Featured Λόγοι να μη χρειαζόμασταν sub και κατά πόσον θα ίσχυαν...

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.517
Reaction score
27.278
Να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου;
Πώς τότε με φερρίτες και AlNiCo βγάζανε τα πιο πολλά ηχεία με 90db ευαισθησία και 8Ω ελάχιστη αντίσταση και τώρα με καλύτερους μαγνήτες δεν μπορούν;
Διότι δεν τους ενδιαφέρει να εξελίξουν τα μεγάφωνά τους.
Δεν είμαστε πλέον στα 90's . Ούτε στα 80"s .
Δεν εξελίσουν μεγάφωνα , θεωρούν ότι μπορούν να τα φέρουν όλα με dsp ή κάτι ανάλογο, μέσω κροσσόβερ.
Τα CORAL είχαν ευαισθησία 92-96 db , 90db τα πιό αναίσθητα. Ωμική στα 6 ohms ή στα 8 ohms.
4ωμο coral δεν υπήρχε.
Το DX ELEVEN από το οποίο δανείστηκα το mid , και το dx7 από το οποίο δανείστηκα το tweeter , είχαν ευαισθησία αντίστοιχα , 90 και 97 db. Το πλέον αναίσθητο μεγάφωνο καθορίζει την ευαισθησία όλου του ηχείου , ως γνωστόν.
Το δικό μου βγαίνει στα 96 db που καθορίζει το woofer.
Ας πούμε 95db. Το mid είναι στα 97-98 και το tweeter στα 99-100 .
Ολα αμοιγώς 8ωμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.134
Reaction score
134.469
Δεν εξελίσουν μεγάφωνα , θεωρούν ότι μπορούν να τα φέρουν όλα με dsp ή κάτι ανάλογο, μέσω κροσσόβερ.
Δεν ισχύει αυτό.

Όλες οι μεγάλες και σοβαρές φίρμες εξελίσσουν μεγάφωνα.
 



Μηνύματα
5.338
Reaction score
6.476
:o:rolleyes:
Ανάλογως της εποχής κατασκεύαζαν το καταλληλότερα σωστό προς οδήγηση...
Λάμπες , τρανζίστορ,τάξεις ΑΒΓΔ ...
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.517
Reaction score
27.278
Τώρα που το έχω πρόχειρο:

View attachment 307030

:fuckyou:

Σε κάθε περίπτωση, εάν νομίζεις πως η εξέλιξη των μεγαφώνων σταμάτησε στα 90-τις και στα 80-τις, κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου. 🤪😂😁
Αμ δεν το βλέπω ? 5 tweeters και 3 mid woofers.
Αλοίμονο.
Δεν ξέρω ποιός κοιμάται και γιατί .
 

Μηνύματα
1.959
Reaction score
4.630
Τώρα που το έχω πρόχειρο:

View attachment 307030

:fuckyou:

Σε κάθε περίπτωση, εάν νομίζεις πως η εξέλιξη των μεγαφώνων σταμάτησε στα 90-τις και στα 80-τις, κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου. 🤪😂😁

Τα εχω εντοπισει στον Alibaba, να τα παρω;
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.210
Reaction score
56.335
Αμ δεν το βλέπω ? 5 tweeters και 3 mid woofers.
Αλοίμονο.
Δεν ξέρω ποιός κοιμάται και γιατί .
Τέτοιες συστοιχίες μονάδων κανονικά έχουν χαρακτηριστικά line array στην εκπομπή ηχητικής ενέργειας...
Έτσι, έτσι είναι όπως τα λες .... δεν αντιλέγω εγώ σε τρελούς.
Άμα όμως ούτε οι τρελοί αντιλέγουν σ'εσένα αυτό θα ήταν ενδεχομένως σημείο προβληματισμού... :wink:
 

Μηνύματα
5.338
Reaction score
6.476
:rolleyes: Η ευαισθησια δεν ανεβαινει ετσι...και δεν ξερω γιατι επικρατει λανθασμενα αυτη η αποψη..
Μαλλον εταιριες οπως η κλιπς εχει σαν σημαια την ψευτουψηλη ευαισθησια προβαλοντας τον ψευτοκυματοδηγο της ως κορνα ...
Η ευαισθησια ενος συστηματος κρινεται κυριως απο τον αριθμο των μεγαφωνων των χαμηλων συχνοτητων .
 


Μηνύματα
15.497
Reaction score
17.828
Τέτοιες συστοιχίες μονάδων κανονικά έχουν χαρακτηριστικά line array στην εκπομπή ηχητικής ενέργειας...

Άμα όμως ούτε οι τρελοί αντιλέγουν σ'εσένα αυτό θα ήταν ενδεχομένως σημείο προβληματισμού... :wink:
Ε, καμιά φορά έχουν και σημεία διαύγειας. Όπως στα πάντα και εκείνο που έχει σημασία για εμένα τουλάχιστον είναι , όχι να είσαι τρελός αλλά να είσαι καλός τρελός και όχι κακός τρελός. Τότε εγώ δεν έχω πρόβλημα. (ένα ματάκι που μου λείπει απο την βιβλιοθήκη).

Ανταποκρίσου και εσύ βρε παιδί μου λίγο με περισσότερο συναίσθημα ..... να βρώ και εγώ την ησυχία μου τουλάχιστον κατά 50 %. Μπορεί να φταίει αυτό, δεν ξέρεις καμιά φορά. Βέβαια μπορώ κα να σταματήσω να σε πειράζω αλλά τότε θα είναι boring. Είδωλο, ε Είδωλο για τον κόσμο χα χα (χίλια ματάκια που μου λείπουν απο τη βιβλιοθήκη). (γέλιο για τα πρός εσένα βέλη που αναγκαστικά εμπεριέχονται για να ικανοποιηθεί το σενάριο μου χα χα).
:rolleyes: Η ευαισθησια δεν ανεβαινει ετσι...και δεν ξερω γιατι επικρατει λανθασμενα αυτη η αποψη..
Μαλλον εταιριες οπως η κλιπς εχει σαν σημαια την ψευτουψηλη ευαισθησια προβαλοντας τον ψευτοκυματοδηγο της ως κορνα ...
Η ευαισθησια ενος συστηματος κρινεται κυριως απο τον αριθμο των μεγαφωνων των χαμηλων συχνοτητων .
Εάν είναι και line array που λέει μάλιστα ο Bhutia .... η ευαισθησία μάλλον πέφτει έτσι. Αυτά ακυρώνονται μεταξυ τους τα κύματα (σαν της θαλάσσης, της ακουστικής ακούνε σε άλλους φυσικούς νόμους ... τα ίδια φαινόμενα :D

I may be wrong. I am going out on a limb here.

Τα ατού του να είσαι τρελός.

:D
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.210
Reaction score
56.335
Ε, καμιά φορά έχουν και σημεία διαύγειας. Όπως στα πάντα και εκείνο που έχει σημασία για εμένα τουλάχιστον είναι , όχι να είσαι τρελός αλλά να είσαι καλός τρελός και όχι κακός τρελός. Τότε εγώ δεν έχω πρόβλημα. (ένα ματάκι που μου λείπει απο την βιβλιοθήκη).

Ανταποκρίσου και εσύ βρε παιδί μου λίγο με περισσότερο συναίσθημα ..... να βρώ και εγώ την ησυχία μου τουλάχιστον κατά 50 %. Μπορεί να φταίει αυτό, δεν ξέρεις καμιά φορά. Βέβαια μπορώ κα να σταματήσω να σε πειράζω αλλά τότε θα είναι boring. Είδωλο, ε Είδωλο για τον κόσμο χα χα (χίλια ματάκια που μου λείπουν απο τη βιβλιοθήκη). (γέλιο για τα πρός εσένα βέλη που αναγκαστικά εμπεριέχονται για να ικανοποιηθεί το σενάριο μου χα χα).


Εάν είναι και line array που λέει μάλιστα ο Bhutia .... η ευαισθησία μάλλον πέφτει έτσι. Αυτά ακυρώνονται μεταξυ τους τα κύματα (σαν της θαλάσσης, της ακουστικής ακούνε σε άλλους φυσικούς νόμους ... τα ίδια φαινόμενα :D

I may be wrong. I am going on a limb here.
Σκοπός είναι να μην ανταποκρίνομαι με πιο συναισθηματικό τρόπο σε συναισθητικούς χαρακτήρες ώστε να συνεχίζεται η ανταλλαγή πειραγμάτων. :sneaky:

Σε διατάξεις line array η πτώση στάθμης σε συνάρτηση προς την απόσταση είναι μικρότερη για πεπερασμένες αποστάσεις σε σχέση με τις διαστάσεις του array. Πέραν δεδομένου ορίου απόστασης η μείωση στάθμης γίνεται ισοδύναμη προς τις σημειακές πηγές.
 
Last edited:


Μηνύματα
15.497
Reaction score
17.828
Σκοπός είναι να μην ανταποκρίνομαι με πιο συναισθηματικό τρόπο σε συναισθητικούς χαρακτήρες ώστε να συνεχίζεται η ανταλλαγή πειραγμάτων. :sneaky:

Σε διατάξεις line array η πτώση στάθμης σε συνάρτηση προς την απόσταση είναι μικρότερη για πεπερασμένες αποστάσεις σε σχέση με τις διαστάσεις του array. Πέραν δεδομένου ορίου απόστασης η μείωση στάθμης γίνεται ισοδύναμη προς τις σημειακές πηγές.
Το χόμπυ μου στο έχω πεί έτσι ;

Με πολύ λίγα στοιχεία και αποδείξεις να φτιάχνω σενάρια (υποθέσεις) που αποδεικνύονται αληθινά ή έστω μέσα στα προβλεπόμενα μοντέλα που έχω μαθηματικά προβλέψει ως πιθανές αλήθειες (να είναι η αλήθεια ένα από αυτά). Όσο μάλιστα πιο μικρή η πραγματική μου γνώση στο πρός εξέτασιν θέμα και όσο μικρότερο σε μέγεθος ο αριθμός των μαθηματικά προβλεπόμενων μοντέλων μου .... τόσο μεγαλύτερη η ευχαρίστησή μου. It keeps sharp και βοηθάει την δημιουργία υποθέσεων αλλά και την φαντασία μου. Κάτι που είναι αποτέλεσμα ενός ανθρώπου με τάσεις δημιουργικότητας παντρεμένης με γνώση και υποβοηθούμενο και παντρεμένο απο (και με) μια συνθετική και οριζόντια (όχι κατηγοροιοποιημένη) σκέψη. Πρέπει να ικανοποιήσω την κάπως μεγαλύτερη ροπή μου προς αναγνωρίση και αποδοχής απο μέρους μου της καλλιτεχνικής μου φύσης έναντί της τεχνοκρατικής (κάπως στο λάθος επάγγελμα που μάλλον έχω βρεθεί αλλά και αποτέλεσμα γήρατος). Πουαρό με καλλιτεχνικές τάσεις δηλαδή. Ή αλλιώς ο Πουαρό όπως θα ήθελα να εξελιχθεί ή να είναι για το δικό του καλό και εξέλιξη του κι όχι όμως απαραίτητα (το αναγνωρίζω ότι θα υπήρχε πρόβλημα αλλά θα το θυσίαζα) για καλό της καθαρά λογικής του επεξεργασίας για να λύνει μόνο υποθέσεις. :D ¨Οπως καταλαβαίνεις τέτοιες πολυπλοκες διαδικασίες και διεργασίες λογικό είναι να οδηγούν στο συμπέρασμα lesser minds or the plane layman ότι κάποιος είναι τρελός. Συνηθισμένος δεν τρέχει τίποτε. Η κακία όμως είναι άλλο. Δεν συνηθίζεται.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.497
Reaction score
17.828
Σε διατάξεις line array η πτώση στάθμης σε συνάρτηση προς την απόσταση είναι μικρότερη για πεπερασμένες αποστάσεις σε σχέση με τις διαστάσεις του array. Πέραν δεδομένου ορίου απόστασης η μείωση στάθμης γίνεται ισοδύναμη προς τις σημειακές πηγές.
Ναι , δεν στοιχίζει όμως σε ευαισθησία αυτό (που λένε) άσχετα εάν είναι επιλογή για αυτό το σκοπό ; (να το χόμπυ που σου έλεγα χα χα)

By placing multiple drivers in a calculated parallel manner, the drivers constructively interfere with each other and produce a more evenly distributed sound wave. The workload of each driver is reduced, and overall output is increased. The results are lower distortions and perfect rendering of micro-detail, timbre, tonal subtleties, timing and precision. It also allows a broader listening area and lesser space reflections and makes the sound stage more realistic with a three-dimensional sound with the authoritative weight and emotional impacts.

Υ.Γ. : Σε αυτό να κάνει spinorama o Toole να μπερδευτεί με την ανάλυση των data στο περιβάλλον που πάει και τα κάνει. Ρυθμίζεται και το καθετο directivity άρα και το P.I.

Μπερδεμένα μας τα λέει ο Τούλ. :D Καλή η μέθοδος μετρήσεων του και τον ευχαρστούμε που την εισήγαγε αλλά η ανάλυση των δεδομένων του .... προβληματικό παραμυθάκι λίγο.

It seems to me ο Κεν (kissed my Barbie Ken χα χα) ... πιο σωστός είναι απο τον Toole τον φίλο μου who i hate to love. I may be wrong. :D
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.210
Reaction score
56.335
Α, συναισθησία είχε ο Steve Jobs σε εκείνη τη σκηνή στην ταινία The Pirates of Silicon Valley!
Συναισθησία μπορεί να εμπλέκεται και στα μεταφορικά... blowjobs για δοκιμές μικρών ηχείων απουσία sub καθώς θ'ακούγονταν στους reviewers σα να ήταν μεγάλων διαστάσεων αλλά ας μη γίνει θέμα... :roflmao:
 


Μηνύματα
15.497
Reaction score
17.828
Συναισθησία μπορεί να εμπλέκεται και στα μεταφορικά... blowjobs για δοκιμές μικρών ηχείων απουσία sub καθώς θ'ακούγονταν στους reviewers σα να ήταν μεγάλων διαστάσεων αλλά ας μη γίνει θέμα... :roflmao:
Ένα άλλο που πρέπει όμως να προσέχουν και να έχουν υπόψιν τους οι ριβιούερς (όλων των ειδών και βαθμίδων συμπεριλαμβανομένου του φίλου μου του Ν.Κ. μεταξύ και των άλλων επιφαινόντων φίλων που συνιστούν το αγαπητό species των audio people χα χα) όταν ιδίως συγκρίνουν Sub + Bookshelves versus Floorstanders (ακόμη και απο την ίδια μάρκα) ... δεν θα έπρεπε να είναι και το σημαντικό γεγονός ότι τα μικρά ηχεία είναι σχεδόν πάντα ή συνήθως , τηρουμένων των αναλογιών, καλύτερα στα μεσαία και υψηλά απο τα Floostanders ;
 
Last edited:

Μηνύματα
5.338
Reaction score
6.476
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.134
Μηνύματα
2.930.147
Members
38.140
Νεότερο μέλος
Microvios
Top