Αγορά πικάπ Clearaudio

Μηνύματα
76
Reaction score
53
Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα τη γνώμη σας για αγορά πικάπ. Θέλω να αγοράσω ένα καλό πικάπ για να αντικαταστήσω το παλιό μου Technics QX-300.
Το μπάτζετ είναι περίπου τα 1000 ευρώ. Εχω υπό συζήτηση ένα Clearaudio Concept οκταετίας (αλλά σχεδόν αχρησιμοποίητο) με ολοκαίνουρια κεφαλή Concept mm-V2 silver στα χρήματα που διαθέτω. Αξίζει η αγορά του ? Υπάρχει κάτι σε καινούριο που θα μπορούσα να δώ και να το κοντράρει σε αυτά τα χρήματα ?
Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
1.418
Reaction score
1.164
Δεν γνωρίζω το πικάπ σου ούτε έχω εμπειρία με το Concept. Αν είναι λειτουργικό και μπορεί να υποστηρίξει μία καλύτερη κεφαλή από εκεί θα άρχιζα και γενικότερα θα κοίταγα το υπόλοιπο σύστημα. Κεφαλή & phono stage δίνουν μεγαλύτερη ηχητική διαφορά στα δικά μου αυτιά. Θα κοίταζα μεταχειρισμένα μηχανήματα σε ότι και αν καταλήξεις, έχεις την δυνατότητα να πάρεις κάτι καλύτερο, ειδικά σήμερα που έχουν ανέβει οι τιμές σε όλα.
 

Μηνύματα
318
Reaction score
325
Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα τη γνώμη σας για αγορά πικάπ. Θέλω να αγοράσω ένα καλό πικάπ για να αντικαταστήσω το παλιό μου Technics QX-300.
Το μπάτζετ είναι περίπου τα 1000 ευρώ. Εχω υπό συζήτηση ένα Clearaudio Concept οκταετίας (αλλά σχεδόν αχρησιμοποίητο) με ολοκαίνουρια κεφαλή Concept mm-V2 silver στα χρήματα που διαθέτω. Αξίζει η αγορά του ? Υπάρχει κάτι σε καινούριο που θα μπορούσα να δώ και να το κοντράρει σε αυτά τα χρήματα ?
Ευχαριστώ.
Το Concept δείχνει μια "ολοκληρωμένη" πρόταση και αν κατάλαβα από αυτά που είδα στο δίκτυο, η έκδοση που έχεις βρει είναι η πιο οικονομική, αυτή με βραχίονα αλουμινίου και κεφαλή κινητού μαγνήτη (η πιο ακριβή έκδοση είναι με βραχίονα άνθρακα και κεφαλή κινητού πηνίου).
Σαν πρόταση μάλλον απευθύνεται σε εκείνους που δεν θέλουν ασχοληθούν πολύ με ρυθμίσεις πλατώ/βραχίονα/κεφαλή κ.λ.π., ενώ διαθέτει και ενσωματωμένο phonostage, το οποίο φαίνεται αρκετά ικανοποιητικό, ενώ βέβαια μπορείς να το παρακάμψεις με κάποιο άλλο εξωτερικό.
Σαν σχεδίαση είναι πλατώ με ιμάντα και άκαμπτο ξύλο χωρίς ανάρτηση.
Η τιμή του κάπως υπερτιμημένη νομίζω, ως καινούργιο, ήταν 3900$ η φτηνή και 4600$ η ακριβή.
Αν δεν θες να ασχολείσαι πολύ με ρυθμίσεις και απλά να παίζεις βινύλια είναι ΟΚ.
Προσωπικά θα προτιμούσα ένα καλοσυντηρημένο ΜΚ2 ή κάποιο Thorens td 125/126 (το 124 ή τα αντίστοιχα Garrard 301/401 ,με idler τα βαράνε στις τιμές).
 



Μηνύματα
164
Reaction score
98
O μόνος λόγος να μήν το πάρεις είναι αν μπεί σε χώρο με ξύλινο πάτωμα μιας και ο βραχιονας του με την μαγνητκή ανάρτηση έχει μια τάση να συντονιζει και να "τρελενεται" με αυτές τις συνθήκες. Εκτός απο αυτή την κάπως ιδιαίτερη εξαίρεση είναι ενα πικάπ με ήχο μουσικό δυναμικό ισορροπημένο και επαρκώς αναλυτικό που θα δυσκολευτείς πολύ να ανβαθμίσεις χωρίς να χαλάσεις τουλάχιστον τα τετραπλάσια. Η γνώμη μου είναι οτι αξίζει η αγορά και θα ξαναανακαλύψεις την δισκοθήκη σου ειδικά αν το συνδυάσεις και με ένα καλό phono stage οπου εύκολα σηκώνει την τιμή του για τέτοιο οπου θα απογειώσεις το αποτέλεσμα. Γενικά είναι ενα πικάπ για μουσικόφολους και όχι για χαιφιντελάδες όχι γιατι δεν έχει και γ@μώ τον ήχο αλλα γιατι δεν είναι το πικάπ που θα είσαι απο πάνω του όλη την ώρα γιατι δεν θα χρειαστεί και θα ξοδεύεις τον περισσότερο χρόνο μαζί του ακούγοντας δίσκους. όλα αυτά εκ πείρας.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.220
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top