Featured Antonylogan's man cave

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.012
Για αυτό σου λέω @thva καλύτερα να κοιτάς αυτές τις ασχήμιες:biggrin:
Εκτός εάν θέλεις και συ την ησυχία σου:lolsign:

Έτοιμος είναι να βάλει και τα ατμος ο άρχοντας :biggrin:
Screenshot_20240217_142306_com.google.android.youtube.jpg

Screenshot_20240217_142206_com.google.android.youtube.jpg
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.977
Reaction score
12.736
Η δίαιτα που λέγαμε (μεταφέρθηκαν οι εκτός θέματος δημοσιεύσεις, όσες μπόρεσα τουλάχιστον).

Κανονικά θα έπρεπε να προκύψει διάσπαση με πολλαπλά θέματα και επί των τεχνικών, αλλά τα αφήνω εδώ προς το παρόν.
 

Μηνύματα
14.542
Reaction score
16.383
Η δίαιτα που λέγαμε (μεταφέρθηκαν οι εκτός θέματος δημοσιεύσεις, όσες μπόρεσα τουλάχιστον).

Κανονικά θα έπρεπε να προκύψει διάσπαση με πολλαπλά θέματα και επί των τεχνικών, αλλά τα αφήνω εδώ προς το παρόν.
Σωστά έκανες αλλά το πόστ μου (ένα μόνο) σχετικά με τα 120 ηχεία που απαιτούνται στην ακριβή θέση των 120 οργάνων αλλά και 120 μικρόφωνα σε μια αίθουσα σαν η μόνη τίμια σύγκριση ... δεν ήταν πλάκα και νομίζω σωστό και σοβαρότατη απάντηση σε αυτά που αναφέρονται στο θέμα. Διαμαρτύρομαι .... (μόνο για αυτό το πόστ). :D Αλλά δικαιλογείσαι απόλυτα.
 

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.012
Πάλι π......... τα έκανε ρε γαμωτο :biggrin:
Πόσα έσβησες ρε μπαγάσα? :biggrin:

Λοιπόν σοβαρά τώρα για τον φίλο μας. Το δικάναλο να πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει. Για το πολυκάναλο όμως θα πω ότι υπάρχει πολύς αέρας προς τα πάνω. Λόγω χαρακτήρα προτιμώ να του δείξω το ταβάνι παρά να του δείχνω το δάπεδο. Δεν έχει σημασία αν θα το φτάσει, αρκεί να ξέρει που πραγματικά βρίσκεται. Αν έχει παύλες και είναι ανήσυχο πνεύμα μπορεί να βελτιωθεί, αρκεί να το θέλει.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.003
Reaction score
55.347
Πάλι π......... τα έκανε ρε γαμωτο :biggrin:
Πόσα έσβησες ρε μπαγάσα? :biggrin:

Λοιπόν σοβαρά τώρα για τον φίλο μας. Το δικάναλο να πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει. Για το πολυκάναλο όμως θα πω ότι υπάρχει πολύς αέρας προς τα πάνω. Λόγω χαρακτήρα προτιμώ να του δείξω το ταβάνι παρά να του δείχνω το δάπεδο. Δεν έχει σημασία αν θα το φτάσει, αρκεί να ξέρει που πραγματικά βρίσκεται. Αν έχει παύλες και είναι ανήσυχο πνεύμα μπορεί να βελτιωθεί, αρκεί να το θέλει.
Πάλι ... dedicated έγινε το νήμα. Ας θυμόμαστε λοιπόν κάτι που δεν μάθαμε από τον Goethe, ότι οι γεροντότεροι διεξάγουν πολέμους με τους νεότερους να κάνουν το καθήκον τους και να σκοτώνονται μεταξύ τους κατά τις εχθροπραξίες.
 

Μηνύματα
987
Reaction score
2.758
Τι είναι αυτο πάλι βρε Αλεξ?
Χομ σινεμά? :biggrin:

View attachment 322568

View attachment 322569
@Ν.Κ. στο συγκεκριμένο την πάτησες λίγο (άθελα σου βέβαια :) ).
Επειδη μίλησα 1-2 φορές παλιότερα με τον ιδιοκτήτη του σαλονιού που πόσταρε ο @alexis στο forum των φίλων της Meridian (αααχ, μεγάλη αγάπη 🥰 ) και παρακολουθούσα λίγο το project, το χομ σινεμά που λες και εσύ δεν είναι αυτό στη φωτό. Έχει άλλο :

1708208982719.jpeg

1708209012303.jpeg

1708209126529.jpeg


Σε σχέση με το παραπάνω, αυτό που πόσταρες... συμπαθές!
 


Μηνύματα
2.424
Reaction score
3.025
Φανταστικός ο χώρος.
Άνετα άκουγα μουσική ή έβλεπα ταινία στο χώρο σου και ας είχε και κάποια προβλήματα ηχητικά. Με προδιαθέτει θετικά.
Μελλοντικά αν θες να φτιάξεις κάποια πραγματάκια γίνεται σιγά σιγά. Όμως αυτό που βλέπω με χορταίνει.
 

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.012
@Ν.Κ. στο συγκεκριμένο την πάτησες λίγο (άθελα σου βέβαια :) ).
Επειδη μίλησα 1-2 φορές παλιότερα με τον ιδιοκτήτη του σαλονιού που πόσταρε ο @alexis στο forum των φίλων της Meridian (αααχ, μεγάλη αγάπη 🥰 ) και παρακολουθούσα λίγο το project, το χομ σινεμά που λες και εσύ δεν είναι αυτό στη φωτό. Έχει άλλο :

View attachment 322617
View attachment 322618
View attachment 322619

Σε σχέση με το παραπάνω, αυτό που πόσταρες... συμπαθές!
Έχει την χαριτωμενιά στο living room για να σπάει πλάκα και σε ειδικό χώρο το βαρβάτο το πραγματικό χομ σινεμά.
Αυτά να τα βλέπει ο @alexis :biggrin:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.828
Reaction score
29.507
:rolleyes:

Δεν χρειάζεται να βλέπω τίποτα ούτε να ακολουθώ τα θέλω άλλων. Έχω χώρο να κάνω dedicated εκτός κατοικίας, έχω μεγάλο οικόπεδο. Δεν θα το κάνω όμως, δεν δίνω τόσα χρήματα, ακόμα και αν τα είχα, συν ότι δεν βλέπω το λόγο για τόσο μεγάλη επένδυση. Δεν μου αρέσει να αποξενώνομαι από το υπόλοιπο σπίτι, και ας μου αρέσει να βλέπω ταινίες. Θέλω να υπάρχει επικοινωνία, όχι ο καθένας στα ντουβάρια του.

Για αυτό το λόγο επιλέγω λύσεις που τοποθετούν το σύστημα μέσα στο χώρο που ζει η οικογένεια, χωρίς όμως να τον καταστρέφουν. Δεν θέλω να βλέπω τίποτα πέραν των πραγμάτων που αποτελούν ένα κανονικό σπίτι. Γιατί αυτά που θέλουμε, μόνο κανονικά δεν τα λες. Οπότε, για να υπάρχουν, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να μην φαίνονται, ή τουλάχιστον να είναι όμορφα. Δεν είναι έτσι το σημερινό σύστημα, θα είναι όμως το επόμενο. Και θα είναι και το τελευταίο. Δεν θα ασχοληθώ ξανά με αυτά. Θα βλέπουμε τις ταινιούλες μας και τις σειρές μας και μέχρι εκεί.

Για τα υπόλοιπα υπάρχουν και οι αίθουσες που δεν θα σταματήσουμε να πηγαίνουμε.
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.765
Reaction score
20.649
Έχει την χαριτωμενιά στο living room για να σπάει πλάκα

Αυτή την τάση βρε Ν.Κ. να ισοπεδώνεις τα πάντα αν δεν πιάνουν κάποια στάνταρ που έχεις θέσει εσύ στον εαυτό σου (ντι μπι, αριθμό ηχείων, και γενικώς στουντιακής δυναμικής καταστάσεις) δεν την καταλαβαίνω.. :idk: (όπως ακριβώς δεν καταλαβαίνεις κι εσύ πως μπορούν και ζουν ανάμεσά μας κάποιοι που χαίρονται ή και προτιμούν τις περισσότερες ώρες ν' ακούνε σε πιο χαμηλές εντάσεις από εσένα..:rolleyes:).
Εδώ ο άνθρωπος που ξεκίνησε το νήμα έχει στήσει ένα σεβαστό σύστημα σε ωραίο χώρο.
Έχει κάνει πατέντες, λάθη και σίγουρα μπορεί να βελτιωθεί (εδώ μπορούν να βελτιωθούν άλλα κι άλλα που στήθηκαν με πολλαπλάσια ποσά και διάβασμα - λεπτομέρεια δεν θα μπορεί αυτό?) και παραλίγο να του το βγάλουμε για την χωματερή.. :cry: (δεν λέω πως το έκανες εσύ..)
Καταλαβαίνω το θέμα με την αυστηρή τήρηση κανόνων (είναι και στον χαρακτήρα), την απόρριψη δεν καταλαβαίνω..
 
Last edited:

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.012
Δημήτρη όπως για όλα τα πράγματα έτσι και η αναπαραγωγή της μουσικής διέπεται από κανόνες και προδιαγραφές που συνδέονται με την ηχητική ποιότητα.
Αν ρίξεις τις προδιαγραφές θα έχει επίπτωση στο τελικό αποτέλεσμα.
Είναι προτιμητέο να μπαίνει ο πήχης ψηλά εκεί που δεν μπορούμε να τον φτάσουμε γιατί μόνον έτσι θα φτιάξουμε κάτι καλύτερο απ αυτό που θα φτιάχναμε εάν τον βάζαμε χαμηλά.
Με τον πήχη χαμηλά ούτε σαμπς θα είχαμε ούτε πολυκαναλο θα φτιάχναμε. :biggrin:
Η αισθητική πάλι παίζει κάποιο ρόλο αλλά όλοι προτιμούν λιγότερες εκπτώσεις στον ήχο και ας μην πιάνει τα αισθητικά στάνταρτ που έχουν (αν έχουν). Τουλάχιστον αυτοί που ασχολούνται με το χόμπυ. Έτσι και αλλιώς ότι και να τα κάνεις τα ντουβάρια του σπιτιού πάλι ντουβάρια θα παραμείνουν. :biggrin:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.765
Reaction score
20.649
Δημήτρη όπως για όλα τα πράγματα έτσι και η αναπαραγωγή της μουσικής διέπεται από κανόνες και προδιαγραφές που συνδέονται με την ηχητική ποιότητα.
Αν ρίξεις τις προδιαγραφές θα έχει επίπτωση στο τελικό αποτέλεσμα.
Είναι προτιμητέο να μπαίνει ο πήχης ψηλά εκεί που δεν μπορούμε να τον φτάσουμε γιατί μόνον έτσι θα φτιάξουμε κάτι καλύτερο απ αυτό που θα φτιάχναμε εάν τον βάζαμε χαμηλά.
Με τον πήχη χαμηλά ούτε σαμπς θα είχαμε ούτε πολυκαναλο θα φτιάχναμε. :biggrin:
Η αισθητική πάλι παίζει κάποιο ρόλο αλλά όλοι προτιμούν λιγότερες εκπτώσεις στον ήχο και ας μην πιάνει τα αισθητικά στάνταρτ που έχουν (αν έχουν). Τουλάχιστον αυτοί που ασχολούνται με το χόμπυ. Έτσι και αλλιώς ότι και να τα κάνεις τα ντουβάρια του σπιτιού πάλι ντουβάρια θα παραμείνουν. :biggrin:
Συμφωνώ σε ούλα (τώρα είσαι καλός N.K. μιλάς ανθρώπινα.. :tongue:):lolsign:
 

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.012
Συμφωνώ σε ούλα (τώρα είσαι καλός N.K. μιλάς ανθρώπινα.. :tongue:):lolsign:
Μην νομίζεις ότι τον πήχη τον έχει περάσει κανείς εδώ μέσα. Με τιβι, 5 κανάλια και 2-3 υπογουφερ στο δάπεδο δεν τον περνάς, δεν πα να είσαι και γκουρού :biggrin: :biggrin:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.828
Reaction score
29.507
Ο πήχης μπαίνει από τον εκάστοτε ακροατή - θεατή - κάτοικο της οικίας. Δεν μπαίνει ούτε από την Dolby ή από τα Skywalker Studios.

Για όνομα δηλαδή. Έλεος, μα την Παναγία δηλαδή, ΈΛΕΟΣ.

Όσο για τα ντουβάρια, κάποιοι θέλουν να είναι μαζί με τους άλλους στα ίδια ντουβάρια, άλλοι θέλουν σε ξεχωριστά (μακριά και αγαπημένοι), και άλλοι να είναι μόνοι τους σε όλα τα ντουβάρια του σπιτιού. Δεν θα καθορίσει ο ήχος (αν είναι δυνατόν) πως θα ζήσουν και τι θα κάνουν.

Θα τρελαθούμε εδώ μέσα. Αν είναι δυνατόν να πρέπει να γράφεις τα αυτονόητα.
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.765
Reaction score
20.649
Όσο κι αν θέλουμε να κοιτάζουμε ψηλά εδώ μιλάμε για οικιακό audio κυρίως..
Αν ο πήχης είναι τα Χ, Ψ, studios των εκατομμυρίων ή έστω τα λίγο μικρότερα αλλά άκρως επαγγελματικά (δηλ. αυτά που κάμουν επενδυση και περιμένουν απόσβεση - κέρδη και η διαρρύθμισή τους εξυπηρετεί έναν και μόνο σκοπό), εντάξει.. :rolleyes:
Αλλά εδώ κρίνουμε συχνά με περίσσεια αυστηρότητα το σπίτι του ''γείτονα'' αλλά και τις διαθέσεις του.. (αν δεν μετρήσεις ή δεν κάμεις ετούτο Zonk.. :fuckyou:)

Αλλά οκ..
To the stars and beyond λοιπόν.. :party:
 

Μηνύματα
4.614
Reaction score
8.012
Ο πήχης μπαίνει από τον εκάστοτε ακροατή - θεατή - κάτοικο της οικίας. Δεν μπαίνει ούτε από την Dolby ή από τα Skywalker Studios.

Για όνομα δηλαδή. Έλεος, μα την Παναγία δηλαδή, ΈΛΕΟΣ.

Όσο για τα ντουβάρια, κάποιοι θέλουν να είναι μαζί με τους άλλους στα ίδια ντουβάρια, άλλοι θέλουν σε ξεχωριστά (μακριά και αγαπημένοι), και άλλοι να είναι μόνοι τους σε όλα τα ντουβάρια του σπιτιού. Δεν θα καθορίσει ο ήχος (αν είναι δυνατόν) πως θα ζήσουν και τι θα κάνουν.

Θα τρελαθούμε εδώ μέσα. Αν είναι δυνατόν να πρέπει να γράφεις τα αυτονόητα.
Ο πήχης μπαίνει στις περισσότερες των περιπτώσεων από την συμβία προς μεγάλη απογοήτευση του ακροατή - θεατή. :biggrin:

Όσο για τα ντουβάρια όσο και να τα μασκαρεψεις πάλι ντουβάρια θα μείνουν. Άσε που δεν τα κοίτα κανείς πλέον, με το κινητό είναι όλοι απασχολημενοι. :biggrin:

Αυτά με την αποξένωση, έλεος δλδ.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.765
Reaction score
20.649
με το κινητό είναι όλοι απασχολημενοι. :biggrin:
Εγώ όποτε βλέπω οικείο πρόσωπο (σε ανοικτό κύκλο και δουλειά και έξω..) να κολλάει στον μικρόκοΖμο του κουνητού του τρώει φιλική φάπα αφύπνισης.. :tongue:
Στην αρχή τους έρχεται ξαφνικό και απορούν.
Μετά τη δεύτερη φάπα όμως σε επόμενη συνάντηση το πιάνουν.. :biggrin:

Ο πήχης μπαίνει στις περισσότερες των περιπτώσεων από την συμβία προς μεγάλη απογοήτευση του ακροατή - θεατή. :biggrin:
Αυτό εδώ και καιρό το χρησιμοποιούμε νομίζω ως επιχείρημα σε μεγαλύτερο βαθμό απ' όσο περιορίζει..
Υπάρχουν πιεστικές περιπτώσεις, αλλά δεν νομίζω πως αυτές είναι ο κανόνας.. ;)
Τώρα αν κάποιος θέλει (ως υπερβολή το λέω όπως χρησιμοποιούμε και την παντόφλα υπερβολικά ως επιχείρημα) να κάνει τον κοινόχρηστο χώρο του σπιτιού στουντιακό χωρίς να υπολογίζει κανέναν ε, καλά κάμουν και τον παντοφλιάζουν.. :fuckyou:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.828
Reaction score
29.507
Εγώ όποτε βλέπω οικείο πρόσωπο (σε ανοικτό κύκλο και δουλειά και έξω..) να κολλάει στον μικρόκοΖμο του κουνητού του τρώει φιλική φάπα αφύπνισης.. :tongue:
Στην αρχή τους έρχεται ξαφνικό και απορούν.
Μετά τη δεύτερη φάπα όμως σε επόμενη συνάντηση το πιάνουν.. :biggrin:



Αυτό εδώ και καιρό το χρησιμοποιούμε νομίζω ως επιχείρημα σε μεγαλύτερο βαθμό απ' όσο περιορίζει..
Υπάρχουν πιεστικές περιπτώσεις, αλλά δεν νομίζω πως αυτές είναι ο κανόνας.. ;)
Τώρα αν κάποιος θέλει (ως υπερβολή το λέω όπως χρησιμοποιούμε και την παντόφλα υπερβολικά ως επιχείρημα) να κάνει τον κοινόχρηστο χώρο του σπιτιού στουντιακό χωρίς να υπολογίζει κανέναν ε, καλά κάμουν και τον παντοφλιάζουν.. :fuckyou:
🙂
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.559
Reaction score
15.623
Ο πήχης μπαίνει από τον εκάστοτε ακροατή - θεατή - κάτοικο της οικίας. Δεν μπαίνει ούτε από την Dolby ή από τα Skywalker Studios.

Για όνομα δηλαδή. Έλεος, μα την Παναγία δηλαδή, ΈΛΕΟΣ.
Εδώ ο χαμηλός ο πήχης! "παραβιάζει" όλα τα guidlines που έχουν αναφερθεί εδώ μέσα....
Δε γ@μεις.... σειρές βλέπω :p
( έχω ξαναβάλει φωτό αλλά δε βαριέσαι... :p )

hc.jpg
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.616
Μηνύματα
2.911.173
Members
38.076
Νεότερο μέλος
Paraskevas_
Top