Μαφιοζικες τακτικές στον χώρο του audio


Μηνύματα
59
Reaction score
18
Που ζει ο Mark, σε καμιά σπηλιά; Δεν πήρε χαμπάρι ότι όλος ο "δυτικός" κόσμος λειτουργεί βάσει των αρχών του καπιταλισμού; Στην ουσία η ίδια η ατομική ηθική έχει κατά μέσο όρο υιοθετήσει τις αρχές του καπιταλισμού. Η βιομηχανία της μουσικής περίμενε να μείνει απ' έξω;
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.655
Reaction score
40.818
“Today, what I feel is that the high-end audio world has become a racket, a mafia that tries to take as much money as possible from music lovers. It has nothing to do with the original spirit of the whole thing, which was to use engineering and craftsmanship in the service of music and reproducing recordings,’’
- σε απατω μουσικη με τα μηχανηματα, φενεται να ειναι οι περισσοτεροι ... 🐒
**και καλα χασαμε το αισθημα και συναισθημα και το πνευμα (σε 'λευτερη μεταφραση)**
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
960
Reaction score
1.643


Τάδε έφη by Mark Levinson.

Απόσπασμα.

“Using this old technology with nothing new, just higher and higher prices, bigger and heavier,” he notes.
Από την άλλη εκείνος δεν ήταν (αν όχι ο πρώτος, από τους πρώτους) που τη δεκαετία του '70 έφτιαχνε και πουλούσε προενισχυτές κοντά στα 5000 δολλάρια?
Ποσό εξωπραγματικό τότε. Και αργότερα με την Cello πάλι το ίδιο, τιμές απίθανες. Προσέξτε, δεν λέω ότι δεν άξιζαν τα χρήματα που ζητούσαν, καθότι από ότι έχω διαβάσει (γιατί δεν είχα ποτέ την τύχη να ακούσω τα εν λόγω μηχανήματα) ο προενισχυτης της Cello ήταν πρωτοποριακός, αλλά είναι γεγονός ότι εκείνος ήταν από τους πρώτους που ώθησε τις τιμές ψηλά.
Νομίζω ότι και εδώ ισχύει το "Ο αναμάρτητος υμών πρώτος τον λίθον βαλέτω".
 

TGD

Μηνύματα
8.311
Reaction score
8.320
Ναι, αλλά έφτασε στο τέλος να σχεδιάζει compact συστήματα για την LG.
 

Μηνύματα
15.167
Reaction score
17.193
Από την άλλη εκείνος δεν ήταν (αν όχι ο πρώτος, από τους πρώτους) που τη δεκαετία του '70 έφτιαχνε και πουλούσε προενισχυτές κοντά στα 5000 δολλάρια?
Ποσό εξωπραγματικό τότε. Και αργότερα με την Cello πάλι το ίδιο, τιμές απίθανες. Προσέξτε, δεν λέω ότι δεν άξιζαν τα χρήματα που ζητούσαν, καθότι από ότι έχω διαβάσει (γιατί δεν είχα ποτέ την τύχη να ακούσω τα εν λόγω μηχανήματα) ο προενισχυτης της Cello ήταν πρωτοποριακός, αλλά είναι γεγονός ότι εκείνος ήταν από τους πρώτους που ώθησε τις τιμές ψηλά.
Νομίζω ότι και εδώ ισχύει το "Ο αναμάρτητος υμών πρώτος τον λίθον βαλέτω".
Γαιτί αυτος τα σχεδίαζε ; Απλώς ρωτάω. :D
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.716
Reaction score
29.083
αυτος τα σχεδίαζε ;
Έτσι μάς έλεγαν τότε οι δημοσιογράφοι του σχετικού τύπου στην Ελλάδα. Σάματις μπορούσαμε να ξέρουμε τι ακριβώς γινόταν στην άλλη όχθη του Ατλαντικού? Σάματις έχουμε μάθει ακόμα και σήμερα? (τι γινόταν τότε)
(όχι δηλαδής πως ξέρουμε επακριβώς για τα σημερινά)
 

Μηνύματα
15.167
Reaction score
17.193
Έτσι μάς έλεγαν τότε οι δημοσιογράφοι του σχετικού τύπου στην Ελλάδα. Σάματις μπορούσαμε να ξέρουμε τι ακριβώς γινόταν στην άλλη όχθη του Ατλαντικού? Σάματις έχουμε μάθει ακόμα και σήμερα? (τι γινόταν τότε)
(όχι δηλαδής πως ξέρουμε επακριβώς για τα σημερινά)
Ο παπούλης τα σχεδίαζε μωρέ. Αυτός που μετά πήγε σε αυτήν την εταιρία (την Καναδέζικη ; ) που συχνά "προτείνει" για καλή ο @JOHN MARKOU (μετά τα Sansui βέβαια) και εγώ του βάζω like γιατί συμφωνώ τουλάχιστον για τους δικούς του σχεδιασμούς και το legacy που όπως και να έχει θα άφησε λογικά, δεν μπορεί.

Βέβαια άμα σου βάλω συνεντεύξεις του θα τον πούνε όλοι Ψεκ. :D

Δεν την θυμάμαι με τίποτε ρε γμτ, Αλτσχάιμερ, θυμάσαι (κατάλαβες) μήπως John ποιά εννοώ ; Που να καταλάβω πες ;
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.716
Reaction score
29.083
Ο παπούλης τα σχεδίαζε μωρέ. Αυτός που μετά πήγε σε αυτήν την εταιρία (την Καναδέζικη ; ) που συχνά "προτείνει" για καλή ο @JOHN MARKOU (μετά τα Sansui βέβαια) και εγώ του βάζω like γιατί συμφωνώ τουλάχιστον για τους δικούς του σχεδιασμούς και το legacy που όπως και να έχει θα άφησε λογικά, δεν μπορεί.

Βέβαια άμα σου βάλω συνεντεύξεις του θα τον πούνε όλοι Ψεκ. :D

Δεν την θυμάμαι με τίποτε ρε γμτ, Αλτσχάιμερ, θυμάσαι (κατάλαβες) μήπως John ποιά εννοώ ; Που να καταλάβω πες ;
Δεν γνωρίζω για ποιους μιλάς. Δυστυχώς έχω ένα μεγάλο κενό μεταξύ 1983-2013. :(
Έχω χάσει όλα τα επεισόδια... :unsure:
 

Μηνύματα
15.167
Reaction score
17.193
Δεν γνωρίζω για ποιους μιλάς. Δυστυχώς έχω ένα μεγάλο κενό μεταξύ 1983-2013. :(
Έχω χάσει όλα τα επεισόδια... :unsure:
Εγώ Σταύρο έχω μεγαλύτερο κενό και μάλιστα μόνιμο μέχρι και τώρα καθώς δεν ασχολήθηκα ποτέ. Απλώς έτυχε να το ξέρω καθώς εγώ απο audio βλέπω συνηθως μόνο συνεντεύξεις σχεδιαστών, γιατί μόνο απο αυτούς μαθαίνεις καμιά αλήθεια - σωστό (όταν θέλουν).
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
960
Reaction score
1.643
Ο παπούλης τα σχεδίαζε μωρέ. Αυτός που μετά πήγε σε αυτήν την εταιρία (την Καναδέζικη ; ) που συχνά "προτείνει" για καλή ο @JOHN MARKOU (μετά τα Sansui βέβαια) και εγώ του βάζω like γιατί συμφωνώ τουλάχιστον για τους δικούς του σχεδιασμούς και το legacy που όπως και να έχει θα άφησε λογικά, δεν μπορεί.

Βέβαια άμα σου βάλω συνεντεύξεις του θα τον πούνε όλοι Ψεκ. :D

Δεν την θυμάμαι με τίποτε ρε γμτ, Αλτσχάιμερ, θυμάσαι (κατάλαβες) μήπως John ποιά εννοώ ; Που να καταλάβω πες ;
Ο John Curl ήταν?
 




AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
960
Reaction score
1.643
Είχα την εντύπωση ότι δούλευε στην Parasound, αλλά και εγώ δεν θυμάμαι
Μαζί γράφαμε
 

Μηνύματα
15.167
Reaction score
17.193
Είχα την εντύπωση ότι δούλευε στην Parasound, αλλά και εγώ δεν θυμάμαι
Μαζί γράφαμε
Ναι λάθος θυμόμουν Καναδέζικη για αυτό το έβαλα σαν ερωτηματικό κιόλας. Απλώς έχουν ένα "ήθος" και χαρακτήρα Καναδών λίγο απο ότι τους είχα δει εκεί τους ιδιοκτήτες σε κάτι συνεντεύξεις του Curl (και μου καρφώθηκε στο μυαλό μάλλον). Πήγε λίγο εκεί να τους βγάλει λίγο ανθρώπινο (μη κλινικό) ήχο. :D Συνταξιούχος ήταν ήδη. Μέχρι και αυτό που δούλεψε αργότερα ο περί πολλού Πουτζέυς (τι έκανε με το feedback στους ενισχυτές του)... το είχε ξεκινήσει σαν ιδέα και πειραματιστεί λίγο και αυτός πολύ πιο πρίν αλλά το άφησε για λόγους που δεν είναι της παρούσης να αναφερθούν και έχουν να κάνουν με τα υλικά που δεν υπήρχαν διαθέσιμα για να υλοποιηθεί η ταχύτητα του feedback.
 
Last edited:

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
960
Reaction score
1.643
…Μέχρι και αυτό που δούλεψε αργότερα ο περί πολλού Πουτζέυς (τι έκανε με το feedback στους ενισχυτές του)... το είχε ξεκινήσει σαν ιδέα και πειραματιστεί λίγο και αυτός πολύ πιο πρίν αλλά το άφησε για λόγους που δεν είναι της παρούσης να αναφερθούν και έχουν να κάνουν με τα υλικά που δεν υπήρχαν διαθέσιμα για να υλοποιηθεί η ταχύτητα του feedback.
μαλιστα δεν το γνώριζα αυτό.
 


JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.452
Reaction score
27.179
Ο παπούλης τα σχεδίαζε μωρέ. Αυτός που μετά πήγε σε αυτήν την εταιρία (την Καναδέζικη ; ) που συχνά "προτείνει" για καλή ο @JOHN MARKOU (μετά τα Sansui βέβαια) και εγώ του βάζω like γιατί συμφωνώ τουλάχιστον για τους δικούς του σχεδιασμούς και το legacy που όπως και να έχει θα άφησε λογικά, δεν μπορεί.

Βέβαια άμα σου βάλω συνεντεύξεις του θα τον πούνε όλοι Ψεκ. :D

Δεν την θυμάμαι με τίποτε ρε γμτ, Αλτσχάιμερ, θυμάσαι (κατάλαβες) μήπως John ποιά εννοώ ; Που να καταλάβω πες ;
O John Curl ήταν πολύ ικανός σχεδιαστής.
Είχε φιάξει απίστευτα μηχανήματα , που απλά δεν μπορούσαν να τα κάνουν να δουλέψουν οι καναδοί της PARASOUND .
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.061
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top