Featured Λόγοι να μη χρειαζόμασταν sub και κατά πόσον θα ίσχυαν...

Μηνύματα
15.497
Reaction score
17.828
Στην τύχη τα νούμερα ή μετά από λογική σκέψη;
Τίποτε απο τα δύο. Επειδή αυτά είναι θέματα συνδυασμού εμπειρίας, μετρήσεων και γνώσης .... απο άτομο που τα έχει και τα τρία στον τομέα της ακουστικής το οποίο εμπιστεύομαι και κρίνω ότι έχει τις γνώσεις. Εγώ όταν δεν ξέρω κάτι ρωτάω ειδικούς. Το θέμα είναι να μπορείς τουλάχιστον να καταλαβαίνεις ποιός είναι πραγματικά ειδικός. Εάν δεν ξέρεις ούτε αυτό ή δεν είσαι σίγουρος πας στην κορυφή. Δεν ήξερα ότι είναι και τόσο άγνωστη πληροφορία πάντως. Πριν ρωτήσω, εγώ ήδη ήξερα και το έχω ξαναπεί ότι είναι σαν μια τάξη σχολείου. Ε, το 200 m3 είναι ακόμη (αρκετά) μικρότερο.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.210
Reaction score
56.336
Αυτό είναι τουλάχιστον κακεντρεχές σχόλιο .
Υποθέτω πως εννοείς για τα... Focal. :sneaky:
Καθότι δεν θα μπορούσα καν να διανοηθώ κακοήθη σχόλια για τα CORAL.
Έστω και να ίσχυε η υπόθεση όμως, δεν γράφτηκε δα σχόλιο του στυλ ΄΄ Άμα έχεις τα CORAL ποιος τ'αφοδεύει τα Focal΄΄...
Τίποτε απο τα δύο. Επειδή αυτά είναι θέματα συνδυασμού εμπειρίας, μετρήσεων και γνώσης .... απο άτομο που τα έχει και τα τρία στον τομέα της ακουστικής το οποίο εμπιστεύομαι και κρίνω ότι έχει τις γνώσεις. Εγώ όταν δεν ξέρω κάτι ρωτάω ειδικούς. Το θέμα είναι να μπορείς τουλάχιστον να καταλαβαίνεις ποιός είναι πραγματικά ειδικός. Εάν δεν ξέρεις ούτε αυτό ή δεν είσαι σίγουρος πας στην κορυφή. Δεν ήξερα ότι είναι και τόσο άγνωστη πληροφορία πάντως. Πριν ρωτήσω, εγώ ήδη ήξερα και το έχω ξαναπεί ότι είναι σαν μια τάξη σχολείου. Ε, το 200 m3 είναι ακόμη (αρκετά) μικρότερο.
Πρέπει να βοηθήσεις να το διευκρινίσουμε.... Πρώτον, άμα σε μικρούς χώρους υποστηρίζεται ότι δεν υφίσταται διάδοση χαμηλών συχνοτήτων με μήκη κύματος ανώτερα από τη μεγαλύτερη διάσταση του χώρου και δεύτερον άμα η φόρτιση δεδομένου χώρου από την ενέργεια στις χαμηλές οκτάβες εξαρτάται από τον όγκο αντί του εμβαδού.
 

Μηνύματα
4.815
Reaction score
8.462
Το γεγονός ότι λέγονται CORAL και όχι Coral φανερώνει πολλά. Ποιος τα έχει κατασκευάσει αυτά?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.301
Reaction score
83.298
δεν υφίσταται διάδοση χαμηλών συχνοτήτων με μήκη κύματος ανώτερα από τη μεγαλύτερη διάσταση του χώρου
Καλά, και πως ακούμε μπάσο, όταν η διαστάσεις του ακουστικού μας πόρου είναι ελάχιστα εκατοστά; Χωράει το μήκος κύματος;

:lolsign:
 



Μηνύματα
15.497
Reaction score
17.828
Υποθέτω πως εννοείς για τα... Focal. :sneaky:
Καθότι δεν θα μπορούσα καν να διανοηθώ κακοήθη σχόλια για τα CORAL.
Έστω και να ίσχυε η υπόθεση όμως, δεν γράφτηκε δα σχόλιο του στυλ ΄΄ Άμα έχεις τα CORAL ποιος τ'αφοδεύει τα Focal΄΄...

Πρέπει να βοηθήσεις να το διευκρινίσουμε.... Πρώτον, άμα σε μικρούς χώρους υποστηρίζεται ότι δεν υφίσταται διάδοση χαμηλών συχνοτήτων με μήκη κύματος ανώτερα από τη μεγαλύτερη διάσταση του χώρου και δεύτερον άμα η φόρτιση δεδομένου χώρου από την ενέργεια στις χαμηλές οκτάβες εξαρτάται από τον όγκο αντί του εμβαδού.
Τι να σου πω βρε συ Bhutia. Δεν τον ρώτησα τόσα πολλά τον άνθρωπο. Είναι top. :D

Και αυτά τα λίγα που άκουσα που μου έλεγε μην τα δένεις και κόμπο γιατί κάτω απο τα 6Κ Hz δεν άκουγα και καλά. ¨Ακουγα μόνο αρμονικές. :D

Να σου απαντήσω όμως εγώ απο αυτά που έχω διαβάσει απο εσένα. Το πρώτο που λές δεν ισχύει. Το δεύτερο νομίζω ισχύει. Αλλά δε νομίζω να είναι ο μόνος παράγοντας για το καθορισμό του έν λόγω θέματος όσον αφορά την εκφρασή του σε όγκο. Θα μπορούσε να εκφραστεί και σε m2 εάν κάποιος θέλει και εάν είναι αυτό η ένστασή σου αλλά πρέπει να θεωρήσει κάποιος ένα συγκεκριμένο ύψος αλλά υπάρχει και το θέμα της διαρροής του σε παρακείμενους χωροταξικά χώρους όπως είπα που μπορεί ή όχι να είναι ή να μην είναι συνέχεια προέκταση παρομοίας ή όχι χωροταξικής διευθέτησης του επιμέρους χώρου - εντός του συνολικού διαθεσίμου χώρου - που έχει επιλέξει να συντελείται η ακρόαση. ¨Οπως είπα και όχι τυχαία αυτά είναι και θεμα εμπειρίας (που στο συγκεκριμένο θέμα εντάσσω και τις μετρήσεις ως βοηθητική απόκτησης της) και όχι μόνο ακαδημαικής γνώσης και το δοθέν και αναφερθέν νούμερο είναι φαντάζομαι στο περίπου. Φαντάζομαι εσύ είσαι πιο ειδικός να σχολιάσεςι, απορρίψεις εντελώς, συμφωνήσεις ή συμπληρώσεςι το νούμερο αυτό και να δώσεις ένα δικό σου ή να παρουσιάσεις κάποια εργασία εάν υπάρχει για το θέμα. εμένα βασικά και ο λόγος σου μόνο μου αρκεί. Η δικαιολόγησή του εάν θες για λόγους εκπαιδευτικούς είναι δικό σου θέμα εάν επιλέξεις να την κάνεις και σε τι βαθμό και επίπεδο.

Εξάλλου αυτά ισχύουν για εμένα και για όσους δεν εφαρμόζουν τις τεχνικές με πολλά subs και dsp που αυτά τα θέματα και οι περιορισμοί παρακάμπτονται και ξεπερνιούνται σε ένα (μεγάλο ?) βαθμό που όμως δεν ξέρω σε τι βαθμό συγκριτκά με το να είχε κάποιο έναν τέτοιο καλό και μεγάλο χώρο. Μια πληροφορία ήταν δεν είναι ανάγκη να τρελλαινόμαστε κιόλας. Νόμιζα αυτό ήταν κατανοήτο αλλά καλά κάνεις και μου ζητάς να το διευκρινίσω ώστε να μην απογοητευθεί κάποιος όσον αφορά την εφαρμογή των τεχνικών αυτών και ο οποίος δεν γνωρίζει. ΠΑλώς θεώρησα ότι εννοείται. Αλλά ναι παρατήρησα ότι δεν το ανέφερα πουθενά (μάλλον επειδή όπως είπα εννοείται). Προσπαθώ να είμαι ακριβής όσο μπορώ αλλά δεν το γνωρίζω το θέμα και κάνω ότι μπορώ δεδομένου ότι δεν έχω δεί και τον ρόλο μου εδώ και για αυτά τα θέατα ω΄ς κάτι σοβαρό όπως π.χ. εσύ ή άλλοι .... άλλοι δικαιολογημένα βέβαια και άλλοι μη δικαιολογημένα και ανεπιττυχω΄ς υπηρετώντς τέτοιον ρόλο.
Τσαχπίνικο.. :lolsign:
(αφήστε τα CORAL ατην ησυχία τους βρε.. :rolleyes: )
Και όμως δεν ήταν πονηριά εναντίον του Κου Μάρκου ή εναντίον των Coral. Περισσότερο ήταν πιθανώς πονηρή ερώτηση εναντίον του Bhuria , εάν και πάλι μπορεί να θεωρηθεί ώς τέτοια. Ήταν απλώς μια πληροφορία που θα ήθελα για να καταλάβω ή να πιθανόν δικαιολογήσω εάν έστω έχει κάποιο ψήγμα λογικού υποβάθρου το κακκεντρεχές όπως το χαρακτηρίζει ο Κος Μάρκου σχόλιο του Bhutia. Μην δίνεις σημασία, εντάσσεται απλώς σε κάτι ψυχολογικές δικές μου έρευνες και δεν αφορά το τεχνικό θέμα αυτό καθαυτό που ποσώς μ΄ ενδιαφέρει. :D
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.210
Reaction score
56.336
Τσαχπίνικο.. :lolsign:
(αφήστε τα CORAL ατην ησυχία τους βρε.. :rolleyes: )
Πάνω σ'αυτό μπορώ να σχολιάσω ότι είναι από σπανιότατες γαίες γι αυτό και όσοι ακούνε τα εν λόγω μεγάφωνα αναφωνούν.... Ohhh Yeeesss. :roflmao:
Τι να σου πω βρε συ Bhutia. Δεν τον ρώτησα τόσα πολλά τον άνθρωπο. Είναι top. :D

Και αυτά τα λίγα που άκουσα που μου έλεγε μην τα δένεις και κόμπο γιατί κάτω απο τα 6Κ Hz δεν άκουγα και καλά. ¨Ακουγα μόνο αρμονικές. :D

Να σου απαντήσω όμως εγώ απο αυτά που έχω διαβάσει απο εσένα. Το πρώτο που λές δεν ισχύει....
Ας αφήσουμε τις ψυχολογικές δοκιμασίες στην άκρη και ας επικεντρωθούμε στο ερώτημα άμα ισχύει μετάδοση χαμηλών συχνοτήτων σε χώρους με πολύ μικρές διαστάσεις. Αν κατάλαβα υποστηρίζεις ότι δεν ισχύει...
 

Μηνύματα
4.815
Reaction score
8.462
Υπαρχει τελικα καποιος λογος για να μην βαλουμε σαμπ?

Αρχικα το επιχειρημα οτι τα σαμπ ειναι σινεματζιδικο δημιουργημα και δεν εχει να κανει με την μουσικη. Στην πραγματικοτητα η χρηση δορυφορων και σαμπς με την μορφη που την γνωριζουμε σημερα ξεκιναει απο τον χωρο της μουσικης, στο στουντιο πισω στο 1973 κατα την δημιουργια ενος δισκου των Steely Dan. Αργοτερα καθιερωθηκε στο σινεμα η χρηση ξεχωριστου καναλιου για τα γνωστα LFE. Σημερα χρησιμοποιουνται σαμπ στα στουντιο για την παραγωγη μουσικης ταινιων, σε λαιβ εκδηλωσεις, συναυλιες και φυσικα στις κινηματογραφικες αυθουσες. Επομενως δεν υπαρχει κανενας λογος να μην χρησιμοποιησει κανεις σαμπ και στο σπιτι του.

Το επομενο ερωτημα εχει να κανει με το ποσο σημαντικο ειναι τελικα το μπασο. Το βασικο επιχειρημα αρκετων ειναι οτι η μεσαια περιοχη ειναι υψιστης σημασιας , οτι σε αυτην την περιοχη βρισκεται το συνολο των οργανων, τα οργανα δεν κατεβαινουν στις πρωτες οκταβες και επομενως οι χαμηλες συχνοτητες δεν πρεπει να μας απασχολουν στην ουσια. ενα απλο παραδειγμα που θα μας πεισει περι του αντιθετου ειναι η ακροαση μουσικης. Παρτε ενα μικρο ηχειο με ενα μικρο μιντγουφερ οσο πιο μικρο γινεται και ενα της ιδιας σειρας με αρκετα μεγαλυτερο μιντγουφερ και ακουστε την μουσικης σας. Ολοι ανεξαιρετως θα επιλεξουν το μεγαλυτερο ηχειο. Αυτο συμβαινει διοτι το μπασο παιζει πραγματι σημαντικο ρολο στην ακροαση της μουσικης. Ασχετως μεχρι ποιου σημειου στο φασμα κατεβαινουν τα οργανα, η αναπαραγωγη των χαμηλων συχνοτητων ειναι το θεμελιο και δινει την αισθηση της χωρικοτητας. Οπως εχει αναφερθει ιδιαιτερα στην κλασσικη μουσικη μπορει κανεις ανοιγοκλεινοντας τα σαμπ να παιξει με τις διαστασεις του χωρου μιας ηχογραφησης. Ενα ακομη στοιχειο ειναι το εξης. οσο πιο καθαρα αποδιδεται το μπασο και σε χαμηλοτερες συχνοτητες βλεπε πρωτες οκταβες τοσο καλυτερα αποδιδεται η μεσαια περιοχη. διοτι δεν εχουμε φαινομενα επικαλυψης masking effects. Πιθανον να εννοει οτι επειδη υπαρχουν μονον οι ανωτερες χαμηλες και απουσιαζουν οι υπολοιπες το συστημα ακοης επικεντρωνεται σε αυτες. Σε καθε περιπτωση το μπασο παιζει σημαντικο ρολο.

Αυτο ομως που χρειαζομαστε δεν ειναι μονο επαρκες μπασο στις πρωτες οκταβες. Πρεπει να ειναι και καθαρο. Γεγονος ειναι οτι καποια ηχεια μπορουν να κατεβουν χαμηλα και αυτο ειναι ενα επιχειρημα για την μη χρηση ενος υπογουφερ. Το ερωτημα ειναι ποσο καθαρο ειναι το μπασο που αποδιδεται απο αυτα σε εναν κλειστο χωρο με τους ιδιορυθμους του. Εδω σημαντικο ρολο παιζει η ομαλη διεγερση του χωρου εντος του οποιου ακουμε μουσικη και αυτη η ομαλη διαγερση μπορει να επιτευχθει μονον με την χρηση πολαπλων πηγων ή ακομη ακομη με τοποθετηση μιας πηγης σε τετοιο σημειο που να μην διεγειρει εντονα τον χωρο. Με 2 ηχεια πληρους φασματος υπαρχει μικρος βαθμος ελευθεριας στην τοποθετηση.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.497
Reaction score
17.828
Πάνω σ'αυτό μπορώ να σχολιάσω ότι είναι από σπανιότατες γαίες γι αυτό και όσοι ακούνε τα εν λόγω μεγάφωνα αναφωνούν.... Ohhh Yeeesss. :roflmao:

Ας αφήσουμε τις ψυχολογικές δοκιμασίες στην άκρη και ας επικεντρωθούμε στο ερώτημα άμα ισχύει μετάδοση χαμηλών συχνοτήτων σε χώρους με πολύ μικρές διαστάσεις. Αν κατάλαβα υποστηρίζεις ότι δεν ισχύει...
Λάθος κατάλαβες λόγω λάθους δικού σου κατανόησης του συντακτικού της Ελληνικής γλώσσας. χα χα

Ναιι σωστά κατάλαβες είπα ότι δεν ισχύει αλλά δεν είπα ότι δεν ισχύει αυτό που τώρα έγραψες σε αυτό το πόστ. Είπα ότι δεν ισχύει αυτό που εγραψες στο αρχικό σου πόστ, το οποίο ήταν άλλο.

Συγκεκριμένα έγραφες ¨ότι δεν υφίσταται". Απαντώντας σου λοιπόν ότι αυτό δεν ισχύει, έχουμε δύο αρνήσεις που κάνουν μαι κατάφαση .... δηλαδή ισχύει ότι υφίστανται.

Στη διάθεση σας για περαιτέρω διευκρινήσεις. :D

Μην μου ειρωνεύεσαι τις ψυχολογικές μου έρευνες γιατί Α. :D Είναι ιερές όπως για εσένα αυτές των χαμηλών συχνοτήτων και διαχείρησης τους. :D
Πάνω σ'αυτό μπορώ να σχολιάσω ότι είναι από σπανιότατες γαίες γι αυτό και όσοι ακούνε τα εν λόγω μεγάφωνα αναφωνούν.... Ohhh Yeeesss. :roflmao:
Εάν ισχύει αυτό τότε ακόμη μεγαλύτερη και μεγαλειώδης η στάση του Κου Μάρκου καθώς υποστηρίζει τον ηλεκτρομαγνήτη που δεν είναι με σπάνιες γαίες όπως το Coral ... και άρα οι ψυχολογικές έρευνες καταλήγουν ότι το σχόλιο είναι όντως κακεντρεχές καθώς δεν έχει καμιά λογική βάση του ότι μπορεί η γνωμη του να επηρρεάστηκε απο κάποιο bias λόγω του ότι τα δικά του ήταν "παλαιάς" τεχνολογίας όπως είπε και κάποιος άλλος.

Μάρκου - Bhutia 1-0 :D:D (αλλά ποιός κρατάει σκόρ ?) :D
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.210
Reaction score
56.336
Λάθος κατάλαβες λόγω λάθους δικού σου κατανόησης του συντακτικού της Ελληνικής γλώσσας. χα χα

Ναιι σωστά κατάλαβες είπα ότι δεν ισχύει αλλά δεν είπα ότι δεν ισχύει αυτό που τώρα έγραψες σε αυτό το πόστ. Είπα ότι δεν ισχύει αυτό που εγραψες στο αρχικό σου πόστ, το οποίο ήταν άλλο.

Συγκεκριμένα έγραφες ¨ότι δεν υφίσταται". Απαντώντας σου λοιπόν ότι αυτό δεν ισχύει, έχουμε δύο αρνήσεις που κάνουν μαι κατάφαση .... δηλαδή ισχύει ότι υφίστανται.

Στη διάθεση σας για περαιτέρω διευκρινήσεις. :D

Μην μου ειρωνεύεσαι τις ψυχολογικές μου έρευνες γιατί Α. :D Είναι ιερές όπως για εσένα αυτές των χαμηλών συχνοτήτων και διαχείρησης τους. :D
Αδίκως θα θεωρούσες ότι μόνο εσύ μπορείς να υποβάλλεις άλλους χαρακτήρες σε δοκιμασίες...

Οφείλω να σε πληροφορήσω πως κάθε άλλο παρά ΄΄ιερή΄΄ θεωρώ τη διερεύνηση στην απόδοση των χαμηλών για καθένα setup. Μπορεί καθένας να την αμφισβητήσει όσο θέλει χωρίς να... ίδρωνε αυτί αλλά δεν παύει να είναι αναγκαία.
 

Μηνύματα
15.497
Reaction score
17.828
Στην πραγματικοτητα η χρηση δορυφορων και σαμπς με την μορφη που την γνωριζουμε σημερα ξεκιναει απο τον χωρο της μουσικης, στο στουντιο πισω στο 1973 κατα την δημιουργια ενος δισκου των Steely Dan.
¨Αντε πάλι τα ίδια. :D

Αφού σου είπα ξεκίνησε το 1913 απο τις horor movies όπως το Franenstein κια άλλες. Έγινε και μελέτη για τα ill effects τους στην υγεία και ψυχολογία του κοινού.

Εάν το πείς βέβαια πολλές φορές .... ε εντάξει θα υπερισχύσει η άποψη σου και του Ραφαέλτζουζέπε. :D
Αδίκως θα θεωρούσες ότι μόνο εσύ μπορείς να υποβάλλεις άλλους χαρακτήρες σε δοκιμασίες...

Οφείλω να σε πληροφορήσω πως κάθε άλλο παρά ΄΄ιερή΄΄ θεωρώ τη διερεύνηση στην απόδοση των χαμηλών για καθένα setup. Μπορεί καθένας να την αμφισβητήσει όσο θέλει χωρίς να... ίδρωνε αυτί αλλά δεν παύει να είναι αναγκαία.
Ξύπνησες με άσχημο mood. Σε δικαιολογώ και εμένα μου συμβαίνει πολύ συχνά. :D😍

Εξάλλου το πρωί όντως δεν είναι ο ιδανικός ή κατάλληλος χρόνος για αστεισμούς. Ε΄δω μερικές φορές έχεις δυσκολία να τους καταλάβεις και το βράδυ. :D (πλάκα είναι και αυτό ε). Προσπαθώ να δοκιμάσω τα όρια σου όχι όμως για κακό αλλά για να σου τα μεγαλώσω. Μην προσβάλλεσαι εξάλλου τον Δημήτρη π.χ. δεν τον φτάνουμε κανένας μας (απο τους δύο). Είναι λόγος αυτός να νοιώθουμε μειονεκτικά ; ¨Εχουμε άλλα χαρίσματα εμείς. :D
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.210
Reaction score
56.336
...
Εάν ισχύει αυτό τότε ακόμη μεγαλύτερη και μεγαλειώδης η στάση του Κου Μάρκου καθώς υποστηρίζει τον ηλεκτρομαγνήτη που δεν είναι με σπάνιες γαίες όπως το Coral ... και άρα οι ψυχολογικές έρευνες καταλήγουν ότι το σχόλιο είναι όντως κακεντρεχές καθώς δεν έχει καμιά λογική βάση του ότι μπορεί η γνωμη του να επηρρεάστηκε απο κάποιο bias λόγω του ότι τα δικά του ήταν "παλαιάς" τεχνολογίας όπως είπε και κάποιος άλλος.

Μάρκου - Bhutia 1-0 :D:D (αλλά ποιός κρατάει σκόρ ?) :D
Μονάχα όσοι μιλάνε κάνοντας τον συνήγορο άλλων, αλλά δεν πρέπει ν'ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.977
Reaction score
12.737
Λάθος κατάλαβες λόγω λάθους δικού σου κατανόησης του συντακτικού της Ελληνικής γλώσσας. χα χα

Ναιι σωστά κατάλαβες είπα ότι δεν ισχύει αλλά δεν είπα ότι δεν ισχύει αυτό που τώρα έγραψες σε αυτό το πόστ. Είπα ότι δεν ισχύει αυτό που εγραψες στο αρχικό σου πόστ, το οποίο ήταν άλλο.

Συγκεκριμένα έγραφες ¨ότι δεν υφίσταται". Απαντώντας σου λοιπόν ότι αυτό δεν ισχύει, έχουμε δύο αρνήσεις που κάνουν μαι κατάφαση .... δηλαδή ισχύει ότι υφίστανται.

Στη διάθεση σας για περαιτέρω διευκρινήσεις. :D
Αυτό ακριβώς, τίποτε άλλο.

 


Μηνύματα
15.497
Reaction score
17.828
Μονάχα όσοι μιλάνε κάνοντας τον συνήγορο άλλων, αλλά δεν πρέπει ν'ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία.
Εγώ είμαι συνήγορος όλων.

Επίσημα βέβαια και δηλωμένα μόνο του Σώτου. Αυτόκλητος βέβαια και μη αναγακίος σε αυτόν ....but makes me feel good. It keeps me human. Without this role i wouldn't and also even couldn't participate in any of this. That's the only reason i use it for, not for any other purpose. :D

Υ.Γ. : Τον ξέρεις τον Σώτο ; Μάλλον όχι γιατί δεν διαβάζεις τα "πολιτικά".
 
Last edited:



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.210
Reaction score
56.336
Εγώ είμαι συνήγορος όλων.

Επίσημα βέβαια και δηλωμένα μόνο του Σώτου. Αυτόκλητος βέβαια και μη αναγακίος σε αυτόν ....but makes me feel good. It keeps me human. Without this role i wouldn't and also even couldn't participate in any of this. That's the only reason i use it, not for any other puprpose. :D

Υ.Γ. : Τον ξέρεις τον Σώτο ; Μάλλον όχι γιατί δεν διαβάζεις τα "πολιτικά".
Απ'όσο έχω υπ'όψιν από νήματα σχετικά με διάφορα δυστυχήματα και καταστροφές πρέπει να είναι ένθερμος οπαδός κάποιας πολιτικής παράταξης που δεν κυβερνά... Έχω πάντως σε ανύποπτη στιγμή εκφράσει απορία πώς γίνεται κάποιος ν'αφιερώνει πολύτιμο χρόνο σε πολιτικές αντιπαραθέσεις μέσω διαδικτύου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.135
Μηνύματα
2.930.180
Members
38.140
Νεότερο μέλος
Microvios
Top