Συνδέσεις υψηλής ταχύτητας στην Ε.Ε.


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.984
Reaction score
127.641
Στο κινητό έχω unlimited data, unlimited γενικά όλα, το "ακριβό" πακέτο της κοσμοτέ (~50€/μήνα), η συσκευή υποστηρίζει όλες τις ταχύτητες (pixel) και μέσα στο κέντρο της πόλης σηκώνει όντως πολύ υψηλές ταχύτητες, όπως και στο εξωτερικό.

Αλλά στο σπίτι, πάνω από 20 δε σηκώνει ποτέ.

Στο σπίτι, όταν έχει πρόβλημα η σύνδεση της νικτεχ (σπάνια), ανοίγω χοτσποτ το κινητό, και βλέπουμε νετφλιξ και Ντίσνεϊ χωρίς πρόβλημα.

Χθες είχε διακοπή ρεύματος σε 1 από τις 3 φάσεις του τριφασικού ρεύματος του σπιτιού όλη μέρα. Σε αυτή τη φάση είναι ο εξοπλισμός νικτεχ, στο υπόγειο, οπότε είχα ανοίξει χοτσποτ το κινητό και βλέπαμε κανονικά νετφλιξ στην τηλεόραση.

Το wi-fi σε όλο το σπίτι παίζει κανονικά στο μέγιστο της ταχύτητας που είναι διαθέσιμη (έως 20 Mbps).

Με την ενσύρματη σύνδεση ίντερνετ, μέσω ΟΤΕ, μερικές φορές δεν ξεπερνούσε το 1,5 Mbps και το μέγιστο που είχα μετρήσει ήταν 3,5 Mbps, οπότε οριακά έπαιζε σποτιφαι, αλλά πχ τινταλ ήταν αδύνατο να παίξει, και νετφλιξ μόνον σε πολύ χαμηλή ανάλυση, με διακοπές. Δράμα.

Πολλά τηλέφωνα σε ΟΤΕ, ήρθαν και ξανάρθαν, τίποτα δεν μπορούν να κάνουν λένε. Είμαστε εκτός πόλης, εκτός χωριού, εκτός σχεδίου πόλεως τελοσπαντων, στα χωράφια, οκ, αλλά απέχουμε μόλις 2-3 λεπτά (~2χλμ) από το χωριό (Πλαγιάρι) και ένα τέταρτο από Θεσσαλονίκη (~10 χιλιόμετρα), είμαστε ανάμεσα σε Τρίλοφο και Περαία, και στη σύνδεση ίντερνετ είναι σα να βρισκόμαστε στην άκρη της γης.

Αυτά είναι ανεπίτρεπτα πράγματα.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.259
Reaction score
28.781
Aν δεν είσαι εντός των νέων προδιαγραφών δεν σου βάζουν ούτε απλή γραμμή τηλεφώνου πλέον. Αυτά τα παλιά, τα "έχεις σπίτι παίρνεις τηλέφωνο" έχουν τελειώσει εδώ και χρόνια. Στις μεγάλες, για αυτούς, αποστάσεις, επειδή θα έχουν προβλήματα και θα τρέχουν κάθε τρεις και λίγο, δεν βάζουν τίποτα και έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Σας είπα, είμαι λίγο πάνω από τα 200 μέτρα από το καφάο και ήμουν οριακά να μην μου δώσουν καν καλώδιο. Μου τα είπε ο τεχνικός όταν ήρθε για την σύνδεση.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.761
Reaction score
32.762
Είχα κάνει αίτηση στην HCN πριν 6-7 χρόνια, αλλά έβλεπα ότι διαρκώς το θέμα πήγαινε για τις ελληνικές καλένδες, μετά 1-1,5 χρόνο ούτε που διαφαινόταν πότε θα περνούσαν δική τους ίνα, μου την έδωσε, ακύρωσα την αίτηση και επέλεξα ασύρματο. Υποτίθεται ότι με την υπάρχουσα κεραία μπορεί, αναλόγως το πρόγραμμα (προφίλ) να πιάσει μέχρι και 100. Αλλά τότε φτάνει στις τιμές που δίνεις για οπτική, μάλλον δεν συμφέρει. Με βλέπω συντόμως για οπτική.
 


Μηνύματα
6.749
Reaction score
5.282
Στο κινητό έχω unlimited data, unlimited γενικά όλα, το "ακριβό" πακέτο της κοσμοτέ (~50€/μήνα), η συσκευή υποστηρίζει όλες τις ταχύτητες (pixel) και μέσα στο κέντρο της πόλης σηκώνει όντως πολύ υψηλές ταχύτητες, όπως και στο εξωτερικό.

Αλλά στο σπίτι, πάνω από 20 δε σηκώνει ποτέ.
Mη στηρίζεσαι στο κινητό.

Πάρε μια έξτρα data sim με 3 ευρώ από Cosmote, βάλτην σε ένα 4G router και θα έχεις πολύ υψηλότερη ταχύτητα απ' ό,τι με το κινητό.
Κι έτσι θα έχεις ανά πάσα στιγμή backup.

Αυτές τις μέρες πηγαινοφέρνω και τεστάρω ένα Deco X50-5G, αν θες το δοκιμάζουμε σε σένα να δούμε τι ταχύτητες θα πιάσει.
Σε μένα πιάνει πολλαπλάσια ταχύτητα απ' ό,τι με το κινητό.

Για παράδειγμα, εδώ που είμαι χωμένος στη δουλειά, με το κινητό:
Dκινητό.jpg


Με το Deco X50-5G:
Deco01.jpg


Και βγάζοντας έξω το Deco:
DecoOut3.jpg


Φαντάσου και όταν προσθέσω και την εξωτερική κεραία που παρήγγειλα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.153
Reaction score
7.125
Επίσης Κώστα είσαι σίγουρος γι'αυτό;

η συσκευή υποστηρίζει όλες τις ταχύτητες (pixel)
Το πιο βασικό πρόβλημα με τα pixel (μέχρι και πριν λίγο καιρό) ήταν πως δεν έπαιζε το 5G τους στην Ελλάδα και σήκωναν μέχρι 4G. Έχω καιρό να ασχοληθώ βέβαια και δεν ξέρω ποιο μοντέλο έχεις ή αν άλλαξε κάτι, αλλά μου έκανε εντύπωση όπως το έγραψες.
 

Μηνύματα
6.749
Reaction score
5.282
Με βλέπω συντόμως για οπτική.
Αν θέλεις, δοκιμάζουμε και σε σένα το ρούτερ με data sim. Αφού λες ότι βλέπεις και κεραία από εκεί που είσαι, θα δούμε σίγουρα πολύ υψηλές ταχύτητες.
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.761
Reaction score
32.762
Αν θέλεις, δοκιμάζουμε και σε σένα το ρούτερ με data sim. Αφού λες ότι βλέπεις και κεραία από εκεί που είσαι, θα δούμε σίγουρα πολύ υψηλές ταχύτητες.

nictech έχω, έχει κεραία νομίζω ubiquiti που βλέπει κατευθείαν Χορτιάτη. Όχι mobile data
 

Μηνύματα
6.749
Reaction score
5.282
Ναι, το έγραψες.

Εγώ εννοώ την περίπτωση που θα σε καλύπτει η λύση 4G router, ώστε να διακόψεις τη Nictech.
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.761
Reaction score
32.762
View attachment 323001

10 ευρω και 60 εγκατασταση...
Πού αλλού.....;

Πάντως όχι σε εμάς.

Εδώ το 'αόρατο χέρι της αγοράς' έχει μείνει σε διαρκή λούπα επαναλαμβανόμενης παλινδρομικής κίνησης, σε μια αναιδή αέναη αναπαράσταση μαλακιστικής τρίψεως προς τους ιθαγενείς
 



Μηνύματα
4.145
Reaction score
3.779
Στο κινητό έχω unlimited data, unlimited γενικά όλα, το "ακριβό" πακέτο της κοσμοτέ (~50€/μήνα), η συσκευή υποστηρίζει όλες τις ταχύτητες (pixel) και μέσα στο κέντρο της πόλης σηκώνει όντως πολύ υψηλές ταχύτητες, όπως και στο εξωτερικό.

Αλλά στο σπίτι, πάνω από 20 δε σηκώνει ποτέ.

Στο σπίτι, όταν έχει πρόβλημα η σύνδεση της νικτεχ (σπάνια), ανοίγω χοτσποτ το κινητό, και βλέπουμε νετφλιξ και Ντίσνεϊ χωρίς πρόβλημα.

Χθες είχε διακοπή ρεύματος σε 1 από τις 3 φάσεις του τριφασικού ρεύματος του σπιτιού όλη μέρα. Σε αυτή τη φάση είναι ο εξοπλισμός νικτεχ, στο υπόγειο, οπότε είχα ανοίξει χοτσποτ το κινητό και βλέπαμε κανονικά νετφλιξ στην τηλεόραση.

Το wi-fi σε όλο το σπίτι παίζει κανονικά στο μέγιστο της ταχύτητας που είναι διαθέσιμη (έως 20 Mbps).

Με την ενσύρματη σύνδεση ίντερνετ, μέσω ΟΤΕ, μερικές φορές δεν ξεπερνούσε το 1,5 Mbps και το μέγιστο που είχα μετρήσει ήταν 3,5 Mbps, οπότε οριακά έπαιζε σποτιφαι, αλλά πχ τινταλ ήταν αδύνατο να παίξει, και νετφλιξ μόνον σε πολύ χαμηλή ανάλυση, με διακοπές. Δράμα.

Πολλά τηλέφωνα σε ΟΤΕ, ήρθαν και ξανάρθαν, τίποτα δεν μπορούν να κάνουν λένε. Είμαστε εκτός πόλης, εκτός χωριού, εκτός σχεδίου πόλεως τελοσπαντων, στα χωράφια, οκ, αλλά απέχουμε μόλις 2-3 λεπτά (~2χλμ) από το χωριό (Πλαγιάρι) και ένα τέταρτο από Θεσσαλονίκη (~10 χιλιόμετρα), είμαστε ανάμεσα σε Τρίλοφο και Περαία, και στη σύνδεση ίντερνετ είναι σα να βρισκόμαστε στην άκρη της γης.

Αυτά είναι ανεπίτρεπτα πράγματα.
Εγώ ήρθα μέσα στο χωριό του Τριλόφου και δεν είχε διαθέσιμο χαλκό 😂. Και να είχε βέβαια χάλια ταχύτητες...
Πήρα μια κάρτα 4g sim από όλα μέσα και την κούμπωσα στο ρουτερ και από εκεί 2 βαρβατα extender.
Αποτέλεσμα να έχουν και οι γείτονες φουλ σήμα και άρτιο διαμοιρασμό. Καμία σχέση με το Hotspot που χρησιμοποιούσα για καιρό μέχρι να βγάλω άκρη. Έβαλα το ρουτερ στο σημείο που έπιανε καλύτερα και τέλος.
 

Attachments


Μηνύματα
4.145
Reaction score
3.779
Μπορείς να βρεις και που είναι η κεραία ώστε με μια μικρή έξτρα κεραία λήψης στο ρουτερ να έχεις πολύ καλύτερες ταχύτητες.
 

Μηνύματα
6.749
Reaction score
5.282
Ή/και άλλο ρούτερ.
Όσο ακριβότερο, τόσο υψηλότερη ταχύτητα.
Ξεκίνησα με το ταπεινό tp-link TL-MR600 των 70€, και η διαφορές ήταν χαώδεις όταν το αναβάθμισα με Deco X20-4G, και τώρα ακόμα υψηλότερη ταχύτητα πετυχαίνω με Deco X50-5G.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.264
Reaction score
85.269
Φωτογραφία από την κατάσταση του οδοστρώματος στην κάθετη (κεντρική) οδό της δικής μου. Ούτε ένας χρόνος δεν έχει περάσει από την τοποθέτηση και ήδη ο ελαστικός σωλήνας με τις οπτικές είναι εκτεθειμένος.

20240301_080228-EDIT.jpg
 

Μηνύματα
20.570
Reaction score
14.556
Η μόνιμη ντροπή εδώ και πολλά χρόνια από τότε που ξεκίνησαν να σκάβουν για ίνες, ή και άλλα δίκτυα... Παντού έτσι, μέχρι να αποφασίσει κάποιος δήμος ή άλλη υπηρεσία (περιφέρεια) να βάλει νέα άσφαλτο. Άσε που βαθαίνουν αυτές οι 'σχισμές' με το πέρασμα του χρόνου και γίνονται παγίδες για ποδήλατα και μηχανές/μηχανάκια με στενά λάστιχα...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.105
Μηνύματα
2.888.776
Members
37.990
Νεότερο μέλος
vproadie
Top