Featured Antonylogan's man cave

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Πολλές από τις χιλιάδες κατοικίες που αναφέρεις που έχουν native 4K Sony προβολέα θα έχουν και τελικούς. Και μόνο τα dedicated home cinemas να πιάσει η Sony ως υποψήφιους πελάτες, αρκούν για να κατασκευάσει υψηλών προδιαγραφών pre-pro.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.827
Reaction score
29.504
Άντε πάλι. Εκεί υπάρχει κορεσμός. Anthem, Arcam, Denon, Marantz, JBL, Storm, Trinnov, και σίγουρα ξεχνάω και άλλους.

Σε όλα αυτά τα συστήματα, αν δεν μπει JVC θα μπει Sony.

Δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνεις. 🙂
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Αν στους pre-pro υπάρχει κορεσμός (που δεν υπάρχει, τα μοντέλα μετριούνται στα δάχτυλα), φαντάσου στους AVR τι κορεσμός υπάρχει.

Με την ίδια λογική σου λοιπόν, ούτε με AVR θα έπρεπε να ασχοληθεί η Sony.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.827
Reaction score
29.504
Αν στους pre-pro υπάρχει κορεσμός (που δεν υπάρχει, τα μοντέλα μετριούνται στα δάχτυλα), φαντάσου στους AVR τι κορεσμός υπάρχει.

Με την ίδια λογική σου λοιπόν, ούτε με AVR θα έπρεπε να ασχοληθεί η Sony.
Για το κοινό στο οποίο απευθύνονται οι pre-pro είναι ήδη αρκετοί, μέχρι και πολλοί. Αν υπήρχε αγορά θα υπήρχαν και περισσότεροι, να είσαι βέβαιος. Το βλέπεις ως καταναλωτής που θέλει επιλογές, το οποίο αφήνει αδιάφορο τον εκάστοτε κατασκευαστή. Αυτός θέλει πωλήσεις με το χαμηλότερο κόστος και το υψηλότερο κέρδος. Αυτό θα γίνει μόνο με την οικονομία κλίμακας. Από την στιγμή που οι πελάτες είναι δεδομένοι και οι ανταγωνιστές ήδη πολλοί, η οικονομία κλίμακας δεν θα έρθει ποτέ.

Αυτό δεν συμβαίνει στους AVRs με την ίδια κλίμακα, συν ότι οι AVRs είναι ο μοναδικός τρόπος να παρουσιάσει τις νέες τεχνολογίες της, καθώς συνδυάζει χαμηλότερο κόστος - μεγαλύτερη ζήτηση - μεγαλύτερο κοινό. Ούτε σασί δεν άλλαξε, τι λέμε τώρα.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
988
Reaction score
1.027
Υπάρχουν και αυτοί*, που δεν τους ενδιαφέρει ο Pro. Είτε επειδή δεν αξίζει μιας και λόγω χώρου δεν θα παίξει ποτέ τίποτα όπως πρέπει ή όπως θέλουν, είτε δεν διαθέτουν χρήματα για τον Pro και την "κουστωδία" του (τελικούς, ενεργά), είτε γιατί δεν τους ενδιαφέρει μια τόσο ακριβή επένδυση (για τους δικούς τους λόγους ο καθένας).

*όπως εγώ, σίγουρα και πολλοί ακόμα.



Δεν υπάρχει κανένας από τους δύο πλέον. Έχει ερωτηθεί και άτομο από την SONY Αμερικής αλλά και από την Yamaha Αμερικής, και οι απαντήσεις ήταν πως δεν υπάρχει κάτι στα σχέδια.
Η κατασκευή ενός ποιοτικού προ είναι τόσο δύσκολη που ελάχιστες εταιρείες πλέον ασχολούνται. Κάποτε οι προ της Integra και της Denon ηταν απίστευτα καλοί, αλλά τότε στην αγορά υπήρχαν και 10 high end εταιρείες με μηχανήματα που ξεκινούσαν από 8κ και πάνω. Οπότε είχαν αγοραστικό κοινό καθότι στη μισή τιμή. Τώρα έχουν μείνει ελάχιστες και όσες είχαν επενδύσει πολλά χρόνια στο χώρο.
Όταν υπάρχει ο Anthem 70 σε τιμή ενός καλού AV και 11 κάναλος Audio research πάλι σε τιμή χώμα, κανένας δε μπορεί να σηκώσει κεφάλι γιατί τα μηχανήματά τους βγαίνουν διπλάσια τιμή. Βγήκε ο AV10, αν διαβάσεις στο avsforum οπου υπάρχει για κάθε μηχάνημα ειδικός χώρος, δεν πρέπει να έχει πάνω από 50 αγοραστές. Να μη μιλήσουμε για AMP 10. Υπάρχουν πολλοί που προτιμούν ένα (πολύ)φθηνότερο AV με προενισχυτικά στάδια για οδήγηση. Βέβαια όταν θέλουν και 1000 ευρώ για dirac , πέφτουν πάλι σε τοίχο με αποτέλεσμα να γεμίσουμε από απαράδεκτες soundbars και αναιμικούς AV με max τιμές τα 1500 ευρώ.
Το χειρότερο όμως είναι ότι όλοι αυτοί νομίζουν ότι ακούν σωστά. Γιατί ποτέ δεν άκουσαν ένα σοβαρό σύστημα το οποίο με έξυπνες επιλογές δε χρειάζεται να φτάσει στρατόσφαιρα σε τιμή!

Εδώ υπάρχουν μέλη που έχουν χώσει πολύ χρήμα αλλά ακούν στέρεο με τεράστια sub γιατί τα ηχεία τους βολοδέρνουν στα χαμηλά και ορκίζονται ότι ακούν σωστά! :gamer:
Οπότε δεν είναι θέμα "προ και κουστωδίας" όπως αναφέρεις, πρότιστα είναι θέμα να ξέρεις να ακούς. Και αυτό είναι που λείπει πλέον από τις νέες γενιές που μεγάλωσαν με ακουστικό στο αυτί!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.827
Reaction score
29.504
Οπότε δεν είναι θέμα "προ και κουστωδίας" όπως αναφέρεις, πρότιστα είναι θέμα να ξέρεις να ακούς. Και αυτό είναι που λείπει πλέον από τις νέες γενιές που μεγάλωσαν με ακουστικό στο αυτί!
Βεβαίως και είναι αλλά δεν το καταλαβαίνεις καθώς είσαι ο πελάτης του Pro και των τελικών.
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Για το κοινό στο οποίο απευθύνονται οι pre-pro είναι ήδη αρκετοί, μέχρι και πολλοί. Αν υπήρχε αγορά θα υπήρχαν και περισσότεροι, να είσαι βέβαιος.
Από τη στιγμή που δεν έχουμε αριθμούς πωλήσεων, εικασίες κάνουμε.
Η δική μου εικασία είναι ότι υπάρχει ικανή αγορά για pre-pro, που να επιτρέπει τη Sony να βγάλει αντίστοιχο μοντέλο.

Το βλέπεις ως καταναλωτής που θέλει επιλογές, το οποίο αφήνει αδιάφορο τον εκάστοτε κατασκευαστή. Αυτός θέλει πωλήσεις με το χαμηλότερο κόστος και το υψηλότερο κέρδος.
Εξήγησέ μου τότε με ποια λογική έβγαλε η Sony τα nearfield monitor των 8.000 ευρώ που ανέφερα ως παράδειγμα πιο πάνω.
https://electronics.sony.com/audio/audio-components/hi-res-audio/p/saz1

Δεν μασάει η Sony, αν θέλει να βγάλει statement προϊόν, το βγάζει, αδιαφορώντας για τον αριθμό των πωλήσεων.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.827
Reaction score
29.504

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.764
Reaction score
20.647
Πάμε μία λίγο πίσω.. 8-)
Του Antonylogan το σπήλαιο τελικά είναι οέο ή όχι? :p

Antony για πες βρε, με την τριάδα που έφτιαξες τώρα 'μπρός είσαι καλύτερα?
Σκέφτεσαι να επεκτείνεις την ομοιομορφία στο πλάι and back με μικρά Klipsch? (φαντάζομαι ταβάνι δεν θα θες ν' ακουμπήσεις)
Έχεις υποσχεθεί κι άλλες φώτο ε? (μην ξεχνιώμαστε.. :sneaky:)


Υ.Γ.
Η Sony γιατί δεν διαβάζει avsite? 🤔
Even worse.. μήπως διαβάζει και μας γράφει ? :o
 
Last edited:

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
988
Reaction score
1.027
Πάμε μία λίγο πίσω.. 8-)
Του Antonylogan το σπήλαιο τελικά είναι οέο ή όχι? :p

Antony για πες βρε, με την τριάδα που έφτιαξες τώρα 'μπρός είσαι καλύτερα?
Σκέφτεσαι να επεκτείνεις την ομοιομορφία στο πλάι and back με μικρά Klipsch? (φαντάζομαι ταβάνι δεν θα θες ν' ακουμπήσεις)
Έχεις υποσχεθεί κι άλλες φώτο ε? (μην ξεχνιώμαστε.. :tongue:)


Υ.Γ.
Η Sony γιατί δεν διαβάζει avsite? 🤔
Even worse.. μήπως διαβάζει και μας γράφει ? :o
Οποιοσδήποτε χώρος που δε μπαίνει γυναικείο όχι, είναι σούπερ. Εδώ προσπαθούμε να ασκήσουμε "καλοπροαίρετη" κριτική στο φίλο μας για ένα πολύ όμορφο χώρο, παραβλέποντας ότι το 95% έχετε κάνει βαβά λόγω WAF στο δικό σας χώρο. :dance2:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.764
Reaction score
20.647
Οποιοσδήποτε χώρος που δε μπαίνει γυναικείο όχι, είναι σούπερ. Εδώ προσπαθούμε να ασκήσουμε "καλοπροαίρετη" κριτική στο φίλο μας για ένα πολύ όμορφο χώρο, παραβλέποντας ότι το 95% έχετε κάνει βαβά λόγω WAF στο δικό σας χώρο. :dance2:
βαβά.. :lol::lol::cry:

:thumbsup:



Ο Antony είναι μια χαρά και ότι θε να κάμει παραπάνω στο χώροτ' δεν θα ρωτήσει κανέναν (καμμιά :biggrin:)
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Οποιοσδήποτε χώρος που δε μπαίνει γυναικείο όχι, είναι σούπερ.
Kαι ανεβάζει και τον πήχυ ταυτόχρονα.
Ακούς εργένης, ακούς αρχιτέκτονας, ακούς με πολύχρονη εμπειρία στησίματος συστημάτων, ε λογικό είναι πιστεύω η κριτική να είναι πιο αυστηρή, αφού είναι σπάνιος συνδυασμός.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.764
Reaction score
20.647
Οποιοσδήποτε χώρος που δε μπαίνει γυναικείο όχι, είναι σούπερ. Εδώ προσπαθούμε να ασκήσουμε "καλοπροαίρετη" κριτική στο φίλο μας για ένα πολύ όμορφο χώρο, παραβλέποντας ότι το 95% έχετε κάνει βαβά λόγω WAF στο δικό σας χώρο. :dance2:
Πάντως εγώ άσχετα με την πλάκα δεν έχω κανένα ιδιαίτερο θέμα με WAF (μέσα σε λογικά πλαίσια πάντα).
Τώρα που κάμω κάτι δοκιμές το δωματιάκι εδώ και μια δυο εβδομάδες είναι σαν αποθήκη ηχητικών.. :biggrin:
Κουβέντα..
Και στο καθιστικό όταν ήμουν πιο παλιά μια φορά ουσιαστικά διαμαρτυρήθηκε (και δικαιολογημένα) γιατί είχα 3 ζεύγη ηχείων στημένα για μέρες (και το ένα απ' αυτά ήταν Magnepan..:cry:).
Έπαιζα το 🐥 με πειραματιΖμούς τότε και δεν μπορούσες εύκολα όχι να καθαρίσεις, ούτε να περάσεις.. :tongue:

Βέβαια δεν είχα σκοπό να τ' αφήσω ούλα εκεί έτσι κι αλλιώς.. ;)

Είναι αυτονόητο όμως πως στο σπίτι με όποιον και να μένεις (ακόμα και με φίλο σε συγκατοίκηση) πρέπει να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς.. :idk:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.036
Reaction score
130.909
Κάποια στιγμή πρέπει να ανοίξω poll για το μέγεθος της παντοδύναμης παντόφλας. Να ξέρω τι νούμερο είναι αυτή που σας τη φέρνει στην κεφάλα.

Πείτε μας τώρα για το συρταράκι.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.595
Reaction score
28.580
Ο Antony είναι μια χαρά. Είδε τον χαμό που έχετε κάνει εδώ μέσα και το έσκασε από το νήμα του με ελαφρά πηδηματάκια. :laugh:
Κάποια στιγμή πρέπει να ανοίξω poll για το μέγεθος της παντοδύναμης παντόφλας. Να ξέρω τι νούμερο είναι αυτή που σας τη φέρνει στην κεφάλα.

Πείτε μας τώρα για το συρταράκι.
Να κάνεις και μετρήσεις της παντόφλας. Προπαντός σπινόραμα :lolsign:
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Υπάρχει νήμα για την Παντόφλα

 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.764
Reaction score
20.647
Κάποια στιγμή πρέπει να ανοίξω poll για το μέγεθος της παντοδύναμης παντόφλας. Να ξέρω τι νούμερο είναι αυτή που σας τη φέρνει στην κεφάλα.

Πείτε μας τώρα για το συρταράκι.
Εγώ εύχομαι να σου πηγαίνουν όλα πάντα καλά και ν' αποκτήσεις χώρο ακόμα μεγαλύτερο για να παίζεις μπαλίτσα.. ;)

Αν έμενες σε μικρό διαμέρισμα όμως ίσως, λέω ίσως.. να μην ήξερες από που θα σου 'ρχόταν η παντόφλα κι οι φάπες.. :tongue:



:lolsign:
 

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Πάμε μία λίγο πίσω.. 8-)
Του Antonylogan το σπήλαιο τελικά είναι οέο ή όχι? :p

Antony για πες βρε, με την τριάδα που έφτιαξες τώρα 'μπρός είσαι καλύτερα?
Σκέφτεσαι να επεκτείνεις την ομοιομορφία στο πλάι and back με μικρά Klipsch? (φαντάζομαι ταβάνι δεν θα θες ν' ακουμπήσεις)
Έχεις υποσχεθεί κι άλλες φώτο ε? (μην ξεχνιώμαστε.. :sneaky:)


Υ.Γ.
Η Sony γιατί δεν διαβάζει avsite? 🤔
Even worse.. μήπως διαβάζει και μας γράφει ? :o
Έ όχι και σπήλαιο...Φωλίτσα!:D
Τα μικρά παίζουν αξιοπρεπέστατα για τα χρήματα και τον ρόλο τους... Οροφή δεν έχω λόγο να πειράξω γιατι και τα apart μια χαρά κάνουν την δουλειά τους. Θα πρέπει να πάω σε πολύ ακριβότερα ηχεία όπως focal, klipsch κτλ και δεν νομίζω πως στο δικό μου set up θα κάνει διαφορά. Αν είχα dedicated χώρο με σωστές αποστάσεις και συμμετρία ως προς την θέση θέασης στον χώρο τότε ναι θα το σκεφτόμουν.
Τα ev κάποια στιγμή θα τα πάω σε άλλο χώρο και θα τα αντικαταστήσω με τα RP-502S
1707739288207.png


Όσο για τις επιπλέον φωτό... ψάχνεις για μακάκες...δεν τολμώ... :p :p :p
Υπάρχει νήμα για την Παντόφλα

Θα έπρεπε...από εκεί ξεκινάνε όλα!
 

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Οποιοσδήποτε χώρος που δε μπαίνει γυναικείο όχι, είναι σούπερ. Εδώ προσπαθούμε να ασκήσουμε "καλοπροαίρετη" κριτική στο φίλο μας για ένα πολύ όμορφο χώρο, παραβλέποντας ότι το 95% έχετε κάνει βαβά λόγω WAF στο δικό σας χώρο. :dance2:
Έχεις δίκιο. Όμως μην ξεχνάς ότι εγώ δεν έχω την δικαιολογία του WAF... Όποια επιλογή κάνω βαραίνει αποκλειστικά εμένα και μόνο. :D
Kαι ανεβάζει και τον πήχυ ταυτόχρονα.
Ακούς εργένης, ακούς αρχιτέκτονας, ακούς με πολύχρονη εμπειρία στησίματος συστημάτων, ε λογικό είναι πιστεύω η κριτική να είναι πιο αυστηρή, αφού είναι σπάνιος συνδυασμός.
Η αλήθεια είναι πως όταν αποφάσισα να ''γυρίσω'' στην φωλιά μου είχα μόνο πέντε μέρες για να σουλουπώσω το σπίτι...έτριψα πατώματα το έβαψα όλο έκανα και μία ψευδοροφή στην κουζίνα και τέλος. Αν είχα τον χρόνο πίστεψέ με θα έκανα ''άλλα κόλπα''... 8-)
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.606
Μηνύματα
2.910.961
Members
38.075
Νεότερο μέλος
demetris.loucaides@euthor
Top