεν έχουν παρά μόνο λίγους δίσκους. Αν ήδη έχεις ή αν έχεις σκοπό να επενδύσεις σε αγορά ποιοτικών δίσκων ναι να επενδύσεις σε ακριβό πικάπ. Αν είναι για casual listening θα σου πρότεινα να πέσεις σε budget και επίσης να δεις αξιόλογες προτάσεις εδώ στο site και αλλού για μεταχειρισμένα. Σε θέμα κατασκευαστή έχω Technics πιστεύω Technics και όπως λέει και ένα φίλος προηγούμενα αν πας σε quartz δεν έχει γυρισμό.
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.800
Reaction score
133.288
Πω πω, χαμός, πικάπ εδώ πικάπ εκεί πικάπ και παραπέρα, λες κι είμαστε στα σέβεντις! Χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Το λοιπόν, ένα 1200 τεκνικς μικαπαένιθινγκ, είναι μια χαρά για να παίζεις δίσκους και συ και τα εγγόνια σου και τα εγγόνια τους. Πάρτο, άστο σε μια άκρη, αυτό θα παίζει.

Τα άλλα τα ξύλα τα ίσχια, ότι είπε ο Κόγιας, δεν είναι πικάπ, σανίδια είναι. Πάντως άμα θες να βλέπεις γυαλισμένα ξύλα ή διάφανα πλέξιγκλας, πάνε πάρτα, σιγά τα ωα, θα παίζουν λίγο χειρότερα, Ε, και;

Με κάνα 500-σαρικο βρίσκεις μεταχειρισμένα 1200-αρια μικαπαένιθινγκ, όλα σου κάνουν. Είδα ένας δίνει εδώ στο φόρουμ ένα τέτχιο, λίγο τσιμπημενα, λογικά θα είδε το θρεντ, ζήτα σκόντο.

Με τα ρέστα, μπριτζόλες
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.694
Reaction score
40.944
πφφ...επειδη ηθελα να ξαναβαλω να φαω ρωτησα... :angel:
τεσπα, οτι ειπαν, οπως τα ειπαν.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.800
Reaction score
133.288
Εν αρχή ήταν το χρυσό

1000008817.jpg


Αλλά βλέπω βγήκε και σε κόκκινο

1000008816.jpg


Και σε αθλητικό κίτρινο, Φεράρι λέμε, τι χρυσό..

1000008815.jpg


Γουστάρω.

Πα να ψωνίσω ένα καπάκι.


Κάθεται που κάθεται, τουλάχιστον ας το στολίσω.

Έρχονται και Χριστούγεννα..
 
Last edited:

Μηνύματα
132
Reaction score
144
Τούτο εδώ;;;;;
 



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.072
Reaction score
3.098
οπ! να μαι και γω.... για ποσους δισκους και για τι ειδη μουσικης μιλαμε ? 🐒
(ωστε να βασιστει η επιλογη στο ταπεραμεντο του ιδιοκτητη) :beach:
Όπως και ο αγαπητός @Decembered ρώτησε το ίδιο που ρώτησα και εγώ. Για πόσο μεγάλη συλλογή δισκων μιλαμε τι είδη και τι ποιοτητες; Είναι ένα στοιχείο πολυ σοβαρο για την επιλογή πικάπ κατά την άποψη μου.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.072
Reaction score
3.098
Οχι είναι το ένστικτο προστασίας του συγκεκριμένου μέσου να μην γίνει trendy αλλά σοβαρό μέσο μουσικής αναπαραγωγής από χρήστες πικαπ πολλών χρονών.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.694
Reaction score
40.944
Οχι είναι το ένστικτο προστασίας του συγκεκριμένου μέσου να μην γίνει trendy αλλά σοβαρό μέσο μουσικής αναπαραγωγής από χρήστες πικαπ πολλών χρονών.
Μα αν διακρινεις απο το ρυθμο αναρτησεων του νηματοθετη... θα ξαναμπει Δεκέμβρη 🙊🙉🙈 μη σκας.. 😎😇
+
μεταφραζω - αν και αποφευγω να ειμαι αυτοαναφορικος - βρε παιδι μου, θα ριξεις (ή εχεις ριξει ηδη) 20-30-40 "χιλιαρικα(κχια)" σε δισκακια ? αλλα τοσα σε μπυρες και ξυδια ? ε παρε οτι πικαπ σου βγει, μικρο το κακο.
->τωρα αν θελεις να πετυχεις με ενα ζμπαρο δυο τριζονια .. παρε οτι θες, και να εισαι μοναδικος-υπευθυνος στις επιλογες σου. Επειδη σου ειπε καποιος σε ενα φορουμ, ή σε ενα καταστημα. 🐒
 
Last edited:

Μηνύματα
1.918
Reaction score
2.851

Μηνύματα
4.740
Reaction score
8.264
ψάχνω να πάρω κάποιο πικάπ καλης ποιότητας. είμαι ανάμεσα στο planar 3 και το planar 6, ο λόγος που με ενδιαφέρει το 6 ειναι επειδή είδα πως το 6 λένε οτι εχει πολύ ποιο καθαρό και γενικότερα ανώτερο ήχο απο το 3, και αυτό ειναι πιο κοντα σε αυτό που ψάχνω, επειδή έχω προσέξει οτι το hifi σύστημα μου είναι αρκετά αποκαλυπτικό και θελω ενα πικάπ με γενικά καθαρό ήχο. Αυτό το παρατήρησα επισης σε κατι εγγραφές βινυλίου που έχουν ανεβάσει διάφοροι χρήστες και απο το δύο πικάπ. Επίσης είδα πως το 6 έχει περισσότερα κοινά με το 8 και το 10 ενω το 3 έχει περισσότερα κοινα με το 1 και το 2. Το 6 είναι εξω απο το μπάτζετ μου αυτή τη στιγμή αλλα πιστεύετε οτι θα αξίζε να περιμένω λίγο ακόμη και να πάρω το planar 6 αντι για το planar 3? Η δεν θα υπάρχει αρκετή διάφορα για να αξίζει την μεγαλύτερη τιμή; Περισσότερο σκέφτομαι για μεταχειρισμένα παρα καινούρια. Ευχαριστώ.
Το Spotify δεν σου κάνει για ακρόαση μουσικής?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.996
Μηνύματα
2.924.895
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top