Προτάσεις για DAC

Μηνύματα
1.817
Reaction score
1.531
Καλησπέρα ! Είμαι στην αναζητηση ντακ το οποίο θα χρησιμοποιηθεί κατά κύριο λόγο σε συνδυασμό με τα cd transport μου 90% - 10% ψηφιακά αρχεία. Είμαι εθισμένος με τα δυναμικά και την ανάλυση του παλιού καλού Benchmark dac1 usb όποτε θα ήθελα κάτι με την ανάλυση και τον ουδέτερο χαρακτήρα του. Ψαχνω μεταχειρισμένο μέχρι 1500ε περίπου. Άκρως απαραίτητη η ύπαρξη εισόδου aes EBU. Δεν με ενδιαφέρουν αναλογικές είσοδοι προενισχυτης κλπ. Δεν το έβαλα το θρεντ στις αγγελίες γιατί θα ήθελα να ακούσω γνώμες και προτάσεις εδώ ! Ευχαριστώ πολύ!
 


Μηνύματα
1.817
Reaction score
1.531
Καλησπέρα δε ξέρω αν σε ενδιαφέρει να είναι Dac Streamer, αν ναι υπάρχει το Eversolo DMP A6 και το Zidoo NEO S μα το δεύτερο να έχει και βραβείο EISA.
Καλησπέρα! Ψαχνω αποκλείστηκα συσκευή ντακ , δεν θέλω πολυπλοκότητες αλλά κατι που κάνει αποκλείστηκα αυτή τη δουλειά
 

Μηνύματα
13.723
Reaction score
6.700
Είμαι εθισμένος με τα δυναμικά και την ανάλυση του παλιού καλού Benchmark dac1 usb όποτε θα ήθελα κάτι με την ανάλυση και τον ουδέτερο χαρακτήρα του.
Αν κατάλαβα καλά το είχες? δεν το έχεις? για ποιό λόγο? και γιατί δεν ψάχνεις να βρεις αυτό μεταχειρισμένο?
 


Μηνύματα
1.817
Reaction score
1.531
Αν κατάλαβα καλά το είχες? δεν το έχεις? για ποιό λόγο? και γιατί δεν ψάχνεις να βρεις αυτό μεταχειρισμένο?
Το έχω αναβαθμισμένο από τον Τροβα. Σκέφτομαι να πάω σε κάτι νεότερο όμως
 


Μηνύματα
6.509
Reaction score
275
Εγώ αγόρασα από Thomann Γερμανίας το RME ADI-2 PRO FS Black Edition.
Το εψαξα πολύ, και άκουσα πολλά DACs. Εξαιρετικό από κάθε άποψη. Δεν υπάρχει κάτι καλυτερο στην κατηγορια τιμής που θέλειες να κινηθείς, αλλά και πολύ παραπάνω.
To PRO φοράει το AKM 4490 dac chip
 
Last edited:

Μηνύματα
1.817
Reaction score
1.531
Οι RME θα ήταν η πρώτη μου επιλογή αν είχαν aes/EBU
Εγώ έχω αγοράσει από Thomman Γερμανίας το RME ADI-2 PRO FS Black Edition.
Το εψαξα πολύ, και άκουσα πολλά DACs. Εξαιρετικό από κάθε άποψη. Δεν υπάρχει κάτι καλυτερο στην κατηγορια τιμής που θέλειες να κινηθείς, αλλά και πολύ παραπάνω
Όπως απάντησα και πιο πάνω θα ήταν η πρώτη μου επιλογή αν είχαν είσοδο aes EBU που για εμένα είναι άκρως απαραίτητη ! Κρίμα που έχουν αφήσει έξω μια τόσο βασική είσοδο
 

Μηνύματα
6.509
Reaction score
275
Οι RME θα ήταν η πρώτη μου επιλογή αν είχαν aes/EBU

Όπως απάντησα και πιο πάνω θα ήταν η πρώτη μου επιλογή αν είχαν είσοδο aes EBU που για εμένα είναι άκρως απαραίτητη ! Κρίμα που έχουν αφήσει έξω μια τόσο βασική είσοδο
Φίλε μου, διαθέτει και μια AES /EBU μέσω της θύρας DIGITAL I/O . Περιλαμβάνεται στη συσκευασία και το ειδικό I/O breakout cable (καλωδιο). Διαβασε τα specs στο επισημο site https://rme-audio.de/adi-2-pro-fs-be.html
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.243
Reaction score
21.000
Φίλε μου, διαθέτει και μια AES /EBU μέσω της θύρας DIGITAL I/O . Περιλαμβάνεται στη συσκευασία και το ειδικό I/O breakout cable (καλωδιο). Διαβασε τα specs στο επισημο site https://rme-audio.de/adi-2-pro-fs-be.html
Ναι, αυτή τη δυνατότητα την έχει το audio interface, το "ακριβό", όχι ο DAC.

 

Μηνύματα
6.509
Reaction score
275
Ναι , στο ακριβό ADI-2 PRO FS BE υποστηρίζεται το DIGITAL I/O interface. Ο παραπάνω σύνδεσμος, που είχα αναφερθεί στο προηγόμενο post, στο PRO μοντέλο μας παραπέμπει
 

Μηνύματα
57
Reaction score
58
Καλησπέρα ! Είμαι στην αναζητηση ντακ το οποίο θα χρησιμοποιηθεί κατά κύριο λόγο σε συνδυασμό με τα cd transport μου 90% - 10% ψηφιακά αρχεία. Είμαι εθισμένος με τα δυναμικά και την ανάλυση του παλιού καλού Benchmark dac1 usb όποτε θα ήθελα κάτι με την ανάλυση και τον ουδέτερο χαρακτήρα του. Ψαχνω μεταχειρισμένο μέχρι 1500ε περίπου. Άκρως απαραίτητη η ύπαρξη εισόδου aes EBU. Δεν με ενδιαφέρουν αναλογικές είσοδοι προενισχυτης κλπ. Δεν το έβαλα το θρεντ στις αγγελίες γιατί θα ήθελα να ακούσω γνώμες και προτάσεις εδώ ! Ευχαριστώ πολύ!
Βλεπω στια αγγελιες ενα Gold Note ds-10 . Για κοιτα μην το δινουν χωρις το τροφοδοτικο που εχουν μαζι
 

Μηνύματα
138
Reaction score
264
Φίλε Νικόλα καλησπέρα. Από πλευράς μου, προτείνω smsl SU-x!
Το έχω τρεις μέρες στα χέρια μου, με Transport το Apollo και το μηχανάκι είναι killer! Με το C.E.C σου το Transport νομίζω θα ΖΩΓΡΑΦΙΣΕΙ.
Φυσικά ρίχνεις ένα Transport στο αμάξι όποτε θες και κατεβαίνεις Καλαματάρα να κάνεις τα τεστ - δοκιμές σου.
 

Attachments



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.249
Μηνύματα
2.893.645
Members
38.009
Νεότερο μέλος
ATBG7
Top