Ορθογραφικά λάθη που κάνουν τον Κόγια να κλαίει

Μηνύματα
2.314
Reaction score
2.863
Τις προάλλες, άτομο 26 ετών ρώτησε πως γράφεται το σκουλήκι.
Το σκουλήκι βγαίνει από το σκουλ δηλαδή school. Κοτσάρεις και ένα ηκι και τελείωσες.
Από το school βγαίνει και το σκουλαρίκι.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.476
Reaction score
28.683
Η κατάσταση είναι τραγική κυρίως στους νέους.
Μαθητές γυμνασίου και λυκείου που δεν ξέρουν τίποτα, ούτε να γράφουν ούτε να μιλούν σωστά ελληνικά.
Αν π.χ. βλέπετε σχόλια στο facebook, στο ìnstagram, τικτοκ κ.λ.π. από νέους, αλλά και από σχόλια και κριτικές στο σκρούτζ κυρίως σε είδη που αφορούν νεαρές ηλικίες, όπως προϊόντα gaming καταλαβαίνετε το πόσο χαμηλό είναι το επίπεδο της παιδείας που λαμβάνουν στα σχολεία.
Κρίμα.
 

Μηνύματα
14.893
Reaction score
1.961
Η κατάσταση είναι τραγική κυρίως στους νέους.
Μαθητές γυμνασίου και λυκείου που δεν ξέρουν τίποτα, ούτε να γράφουν ούτε να μιλούν σωστά ελληνικά.
Αν π.χ. βλέπετε σχόλια στο facebook, στο ìnstagram, τικτοκ κ.λ.π. από νέους, αλλά και από σχόλια και κριτικές στο σκρούτζ κυρίως σε είδη που αφορούν νεαρές ηλικίες, όπως προϊόντα gaming καταλαβαίνετε το πόσο χαμηλό είναι το επίπεδο της παιδείας που λαμβάνουν στα σχολεία.
Κρίμα.
Μιχάλη, δεν ξέρω σε τι βαθμό ισχύει το τελευταίο. Υπάρχει και αδιαφορία από την πλευρά των μαθητών.
Αλλά και οι ενήλικες είναι σε τραγική κατάσταση. Το τι έχουν δει τα μάτια μου…ακόμα κι από δασκάλους και καθηγητές.
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.235
Reaction score
20.850
Από reportage στο news247/παράθεση ιατρικής ανακοίνωσης:

"Κατόπιν ενημέρωσης των θεραπόντων ιατρών ο ασθενής παραμένει σε κρίσιμη κατάσταση νοσηλευόμενος στη ΜΕΘ διασωληνωμένος και υποστηριζόμενος με μηχανικό αερισμό και συνεχή εξωφρενική κάθαρση."

Αφού είναι εξωφρενική αντί για εξωνεφρική, κάτι συμβαίνει...
 

Μηνύματα
27.989
Reaction score
26.364
Δεν καταλαβαίνουν καν τι γράφουν ή τι πληκτρολογούν.
Η άγνοια της Ελληνικής γλώσσας σε όλο της το μεγαλείο.
Τι κρίμα?
Εγώ που δεν ήμουν της φιλολογίας και των αρχαίων , να χειρίζομαι την Ελληνική γλώσσα καλύτερα από συμμαθητές μου δικηγόρους και φιλόλογους. :(
 


Μηνύματα
27.989
Reaction score
26.364
Αν το θεωρείς τόσο σημαντικό που να μου κάνεις και κήρυγμα , φιλολόγους.
Ε και ? αυτό σε πείραξε ?
Ορθοπεδικός ή ορθοπαιδικός ?
 

Μηνύματα
6.759
Reaction score
5.298
Στο νήμα αυτό επιτρέπονται οι διορθώσεις, δεν είναι κήρυγμα.

Προσωπικά, ναι, μου ακούγεται παράξενο το «φιλόλογους».

Ακριβώς επειδή δεν τους φαίνεται σημαντικό κάνουν λάθη οι ανορθόγραφοι.
Το γνωστό: «ε, και;»

Ή το άλλο: «η αυτόματη διόρθωση φταίει».
Ποτέ δεν φταίει η αυτόματη διόρθωση, αλλά αυτός που δεν αφιερώνει δυο δεύτερα να τσεκάρει και να διορθώσει αυτό που μόλις γράφτηκε. Και πάλι με την αιτιολογία: «έλα μωρέ, σιγά να μη κάθομαι να ξαναδιαβάζω τι έγραψα».
 



Μηνύματα
6.759
Reaction score
5.298
Εμένα να ανοίξει η γη να με καταπιεί όταν περάσει το 10λεπτο της δυνατότητας διόρθωσης που δίνει το φόρουμ και αντιληφθώ ότι μου ξέφυγε κάποιο λάθος παρά τη δεύτερη ανάγνωση.

Ευτυχώς οι περισσότεροι προσέχουμε πώς γράφουμε στο φόρουμ, αλλιώς θα ήταν πολύ δύσκολη η παρακολούθηση των θεμάτων.
 
Last edited:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.977
Reaction score
12.735
Αναλαμβάνουμε διορθώσεις (επί πληρωμή). :whistling:

Αν και κάποιες φορές διορθώνω δημοσιεύσεις αμισθί (όταν είναι κάτι χτυπητό που δεν αντέχω), στα μουλωχτά, χωρίς δηλαδή να φαίνεται edit. :redface:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.476
Reaction score
28.683
Ήμουν συντονιστής στις αγγελίες για περίπου 12 χρόνια.
Ένα από αυτά που έκανα, οικειοθελώς, ήταν να διορθώνω τα ορθογραφικά λάθη, κυρίως στους τίτλους των θεμάτων που άνοιγαν τα μέλη.
Και τα συντακτικά λάθη επίσης.
Δεν άντεχα να βλέπω λάθη, ειδικά στους τίτλους, οπότε έτρωγα περισσότερο χρόνο μεν, αλλά τα διόρθωνα.
 

Μηνύματα
20.428
Reaction score
15.140
Μηπως κλαίει ο Κογιας και με λανθασμένες εννοιολογικές μεταφράσεις σε υπότιτλους ?

Βριζει κάποιος ύποπτος τον Patrick Jane αποκαλώντας τον « γουρούνι «.S.4 Ε.16

Αυτος απαντά :
“Sticks and stones may break my bones,
but names ( words )can never hurt me…”

Στα ελληνικά η μετάφραση : « Η γλώσσα Κόκκαλα δεν έχει και Κόκκαλα τσακίζει.»

Στα γερμανικά : ( θαυμάσια απόδοση κατά τη γνώμη μου ) “Ihre Worte mögen den guten Geschmack verletzen.Aber nicht mich,mein Freund….”:hi:

«Τα λόγια σου ίσως να προσβάλλουν το καλό γούστο,Αλλά όχι εμένα φίλε μου..."



Ποια ελληνική φράση / ρήση θα ήταν πιο κοντά εννοιολογικά?

Η φράση χρησιμοποιείται στ αγγλικά όταν : (said in order to show that people cannot be hurt by unpleasant things that are said to them )
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.201
Reaction score
33.606
Η απόπειρα ελληνικής απόδοσης όχι απλώς είναι κακή, αλλά έχει το ακριβώς αντίθετο νόημα.


Πολύ πιο κοντά θα ήταν αυτό που συνήθιζε να λέει η αθυρόστομη (Σμυρνιά) γιαγιά μου: ξερά σκ@τ@ στον τοίχο δεν κολλάνε. Δλδ τα λόγια σου δεν μπορούν να με πλήξουν. Όχι επειδή είναι απλώς λόγια και τα λόγια δεν με αγγίζουν, αλλά επειδή τα λόγια έχουν όση αξία έχει και εκείνος που τα λέει, και εν προκειμένω, μηδαμινή.
 

Μηνύματα
20.428
Reaction score
15.140
Φαντάσου να ήξερε τη ρήση της γιαγιάς σου κάποιο άτομο από τη μεταφραστική ομάδα…:roflmao:


» Τα ξερά ….» Ίσως δεν κολλούν ….γιατι είναι παλιά και οχι φρέσκα- νωπά.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.201
Reaction score
33.606
Υπάρχει βέβαια και το 'έπεα πτερόεντα' που υποδηλώνει τα χωρίς αξία λόγια, αλλά προφανώς δεν έχει ακριβώς το νόημα που ψάχνεις, χώρια ότι η έλλειψη αξίας ανάγεται περισσότερο στο εφημερο, στο ότι απλώς ξεστομιζονται (και δεν καταγράφονται)
 

Μηνύματα
20.428
Reaction score
15.140
Τι βρήκα στο βιβλίο του Φράγκα Γιώργου : Αντιστοιχια του πρώτου μέρους της αγγλικής παροιμιας…

IMG_5118.jpeg


Ο Γιώργος Φράγκας γεννήθηκε στον Βόλο, το
1949. Μεγάλωσε στη Λάρισα. Απασχολήθηκε ως
διερμηνέας στην Ευρωπαϊκή Ενωση (Βρυξέλλες,
1980-2011). Τώρα, ζει στην Αθήνα.
 

Attachments



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.225
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top