Trinnov Altitude

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.896
Reaction score
11.213
Ο πίσω τοίχος σου δεν είναι ψευδοσανίδα;
Αν ναι, δε χρειάζεσαι ούτε σπέσιαλ λογισμικό, ούτε παραπάνω σαμπς.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.523
Ο πίσω τοίχος σου δεν είναι ψευδοσανίδα;
Αν ναι, δε χρειάζεσαι ούτε σπέσιαλ λογισμικό, ούτε παραπάνω σαμπς.
Ναι, αυτός ο ψεύτικος είναι, από την έξω μεριά κανονική μονή γυψοσανίδα, από την έσω διάτρητη, και ενδιάμεσα μόνωση.

1000008472.png


Και γω νομίζω πως στο δικό μου χώρο, αν μπει 1 πίσω κεντρικά, έχει υλοποιηθεί το wave.

Μάλλον θα πρέπει να βάλω και τα 4 που έχω στον εμπρός τοίχο, 2 κάτω από την οθόνη και 2 πάνω από αυτήν, αλλά όλα είναι χιουτζζζ..

Σ'αυτό το οριζόντιο δοκάρι πάνω από τη γυψοσανίδα, κανονικά πρέπει να βάλω γωνιακούς μπασοαπορροφητές.. ειδωμεν.
 
Last edited:





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.523
Παρακαλώ, περάστε 😁😜😎🤪

 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.523
Μέσα στην καμπίνα αυτού του σαμπ, βάζεις μια τηλεόραση και μια πολυθρόνα, κι είσαι κύριος.

Κατά βάση, αυτό θέλουμε να κάνουμε. Θέλουμε το δωμάτιο να είναι η καμπίνα των σαμπ, και να καθόμαστε κει μέσα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.235
Reaction score
20.849
Παρακαλώ, περάστε 😁😜😎🤪
Ευτυχώς που το δωμάτιό μου είναι χτισμένο με τσιμεντόλιθους all over, αλλιώς αυτά που έχω με αυτά που δίνεις παρέα, θα το γκρέμιζαν το καημένο...:biggrin:
 


Μηνύματα
4.523
Reaction score
7.846
Παγκοσμια πρεμιερα, το grobi tv σε συνεργασια με την trinnov εγκατεστησαν το πρωτο waveforming σε κατοχο χομσινεμα.
Προκειται για μια διαταξη 7.6.6 οπου ο ιδιοκτητης ειχε σε παρελθοντα χρονο διαταξη DBA με 4 υπογουφερ μπροστα και αλλα τοσα πισω.
Για την εγκατασταση χρησιμοποιηθηκε η νεα δυνατοτητα του τρινοφ για 4 επιπλεον εισοδους απο τις 2 εξοδους digital με χρηση 2 επιπλεον ντακς της MF αν δεν καν λαθος.
Για τα 4 μπροστινα σαμπς χρησιμοποιηθηκαν 4 ξεχωριστοι εξοδοι της τρινοφ ενω για τα 4 σαμπς στο οπισθιο τοιχωμα χρησιμοποιηθηκαν 2 εξοδοι , μια για τα 2 αριστερα και μια για τα 2 δεξια. Δηλαδη μιλαμε για 2 ζευγη σαμπ αριστερα και δεξια , θα μπορουσαν να σχηματιστουν 2 ζευγη πανω και κατω αλλα η τελικη αποφαση προεκυψε στο σταδιο της μελετης ,μετρησεν και κατοπιν συνεννοησης με τους ανθρωπους της τρινοφ.
επομενως εχουμε συνολικα 19 εξοδους δεσμευμενες σε συνολο 20 διαθεσιμων.
Το waveforming θα μπορουσε να λειτουργησει οπως αναφερεται και με 2 μονον σαμπ πισω αλλα απο την στιγμη που ο ιδιοκτητης ειχε 4 φυσικα και χρησιμοποιηθηκαν και τα 4 σαμπς. Για οσους εχουν SBA δεν μπορει να λειτουργησει, ειναι απαραιτητη η υπαρξη σαμπ και πισω.

τα 2 ντακακια
1699894939622.png


ο χωρος, η πισω σειρα στην ουσια δεν χρησιμοποιειται, οποτε δεν συμπεριεληφθηκε στις μετρησεις.
1699895125134.png


1699895171429.png

1699895232026.png


και ολο το βιντεο εδω.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.291
Reaction score
8.890
Τελευταία κάτι δεν πάει καλά με τον trinnov μου.
Όταν δουλεύει η αλυσίδα PC--> Trinnov --> JVC RS4100, ο processor κάνει shut down μόνος του σε άσχετες στιγμές.
Δεν υποπτεύομαι hardware error. Πιστεύω κάτι δεν πάει καλά με το διάβασμα του Edid.

Δυστυχώς βλέπω ότι έχει χαλάσει και το support της trinnov απ' την ώρα που έφυγε ο Antoine.
Έχω στείλει 3 mail. Απάντησε άμεσα κάποιος Tom κι από τότε περιμένω να μπει στον Altitude μου και να διαβάσει τα log files.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.683
Reaction score
6.084
Τελευταία κάτι δεν πάει καλά με τον trinnov μου.
Όταν δουλεύει η αλυσίδα PC--> Trinnov --> JVC RS4100, ο processor κάνει shut down μόνος του σε άσχετες στιγμές.
Δεν υποπτεύομαι hardware error. Πιστεύω κάτι δεν πάει καλά με το διάβασμα του Edid.

Δυστυχώς βλέπω ότι έχει χαλάσει και το support της trinnov απ' την ώρα που έφυγε ο Antoine.
Έχω στείλει 3 mail. Απάντησε άμεσα κάποιος Tom κι από τότε περιμένω να μπει στον Altitude μου και να διαβάσει τα log files.
ο Tom (G.) είναι σε "τουρ" στην Αφρική αυτό το καιρό, οπότε δεν θα είναι εύκολο να τον πετύχεις να σου μπει με remote.

Μιας και το έχεις καιρό το μαραφέτι, του έχεις κάνει κανένα ξεσκόνισμα; μην έχει γεμίσει το τροφοδοτικό σκόνη και υπερθερμαίνεται;
Έχεις και άλλη πηγή ή display που το ίδιο καιρό τώρα, δεν κάνει άκυρα shutdown;
 

Μηνύματα
3.264
Reaction score
10.738
Ακούγεται σαν «προστασία» του μηχανήματος , 1) δες το ρεύμα του σπιτιού κ 2) συνδεσε το πισί κατευθείαν στον προβολέα
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.291
Reaction score
8.890
Σε ρακ είναι όλα αυτά τα χρόνια. Εννοείται πως καθαρίζεται η σκόνη σε τακτά διαστήματα.
Προσέχω θερμοκρασίες κλπ κλπ. Έχω θερμοστάτη κι ανεμιστήρες.

Χρησιμοποιώ 2 συγκεκριμένες input του trinnov, όπως εξάλλου προτάθηκε απ' τους ίδιους (αλλά και απ' τη Lumagen).
Η input 6 παίρνει audio από lumagen και δεν έχω κανένα απολύτως θέμα.
Η input 7 παίρνει audio/ video από PC.
Εννοείται πως χρησιμοποιείται αποκλειστικά η output 2 στον trinnov για jvc.
Με την 1 ξεχνάμε ουσιαστικά 4k σήματα.

Παίδες έχω τεράστια εμπειρία σε θέματα hdmi και troubleshooting.
Έχω αφήσει ένα 24ωρο το PC να παίζει μέσω trinnov, χωρίς θέμα.
Επίσης το pc το δουλεύω και στην qd oled μου, ακόμα και σε 4k@144hz
Το θέμα δημιουργείται με την αλυσίδα pc-->trinnov-->jvc και προσπαθώ να καταλάβω αν μπορεί να οφείλεται στις αλλαγές του input signal, ειδικά όταν δουλεύει ο madvr που κάνει auto frame rate αλλαγές.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.683
Reaction score
6.084
Δεν βλέπω λογική εξήγηση σε αυτό που σου συμβαίνει.
Το είχες καιρό configured as is και έπαιζε κανονικά σωστά; Δεν έχει γίνει κάποια αλλαγή (η παραμικρή, ξέρουμε πόσο "ιδιότροπος" μπορεί να γίνει ο Altitude [π.χ. καλώδια HDMI < 2m].
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.896
Reaction score
11.213
Παγκοσμια πρεμιερα, το grobi tv σε συνεργασια με την trinnov εγκατεστησαν το πρωτο waveforming σε κατοχο χομσινεμα.
Προκειται για μια διαταξη 7.6.6 οπου ο ιδιοκτητης ειχε σε παρελθοντα χρονο διαταξη DBA με 4 υπογουφερ μπροστα και αλλα τοσα πισω.
Για την εγκατασταση χρησιμοποιηθηκε η νεα δυνατοτητα του τρινοφ για 4 επιπλεον εισοδους απο τις 2 εξοδους digital με χρηση 2 επιπλεον ντακς της MF αν δεν καν λαθος.
Για τα 4 μπροστινα σαμπς χρησιμοποιηθηκαν 4 ξεχωριστοι εξοδοι της τρινοφ ενω για τα 4 σαμπς στο οπισθιο τοιχωμα χρησιμοποιηθηκαν 2 εξοδοι , μια για τα 2 αριστερα και μια για τα 2 δεξια. Δηλαδη μιλαμε για 2 ζευγη σαμπ αριστερα και δεξια , θα μπορουσαν να σχηματιστουν 2 ζευγη πανω και κατω αλλα η τελικη αποφαση προεκυψε στο σταδιο της μελετης ,μετρησεν και κατοπιν συνεννοησης με τους ανθρωπους της τρινοφ.
επομενως εχουμε συνολικα 19 εξοδους δεσμευμενες σε συνολο 20 διαθεσιμων.
Το waveforming θα μπορουσε να λειτουργησει οπως αναφερεται και με 2 μονον σαμπ πισω αλλα απο την στιγμη που ο ιδιοκτητης ειχε 4 φυσικα και χρησιμοποιηθηκαν και τα 4 σαμπς. Για οσους εχουν SBA δεν μπορει να λειτουργησει, ειναι απαραιτητη η υπαρξη σαμπ και πισω.

τα 2 ντακακια
View attachment 311895

ο χωρος, η πισω σειρα στην ουσια δεν χρησιμοποιειται, οποτε δεν συμπεριεληφθηκε στις μετρησεις.
View attachment 311896

View attachment 311897
View attachment 311898

και ολο το βιντεο εδω.
Χάσαμε την πρωτιά.

Μα γιατί δε χρησιμοποίησαν δύο πίσω σαμπς, αφού γίνεται! Ιχ!

Όσο για το σκέτο SBA, που είναι μια βλακεία και μισή, προφανώς δε δουλεύει το waveforming.

To SBA με πλήρως απορροφητικό πίσω τοίχο είναι ο βασιλειας της ζούγκλας. Καλύτερο από DBA. Μετά όλα τα άλλα.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.523
Reaction score
7.846
Χάσαμε την πρωτιά.

Μα γιατί δε χρησιμοποίησαν δύο πίσω σαμπς, αφού γίνεται! Ιχ!

Όσο για το σκέτο SBA, που είναι μια βλακεία και μισή, προφανώς δε δουλεύει το waveforming.

To SBA με πλήρως απορροφητικό πίσω τοίχο είναι ο βασιλείας της ζούγκλας.
Ο άνθρωπος είχε 4 μπροστά και 4 πίσω πριν καν πάρει τρινοφ και χρησιμοποιήσει την νέα δυνατότητα του waveforming.
Υπαρχει όμως και χώρος που έχει 4 μπροστά και 2 πίσω με waveforming.
Σε άλλο βιντεακι :D
Μόνον του σπανού τα γενια δεν γίνονται :D

Με το SBA θα πετύχεις καλύτερη ομοιομορφία στον άξονα Χ, Υ & Z από ότι με το DBA? :)
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.683
Reaction score
6.084
Trinnov Altitude update 4.3.2 και... προσθήκες στο OSD (μεγαλύτερο παράπονο πελατών χαχαχα) :D

Για εμάς τους καμμένους, ουσιαστικές βελτιώσεις λίγες (πέραν του ότι έρχεται το WaveForming σιγά σιγά και προς public, προς το παρόν μόνο με αίτηση και έγκριση certified installer).
HDMI 2.1 board software support.
Optimization στο performance του Optimizer (faster graph generation, faster filter computation, καλύτερο alignment για τα subs).

Διαθέσιμο σε λίγες μέρες
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.216
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top