Συνδέσεις υψηλής ταχύτητας στην Ε.Ε.


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.681
Reaction score
80.848
Μου τα έχουν κάνει τσουρέκια στα τηλεφωνήματα, κάθε βδομάδα παίρνουν και τους λέω δεν θέλω μην με ξαναπάρετε. Και ξαναπαίρνουν.
 


Μηνύματα
15.441
Reaction score
21.614
Γιατί με την οπτική πληρώνεις και εσύ μέρος της κατανάλωσης ενώ με χαλκό πληρώνει ρεύμα ο ΟΤΕ
Για αυτό
 




Μηνύματα
1.593
Reaction score
79
Εδω που ειμαι (Σλοβακια), μετακομισα προσφατα σε νεο διαμερισμα και υπηρχε ηδη οτπικη ετοιμη (σε ολα τα διαμερισματα του κτιριου).

Επισης, εχω την εντυπωση, οτι η σταθερη τηλεφωνια εχει καταργηθει εντελως απο τους παροχους, δνε βλεπω να εχουν τιμες στα σαιτ τους, ισως δινουν voip αν θελει καποιος, δεν ξερω σιγουρα.

Παρακατω τιμες ιντερνετ εδω

Screenshot 2024-02-20 at 21.03.19.png

και αντιστοιχη Ελλαδα

Screenshot 2024-02-20 at 21.01.11.png

και ενα τεστ με ασυρματη συνδεση

Screenshot 2024-02-20 at 21.08.18.png

Να προσθεσω οτι οι τιμες πεφτουν ελαφρως αν συνδυασεις κανα κινητο η τηλεοραση... πχ εγω πληρωνω για 1000ρα συν φουλ πακετο τιβι καπου στα 28 ευρω το μηνα.
 

Μηνύματα
20.579
Reaction score
14.563
Εδω που ειμαι (Σλοβακια), μετακομισα προσφατα σε νεο διαμερισμα και υπηρχε ηδη οτπικη ετοιμη (σε ολα τα διαμερισματα του κτιριου).

Επισης, εχω την εντυπωση, οτι η σταθερη τηλεφωνια εχει καταργηθει εντελως απο τους παροχους, δνε βλεπω να εχουν τιμες στα σαιτ τους, ισως δινουν voip αν θελει καποιος, δεν ξερω σιγουρα.

Παρακατω τιμες ιντερνετ εδω

View attachment 322930

και αντιστοιχη Ελλαδα

View attachment 322931

και ενα τεστ με ασυρματη συνδεση

View attachment 322932

Να προσθεσω οτι οι τιμες πεφτουν ελαφρως αν συνδυασεις κανα κινητο η τηλεοραση... πχ εγω πληρωνω για 1000ρα συν φουλ πακετο τιβι καπου στα 28 ευρω το μηνα.
28,9 δίνω για την 50αρα (και υποτίθεται είναι και "προσφορά") :geek:

Παρεμπιπτόντως, η Slovak Telekom είναι θυγατρική της DT, της ιδιοκτήτριας του ΟΤΕ! Σαν τα σούπερ μάρκετ με τις εξωφρενικές τιμές για το ίδιο πράγμα (ακριβώς) στην Ελλάδα, σε σχέση με άλλες χώρες! Είμαστε πολύ large όμως εμείς (όπου large = large μ@λ@κες! :party: )
 



Μηνύματα
1.287
Reaction score
2.132
Μιας και συζηταμε και γραφουμε για κρισεις και διαφορα αλλα μπαρμπουτσαλα που εχουν επηρρεασει και τις επικοινωνιες.

Την περιοδο κρισης στη Ρουμανια, κοψανε απο τον αδερφο της συζυγου πανω απο 50% του μισθου του. Αυτη τη στιγμη παιρνει περιπου 1800 ευρω. Αστυνομικος.

Σχετικα με τις επικοινωνιες τωρα.
Οταν πηγε η cosmote πριν περιπου 20 χρονια εκαναν για πολυ καιρο μια διαφημιση για απεριοριστες κλησεις και μηνυματα μονο με αλλαγη προς cosmote. Κοστος 5 ευρω το μηνα περιπου. Ειχες και ιντερνετ αλλα οχι απεριοριστο.

Σημερα με συμβολαιο των 5 ευρω το μηνα παιρνεις

Απεριοριστες κλησεις σε εθνικα δικτυα.
Απεριοριστα μηνυματα
350 λεπτα διεθνη
Απεριοριστο ιντερνετ.

Η δε ταχυτητα του 1Gbps ιντερνετ στο σπιτι κοστιζει 8 ευρω το μηνα.
Αν θες και καλωδιακη πρεπει να πηγαινει συν 2-3 ευρω. Μιλαμε για τρελο αριθμο καναλιων.

Το τι πληρωνουμε εδω, δε μπορω να το καταλαβω. Πως και γιατι ειναι τοσο ακριβα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.786
Reaction score
32.838
Απλό είναι, εδώ είμαστε ιθαγενείς και μπορούμε να επιλέξουμε μόνο από τα φυτεμένα λεφτοδεντρα, κατά τα λοιπά το κράτος θέλει να νομίζει ότι είναι Ευρωπαϊκό. Τι, δεν το πιστεύετε, εδώ καθιερώσαμε και τον γάμο ατόμων ίδιου φύλου. Ε άρα δεν μπορεί παρά να είμαστε Ευρώπη.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.272
Reaction score
44.665
Μέχρι χθες κόβαμε το πατσά με το ψαλίδι και ξαφνικά με ένα νομοσχέδιο γίναμε Ευρωπαίοι...
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.786
Reaction score
32.838
Ευρωπαίοι α λα καρτ και το κυριότερο, ανέξοδα.
Το θέμα των τηλεπικοινωνιών καταμαρτυρεί κατάφωρη συναλλαγή πολιτικού και επιχειρηματικού κεφαλαίου σε βάρος των ιθαγενών. Δεν μπορεί να εξηγηθεί αλλιώς. Η ευρωπαϊκή νομοθεσία περί ολιγοπωλιων πάει περίπατο όταν υπάρχει μπίζνα φαντάζομαι.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.278
Reaction score
85.328
Απλό είναι, εδώ είμαστε ιθαγενείς και μπορούμε να επιλέξουμε μόνο από τα φυτεμένα λεφτοδεντρα, κατά τα λοιπά το κράτος θέλει να νομίζει ότι είναι Ευρωπαϊκό. Τι, δεν το πιστεύετε, εδώ καθιερώσαμε και τον γάμο ατόμων ίδιου φύλου. Ε άρα δεν μπορεί παρά να είμαστε Ευρώπη.
Δηλαδή βάζεις την τεχνολογία πάνω από τον γάμο των LGBT+*- ;

Τι κόσμος, Θεέ μου!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.996
Reaction score
127.673
Εδώ που μένω, από κινητή μόνο κοσμοτε πιάνει και λίγα πράγματα

1000010603.png


Η ενσύρματη σύνδεση του ΟΤΕ δε σηκώνει πάνω από 2-3 Mbps, είναι άθλια η καλωδίωση και προβληματικό το κέντρο τους, δε δουλεύει σταθερή.

Οπότε, αφού τα δοκίμασα όλα, έμεινα σε πιάτο με νικτεχ, με 20-αρα (έχω τη δυνατότητα να την κάνω έως 40-αρα, αλλά ανεβαίνει αρκετά το κόστος και δεν είναι απαραίτητο για τις στριμινγκ υπηρεσίες που χρησιμοποιώ)

1000010606.png


Θέλουν πολύ δουλειά στην περιοχή μου, ούτε οπτικές υπάρχουν, ούτε καλώδια της προκοπής, ούτε η κινητή τηλεφωνία δεν έχει κεραίες. Τριτοκοσμικές συνθήκες.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.153
Reaction score
7.125
Πάντως είναι δύσκολο το θέμα, γιατί οι τηλεπικοινωνίες είναι ένας κλάδος που, ειδικά στην Ελλάδα, απαιτεί τεράστιες επενδύσεις άρα δεν είναι εύκολο να εισέρχονται νέοι παίκτες στην αγορά. Και αν οι υπάρχοντες έχουν βολευτεί με την υπάρχουσα κατάσταση, δεν υπάρχουν πολλά που μπορεί να κάνει το κράτος. Αφενός είναι πάρα πολύ δύσκολο να αποδείξεις ότι υπάρχει καρτέλ, αφετέρου δεν είναι καν σίγουρο ότι υπάρχει. Αν όλοι, ξαναλέω, έχουν βολευτεί με την κατάσταση ως έχει, αυτό δεν ισοδυναμεί με καρτέλ.

Για τον πολίτη φυσικά υπάρχουν λύσεις, αλλά καμία δεν τη λες "καπιταλιστική". Προσωπικά δεν θα είχα κανένα θέμα αν εφαρμόζονταν τέτοιου είδους λύσεις σε τέτοιου είδους (ολιγοπωλιακούς) κλάδους, αλλά σε κάποιους θα τους πέσει λίγο βαρύ.

Το θέμα των τηλεπικοινωνιών καταμαρτυρεί κατάφωρη συναλλαγή πολιτικού και επιχειρηματικού κεφαλαίου σε βάρος των ιθαγενών. Δεν μπορεί να εξηγηθεί αλλιώς.
Αφού στα εξήγησε η Μελίνα ( κάπως; ίσως; ) αλλά φαίνεται πως έχεις κι εσύ αδυναμία κατανόησης κειμένου. Δεν σου φταίει το κράτος μετά*...

*αν και μάλλον φταίει και σ'αυτό, γιατί αν έχουμε όλοι (όλοι; σχεδόν όλοι) αδυναμία κατανόησης κειμένου, μάλλον τα σχολεία που πήγαμε θα φταίνε
 



Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.119
Μηνύματα
2.889.265
Members
37.991
Νεότερο μέλος
Kostas M
Top