Wilson Audio WATT2/PUPPY1 γνώμες?

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Μακάριοι όσοι χαίρονται την μουσική από δυο μόνο ηχεία!
Μια μικρή παρατήρηση, προτιμότερο ν'αναφέρεσαι σε δύο μόνο κανάλια, αφού είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθούν περισσότερα του ενός ηχείου ανά κανάλι... :wink:
Τα δύο μονάχα κανάλια παρέχουν ευχέρεια να τα στήνει ο χρήστης με αρκετούς εναλλακτικούς τρόπους και να μη βαριέται , ενώ καθώς αυξάνεται το πλήθος μειώνεται ο βαθμός ελευθερίας στο στήσιμο για δεδομένο χώρο.

Πιο χορταστική απόδοση τα πολυκαναλικά εφόσον θα έχουν στηθεί με όλες τις διατυπώσεις αλλά όσο χορταστικά και θρεπτικά να είναι τα μενού της haute cuisine όλο και κάτι ΄΄βρώμικο΄΄ και διαφοροποιούμενο γουστάρει ο μέσος άνθρωπος.
 


Μηνύματα
1.906
Reaction score
4.520
Βεβαίως και τα Νιούμαν αυτά, με τα σαμπ τους, δεν είναι καθόλου "φτηνά", αλλά έχουν ενισχυτικά μέσα, και για αυτά που προσφέρουν, είναι τρομερά "φτηνά",
κάτι που δύσκολα θα το καταλάβεις, εάν δε τα πάρεις να τα ακούς για κάνα δίμηνο, να τα μάθεις.

Χρειαζονται δυο μηνες ακροασεων για να καταλαβεις την υπεροχη των Νιουμαν;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.523
Τόσο θέλει για να στρώσουν, ασχέτως εάν εξ'αρχης ξαφνιάζουν με το πόσο σωστά παίζουν οτιδήποτε. Πράγμα που ισχύει με πολλά σοβαρά ηχεία, πιστεύω και του γκεομίατ τόσο του πήρε με τα Γκριμ.
Ακόμα και τα me geithain που τ'ακουγα πόσο; κάνα μισάωρο; άντε μια ώρα να ήταν. Δεν προλαβαίνεις ούτε το σοκ να ξεπεράσεις, το σοκ του διαφορετικού, όχι να το ζήσεις και να καταλάβεις πως παίζει μουσική, να στρώσουν λέμε.

Όχι βέβαια να στρώσουν τα ηχεία, αλλά οι λάθος αποτυπωμένες στον εγκέφαλό σου εμπειρίες επί σειράς ετών.

Αφού περάσεις 2 βδομάδες τέρμα τα γκάζια γιατί δε θα πιστεύεις τι στάθμες βγάζουν, μετά 2 βδομάδες να ακούς αγαπημένες μουσικές, μετά άλλες 2 βδομάδες να ακούς άλλα μουσικά είδη που δεν άκουγες ποτέ γιατί σε ενοχλούσαν, και τέλος άλλες 2 βδομάδες για να ακούς παλιές ηχογραφήσεις που δεν άκουγες γιατί είχαν χάλια εγγραφές, και πλέον ακούς πως έκαναν μαστερινγκ την εποχή εκείνη. Ωραίες εποχές.

Είναι συνολικά το εγκεφαλικό ηχο- ρισέτ του χαϊεντά.

Εμένα τουλάχιστον, μου πήρε 2 μήνες το ρισέτ.
40 χρόνια χαϊεντάς, τι περιμένεις.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.704
Reaction score
12.415
Χρειαζονται δυο μηνες ακροασεων για να καταλαβεις την υπεροχη των Νιουμαν;
Ξεκινάς την πρώτη βδομάδα με το: Ρε τι μα...
Την δεύτερη βδομάδα: Ρε τι μαλ...
Εεε μέχρι να πεις και το <<έκανα>> σου τρώει δίμηνο! :p :p :p
Αστειεύομαι βέβαια.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.791
Βαριεμαι !.gif


-
Βαριέμαι ............
με την σκέψη και μόνο ,
πως κάποιοι αποφάσισαν μετα απο πολλά χρόνια να παντρευτούν το " Χ " Νιου ....μαν !
-
χα χα χα χα ......gif

-
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.523
Ξεκινάς την πρώτη βδομάδα με το: Ρε τι μα...
Την δεύτερη βδομάδα: Ρε τι μαλ...
Εεε μέχρι να πεις και το <<έκανα>> σου τρώει δίμηνο! :p :p :p
Αστειεύομαι βέβαια.
Αυτό που όντως θα συμπληρώσεις να λες μετά κάνα δίμηνο, είναι το "ρε τι μλκιες άκουγα τόσα χρόνια" αλλά και το "ρε τι μλκιες πλήρωσα τόσα χρόνια στο βωμό του Χάι ενδ".

Τουλάχιστον προσωπικά, αυτά έλεγα. 🤣🤪😁😂

Δεν αστειεύομαι βέβαια. 😭😭😭


ΥΓ. Θα ήθελα να συμπληρώσω πως δεν έχω κανένα καημό με τη φίρμα, κι ανετως θα τα έδινα όλα τα Νιούμαν για να πάω στα μεγάλα τζενελεκ της σειράς the ones, όπως και για τα μεγάλα 901/801 της me geithain, με κέρδος σημαντικά μεγαλύτερο δυναμικό εύρος, ομοαξονική αρχιτεκτονική σε αμφότερα, και καρδιοειδή λοβό στο δεύτερο. Μιλάμε για σημαντικές χειροπιαστές βελτιώσεις, όχι για αέρα και θεωρίες συνωμοσίας. Δυστυχώς όμως, άμα θες 13-15 τέτοια, μαζεύεται παράλογο ποσό, τόσο όσο δίνουν χαϊεντάδες για ένα ενισχυτή, και θα ήθελα να το αποφύγω, μένοντας σε πιο γήινα κοστολογια.
 
Last edited:

Μηνύματα
837
Reaction score
1.020
Είναι σοκαριστικό το πόσο καλύτερα ακούς με ένα καλοσχεδιασμένο ηχείο και το πόσο αβίαστα βγάζει αυτό που πρέπει να βγάλει. Η περιγραφή του @costas EAR δεν είναι καθόλου υπερβολική...το έχω ζήσει.
Ένα καλοσχεδιασμένο ηχείο πρέπει να έχει και την κατάλληλη τοποθέτηση, όσο είναι δυνατόν τον κατάλληλο χώρο και φυσικά τα κατάλληλα συνοδά (sub, dac, software ενσωμάτωσης του sub).
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.523
Επίσης, προσωπικά τουλάχιστον, ευχαρίστως θα έπαιρνα παθητικά ηχεία από ρεβελ, περλιστεν, κλπ, αν το κοστολογιο δεν με απασχολούσε διόλου (όπως κάτι χαϊεντάδες με ενισχυτή δικαναλο στα 120 χιλιάρικα).

Κι αυτά ευχαρίστως θα τα έπαιρνα.

1000008832.jpg


Και πολλά άλλα παθητικά, δυστυχώς όλα έχουν πολλά μπικικίνια, και θέλουν κι άλλα μπικικίνια και για ενίσχυση.

Αλλά επειδή τα μπικικίνια δεν είναι ατελείωτα, ξέπεσα στη φτήνεια των μικρών πλην τιμίων Νιούμαν.
Τι α κάεις; δε γεννήθηκα με πλούσιο μπαμπά, ούτε καράβια δεν έχω.😭😂🤣

Ευτυχείς όσοι έχουν και πλούσιο πατήρ, και (γιατί όχι) καράβια. Σούπερ. Εγώ τους χαίρομαι.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.791
.....το ακούσαμε και αυτό το ανέκδοτο .
Άμα δεν σου περισσεύουν λέει τα λιλί , ...πάρε Νιουμαν ! :party:
-
Το άλλο με το Ράλλη το κσέρετε ;
....πάει ο Ράλλης μια φορά να αγοράσει γραβάτα .
- Τι θα ήθελε ο κύριος , λέει ο πωλητής .
- Μία γαβάτα με γ@μάς .
- Αυτές έχουμε διαλέξτε .....
- Παιδάκι μου σου είπα , θέλω μια γαβάτα με γ@μάς ! ....ή με γ@μάς ή φεύγω !

-
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.337
Reaction score
128.523
....το ακούσαμε και αυτό το ανέκδοτο .
Άμα δεν σου περισσεύουν λέει τα λιλί , ...πάρε Νιουμαν ! :party:
Δεν είναι ανέκδοτο αγαπητέ, τουλάχιστον για όσους είναι χρόνια στο χώρο του Χάι ενδ. Όλοι, δεν είναι σε αυτό το χώρο, δεν ήταν ποτέ, κι ούτε πρόκειται να μπούνε κιόλας, κι ανέκδοτο δε βλέπω. 😎

Μη ξεχνάμε πως προ αμνημονεύτων ετών έδωσα κας 7.300 € για ένα ζευγάρι μαγκνεπαν, και πριν απ'αυτά, πάλι μαγκνεπαν είχα, πάλι 3-αρια, προηγούμενη σειρά.

Μιαν εποχή που το πακέτο των ενισχυτικων, για τα 2 αυτά ηχεία, κόστιζε και περισσότερο από τα ηχεία, και τα καλώδια ηχείων ήταν στο 3-χιλιαρο, και λίγα λέω.

Βέβαια, είναι προφανές πως αυτά τα ποσά δεν ήταν ποτέ για "όλους", και ταυτόχρονα ήταν "λίγα" μέσα στο χώρο αυτό, του Χάι ενδ λέμε πάντα.

Και όπως είδατε να ξαναγράφω, τα μαγκνεπαν είναι "φτηνά" για την απόσταση ακρόασης που προσφέρουν. Υπάρχουν κι άλλες λύσεις, αλλά πιο ακριβές.

Φτηνά τη βγάζεις με μαγκνεπαν 3-αρια.
Φτηνά τη βγάζεις και με Νιούμαν.
Εάν έχεις μεγάλες απαιτήσεις, εννοείται.
Εάν δεν έχεις, ανήκεις σε άλλο κοινό.
Τιδεγκαταλαβαίνεις.😎
 

D

Deleted member 50795

Guest
Και όπως είδατε να ξαναγράφω, τα μαγκνεπαν είναι "φτηνά" για την απόσταση ακρόασης που προσφέρουν. Υπάρχουν κι άλλες λύσεις, αλλά πιο ακριβές.

Φτηνά τη βγάζεις με μαγκνεπαν 3-αρια.

Τιδεγκαταλαβαίνεις.😎
»έπαιξε» κανα λευκό μεσημεριάτικα ή κανα ροζέ..?:biggrin:

ποια ναι φθηνά ρε σύ , στα 13 μαρούλια γίγας?🙃

IMG_0757.jpeg
 

Μηνύματα
27.989
Reaction score
26.364
Και που να δείς πόσο βγαίνουν τα 20.7
Κοντά στα 25 τα έφερε δικός μου από αμερική. Εισαγωγή μόνος του.
Εδω δεν τα φέρνει κανείς.
Ομως στα λεφτά αυτά είναι πολύ καλύτερα από πολλά χαιεντάδικα ηχεία. Και φθηνότερα βέβαια.
Δες πόσο κάνουν οι γαλίδες focal.
Καμία σχέση στο πως παίζει το ένα και πως παίζει το άλλο.
 


Μηνύματα
27.989
Reaction score
26.364
Ποιό μαγαζί?
Κανείς δεν τα έχει ετοιμοπαράδοτα.
29000 είναι λίγο τσιμπημένο.
Του δικού μου του βγήκαν 25 με μεταφορικά και τελωνείο .
 



D

Deleted member 50795

Guest
κάτσε τώρα γιατί μπερδέψαμε τα μαρούλια… :biggrin:
σε ποια αναφέρεσαι?
μπήκα λίγο κομήτης δω μέσα..
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.230
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top