Πυρκαγιές, πλημμύρες, φυσικές καταστροφές

Μηνύματα
20.769
Reaction score
14.775
Και κλασικά η απάντηση: Φτιάξτε υποδομές να μεταφέρουν το νερό που κυλάει στον Αμαζόνιο!

Προτείνεις όμως κάτι δηλαδή, για να καταλάβω όμως; ή λες αυτό που είπα πιο πάνω, ότι είστε στο έλεος του Θεού, κάντε προσευχή; Όχι τίποτα άλλο, αλλά αν είναι το δεύτερο, να μην ζητάμε και τίποτα ούτε από τους τοπικούς άρχοντες, ούτε από την κυβέρνηση! Ατομική ευθύνη, το σύνθημα των τελευταίων ετών, αυτό δεν είναι; :rolleyes:
 


Μηνύματα
29.935
Reaction score
24.161
εσύ τι συγκεκριμένο προτείνεις Σώτο που κρίνεις ? :whistling:
ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΚΑΣΕΛΑΚΙ ΟΔΗΓΟ.... :party: :party: :party:









ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ...

ΘΑ ΣΑΣ ΦΤΙΑΞΩ ΚΑΙ ΓΙΟΦΥΡΙΑ....

ΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΤΑΜΙΑ...

ΘΑ ΣΑΣ ΦΤΙΑΞΩ ΚΑΙ ΠΟΤΑΜΙΑ...

:party::party::party::party::party::party::party::party:
 

Μηνύματα
20.769
Reaction score
14.775
εσύ τι συγκεκριμένο προτείνεις Σώτο που κρίνεις ? :whistling:
Προτείνω κατ' αρχήν να υλοποιήσουν τα έργα που είχαν αποφασιστεί! είναι λάθος πρόταση; Να πεις ότι δεν υπήρχαν αποφάσεις και σχεδιασμοί, κι όλα ήταν στο μηδέν, να πω να πάει στο καλό! Αλλά είχαν και δεν τα υλοποίησαν... και φυσικά να επεκτείνουν ακόμα περισσότερο αυτά τα έργα, τώρα που βλέπουν ότι το φαινόμενο μπορεί να επαναλαμβάνεται συχνά. Λάθος κι αυτή η πρόταση;

Εσύ τι προτείνεις, κάτι σαν κι αυτό που αφήνει να εννοηθεί ο Γρηγόρης, μόνο το 112 σώζει, είστε στο έλεος του Θεού; Πες να δούμε...
ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΚΑΣΕΛΑΚΙ ΟΔΗΓΟ.... :party: :party: :party:









ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ...

ΘΑ ΣΑΣ ΦΤΙΑΞΩ ΚΑΙ ΓΙΟΦΥΡΙΑ....

ΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΤΑΜΙΑ...

ΘΑ ΣΑΣ ΦΤΙΑΞΩ ΚΑΙ ΠΟΤΑΜΙΑ...

:party::party::party::party::party::party::party::party:
Από τέτοιες απαντήσεις είσαι πρώτος όμως... στις σοβαρές απαντήσεις δυσκολεύεσαι μόνο... :rolleyes: :p:lolsign:
 


Μηνύματα
20.769
Reaction score
14.775
Ρώτα αυτούς που τα σχεδίασαν...






Να σου βάλω κι άλλα λινκ αν θέλεις, αφού το πας στις εξυπνάδες πάλι...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.516
Reaction score
78.627
γιατί δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις? ΓΙΑΤΙ?!
 

Μηνύματα
20.769
Reaction score
14.775
Κλασικά daharis, μη έχοντας σοβαρή απάντηση το ρίχνει στα γελάκια, και μετά θα μου απαντήσει γιατί δεν του έβαλα αναλυτικά όλη τη λίστα με τα έργα (και την απάντηση του τη δινω για να μην αγωνιά: δεν την έχω τη λίστα με όλα τα έργα, ούτε είχα και λόγο να την έχω, όπως και σχεδόν κανείς μας φαντάζομαι), για να με πιάσει κώτσο! Προβλέψιμος μέχρι τελείας! :p :party:

Άσε ρε φίλε, και απάντησε αυτό που ρώτησα, δεν σου είπα εσένα να μου βγάλεις και όλο το σχέδιο αντιμετώπισης των επικείμενων καταστροφών, μια ιδέα φτάνει, το ένα ή΄το άλλο;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.516
Reaction score
78.627
όταν μιλάς για Ντάνιελ και ο άλλος σου αναφέρει Ιανό.... :roflmao:
 

Μηνύματα
7.329
Reaction score
11.909
Αυτό που έχει καταλάβει όλος ( ή τουλάχιστον, ο περισσότερος ) κόσμος Σώτο, αλλά εσύ επιμένεις να μη καταλαβαίνεις, είναι ότι έξω απο το χορό πολλά τραγούδια λέγονται. Είναι πολύ εύκολο να είναι κάποιος ενάντια σε όλα, να προτείνει μη εφαρμόσιμες λύσεις κλπ. Το δύσκολο είναι να κάνει πράξεις και αυτές οι πράξεις να αποδίδουν ως προς τους - υψηλούς - στόχους.
Φαινόμενα σαν τον Daniel δεν σώζονται με τη σημερινή δομή των περισσότερων πόλεων. Η μόνη λύση θα ήταν γκρέμισμα και χτίσιμο απο την αρχή, σεβόμενοι τα περάσματα του νερού που η φύση απαιτεί κι εμείς χαλάσαμε ( με μπαζώματα, με χτισίματα στενεύοντας τις κοίτες των ποταμών κλπ ). Όλα τα άλλα είναι ένα ακόμα αστείο του τύπου "αν η γιαγιά μου είχε καρούλια θα ήταν πατίνι".
 

Μηνύματα
20.769
Reaction score
14.775
όταν μιλάς για Ντάνιελ και ο άλλος σου αναφέρει Ιανό.... :roflmao:
Ε είδες κάτι πράγματα, να μην προβλέψουν το 2020 να κάνουν έργα και για Ντάνιελ! Ας είχαν κάνει όμως αυτά που είχαν σχεδιάσει για Ιανό πρώτα, και είναι αυτό που λέμε τόσο καιρό, αλλά κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις μάλλον (και μερικοί άλλοι επίσης). Και βλέπουμε τι μπορούν να σχεδιάσουν και για Ντάνιελ! Απάντηση βέβαια αν πρέπει να σχεδιάσουν κάτι, ή να τα αφήσουν όλα στον... Θεό, δεν βλέπω, όλο γύρω γύρω το πας για να μην πεις τη γνώμη σου! :rolleyes: :roflmao:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.477
Reaction score
29.062
 

Μηνύματα
20.769
Reaction score
14.775
Αυτό που έχει καταλάβει όλος ( ή τουλάχιστον, ο περισσότερος ) κόσμος Σώτο, αλλά εσύ επιμένεις να μη καταλαβαίνεις, είναι ότι έξω απο το χορό πολλά τραγούδια λέγονται. Είναι πολύ εύκολο να είναι κάποιος ενάντια σε όλα, να προτείνει μη εφαρμόσιμες λύσεις κλπ. Το δύσκολο είναι να κάνει πράξεις και αυτές οι πράξεις να αποδίδουν ως προς τους - υψηλούς - στόχους.
Φαινόμενα σαν τον Daniel δεν σώζονται με τη σημερινή δομή των περισσότερων πόλεων. Η μόνη λύση θα ήταν γκρέμισμα και χτίσιμο απο την αρχή, σεβόμενοι τα περάσματα του νερού που η φύση απαιτεί κι εμείς χαλάσαμε ( με μπαζώματα, με χτισίματα στενεύοντας τις κοίτες των ποταμών κλπ ). Όλα τα άλλα είναι ένα ακόμα αστείο του τύπου "αν η γιαγιά μου είχε καρούλια θα ήταν πατίνι".
Θα πείτε κάποια φορά τη γνώμη σας; έλεος δηλαδή... πείτε βρε παιδιά: ΝΑΙ ΑΣ ΤΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΟΛΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! Αυτό που λες ας πούμε, να τα γκρεμίσουμε όλα, ακόμα και αυτό θέλει μελέτη, τι να γκρεμίσουμε! έτσι ΟΛΑ;
Μου απαντάτε γύρω γύρω, γύρω γύρω.... ουφ, δεν βαρεθήκατε τις revolutions; :lolsign::gamer:

ΥΓ. Η απάντηση πιο πολύ αφορά τον 666, τουλάχιστον εσύ είπες κι κάτι... αυτό περί γκρεμίσματος! :geek:
 

Μηνύματα
7.329
Reaction score
11.909
Ε είδες κάτι πράγματα, να μην προβλέψουν το 2020 να κάνουν έργα και για Ντάνιελ! Ας είχαν κάνει όμως αυτά που είχαν σχεδιάσει για Ιανό πρώτα, και είναι αυτό που λέμε τόσο καιρό, αλλά κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις μάλλον (και μερικοί άλλοι επίσης). Και βλέπουμε τι μπορούν να σχεδιάσουν και για Ντάνιελ! Απάντηση βέβαια αν πρέπει να σχεδιάσουν κάτι, ή να τα αφήσουν όλα στον... Θεό, δεν βλέπω, όλο γύρω γύρω το πας για να μην πεις τη γνώμη σου! :rolleyes: :roflmao:
Το νερό που έπεσε με τον Ντάνιελ, ήταν πολύ περισσότερο απο αυτό του Ιανού, τα έχουμε ξαναπεί. Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, ότι απο τις τωρινές υποδομές, έργα προοριζόμενα για τον Ιανό θα ήταν καλύτερα απο το τίποτα και ΙΣΩΣ βοηθούσαν στον Ντάνιελ, αλλά απο την άλλη, μπορεί και να μη βοηθούσαν λόγω της αυξημένης ποσότητας νερού που έπεσε σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Μη παραβλέπεις το γεγονός ότι στις πληγείσες περιοχές, τη περασμένη εβδομάδα έπεσε πολύ λιγότερο νερό και όμως, η γη "ξέρασε" και έγιναν τα ίδια.
Γι'αυτό σου λέω "και άμα η γιαγιά μου είχε καρούλια, θα ήταν πατίνι".

Ναι, να πιεστούν οι φορείς για να γίνουν όλα τα απαραίτητα έργα και ικανά να αντιμετωπίσουν ακόμα μεγαλύτερα φαινόμενα του Ιανού, αλλά ακόμα και να γίνουν, δεν θα πρέπει να επαναπαυθούμε σ'αυτά και να θεωρήσουμε ότι "δέσαμε τον γάιδαρό μας" και να πάψουμε να βασιζόμαστε π.χ. στο 112.
 



Μηνύματα
7.329
Reaction score
11.909
Τι δεν είμαστε, δεν αποκαταστάθηκε η εμπιστοσύνη, δεν αναβαθμιστήκαμε σε Moody's κλπ, επενδυτικές βαθμίδες; Μη λες τέτοια τώρα, και πέφτω από τα σύννεφα... :gamer: :roflmao:
Ωραία. Είσαι σίγουρος ότι στο σημείο που βρίσκεται το σπίτι σου, δεν περνούσε κάποτε ένα ρέμα...? Αν περνούσε, θα ήσουν διατεθειμένος να αλλάξεις τόπο κατοικίας;
 

Μηνύματα
20.769
Reaction score
14.775
Ναι, εκεί που είμαι είναι σίγουρο! Ξέρω τι περνάει από κάτω, έχει υδροφορέα (όχι ρέμα στην επιφάνεια) που γέμιζε πηγάδι, κι προσωπικά κατοικία θα ήθελα να αλλάξω και τώρα (όχι γι αυτό το λόγο), χρήματα για να το κάνω δεν υπάρχουν!
 

Μηνύματα
13.925
Reaction score
15.798
Όταν κάποιος στέκεται στο παρεμπιπτόντως, κι όχι στο κύριο θέμα μιας ανάρτησης, και δημιουργεί θέμα για το θέμα... Αυτό ήταν κυρίως το θέμα του μηνύματος του cangaroo, η συγκεκριμένη εγκατάσταση (που το λέει κι όλας, ότι είναι ένα παράδειγμα) ; ή μήπως ήταν ο γενικότερος και ανύπαρκτος σχεδιασμός και η μη υλοποίηση έργων που θα βοηθούσαν;

Περιμένω τώρα κάποια ανάλογη απάντηση στα ίδια πλαίσια! :lolsign: :roflmao: :geek:
Εγώ Σώτο πάντως αυτό που κατάλαβα σαν μήνυμα απο το πόστ του @cangaroo είναι ότι εαν γίνονται αυτά σε μικρά έργα φαντάσου τι γίνεται στα μεγάλα. :D

Υ.Γ. : Για τον Άδωνη δεν είπες κανένα καλό λόγο πάντως που είπε ότι τα 2/3 των Ολυμπιακών έργων και εκτάσεων είναι παράνομα. Πως έγινε αυτό άραγε ; Αφού λένε ότι όλα λειτουργούν σωστά και επιστημονικά. :D

Πολλοί δήμαρχοι είναι στύλ 'τραμπουκισμός" πάντως να ξέρεις.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.318
Μηνύματα
2.897.157
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top