Μικρός χώρος, μεγάλος ήχος

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.478
Reaction score
29.063
Γενικά είμαι υπέρ των συστημάτων σε χώρους που κυκλοφορεί όλη η οικογένεια. Έχω να πω όμως και το παρακάτω. Κάθε φορά που βλέπω κάποια ταινία με ακουστικά, αν και δικάναλη η απόλαυση είναι εξαιρετική λόγω του μηδενικού noice floor. Ακούς και τον παραμικρό ήχο, μπαίνεις μέσα στην ταινία με όλες τις αισθήσεις. Αυτό μου λείπει με τα ηχεία. Προσωπικά, αν είχα τον χώρο θα έκανα dedicated μόνο για αυτό, και ας ήταν και 15m2.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.178
Reaction score
39.354
Μιλάμε θα γίνει πανικός έτσι και δείξω αυτό το σχέδιο.
... δειξε ενα χειροτερο....οποτε μπορει να το δεκτει ως καλητερο... 🐒
απο την αλλη , μεσω εξυπνης - και σχετικα δαπανηρης διακοσμησης -μπορεις να πετυχεις ενα εξαιρετικο (ακουστικα) αποτελεσμα. (για το Living room λεω).
 




Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.178
Reaction score
39.354
(μιλαμε για σαλονι για ολη την οικογενεια) ... Εξαρταται απο το στυλ της υπολοιπης διακοσμησης, ωστε να μπορουν να να μην χτυπανε στο ματι τα ηχεια.
->και να εχει προβλεφθει (πιθανος μελλοντικος) εντοιχισμος.
μεταφραζω : χρηση slatwalls, κουρτινες, αποφυγη βιτρινων...τεραστια καδρα ...+ περασμα ολο με γυψοσανιδα (και απο μεσα απορροφηση),βιβλιοθηκες ...κοκ...
σε αυτες τις περιπτωσεις, χρειαζεται σκεψη (Outside the box και Multilayer) για να βρεθουν λυσεις...
περισσοτερο θα κοιταγα διακοσμηση παρα audio... :boast:
 




Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.178
Reaction score
39.354
κατι τετοιο σε προσεγγιση εχω στο μυαλο μου για τον νηματοθετη (μη κοιτας τα ηχεια/δακτυλο .. το φεγγαρι δες):
1699906661014.png

1699906680646.png

1699907233056.png

 

Attachments


Μηνύματα
16
Reaction score
13
Στο μάτι οι λύσεις που αναφέρονται στο σαλόνι μπορεί να είναι τρομέρα αποδεκτές για την σύζηγο έτσι ώστε να μην θυσιάσει 20-30 τμ από το σπίτι για να γίνει αποκλείστικος χώρος θεάσεων, αλλα προσωπικά επιθυμώ το σαλόνι να είναι σαλόνι και ο χώρος θεάσεων να φτιαχτεί με μοναδικό στόχο την μέγιστη οπτική - ηχητική απόδοση - απόλαυση.

Πρόσφατα έχτισα ένα σπίτι - μονοκατοικία από το μηδέν. Μεγάλοι χώροι, όλα καλά, είχα και κάποια πράγματα (οχι φτηνά) και είχα σαν στόχο να κάνω κάτι στο σαλόνι του ισογέιου (197 τμ ενιαίος χώρος στο σύνολο). Κάτι οι ανακλάσεις ου χώρου, τα μπουμαρίσματα, η μη κάλυψη κατ΄ εμέ της ηχητικής έντασης που ήθελα (μην πιστέυεται ότι θα παίζετε σε ικανές στάθμες χωρίς να ενοχλείτε) σε καναν να αλλάξω άποψη.

Έπειτα από συναντήσεις με μεγάλα ονόματα στην Αθήνα (καθώς μένω επαρχεία) ένας υπόγειος χώρος απομονωμένους από τον υπόλοιπο κόσμο με έκανε να πειστώ ότι σαν έναν αποκλειστικό - φροντισμένο χώρο ακροάσεων δεν συγκρίνεται το καλύτερο σαλόνι του κόσμου. Αν πραγματικά επιθυμείς να βλέπεις μία ταινια ή να ακούς ένα αγαπημένο κομμάτι χωρίς να ψυθιρίζουν τα μεγάφωνα, φτιάξε ότι μπορείς ένα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΌ χώρο για τέτοια χρήση και ξεμπέρδεψε. Μετά βλέπεις τι είδους ηχεία - Tv - πανί θα βάλεις. Να το έχεις ένα ζεύγος grand utopia στο σαλόνι μπορεί να παίζει χειρότερα από ένα ζευγάρι 803 σε δικό τους χώρο.

Προσωπικά αυτό που λατρεύω είναι το μπάσο, και όταν λέμε μπάσο εννοούμε διονυσιακός σεισμός. Η αίσθηση αυτή των συχνοτήτων που δεν ακούς αλλά αισθάνεσαι σε συνδυασμό με αντίστοιχο συνήθως οπτικό περιεχόμενο (βλέπε απογειώση f14 - top gun κτλ κτλ) είναι κάτι συγκλονιστικό.

Ότι και να κάνεις πάντως, εύχομαι να το χαρείς πραγματικά.
 

Μηνύματα
1.290
Reaction score
2.143
Στο μάτι οι λύσεις που αναφέρονται στο σαλόνι μπορεί να είναι τρομέρα αποδεκτές για την σύζηγο έτσι ώστε να μην θυσιάσει 20-30 τμ από το σπίτι για να γίνει αποκλείστικος χώρος θεάσεων, αλλα προσωπικά επιθυμώ το σαλόνι να είναι σαλόνι και ο χώρος θεάσεων να φτιαχτεί με μοναδικό στόχο την μέγιστη οπτική - ηχητική απόδοση - απόλαυση.

Πρόσφατα έχτισα ένα σπίτι - μονοκατοικία από το μηδέν. Μεγάλοι χώροι, όλα καλά, είχα και κάποια πράγματα (οχι φτηνά) και είχα σαν στόχο να κάνω κάτι στο σαλόνι του ισογέιου (197 τμ ενιαίος χώρος στο σύνολο). Κάτι οι ανακλάσεις ου χώρου, τα μπουμαρίσματα, η μη κάλυψη κατ΄ εμέ της ηχητικής έντασης που ήθελα (μην πιστέυεται ότι θα παίζετε σε ικανές στάθμες χωρίς να ενοχλείτε) σε καναν να αλλάξω άποψη.

Έπειτα από συναντήσεις με μεγάλα ονόματα στην Αθήνα (καθώς μένω επαρχεία) ένας υπόγειος χώρος απομονωμένους από τον υπόλοιπο κόσμο με έκανε να πειστώ ότι σαν έναν αποκλειστικό - φροντισμένο χώρο ακροάσεων δεν συγκρίνεται το καλύτερο σαλόνι του κόσμου. Αν πραγματικά επιθυμείς να βλέπεις μία ταινια ή να ακούς ένα αγαπημένο κομμάτι χωρίς να ψυθιρίζουν τα μεγάφωνα, φτιάξε ότι μπορείς ένα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΌ χώρο για τέτοια χρήση και ξεμπέρδεψε. Μετά βλέπεις τι είδους ηχεία - Tv - πανί θα βάλεις. Να το έχεις ένα ζεύγος grand utopia στο σαλόνι μπορεί να παίζει χειρότερα από ένα ζευγάρι 803 σε δικό τους χώρο.

Προσωπικά αυτό που λατρεύω είναι το μπάσο, και όταν λέμε μπάσο εννοούμε διονυσιακός σεισμός. Η αίσθηση αυτή των συχνοτήτων που δεν ακούς αλλά αισθάνεσαι σε συνδυασμό με αντίστοιχο συνήθως οπτικό περιεχόμενο (βλέπε απογειώση f14 - top gun κτλ κτλ) είναι κάτι συγκλονιστικό.

Ότι και να κάνεις πάντως, εύχομαι να το χαρείς πραγματικά.
Με συγχωρείτε αλλά αυτό που μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση είναι το 197τμ σαλόνι.
Όντως;
 


Μηνύματα
3.264
Reaction score
10.739
Στο μάτι οι λύσεις που αναφέρονται στο σαλόνι μπορεί να είναι τρομέρα αποδεκτές για την σύζηγο έτσι ώστε να μην θυσιάσει 20-30 τμ από το σπίτι για να γίνει αποκλείστικος χώρος θεάσεων, αλλα προσωπικά επιθυμώ το σαλόνι να είναι σαλόνι και ο χώρος θεάσεων να φτιαχτεί με μοναδικό στόχο την μέγιστη οπτική - ηχητική απόδοση - απόλαυση.

Πρόσφατα έχτισα ένα σπίτι - μονοκατοικία από το μηδέν. Μεγάλοι χώροι, όλα καλά, είχα και κάποια πράγματα (οχι φτηνά) και είχα σαν στόχο να κάνω κάτι στο σαλόνι του ισογέιου (197 τμ ενιαίος χώρος στο σύνολο). Κάτι οι ανακλάσεις ου χώρου, τα μπουμαρίσματα, η μη κάλυψη κατ΄ εμέ της ηχητικής έντασης που ήθελα (μην πιστέυεται ότι θα παίζετε σε ικανές στάθμες χωρίς να ενοχλείτε) σε καναν να αλλάξω άποψη.

Έπειτα από συναντήσεις με μεγάλα ονόματα στην Αθήνα (καθώς μένω επαρχεία) ένας υπόγειος χώρος απομονωμένους από τον υπόλοιπο κόσμο με έκανε να πειστώ ότι σαν έναν αποκλειστικό - φροντισμένο χώρο ακροάσεων δεν συγκρίνεται το καλύτερο σαλόνι του κόσμου. Αν πραγματικά επιθυμείς να βλέπεις μία ταινια ή να ακούς ένα αγαπημένο κομμάτι χωρίς να ψυθιρίζουν τα μεγάφωνα, φτιάξε ότι μπορείς ένα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΌ χώρο για τέτοια χρήση και ξεμπέρδεψε. Μετά βλέπεις τι είδους ηχεία - Tv - πανί θα βάλεις. Να το έχεις ένα ζεύγος grand utopia στο σαλόνι μπορεί να παίζει χειρότερα από ένα ζευγάρι 803 σε δικό τους χώρο.

Προσωπικά αυτό που λατρεύω είναι το μπάσο, και όταν λέμε μπάσο εννοούμε διονυσιακός σεισμός. Η αίσθηση αυτή των συχνοτήτων που δεν ακούς αλλά αισθάνεσαι σε συνδυασμό με αντίστοιχο συνήθως οπτικό περιεχόμενο (βλέπε απογειώση f14 - top gun κτλ κτλ) είναι κάτι συγκλονιστικό.

Ότι και να κάνεις πάντως, εύχομαι να το χαρείς πραγματικά.
συνυπογράφω

Σωστός χώρος ακρόασης, δεν γίνεται με το official σαλόνι του σπιτιού. αντε ένα διακριτικό δικαναλο (2.1), ταιριαστής εμφάνισης , μέχρι εκεί, δεν χρειάζεται παραπάνω

Ωραίος χώρος θεάσεων, ίσως ναι, με καμιά τιβί 60-70 ιντσών, όχι παραπάνω (λόγω μεγάλης μαύρης γυαλιστερής επιφάνειας) και σίγουρα όχι προτζέκτορα (ακόμη και αν κρύβεται ηλεκτρικά).

Και φτιάξε, εφόσον θέλεις κ μπορείς, (χωρικά και οικονομικά), ότι γουστάρεις , βαλε 120-150 ίντσες προτζέκτορα με lumagen , ένα σύστημα 9.4.6 με ενεργά ηχεία κ trinnov και αφού έχεις φροντίσει τα τοιχωματικα όρια και την ηχητική απομόνωση , τότε απόλαυσε υπεύθυνα :thumbsup:
Έτσι κ η παντόφλα έχει το σαλόνι της και ΟΛΟΙ χαίρεστε το χώρο ψυχαγωγίας (30-35τμ), οικογένεια κ φίλοι.

Ειναι dream project για πολλούς, γιατί έχει τιμή εκκίνησης τα 50Κ και φτάνει κατ ελαχιστο τα 75Κ. Αν έχεις γνώσεις και άποψη και ξέρεις τι θέλεις , φτιάχνεις εξαρχής το σωστό σύστημα. Αν δεν έχεις, ακούς κ πληρώνεις τους ειδικούς.

Αυτα. :biggrin:
 

Μηνύματα
5.302
Reaction score
6.456
Δηλαδη εαν το υπογειο ειναι στο ιδιο κτηριο δε θα ενοχλεις; :rolleyes:(επιεδη ανεφερες κατι για διονυσους και τετοια..:thumbsdown:.)
Εαν ειναι στο ιδιο κτηριο που θα ειναι το ψυγειο με τις μπυρες ,τα σνακ, η τουαλετα ;
Η ευκολια , η πρακτικοτητα του να το εχεις στο ιδιο το σπιτι(χωρο) δεν υπαρχει.
Η σκεψη του να φυγω απο το υ (σπιτι)να παω στο χ(υπογειο) μερος θα σε κανει να καθησεις να δεις στο σπιτι σου στις περισσοτερες των περιπτωσεων.
Να μου τεκμηριωσει καποιος γιατι μια μεγαλη ανακλαστικη επιφανεια ειναι υποχρεωτικα κακο και τι στον κοσμο:thumbsdown:
ΥΓ, το ποσο δυσκολο ειναι να φτιαξεις ηχομονωση ,εξαερισμο επαρκη, σωστο μπασο σε ενα τσιμεντενιο κουτι μαλλον ειναι δυσκολοτερο απο ενα χωρο με διαρροεςςςςς .
 

Μηνύματα
16
Reaction score
13
Στην δικιά μου περίπτωση ο υπόγειος χώρος που αναφέρω δεν ενοχλεί το υπόλοιπο σπίτι στο ελάχιστο, όσο ένταση και να σηκώσεις. Έχει δικιά του τουαλέτα και όλα αυτά που αναφέρεις.
Δεν έχω θέμα να διανύσω 50 μέτρα για να δω - ακούσω ότι θέλω στις στάθμες που θέλω και πίστεψε με σε ποιότητα απεκόνησης - ακρόασης ανώτερη από αρκετούς κινηματογράφους.

Μία απλή τεκμηρίωση είναι να φωνάξεις δυνατά σε ένα μεγάλο χώρο με τέτοιες επιφάνειες και να ακούσεις αντίλαλο. Αν σου αρέσει πάω πάσο.

ΥΓ. Η ηχομόνωση που αναφέρεις (φροντίδα χώρου να πω εγώ καθότι δεν είναι μόνο η ηχομόνωση το παιχνίδι) απαιτεί ικανά κεφάλαια αλλά κυρίως να ξέρεις τι κάνεις για να πετύχεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς. Για την ιστορία το σύστημα ψύξης θέρμανσης του χώρου μαζί με τον εξαερισμό πέρασε τα 10000 ευρώ. Ο στόχος ήταν να υπάρχει αξιόλογη χωρίς περικοπές παροχή αέρα ΧΩΡΙΣ να ακούγεται τπτ. (καναλάτο σύστημα με μεγάλους ανεμιστήρες που λειτουργεί με λίγες στροφές)
 

Μηνύματα
1.290
Reaction score
2.143
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το budget. To A και το Ω είναι.
Το θέμα είναι πως θα τα καταφέρεις με τους διαθέσιμους χώρους και πόρους να κάνεις κάτι που να ευχαριστιέσαι.
 

Μηνύματα
668
Reaction score
1.258
νας υπόγειος χώρος απομονωμένους από τον υπόλοιπο κόσμο με έκανε να πειστώ ότι σαν έναν αποκλειστικό - φροντισμένο χώρο ακροάσεων δεν συγκρίνεται το καλύτερο σαλόνι του κόσμου
Εάν έχετε την διάθεση κάντε μια παρουσίση των συστημάτων και εάν αισθάνεστε άνετα γιατί όχι και του χώρου.
Όσον αφορά τα παραπάνω εφόσον υπάρχει διαθέσιμος χώρος για dedicated εννοείται πας εκεί.
 

Μηνύματα
4.523
Reaction score
7.847
Στην δικιά μου περίπτωση ο υπόγειος χώρος που αναφέρω δεν ενοχλεί το υπόλοιπο σπίτι στο ελάχιστο, όσο ένταση και να σηκώσεις. Έχει δικιά του τουαλέτα και όλα αυτά που αναφέρεις.
Δεν έχω θέμα να διανύσω 50 μέτρα για να δω - ακούσω ότι θέλω στις στάθμες που θέλω και πίστεψε με σε ποιότητα απεκόνησης - ακρόασης ανώτερη από αρκετούς κινηματογράφους.

Μία απλή τεκμηρίωση είναι να φωνάξεις δυνατά σε ένα μεγάλο χώρο με τέτοιες επιφάνειες και να ακούσεις αντίλαλο. Αν σου αρέσει πάω πάσο.

ΥΓ. Η ηχομόνωση που αναφέρεις (φροντίδα χώρου να πω εγώ καθότι δεν είναι μόνο η ηχομόνωση το παιχνίδι) απαιτεί ικανά κεφάλαια αλλά κυρίως να ξέρεις τι κάνεις για να πετύχεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς. Για την ιστορία το σύστημα ψύξης θέρμανσης του χώρου μαζί με τον εξαερισμό πέρασε τα 10000 ευρώ. Ο στόχος ήταν να υπάρχει αξιόλογη χωρίς περικοπές παροχή αέρα ΧΩΡΙΣ να ακούγεται τπτ. (καναλάτο σύστημα με μεγάλους ανεμιστήρες που λειτουργεί με λίγες στροφές)
Αν σου είναι εύκολο, κάνε μια παρουσίαση του χώρου σου στο for your eyes only:D
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.230
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top