Αγορά Πικάπ (Περιοχή τιμών 800-1300€)

Μηνύματα
1.418
Reaction score
1.164
Απέχω συνειδητά από τέτοια θέματα γιατί δε μπορώ να διαβάζω μπαρμπάδες που μαλώνουν για μηχανήματα. Ειδικά η χολή που βγαίνει απ' τους ίδιους και τους ίδιους για το πικάπ και τους δίσκους με κάνει να αναρωτιέμαι που βρίσκετε την όρεξη να γράφετε τα ίδια πράγματα. Λες και δεν γνωρίζετε ότι γράφετε σε forum για μηχανάκια και ότι όλοι (και εσείς) είμαστε κολλημένοι με κάποια από αυτά αλλιώς θα γράφαμε σε αμιγώς μουσικά forums για τον Σοστακόβιτς και τον Πουτσίνι...

Πρώτος εγώ λέω ότι δεν με απασχολεί αν είναι καλύτερος ή χειρότερος ο ήχος του όποιου πικάπ, έχω αρκετούς δίσκους και ποτέ δε σταμάτησα ή θα σταματήσω να τους ακούω. Πέραν της μουσικής με ευχαριστεί η όλη διαδικασία της ενασχόλησης κάτι που ποτέ δε βρήκα στα CD ή στα files. Όχι πως δεν μου αρέσει ο ήχος του πικάπ μου, μια χαρά ακούγεται στα αυτιά μου και στον χώρο μου και αυτό μου φτάνει. Ούτε μετρήσεις - ούτε συγκρίσεις θα κάνω, η μουσική για μένα είναι απόλαυση, όχι διαγωνισμός.

Έφτιαξαν οι Ιάπωνες τανκς;;;Και Πόρσε;; Ατυχής παραλληλισμός... Technics να το πεις Toyota το πολύ Lexus...
Ο μόνος λόγος που ποστάρω πρώτη και τελευταία φορά σε θέμα κοκορομαχίας είναι γιατί δε μπορώ να διαβάζω ανακρίβειες. Ας έχουν βγάλει ότι θέλουν οι Γερμανοί, όλοι κρίνονται. Οι Ιάπωνες ήταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ στα 70'ς & 80'ς, όποιος δεν το αναγνωρίζει αυτό είναι κολλημένος. Οι Ιάπωνες όντως παρήγαγαν ΤΑΝΚΣ, το internet είναι γεμάτο πληροφορία για όποιον έχει ανοιχτό μυαλό. Μερικά (λίγα) από από αυτά:


Χαιρετώ....

 


Μηνύματα
508
Reaction score
679
Κρίμα που κάποιοι δεν μπορούν να κατανοήσουν το χιούμορ... Περαστικά.:(
Όντως τα πικάπ από τη χώρα του ανατέλλοντος ηλίου των δεκαετιών 70 και 80 είναι κορυφαία και αξεπέραστα...
Καμμία όρεξη για κοκορομαχίες, χολή και αντιδικίες.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.523
Οι Ιάπωνες ήταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ στα 70'ς & 80'ς, όποιος δεν το αναγνωρίζει αυτό είναι κολλημένος. Οι Ιάπωνες όντως παρήγαγαν ΤΑΝΚΣ,
Όντως, έτσι είναι.

Δυστυχώς, αυτά τα πικάπ εκείνης της εποχής, πλέον δεν παράγονται, και δε νομίζω να ξεπεράστηκαν ποτέ από κανένα σύγχρονο σανίδι.

Βέβαια, όλα αυτά τα πικάπ, ήταν αρκετά έως πολύ ακριβά εκείνη την εποχή.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.178
Reaction score
39.355
απο γιαπαν τοτε μια μπαντα ηταν αξεπεραστη, οι Les Rallizes Dénudés -
-και θα παραφρασω τη γνωστη ρηση αγνωστου και προσφαταως αποθανωντα (καλλιτεχνη!?) ονοματι Αλμπιν Τσουλιουζ ( :king: :angel: -και -ρε-κλαμα μαζι)
πικαπ may come
and πικαπ may go
only rock n roll lives forever.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.523
Αν κάνεις θέλει να μιλήσει για πικάπ τανκς, ας ρίξει μια ματιά
as-head-product-vintage-line01-800x800-1.jpg

Και γερμανικό... Ferdinand tank made by Porche...Εχχ Accoustic Solid...
Α, ωραία. Άμα νομίζεις ότι αυτό το πικάπ είναι σα τανκς κατασκευασμένο, και εάν έδωσες 5 χιλιάρικα να το πάρεις, έλα να κάνουμε ένα τεστ:

Να πάρουμε αυτό το πικάπ, κι ένα μικαπαένιθινγκ, να τα αφήσουμε να πέσουν κάτω από ύψος 1 μέτρο, κι όπως πέσουν στο πάτωμα, να δούμε ποιο από τα δύο θα δουλεύει κανονικά.

Θες; πάμε στοιχηματάκι; 😁🤣😂
 

Μηνύματα
508
Reaction score
679
Όντως, έτσι είναι.

Δυστυχώς, αυτά τα πικάπ εκείνης της εποχής, πλέον δεν παράγονται, και δε νομίζω να ξεπεράστηκαν ποτέ από κανένα σύγχρονο σανίδι.

Βέβαια, όλα αυτά τα πικάπ, ήταν αρκετά έως πολύ ακριβά εκείνη την εποχή.
https://positive-feedback.com/Issue33/tx1000.htm

Το καλύτερο πικάπ που κατασκευάστηκε ποτέ;;;
8000 δολλάρια στα μέσα της δεκαετίας του 80...
 

ika

News
Μηνύματα
14.891
Reaction score
13.652
Α, ωραία. Άμα νομίζεις ότι αυτό το πικάπ είναι σα τανκς κατασκευασμένο, και εάν έδωσες 5 χιλιάρικα να το πάρεις, έλα να κάνουμε ένα τεστ:

Να πάρουμε αυτό το πικάπ, κι ένα μικαπαένιθινγκ, να τα αφήσουμε να πέσουν κάτω από ύψος 1 μέτρο, κι όπως πέσουν στο πάτωμα, να δούμε ποιο από τα δύο θα δουλεύει κανονικά.

Θες; πάμε στοιχηματάκι; 😁🤣😂
Το πάτωμα ποιός θα το επισκευάσει?
:party:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.523

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.178
Reaction score
39.355
να τα αφήσουμε να πέσουν κάτω από ύψος 1 μέτρο
αυτο ειναι οντιοφιλ τεστ, δηλαδη βαση της αντιδρασης του αν του ριξεις στο πατωμα το πικαπ απο το ρακ. 🐒(εστω υποθετικο σεναριο)
-
στο δευτερο σκελος να του πεταξεις τη δισκοθηκη απο το μπαλκονι 🐒
-
1695801967608.png

Ενταξη, πρεπει να εισαι τομ γουειτζ για να περασεις και αυτο το τεστ.. :angel:
(σημειωτεων, οτι λυγησε οταν του πετακσε τα παπουτσχια...βαση σεναριου του Τζαρμους βεβαια)
 
Last edited:


Μηνύματα
7.308
Reaction score
1.321
Το βινύλιο είναι ένα μικρό φετίχ, έχει μία διαδικασία σαν ιεροτελεστία, η ίδια η διαδικασία του να βγάλεις τον δίσκο από τη δισκοθήκη, να τον βγάλεις από τη θήκη, να τον βάλεις στο πικάπ και να βάλεις τη βελόνα πάνω του είναι αγχολυτική, ως φυσικό αντικείμενο με ικανές διαστάσεις δε μου δίνει και μία ικανοποίηση τόσο η αγορά όσο και η κατοχή του ως αντικειμένου. Αυτά είναι ζητήματα άσχετα με την ποιότητα αναπαραγωγής του (η οποία από τη δική μου εμπειρία δεν πλησιάζει αυτή των ψηφιακών μέσων και δεν θα με ενδιέφερε να ξοδέψω μία περιουσία για να την πλησιάσω). Ως φετίχ λοιπόν παίζει ρόλο και η εμφάνιση της συσκευής αναπαραγωγής του.

Μια που πήγε η κουβέντα στα πικάπ παλιότερων εποχών που μπορούν να προσφέρουν συγκινήσεις με λογικό κόστος, να συγκεντρώσω τρεις σκέψεις - απορίες που μου δημιουργήθηκαν διαβάζοντας τη συζήτηση:

1. Όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, χωρίς να έχω ιδιαίτερη σχετική ακουστική εμπειρία, κατανοώ να είναι ανώτερες οι υλοποιήσεις με ανάρτηση από τις υλοποιήσεις μάζας. Τα περισσότερα εξ αυτών, τόσο τα κλασικά τύπου Thorens - Linn, είτε ακόμη περισσότερο τα γυμνά τύπου Project 6 - Michell - Avid τα βρίσκω να είναι αισθητικά πολύ όμορφα. Ασχέτως του αν ισχύει η ανωτερότητα των υλοποιήσεων ανάρτησης ή όχι, σήμερα βρίσκει κανείς καλές υλοποιήσεις περασμένων δεκαετιών π.χ. Systemdek ή και τα παλιά καλά Project 6 (αν και όποτε βρει) σε λογικά χρήματα, κατά πόσο μπορεί να εμπιστευτεί την αγορά ενός λεπτεπίλεπτου μηχανήματος τριάντα ετών; Το πηγάδι π.χ. σε τι κατάσταση θα είναι σήμερα μετά από 30 και πλέον χρόνια χρήσης;

2. Μου αρέσει πάρα πολύ (αισθητικά, για να εξηγούμαι) το Project classic, το οποίο μου θυμίζει πολύ το Linn (αισθητικά πάντα), με το πλεονέκτημα του λογικού κόστους και της πρόσφατης κατασκευής (προτιμώ μία συσκευή που δεν έχει χρησιμοποιηθεί επί 20-30 χρόνια) αλλά δεν έχει κανονική ανάρτηση με ελατήρια, αλλά με ελαστικά ποδαράκια μεταξύ υποπλατό και σασί, η οποία προφανώς είναι πολύ πιο σφικτή από την παραδοσιακή ανάρτηση με ελατήρια. Αυτό τώρα μπορεί να θεωρήσει κανείς ότι θα λειτουργεί σαν κανονική ανάρτηση;

3. Και το Technics μου αρέσει πολύ, και θαυμάζω την ποιότητα κατασκευής του. Αλλά από τη μία αν δεν θέλει να δώσει κανείς 1500 € για ένα καινούριο, οι επιλογές που έχει είναι μεταχειρισμένο, σε τιμές που κυμαίνονται πλέον από 500-700€. Και σκέφτομαι, να πάρεις μεταχειρισμένο, το οποίο μπορεί να έχει περάσει δεκαετίες και αυτό σε βαριά χρήση dj, χρήση στην πράξη μη ανιχνεύσιμη, να έχει περάσει από πεντακόσια διαφορετικά χέρια, οκ, είναι φτιαγμένο σαν τανκ, σίγουρα όμως μετά από δεκαετίες βαριάς χρήσης δεν θα μπορεί να αποδίδει με τον ίδιο τρόπο (κάτι έχει πάρει το αυτί μου επίσης για βλάβες στο πηγάδι με τα χρόνια, ενώ έχω διαβάσει κατά καιρούς ότι ο βραχίονάς του είναι κατώτερος του υπόλοιπου πικάπ, κάτι το οποίο δεν με αφορά ιδιαίτερα όμως, καθώς αμφιβάλλω αν θα μπορούσα να ακούσω διαφορές).

Ιδανικά, αν είχα να ξοδέψω τα χρήματα, θα αγόραζα ένα Gyrodec και ένα 1210 (μου αρέσει περισσότερο το μαύρο από το ασημί). Αυτή τη στιγμή βέβαια δεν θα αγοράσω τίποτα, εκτός και αν πετύχω κάποια ευκαιρία που δεν μπορώ να προσπεράσω στις αγγελίες. Είπαμε, 1500€ για MkII και πολύ περισσότερο 1000+€ για ένα σανίδι με ένα ακρυλικό πλατό δεν δίνω.

Περί τεχνολογίας και εξέλιξής της, και του κατά πόσο μπορεί να είναι επίκαιρη μία συσκευή της δεκαετίας του 70, ήδη 50 ετών, να μην ξεχνάμε ότι τις δεκαετίες του 70 και 80 οι Ιάπωνες κατασκευαστές ξόδευαν προϋπολογισμούς μικρών κρατών για να εξελίξουν την τεχνολογία του Audio, και έφτασαν στο απώγειο της εξέλιξής τους εκεί στα τέλη της δεκαετίας του 80, ακριβώς πριν την ιαπωνική οικονομική κρίση εκείνης της εποχής, που τους έστρεψε στις οικονομικότερες συσκευές και συγκροτήματα, που είχαν πολύ μεγαλύτερους όγκους πωλήσεων και περιθώρια κέρδους. Οι δε ναυαρχίδες τους ήταν προϊόντα γοήτρου και όχι παραγωγής κέρδους, επιστρατεύοντας ότι καλύτερο είχε να προσφέρει η τεχνολογία χωρίς όριο κόστους. Ως εκ τούτου είναι αμφίβολο ότι 2-3-10 στην καλύτερη περίπτωση μηχανικοί με πάθος και μεράκι θα μπορούσαν έκτοτε να ξεπεράσουν το αποτέλεσμα βιομηχανικού επιπέδου έρευνας και εξέλιξης με εκατοντάδες μηχανικούς και εκατομμύρια προϋπολογισμού εξέλιξης και παραγωγής με απολύτως ότι καλύτερο είχε να προσφέρει η τεχνολογία χωρίς περιορισμό κόστους ή κερδοφορίας για τη διάθεσή του στην αγορά.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.523
1500€ για MkII και πολύ περισσότερο 1000+€ για ένα σανίδι με ένα ακρυλικό πλατό δεν δίνω.
Στο χιλιάρικο είναι το μικαπαεφτά, είτε 1200 είτε 1210, καινούριο, του κουτιού.






Και B-stock, με φουλ εγγύηση, στα 884€



ΥΓ. Και 999€ το 1500. Που φτάνει και περισσεύει.

ΥΓ.2. Προσωπικά πήρα μεταχειρισμένο (πριν μερικά χρόνια) ένα MK5 στα 250€. Λουλούδι είναι, σα καινούριο, ούτε μια γρατσουνιά, από οικιακή χρήση, όχι DJ σε μαγαζί. Μα 250€ ρε φίλε; φέρτο δω. 😁🤣😂
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.178
Reaction score
39.355
μιας και μπηκα στο προαναφερθεν σαιτ /οποτε καταχραζομαι τον χωρο εδω για προσωπικη υπενθυμιση/ και να αποφυγω και αλλο θαπσιμο - μια μαυρη πσυχη την εχουμε - ... αλλο, τι εχει ηδη το καλαθι...
1695806410380.png

...παω να μαγειρεπσω 🐒
 

Μηνύματα
333
Reaction score
425
Το βινύλιο είναι ένα μικρό φετίχ, έχει μία διαδικασία σαν ιεροτελεστία, η ίδια η διαδικασία του να βγάλεις τον δίσκο από τη δισκοθήκη, να τον βγάλεις από τη θήκη, να τον βάλεις στο πικάπ και να βάλεις τη βελόνα πάνω του είναι αγχολυτική, ως φυσικό αντικείμενο με ικανές διαστάσεις δε μου δίνει και μία ικανοποίηση τόσο η αγορά όσο και η κατοχή του ως αντικειμένου. Αυτά είναι ζητήματα άσχετα με την ποιότητα αναπαραγωγής του (η οποία από τη δική μου εμπειρία δεν πλησιάζει αυτή των ψηφιακών μέσων και δεν θα με ενδιέφερε να ξοδέψω μία περιουσία για να την πλησιάσω). Ως φετίχ λοιπόν παίζει ρόλο και η εμφάνιση της συσκευής αναπαραγωγής του.

Μια που πήγε η κουβέντα στα πικάπ παλιότερων εποχών που μπορούν να προσφέρουν συγκινήσεις με λογικό κόστος, να συγκεντρώσω τρεις σκέψεις - απορίες που μου δημιουργήθηκαν διαβάζοντας τη συζήτηση:

1. Όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, χωρίς να έχω ιδιαίτερη σχετική ακουστική εμπειρία, κατανοώ να είναι ανώτερες οι υλοποιήσεις με ανάρτηση από τις υλοποιήσεις μάζας. Τα περισσότερα εξ αυτών, τόσο τα κλασικά τύπου Thorens - Linn, είτε ακόμη περισσότερο τα γυμνά τύπου Project 6 - Michell - Avid τα βρίσκω να είναι αισθητικά πολύ όμορφα. Ασχέτως του αν ισχύει η ανωτερότητα των υλοποιήσεων ανάρτησης ή όχι, σήμερα βρίσκει κανείς καλές υλοποιήσεις περασμένων δεκαετιών π.χ. Systemdek ή και τα παλιά καλά Project 6 (αν και όποτε βρει) σε λογικά χρήματα, κατά πόσο μπορεί να εμπιστευτεί την αγορά ενός λεπτεπίλεπτου μηχανήματος τριάντα ετών; Το πηγάδι π.χ. σε τι κατάσταση θα είναι σήμερα μετά από 30 και πλέον χρόνια χρήσης;

2. Μου αρέσει πάρα πολύ (αισθητικά, για να εξηγούμαι) το Project classic, το οποίο μου θυμίζει πολύ το Linn (αισθητικά πάντα), με το πλεονέκτημα του λογικού κόστους και της πρόσφατης κατασκευής (προτιμώ μία συσκευή που δεν έχει χρησιμοποιηθεί επί 20-30 χρόνια) αλλά δεν έχει κανονική ανάρτηση με ελατήρια, αλλά με ελαστικά ποδαράκια μεταξύ υποπλατό και σασί, η οποία προφανώς είναι πολύ πιο σφικτή από την παραδοσιακή ανάρτηση με ελατήρια. Αυτό τώρα μπορεί να θεωρήσει κανείς ότι θα λειτουργεί σαν κανονική ανάρτηση;

3. Και το Technics μου αρέσει πολύ, και θαυμάζω την ποιότητα κατασκευής του. Αλλά από τη μία αν δεν θέλει να δώσει κανείς 1500 € για ένα καινούριο, οι επιλογές που έχει είναι μεταχειρισμένο, σε τιμές που κυμαίνονται πλέον από 500-700€. Και σκέφτομαι, να πάρεις μεταχειρισμένο, το οποίο μπορεί να έχει περάσει δεκαετίες και αυτό σε βαριά χρήση dj, χρήση στην πράξη μη ανιχνεύσιμη, να έχει περάσει από πεντακόσια διαφορετικά χέρια, οκ, είναι φτιαγμένο σαν τανκ, σίγουρα όμως μετά από δεκαετίες βαριάς χρήσης δεν θα μπορεί να αποδίδει με τον ίδιο τρόπο (κάτι έχει πάρει το αυτί μου επίσης για βλάβες στο πηγάδι με τα χρόνια, ενώ έχω διαβάσει κατά καιρούς ότι ο βραχίονάς του είναι κατώτερος του υπόλοιπου πικάπ, κάτι το οποίο δεν με αφορά ιδιαίτερα όμως, καθώς αμφιβάλλω αν θα μπορούσα να ακούσω διαφορές).

Ιδανικά, αν είχα να ξοδέψω τα χρήματα, θα αγόραζα ένα Gyrodec και ένα 1210 (μου αρέσει περισσότερο το μαύρο από το ασημί). Αυτή τη στιγμή βέβαια δεν θα αγοράσω τίποτα, εκτός και αν πετύχω κάποια ευκαιρία που δεν μπορώ να προσπεράσω στις αγγελίες. Είπαμε, 1500€ για MkII και πολύ περισσότερο 1000+€ για ένα σανίδι με ένα ακρυλικό πλατό δεν δίνω.

Περί τεχνολογίας και εξέλιξής της, και του κατά πόσο μπορεί να είναι επίκαιρη μία συσκευή της δεκαετίας του 70, ήδη 50 ετών, να μην ξεχνάμε ότι τις δεκαετίες του 70 και 80 οι Ιάπωνες κατασκευαστές ξόδευαν προϋπολογισμούς μικρών κρατών για να εξελίξουν την τεχνολογία του Audio, και έφτασαν στο απώγειο της εξέλιξής τους εκεί στα τέλη της δεκαετίας του 80, ακριβώς πριν την ιαπωνική οικονομική κρίση εκείνης της εποχής, που τους έστρεψε στις οικονομικότερες συσκευές και συγκροτήματα, που είχαν πολύ μεγαλύτερους όγκους πωλήσεων και περιθώρια κέρδους. Οι δε ναυαρχίδες τους ήταν προϊόντα γοήτρου και όχι παραγωγής κέρδους, επιστρατεύοντας ότι καλύτερο είχε να προσφέρει η τεχνολογία χωρίς όριο κόστους. Ως εκ τούτου είναι αμφίβολο ότι 2-3-10 στην καλύτερη περίπτωση μηχανικοί με πάθος και μεράκι θα μπορούσαν έκτοτε να ξεπεράσουν το αποτέλεσμα βιομηχανικού επιπέδου έρευνας και εξέλιξης με εκατοντάδες μηχανικούς και εκατομμύρια προϋπολογισμού εξέλιξης και παραγωγής με απολύτως ότι καλύτερο είχε να προσφέρει η τεχνολογία χωρίς περιορισμό κόστους ή κερδοφορίας για τη διάθεσή του στην αγορά.
Δεν ξερω αμα το αναφέρα αλλα επρόκειτο για αναβάθμιση και όχι αγορά πρώτου πικάπ. Εγω πάντως ανέβηκα Αθήνα, πήγα στα μαγαζιά δεν με τρέλανε κάτι και σκέφτηκα επειδή τα πικαπ δεν έρχονται με κεφαλή και ούτος η άλλος θα πρέπει να πάρω, ας πάρω μια καλή κεφαλή ετσι ώστε ετσι δεν χάνω, η θα το βάλω στο πικάπ και θα μου αρέσει και θα σταματήσω εκει, η θα μου μείνει για καλύτερο. Τέλος πάντων δεν ήθελα να κάνω κοκορομαχιες με τα μέλη απλα ήθελα αμα κάποιος τα είχε ακούσει να μου πει τις σκέψεις του, δεν έγινε αυτό. Οκ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.256
Reaction score
21.041
Τέλος πάντων δεν ήθελα να κάνω κοκορομαχιες με τα μέλη απλα ήθελα αμα κάποιος τα είχε ακούσει...
Δεν μπορώ να καταλάβω τί ακριβώς εννοεί κάποιος, όταν λέει πως άκουσε ένα πικάπ, (και έχει και άποψη γι' αυτό). Είναι τόσες οι παράμετροι που μεταβάλλονται κατά περίπτωσιν, οπότε τί μπορεί να άκουσε δηλαδή;
 

Μηνύματα
12.969
Reaction score
10.202
Κρίμα που κάποιοι δεν μπορούν να κατανοήσουν το χιούμορ... Περαστικά.:(
Όντως τα πικάπ από τη χώρα του ανατέλλοντος ηλίου των δεκαετιών 70 και 80 είναι κορυφαία και αξεπέραστα...
Καμμία όρεξη για κοκορομαχίες, χολή και αντιδικίες.
Κι εγώ χιούμορ έκανα. Δεκάρα δε δίνω για το ποιό πικάπ είναι καλό-καλύτερο από άλλο.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.241
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top